Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victoria club golf results - Monday

 

APOLLO BAY: Stroke: A: D Gill (8) 66. B: A Campbell (26) 62. C'ship: A: D Gill (8) 225. B: B McKenzie (20) 269.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Sing (13) 37. J Lawrence (40) 40.

   BARWON HEADS: Stroke: A: B Brushfield (13) 65. B: G Reeve (16) 63. Women: L Cotton (34) 73. Par: Team Agg: S Monahan C Bassett R Parker M Chapman 12 down.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: R Hira (17) 33 cb.

   BLACK BULL: Medley: Par: R West (19) 6 up.

   BOX HILL: Par: A: K Bennetts (16) 3 up cb. B: K Wilson (30) 2 up cb. Women: J Baumgartner (9) 2 down.

   CAMBERWELL: Stroke: Trophy: J Gelsi (25) 61. A: G Fellow-Smith (17) 64. B: J Gelsi (25) 61. C: P LaMotte (36) 66.

   CARDINIA BEACONHILLS: Medley: Par: L Russell (18) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Rowville: D Hicks (8) 44. V Mali (12) 37. Endeavour Hills: E Weinman (20) 37. Women: E Moore (24) 37.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Par: M Pearce (24) 2 up.

   COHUNA: Par: 4B Agg: I Phillips (19) 8 up. N Orchard (29) . W Woods (27) 10 up. L Heap (25) .

   COMMONWEALTH: Mxd: Stableford: 4B: S Uzunovski (16) J Lindeman (15) 44 cb.

   COROWA: Stableford: 4B: P Griffin (11) . G Hennessy (6) 47. Women: B McLean (10) . M Jeeves (32) 48.

   CRANBOURNE: Stableford: A: T Martin (9) 36. B: J Boyd (16) 41. C: M Joel (24) 39. Women: G Smith (13) 35.

   CURLEWIS: Medley: Par: L Port (16) 4 up.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: T Pickles (19) 37. Women: Stableford: L Dale (18) 39.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: D Lake (21) 65 cb. Shield: W Branchflower (17) 67.

   EASTERN: Par: South: Y Hua (32) 4 up. North: X Beccari (29) 5 up. East: J Gong (17) 4 up.

   EASTWOOD: Women: Stroke: C'ship: A: V Laurito 323. B: J Elliott 389. C: I Duggan 442. Stableford: D Nagel (12) 36. Stroke: V Laurito (4) 74 cb. Men: Stableford: A: A Stephens (8) 41. B: I Keech (20) 41. C: A Kozma (25) 37 cb.

   ELSTERNWICK PARK at Brighton: Stableford: M Ratel (34) 43.

   FINLEY: Medley: Stableford: L McNamara (16) 36 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: W Chester (21) 42.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: M Van Derhorst (10) 37. B: R Kerr (24) 37 cb.

   GISBORNE: Stableford: D Newton (22) 38 cb. Women: Hole in one: M Barker L Le Lievre at 16th.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: P Kleins (31) 65.

   GREEN ACRES: Medley: Stableford: A: D Leong (13) 40 cb. B: M Deev (24) 39. C: G Cottam (36) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: C Kalogirou (17) 42.

   HARP: Mxd: Stroke: Ambrose: K Heard K Corry T Anderson I Mollasi (14.63) 54.37.

   HEIDELBERG: Stableford: Medal: A: T Shaw (11) 38. B: C Horsey (17) 42. C: D Collins (18) 41. Women: J Shrimpton (28) 40.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Par: Z Baker (29) 8 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: C'ship: A: P Campbell bt J Lindsay 4-2. B: J Wilson bt R Rojo 3-1. C: G Vermont bt J Zsarik 3-2. Snr: D Threlfall bt M Sturt 5-3. Women: C'ship: A: P Stubbs bt J Wong 1up. B: A Lee bt S Wang 4-3. C: G Smith bt M Jones 4-2. Medley: Stableford: P Kaarnijoki (13) 38.

   KEW: Medley: Stableford: F Chew (30) 40.

   KEYSBOROUGH: Stroke: M Cunningham (18) 66. Women: J Cavell (14) 76.

   KOORINGAL: Stroke: A: M Drew (0) 73. B: R Hodson (13) 70. C: J Pallisco (20) 74 cb. Women: A: D Doolan (19) 71. B: S Brown (32) 84. Hole in one: D Doolan at 13th. Men: Stroke: C'ship: A: M Wood 297. B: B Findlay 323. C: R Hodson 347. D: A Brown 375. Women: A: H Harley 251. B: D Doolan 283. C: S Brown 337.

   LATROBE: Stableford: A: G Castleton (11) 38. B: M Cropley (13) 37. C: G O'Neill (19) 41. Women: A: J Lau (15) 36. B: G Brown (22) 34.

   LONSDALE: Stableford: B Waterson (18) 42.

   MALLACOOTA: Stroke: 3B: B McKnight (18) D Jewell (32) G Warren (24) 66.67. Team: D Bell (36) C Crnic (31) O Liedke (17) A Dobbin (16) 56.5. Medal of Medallists: T Cashmore (16) 72.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Wilkinson (15) 37.

   METROPOLITAN: Men: Stroke: Matchplay: Metropolitan bt Peninsula Kingswood.

   MORNINGTON: Stableford: G Littlejohn (27) 39. Women: B Atkin (32) 36.

   MORTLAKE: Mxd: Stableford: 9-hole: K Robertson (8) 21.

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: K D"Addona (32) 4 up.

   NEPEAN: Men: Stroke Medal Dec: White: A: R Hart (14) 68 cb. B: B Muldowney (18) 67 cb.

   NEWRY: Stroke: Medal: B Morgan (17) 71.

   NORTHERN: Par: A: R Moskwa (15) 4 up cb. B: M Brown (22) 7 up. Women: J Ryan (21) 3 down. Stroke: C'ship: A: V Agius 324. B: B Leyden 293. C: Y Backerra 330. Men: A: H Cindric 294 to playoff. B: S Ward 245. C: V Ristovichis 277.

   PATTERSON RIVER: Stableford: Medal: A: M Michaelides (9) 37. B: M Boyer (20) 41. Women: K Barcelon (14) 34.

   PETERBOROUGH: Stroke: Medal: L Smith (4) 67.

   QUEENSCLIFF: Stableford: S Wayth (21) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: P Longmore (17) 42.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: D Cutts (7) 42.

   RANFURLIE: Stroke: A: M Legg (7) 69. B: T Lehmann (22) 69. Medal: J Hitchcock (4) 71. Women: Medal: B Backhoy (23) 74.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: E Zhuang (10) 38 cb. B: T Goad (23) 43. Stroke: Medal of Medallists: M O'Donnell (13) 68. Plate: K Yan (12) 76.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: A: S Nickelson (15) 39. B: D Terzini (21) 41.

   RIVERVIEW: Stableford: J Bastow (23) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: South: A Arumugam (33) 39 cb. Women: G Larsen (12) 39.

   ROSSDALE: Stroke: Cock o' Walk: N Linford D Murphy bt C Beet B Beet 1up. Women: Salver: E Vinton L Chapman bt J Baron S Ferguson 2-1. Mxd: Ambrose: P Warden J Howe S Kidman L Cunningham 55.125. Men: Stableford: J Barnes (25) 43. Women: K Canning (45) 36.

   ROYAL MELBOURNE: Medley: Stableford: Team: Composite: N Edwards (20) C Edwards (3) A Hall (27) G Edwards (24) 90. Mxd: Stroke: Foursome: B McNamee V McNamee (21.5) 72.5.

   ROYAL PARK: Par: C Kendall (19) 3 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Hooton (7) 37. B: K Clark (11) 37. C: B Watters (21) 40.

   SANDHURST: Medley: Stroke: Foursome C'ship: North: B Brightman K Shipp 157. Foursome: R Barrie J Boyd 147. Stableford: K Neenan (23) 38. Champions: P Lo (22) 39.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1/Medal: R Wator (13) 44. Div 2: E Mirabelli (17) 41. Women: J Chittick (11) 41.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: C Dyer (1) 36 cb. B: J Carson (15) 40. Women: J Fraser (25) 38 cb. Hole in one: C Dyer at 5th.

   STRATHALLAN: Stableford: D Hook (22) 39. A: D Fairless (14) 36. B: P Jackson (19) 34 cb. Women: J Parfett (34) 35 cb.

   TAMBO VALLEY: Stableford: A: M Elliott (15) 40. B: J Barbour (18) 40. Women: J Murray (23) 42.

   THE HERITAGE: Stableford: St John: A: J Quay (9) 41. B: S Eskildsen (16) 35. C: L Chang (21) 36. Women: T Fraser (10) 38.

   THE NATIONAL: Stableford: Moonah: J Reilly (18) 38. Old: D De Battista (13) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: S Lee (28) 40.

   TOCUMWAL: Women: Stroke: H Crilly (12) 76. Men: Stroke Gold: G Sharp (29) 68. Blue: A: S Conrick (14) 70. B/Medal: P Stokes Snr (20) 69.

   TORQUAY: Par: A: R Morgan (25) 7 up. Women: C Branch (34) 2 up.

   TRARALGON: Stroke: Medal: M Hayes (21) 62. Medal Nov: B Wells (10) 78. Scr: D Reynolds 74. Medal of Medallists: H Mayer (14) 75. Star Medallist: D Reynolds 74. C'ship: A Scr: M Hurley 221. A: P Clark (12) 205. B Scr: D White 261. B: K Ashford (17) 212. C Scr: R Monacella 269. C: R Monacella (20) 209. Veteran Men: R Smith (4) 247. K Ashford (17) 212. Jnr: L Ware (12) 261.

   VICTORIA: Stableford: R Hutchison (35) 48. Women: L Neasmith (22) 46.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: C Mernone (4) 38. B: V Iyer (19) 37.

   WESTGATE: Stableford: A: S Smythe (8) 38. B: G Ogilvie (17) 39 cb. C: K Ohlden (28) 39.

   WHITTLESEA: Par: B Lang (23) 3 up.

   WOORAYL: Mxd: Stroke: Ambrose: B Hogan . T Hogan . A Hillis . R Warren (9.5) 52.50. Hole in one: B Hogan at 17th.

   YARRA YARRA: Men: Stroke: Matchplay: Div 1: B Hallam bt S Murray 10-8. A: N Talbot bt S Surridge 4-3. B: D Meagher bt C Wakeman 3-2. C: J Sheehan bt S Nicholls 3-2. D: S Peake bt T Morris 7-6. J Conway (20) bt P Wickenden (11) 3-2. Women: A: S Fernando bt R Thomas 5-4. B: K Baker bt J Cox 2up. C: C Laird bt L Falconer 1up.

   YERING MEADOWS: Women: Stroke: Star Medallist: Nursery: K Jennings . Plate: K Jennings . Stableford: J Ritchie (27) 32. Men: D Sephton (28) 39. Valley: N Everett (24) 39.

18 December 2018
Tyler Duncan (QLD) & Min-A Yoon (Korea) are the boys and girls leaders respectively at the halfway point of the Junior Victorian Open Read more
18 December 2018
The top 10 Aussies in world rankings for men, women and golfers with disability ... Read more
Inside The Ropes
18 December 2018
BARHAM: Medley: Stableford 9-hole: White: K Laughlin (30) 20. more
18 December 2018
ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: C Jang (17) D Nam (12) 48. Div 1: C Jang (17) 45. Div 2: G Eaton (21) 38 cb. Div 3: D Don Paul (28) 41. more
Golf Australia