Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Wednesday

 

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Baker (25) G Birt (18) 49. 2B Scr: D Keith (2) D Morgan (2) 39. Team Agg: A Caiger (10) D Morgan (2) D Keith (2) D Wadwell (17) 145. A: P Wijenberg (7) 40 cb. B: G Bower (14) 40. C: G Hepworth (19) 40. D: R Edwards (27) 40.

AVALON: Women: Stableford: C Rynell (39) 34.

BALGOWLAH: Men: Stableford: 2B: D Garrett (12) K Gowenlock (24) 47 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Tomes S Parmakellis 47. 2B Scr: G Wood S Luke 37. A: G Antonjuk (12) 41. B: A Drury (16) 39. C: R Tomes (27) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: S Jones C Chew M Young (12) 54.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: K Fitzpatrick (29) G Vade (9) 48. A: N Woolmer (6) 40. B: I Penfold (15) 40. C: T Hore (36) 41. Scr: N Woolmer 34.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Oct: P Jones (16) 74.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Irish Team: R Bradfield (26) N Bradfield (10) G Blatchford (30) B Clarke (36) 98. P Doran (28) 40 cb. A: N Bradfield (10) 39 cb. B: S Denison (15) 40. C: J Barnett (28) 39. Scr: P Thompson 31.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B Multi: J Beckett (14) S Watling (21) 79. 2B Scr: M Henley S Dean 57. A Scali (21) 44.

BLACKHEATH: Women: Stableford: Div 1: H Toovey (18) 38. Div 2: A McDivott (29) 37. Div 3: P Kerr (36) 35 cb.

BONDI: Men: Stableford: J Sullivan (21) 38.

BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: J Fuchs (-1) 41. B: V Delvechio (18) 42. C: J Lagos (33) 41. D: S Karantonis (31) 46. Scr: J Fuchs 42.

BOWRAL: Men: Stableford: P Leon (18) 47.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: P Hesse (37) 36 cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Krilich (10) H Toreston (10) 73. Div 2: J Tuovinen (30) W Brooking (24) 77. Scr: R Buettner V Narayan 59. A: P Phathanak (11) 39. B: H Tran (15) 38. C: J Tuovinen (30) 40.

CAMDEN: Women: Par: 4B: M Thorn G Beaven 10 up. A: V Jameson (19) 4 up. A Scr: S Chapman 6 down. B : G Beaven (27) 1 up. B Scr: M Humphrey 13 down. C: C Daniels (36) 2 up. C Scr: A Toto 16 down.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: K Frye (25) C Rignall (22) 79. A Drady (31) 43.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: J Rudder (19) W McMaster (26) 79. A: R Giles (5) 38. B: J Rudder (19) 45. C: R Bransdon (28) 42. Scr: B Post (2) 32.

CARNARVON: Women: Stroke: C'ship: A Scr: J Shim 320. A: J Kim (13) 295. B Scr: Y Yoo 379. B: J Park (20) 307. C Scr: Y Lee 416. C: W Kim (28) 305.

CASTLE HILL: Men: Par: A: M Eades (10) 6 up. A Scr: B Fasher sq. B: R Edwards (17) 4 up. B Scr: A Hung 8 down cb. C: P Brown (20) 6 up. C Scr: P Brown 8 down. PM: A: R Lambert (8) 8 up. A Scr: M Thomson 2 up cb. B: D Brown (13) 3 up. B Scr: D Brown 7 down. C: R Drummond (20) 6 up. C Scr: R Drummond 8 down.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Cryer (28) 44.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: R Munge (21) R Wilkinson (14) 51. A: G Wiradi (12) 38. B: R Wilkinson (14 ) 44. C: N Griffith (24) 41.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: D Wright (12) M Edgtton (7) 49. A: M Edgtton (7) 43. B: D Dickinson (14) 39. C: A Walker (23) 37 cb. Gold: J Nolan (36) 42.

CROMER: Men: Stableford: 4B: M Smith (15) T Adams (31) 47. A: T Edmonds (8) 39 cb. B: T Adams (31) 42. Scr: P Anderssen 34 cb.

CRONULLA: Women: Stableford: Irish Team: J Parton (14) S Wilson (13) D Rann (8) J Thuge (6) 91. Hole in one: L Baldock at 18th.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Barnes S Charles 51. Scr: I Pemble P Starc 38. Div 1: G O'Neill (17) 43. Div 2: C Vlahos (22) 42. Div 3: B Barnes (25) 42. Scr: R Wood 35.

DUNHEVED: Veteran: Stroke: A: P Whidden (12) 65. B: P Packer (25) 70. C: S Dodds (31) 64. Trophy: S Dodds (31) 64.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: C Fong (11) 37 cb. B: B Martin (16) 36 cb. C: R McNally (30) 34. Scr: D Galloway (1) 34.

ELANORA: Women: Stableford: 3B: T Brandon-Cooper (45) C Hodgkinson (39) L Hattersley (45) 96. 9-hole: J Herring (31) 22 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford Black: 2B: P Reid (27) B Smyth (19) 47. A: M Nomchong (8) 42. B: K Condren (18) 40. C: J Morgan (23) 44. D: P Reid (27) 40. Hole in one: N Johnson at 4th.

FORSTER: Men: Par White: A: B Dormor (7) 4 up. A Scr: T Jay (3) sq. B: M Fox (20) 6 up cb. B Scr: P Kringas (16) 10 down cb. C: G Wainwright (24) 5 up. C Scr: G South (22) 12 down. Hole in one: S White at 14th.

FOX HILLS: Women: Stroke: L Thompson (31) 73.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B Agg: T Jackson (27) B Mei (23) 77. Div 1: H Roberts (13) 40. Div 2: T Jackson (27) 40.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: M Upton (12) 39. B: G Wilsom (14) 41 cb. C: P Martin (19) 43. D: J Ckark (31) 37 cb.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: B Baxter (11) 40. B: P Thompson (22) 39. C: A Hudson (29) 40. Women: E Barnett (43) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford White: R Jones (8) 43.

JAMBEROO: Men: S troke White: K Mann (32) 56.

KAREELA: Men: Par: 2B: W Penny N Morrison 15 up. A: R Duff (12) 4 up. B: I Colley (18) 7 up. C: N Jones (29) 3 up. Scr: A O Connor (9) 69 up.

KILLARA: Men: Stableford: A: A Hussey (12) 42. B: R Sindel (18) 39. C: D L'Estrange (23) 44. A Hussey (12) G Thompson (14) 42 cb. Scr: B Finfer J Mclenghan 40.

LANE COVE: Men: Par: 2B: D Leckie (16) B Doherty (27) 5 up. D Leckie (16) 5 up.

LEURA: Medley: Stableford 2B Multi: White: J Scullion-Stewart (15) J Johnstone (27) 91. M Monks (15) 44. J Johnstone (27) 41. J Scullion-Stewart (11) 40.

LIVERPOOL: Women: Stableford: 2B Multi: V Micallef (29) L Manning (26) 86.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: D Moss P French 50. A: M Snell (12) 42. B: D Moss (18) 41. C: S Gaundar (20) 39. Scr: P Rouse 38.

LYNWOOD: Medley: Par 4B: White: A: M Urquart-Eastwood (7) 6 up. B: R Munusamy (20) 7 up. Scr: D Gibson (6) 1 down.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: F Zammit (14) W Sanders (14) 45. C Davies (11) 40. Scr: S Keith 31.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford White: A: W Chivas (12) 71 cb. B: S Snape (16) 70. C: K Butt (19) 69. Women: Yellow: Div 1: L Lewis (12) 72. Div 2: C Hampton (31) 76.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Multi: White: A Cox (16) K Mitchell (20) 88. A Cox (16) 41 cb.

MANLY: Men: Stableford 2B Agg: White: F Bellingham (1) M Taylor (12) 76. A: F Bellingham (1) 38 cb. B: M Epper (18) 39. C: I Miller (20) 38 cb. Scr: F Bellingham (1) 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: H Macartney (38) 35 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: D Smith G Nes 75. Scr: S Alfbinski A Hugill 64. J Watkinson (18) 40. Yellow: B Evans (30) 42.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: C Jugmans (14) A Howell (19) 49. Div 2: B Rosenthal (14) H Savitz (26) 48. 2B Scr: B Jardine D Cullam 39. A: R Brown (9) 36 cb. B: A Howell (14) 42. C: B McNamara (23) 39 cb. White: M Salamon (24) 36. Hole in one: B Jacobson at 5th.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Morriss (9) 37 cb. B: J Hart (16) 44. C: V Daswani (29) 38 cb. Veteran: R Whitfield (14) 38 cb.

MOSS VALE: Men: Par: A: I Battersby (4) 4 up. B: W Todd (14) 4 up. C: G Morris (20) 5 up. D: G Fell (33) 5 up.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B Multi: J Bower (12) D Lees (18) 84. A: B Stewart (11) 36 cb. B: R Narayanan (16) 40. C: B Ang (26) 38. C res: K Morton (28) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Donald (15) 41. B: H Dudley (18) 40. C: G Cavanagh (28) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Donaldson (10) D Elsley (18) 75. Div 2: M Linnegar (24) N Couper (20) 77. A: R Locke (5) 40. B: F Wong (17) 40. C: J Francis (23) 41. D: R Brown (36) 41.

NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Div 1: D Nock (18) 65. Div 2: S Webb (24) 63. Div 3: J George (33) 58. Div 4: M Cormie (45) .

NOWRA: Men: Stableford: I Hayes-Williams (17) 40 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4 B: J Younis (16) G Sassen (3) 48. Men: White: A: B Frome (9) 43. B: R Lawton (15) 37. C: M Hartland (19) 41. Scr: G Sassen (3) 37. Women: Yellow: J Watts (26) 29.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: P Parker (19) S Grigson (23) 49. A: B Brown (14) 39 cb. B: S Grigson (23) 41. Scr: D Edwards 32.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Thoms (28) E Whitley (17) 50 cb. 2B Scr: J Gadd M Edwards 44. Men: A: R Mckay (7) 40 cb. B: T Byron (13) 42. C: M Gallagher (26) 46.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: P Wainwright (25) S Hartmann (20) 51. 2B Scr: R Cameron J Conran 43. Men: S Hartmann (20) 46. Women: L Pickup (24) 37.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: J Feetham (13) 62 cb. Div 2: M Fitzgerald (22) 60. Div 3: D Rowles (30) 60. Div 4: R Vaughan (36) 61. Hole in one: R Yates at 10th.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: D Dennis (2) A Crumpton (+1) 46. Scr: M Horton (0) A Crumpton (+1) 45. A: A Crumpton (+1) 39. D Dennis (2) 38. B: H Wagland (16) 40. G S torie (18) 38. C: M Hend (29) 42. J Howes (31) 39 cb. M Horton (0) 35 cb.

ROYAL SYDNEY: Men: Par: Championship: A: D Cameron (12) sq. B: J Locke (18) 1 up. C: R Michaels (19) 2 up. Scr: R Chambers (5) 26 up.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Multi: Div 1: P Tkachuk (16) B Chellingworth (13) 87. Div 2: D Gunson (18) B Roylance (19) 66. A: B Chellingworth (13) 40. B: P Tkachuk (16) 36. C: L Barker (19) 37. D: J Wilson (27) 37. Scr: M Farr 30.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: 9-hole: A: S Stewart (15) 20. B: S Haggerty (27) 20. C: R Eddy (38) 21.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: T Whitnall (32) C Whitnall (30) 48. 2B Scr: G Lee D Shivalkar 34. Div 1: T Green (7) 38. Div 2: B Burns (36) 45. Hole in one: R Fagg at 13th.

TALLWOODS: Men: Stableford White: R Drinkwater (11) 43. I Blair (19) 41.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Huang (26) J Sun (35) 77. P Knowland (29) 44.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Agg: A Brown (13) P Wood (11) 70. Scr: N Dunn G Everett 53.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Wales (21) V Fitzsimons (22) 45. Scr: C Ueda A Home 40. Hcp: D Moore (18) 41. Scr: R Vandersluis 33. A Home (15) 41. 9-hole: A: K Kileff (17) 17.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: S Hillier (23) 20. Mxd: J Papworth (20) 21 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Levy (32) A Zacka (16) 52. 4B Scr: R Oliver J Denniss 39. A: D Norford (10) 42. B: A Zacka (16) 41. C: N Jenkins (21) 44. D: K McGarrity (35) 40 cb. Hole in one: I Lamont at 8th.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg: Gold: M Nicol S Duffy 76. P Borg (3) J Tolomeo (1). A: I McLean (9) 38. B: S Duffy (14) 41. C: B Dincel (21) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Riddett (25) D Swift (19) 50 cb. 2B Scr: A Sutton N Taplin 40 cb. A: A Seeto (6) 42. A Scr: A Sutton 39. B: S Tait (16) 44. B Scr: S Tait 28. C: H Stratton (29) 45. C Scr: P McSorley 21.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: J Berg (14) 68 . Div 1 Scr: I Mansfield 86. Div 2: C Hoppe (42) 74. Div 2 Scr: M Tagg 99. C'ship: Div 1 Scr: I Mansfield 330. Div 1: J Thorpe (15) 292. Div 2 Scr: M Tagg 413. Div 2: V Witton (35) 302.

WARRINGAH: Mxd: Stableford White: A: P Catteau (24) 46. B: J Irvine (36) 50.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: K Johnson (13) S Misdale (18) 49. 4B Scr: D Farrugia C Nelson 38. A: K Maxwell (13) 38 cb. B: J Spanjol (20) 41. A Stewart (24) 40.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: K Rugless (7) 40. B: T Lee (21) 39. C: P Bettini (26) 42. Scr: J Rogan 32.

WYONG: Men: Stableford: A: D Grogan (2) 41. B: B Irvine (16) 39. C: D Shearer (20) 42. 2B Multi: B Irvine (16) D Shearer (20) 97.

16 November 2019
Stephanie Kyriacou came from behind but Louis Dobbelaar blew everyone away to take respective women’s and men’s titles at the Port Phillip Open ... Read more
15 November 2019
The wins came in vastly different styles, but Daniel Nesbitt and Olivia Wilson are the new Australian Mid-Amateur champions. Read more
Inside The Ropes
15 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: C Ashby R Machura 41 D Wilson M Richings 36 N Turner 35. more
15 November 2019
BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73. more
Golf Australia