Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Wednesday

 

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Dorey (24) P Sekula (19) 48 cb. 4B Agg: M Dunning (10) D Keith (3) A Caiger (11) I Malcolm (4) 149. 2B Scr: P Lorimer (1) L Malcolm (1) 41. A: A Caiger (11) 43. B: R Carpenter (14) 41. C: J Olsson (23) 40 cb. D: E Shin (27) 37.

AVALON: Women: Par: L Light (27) 1 up cb.

BALGOWLAH: Men: Par White: A: S Moore (4) 3 up. B: J Friedman (17) 7 up. C: K Rheaume (30) 3 up.

BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: B Williams (31) B Adler (31) 46 cb. 2B Scr: L Arthur C Neville 40. A: M Devlin (12) 38 cb. B: R Bhujel (17) 41 cb. C: D Derrig (22) 37 cb.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: R Trinder (39) 39.

BAYVIEW: Men: Stroke: Black: A Scr: D Kirwan (+1) 71. B Scr: C Higgins (15) 78. C Scr: K Higgins (22) 91. A: R Jones (3) 69. B: C Higgins (15) 63. C: K Higgins (22) 69. Stableford: Div 1: J McConnaghy (16) 38. Div 2: G Smith (29) 43.

BERMAGUI: Women: Stableford: A Irvine (39) 41.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: C Whitehead (35) R Clark (27) 49 cb. Scr: S Peters P Davis 37. A: C Smith (9) 42. B: G Constantine (18) 42. C: W Hall (25) 43.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B Agg: A Pollock (11) G Mayhew (30) 82. 2B Agg Scr: S Loreggia G Browning 55. M Henley (2) 41.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Landsberg (11) S Caswell (18) 47. P Jones (21) 41 cb.

BONDI: Men: Stableford: N Schwarzer (19) 39.

BONNIE DOON: Men: Par White: A: C Syrett (11) 5 up. B: H Notaras (14) 5 up. C: J Mclaren (24) 4 up. Scr: J Bell 1 down.

BONVILLE: Men: Stableford: 2B: R Grieve (18) C Lark (32) 47. S Anderson (12) 38 cb.

BOWRAL: Men: Stableford: 4B: J Buchanan (18) B Lamb (20) 47.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: A McLauchlain (26) 31.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Murphy (17) J Nuttall (6) 46. Div 2: D Ho (26) M Cheung (20) 47. Scr: M Dowd V Milinkovic 39. A: P Larkey (9) 41. B: R Suplat (12) 42. C: S Hadz ic (30) 42.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: P Gleeson M Ross 43. A: M Ross (17) 37. A Scr: S Chapman 22. B: L Harris (29) 33. B Scr: V Jameson 12. C: J Gill (35) 37. C Scr: J Gill 8 cb.

CAMMERAY: Men: Stableford: Challenge: G Priest (21) 37 cb.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B: G Karuze (21) R Birnie (25) 51. A: O Schulze (5) 42 cb. B: G Winnall (13) 43. C: A Hudson (23) 42 cb. Scr: Z Kadir (10) 32.

CARNARVON: Women: Stroke: A: J Kim (12) 72 cb. B: M Choi (19) 72 cb. C: A Kim (27) 70.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: A Chung (16) W Jang (15) 51. A: D Lewis (11) 39 cb. B: R Challenor (13) 39 cb. C: P Lumley (25) 44. PM 2B: P Sterling (9) T Burnett (16) 50. A: S Nati (3) 43. B: T Burnett (16) 45. C: B Zubrycki (20) 45. 2B Scr: S Nati J Barbara 42.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Foursome: S Canham V Hobbs (30.5) 65.5.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: J Green (21) R Hannaford (28) 48 cb. Medal Oct: A: R Solomons (12) 35 cb. B: R Catchpole (13) 40. C: M Miller (20) 42.

CONCORD: Men: Stableford 2B: L Lim (27) M Fishburn (11) 48 cb. 2B Scr: R Chin J Protheroe 41. White: A: R El-Zarif (11) 42 cb. B: C Wren (14) 37 cb. C: M Wilson (20) 40. Gold: J Cullen (29) 35.

CROMER: Men: Stableford: 2B: J Knutsen (29) C Stone (26) 48. A: S Bretnall (13) 39. B: H Ryden (17) 40. C: C Stone (26) 41. Scr: S Floyd 32.

CRONULLA: Women: Stroke: C'ship: A: S Wiggins (3) 78 cb. B: J Bayley (23) 81 cb. C: S Weidenhofer (27) 75 cb. D: C Baker (33) 80 cb. Gold Medal: I Carroll (20) 64. Stableford: A: I Carroll (20) 42. B: D Lloyd (25) 39. C: L Lyons (30) 37. D: M Chapman (36) 38 cb. Scr: R Deards (9) 28.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Rolls J Kim 52. Scr: I Pemble P Starc 46. Div 1: I Pemble (0) 42 cb. Div 2: T Keegan (20) 41. Div 3: R Peters (26) 42. Scr: P Starc 36.

DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford: 2B Multi: W Shipman (22) J Scott (36) 87. A: M Johnston (17) 38. B: P Probets (21) 36. C: P Packer (27) 41.

EASTLAKE: Medley: Par White: A: S Sondjaja (12) 2 up cb. B: W Simmons (20) 6 up. C: P Wade (29) 2 up. Scr: C Glenn (0) sq.

FORSTER: Men: Stroke: American Foursome: T Hills (9) A Loy (16) 60.625.

FOX HILLS: Women: Stroke: N Scheiler (36) 73.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B: A: M Furtner (Liverpool 14) G Shiner (18) 48. Div 1: M Furtner (14) 40. Div 2: D Saunders (24) 42.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: A Bray (17) 61.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Hemming (6) 42 cb. B: M Stoneman (16) 40. C: B Whitehill (19) 40. D: P Buffey (26) 40.

GOULBURN: Women: Stroke: C'ship: Div 1: C Hobbs (11) 79. Hcp: D Bodel (17) 69. Div 2: R Slater (25) 97. Hcp: D Armstrong (25) 75. Stableford: Div 3: M Wright (33) 35. E Sharman (33) 33.

HARRINGTON WATERS: Medley: Stroke: Ambrose: E Barnett (43) G Emerton (20) T Galante (32) R Barlow (14) 55.375.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: B Catt (10) 39 cb.

HORIZONS: Men: Stableford: R Lake (14) 40. Women: J Reynolds (23) 35.

JAMBEROO: Men: Stableford White: C Goodwin (15) 39.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: W Walkerdon (19) G Stone (7) 76. Scr: L Krstanoski (10) 28 cb. A: D Ford (14) 39 cb. B: N Morrison (20) 40 cb. C: J Hoskin (34) 39.

KILLARA: Men: Stableford White: 2B: S Falster (21) C Wokes (16) 50. Scr: B McNamara T McKay 38 cb. A: D Fox (7) 42. B: C Wokes (16) 45. C: S Millett (21) 42.

KOGARAH: Men: Stableford: 2B: P Blakley (34) G Parsons (20) 44 cb. A: D Axford (4) 38. B: C Ferrier (14) 36 cb. C: D Miller (20) 39. Scr: B Hayden 35. Veteran Men: D Miller (20) 39. Veteran: C'ship: D Miller (20) 72.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: N West (26) S McDonald (27) 45 cb. J Magnus (15) 41.

LEONAY: Women: Stroke White: Div 1: M McCormick (19) 72. Div 2: R Brown (40) 71. 54-hole C'ship: Div 1 Scr: J Knox 277. Div 2 Scr: D Young 309. Div 1: M McCormick (19) 221. Div 2: K Hansen ( 40) 222.

LEURA: Medley: Stableford 2B: White: P Eastment (12) R Wiseman (20) 46. C Youll (24) 41 cb. S Park (12) 41. S Wright (19) 39.

LIVERPOOL: Women: Stableford: E Emmerson (35) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: P Frith S Bowers 47. A: M Curnow (11) 41. B: P Frith (15) 44. C: G Adams (25) 39. Scr: S Lee 35.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: S Hunt (4) T Thompson (17) 48. Men: White: Div 1: N Krumins-Strauss (12) 38 cb. Div 2: B Tuttlebee (17) 39. Scr: S Hunt 32. Women: A Pedersen (24) 35.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: J Holmes (23) R Bryant (27) 43. Hcp: R Furia (6) 38. Scr: S Keith 34.

MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: I McLachlan (25) R Latham (29) 44 cb. Men: A: M Burke (9) 36. B: L Walker (13) 38. C: K Holmes (26) 37. Women: Div 1: K Burke (2) 34 cb. Div 2: L Howell (26) 30 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: T Wilkinson (12) P Murphy (25) 48. P Linskey (20) 40 cb.

MANLY: M en: Stableford: 2B: B Cameron (16) S Defina (18) 46. A: T White (12) 37 cb. B: J Smith (18) 37. C: P Appleton (30) 38. Scr: P Bardetta (0) 36. White: P Ford (36) 29.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: D Connellan (16) D Browne (45) 59.5.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: P Hamer (20) M Neylon (35) 50. A: D Rose (13) 40 cb. B: P Hamer (20) 42 cb. C: L Foley (22) 38 cb. Scr: M McInnes 36 cb. 2B: Yellow: S Webster (28) A Whittaker (22) 47 cb. P Terrey (20) 38.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: B Sacks (18) N Fel (16) 48. Div 2: C Steingold (22) T Lorge (16) 49. 2B Scr: R McClelland O Hugill 38 cb. A: P Lemoine (10) 42. B: B Sacks (18) 39. C: M Fowle (28) 40. White: W Plunkett (31) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Leonard (12) 40. B: M Tockar (19) 42. C: T Walsh (21) 41. Veteran: P Jenkins (36) 40.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: I Battersby (4) 39. B: R Spencer (14) 39. C: P Haigh (20) 41. D: G Dowe (28) 37.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: R Milne (15) G Mathews (9) 47. A: G Mathews (9) 41. B: S Cox (17) 39 cb. C: J McCann (23) 42. C res: R Spence (33) 40. Hole in one: A Bratz at 6th.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: C Fallan (4) 40. Div 2: P Davies (22) 39. Div 3: K Rogers (30) 38. Div 1: P Tonks (13) 44. Div 2: B GIbson (17) 43. Div 3: G BRunton (27) 43.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: M Donohoe (30) P Collins (24) W Donaldson (17) W Lazar (35) 129. 2B: C Moore (13) R Aghajanian (34) 52. A: J Cheeseman (10) 42. B: T McCauley (17) 42. C: J Smith (23) 40. D: P Town (35) 39.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: P Beckton (9) 32. Div 2: O Psomadelis (25) 36. Div 3: J Goodman (32) 34.

NOWRA: Men: Stableford: Div 1: C St John (11) 42. Div 2: J Case (Worrigee 26) 41.

NSW: Medley: 2B: J Kelly (30) J Briggs (20) 50. J Conway (15) 41. White: J Briggs (20) 37. Scr: Z Mullins 35. Gold: D Furlong (28) 39. P Bailey (13) 33.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Whittaker (31) M Hartland (20) 48. Men: White: A: E Gordon (11) 39. B: E Conlon (14) 37. C: H Mckenna (19) 41. Scr: B Hooper (1) 34. Women: Yellow: J Park (18) 31.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: Medal: A: C Stubbs (11) 68. Scr: D Maguire 74. B: R Fellows (16) 66. C: S Cooper (25) 69. Stableford: P Peatman (22) 38.

PENRITH: Men: Stableford 2B Multi: White: D Clarke (8) K Tucker (18) 90. 2B Scr: D Limbach D Acret 66. A: D Clarke (8) 42. B: G Kleyn (Culcairn 16) 43. C: K O'Meara (26) 43.

PYMBLE: Men: Stableford: 2B: R Cameron (13) 48 cb. G Hatch (18) 48 cb. Scr: J Conran 47. J Coles 47. J Coles (4) 43. Women: P Jensen (30) 38.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: B Langtry (16) 59. Div 2: J Brown (26) 62. Div 3: C Lozano (28) 65. Div 4: R Vaughan (37) 66. Medal: Div 1: C Owen (20) 61. Div 2: J Brown (26) 62. Div 3: C Lozano (28) 65. Div 4: R Vaughan (37) 66.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: A Ryan M McNamara 86. A: J Bloomf ield (7) 42. B: M McNamara (14) 42. C: S Lock (30) 46. Scr: D Dennis 38.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: A Cornell (2) 35 cb. B: D Meagher (17) 34 cb. C: M Johnson (29) 40. Scr: A Cornell (2) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: A: J Warwick (9) 37. B: G Hassall (40) 16. C: R Ronan (22) 36. D: J Angel (24) 41. Scr: B Hooper 30.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: R Fagg (18) F Santos (25) 47. 2B Scr: T Dumpleton P Turner 34. Div 1: R Fagg (18) 40. Div 2: P Tong (35) 44.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: R Anderson (9) 40 cb. R Ezzy (17) 40 cb. B: P Pearson (19) 41 cb. C Wilson (35) 41.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: D Yem (25) 43. Hole in one: S Liuzzo at 12th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: M Sullivan (18) J Chong (22) 44 cb. Scr: R Fearnley A Gordon (NSWGC) 36 cb.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Tzannes (18) P Faulkner (18) 48. A Sank (17) 44. Scr: R Vandersluis 31. 9-hole: C Boustred ( 12) 19.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: D Turner (17) 23.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: J Daly (22) B Livermore (12) 110. A: B Livermore (12) 41. B: A Zacka (17) 41. C: J Daly (22) 46. D: J Graham (29) 42.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: G Xenos (20) N Samaras (19) 47. Scr: P Borg (3) J Bratusa (0) 41. A: P Borg (3) 36. A Scr: W Arnold (+1) 36. B: P Englezos (17) 36. B Scr: M Ryan (13) 23. C: L Fittler (23) 44. C Scr: N Samaras (19) 21.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: U Wiesner (19) P Richardson (28) 50. 2B Scr: B Burge A Saville 39. A: M Kinsella (12) 40. A Scr: A Sutton 33. B: C Mackenzie (17) 43. B Scr: T Yoon 29. C: K Jervis (26) 42. C Scr: A Craig 22.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: S Owen (24) 67. Div 1 Scr: I Mansfield 83. Div 2: V Witton (35) 70. Div 2 Scr: B Boman 106.

WARRINGAH: Women: Stroke: Gold Medal: J Wethered (31) 75. Men: Stableford 2B: White: V Carlow (25) A Tomich (33) 49. A: P Donnelly (15) 3 7. B: T Halpin (17) 38. C: J Gale (26) 38. D: A Tomich (33) 41.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B Agg: S Mangovski (19) K Samy (13) 81. 4B Scr: J Robertson C Nelson 37. A: M Bennett (14) 39 cb. B: P Davies (21) 43. C: J Larnach (25) 43 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: Div 1: E Skinner (23) 41. Div 2: J Brennan (16) 41. Div 3: M White (11) 38. Div 4: I Thorncroft (7) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: P Owen (14) 34. B: A Dove (19) 43. C: N Colella (32) 39 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: K Guthrie (27) B Klineberg (30) 78. A: J Butt (1) 40. B: R Brown (18) 38 cb. C: B Klineberg (30) 41 cb. 

16 November 2019
Stephanie Kyriacou came from behind but Louis Dobbelaar blew everyone away to take respective women’s and men’s titles at the Port Phillip Open ... Read more
15 November 2019
The wins came in vastly different styles, but Daniel Nesbitt and Olivia Wilson are the new Australian Mid-Amateur champions. Read more
Inside The Ropes
15 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: C Ashby R Machura 41 D Wilson M Richings 36 N Turner 35. more
15 November 2019
BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73. more
Golf Australia