Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Tuesday

 

ASQUITH: Women: Stableford: M Blakeley (34) 37.

AVALON: Stableford: R Slee (23) 39.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: T Kenney (15) 35 cb. Div 2: A Hygert (25) 38. Div 3: R Colfer (40) 36.

BALGOWLAH: Women: Stableford: P Pashley (28) 34.

BARDWELL VALLEY: Stableford: P Thorpe (21) 34. G Katsoulis (26) 36. Veteran: S Hodson (10) 35.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (31) 39 cb.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: D Baker (26) M Young (28) 82. A: A McEntee (10) 42. B: J Doering (24) 43. White: B Kocass (31) 38. Scr: B Sims 33. Women: 2B Agg: Gold: C Freeman (11) E Vadas (19) 76. Div 1: K Platt (23) 44. Div 2: G Muysken (24) 39.

BEVERLEY PARK: Women: Stroke: C'ship: A: S Golik (14) 73. B: G Barnett (27) 75. C: S Auciello (33) 77.

BEXLEY: Women: Stableford: Split Six: K Hickey (35) M Beattie (26) P Byrne (28) F McGreal (32) 74.

BONNIE DOON: Women: Stroke: A: K Smith (22) 75. B: C M akishima (29) 76. C: S Sadler (35) 74.

BOWRAL: Women: Stableford: W Burke (23) 37.

BREAKERS: Men: Stableford: A: D Hutton (14) 38. B: F Trimboli (20) 40. C: P Curby (26) 43. D: K Chilman (30) 36.

BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: P Valenzuela (15) 42.

CAMMERAY: Women: Stableford: J Hughes 32. 9-hole: M Smith 20.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: C Edwards (26) B Smith (20) 48. 2B Agg Scr: I Daryab K Kim 36. A: R Calvert (9) 39. B: M Chung (14) 39. C: C Edwards (26) 44.

CASTLECOVE: Men: Stableford Split Six: White: N Burchall (14) I Manton-Hall (11) M Mansley (12) M Evers (10) 86. L Jones (17) 44.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: A Allsopp (22) 43. Div 2: S Kim (27) 40. Div 3: L Meli (38) 42.

CONCORD: Women: Stableford: A: R Magner (8) 38. B: T Jessup (26) 42. C: H Barnes (33) 36. 9-hole: Gold: C Manning (44) 23.

CROMER: Medley: Stableford: Team: G Isaac (16) R Peet (21) I Skinner (9) 45. K B urton (15) 36.

CUMBERLAND: Women: Par: 2B: D: J Selleck R Waite 11 up. Div 1: M Nam (31) 3 up. Div 2: J Selleck (37) 4 up.

ELANORA: Men: Stableford: R Shields (21) 39.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: A Grimish (17) 4. Div 2: D Dickson (23) 3. Div 3: M Kurita (45) 1 cb.

FORSTER: Women: Stroke: Div 1: K Hamilton (17) 66. Div 1 Scr: R Baker (16) 85. Div 2: E Higgins (24) 65. Div 2 Scr: B Burney (24) 90. Div 3: S Pavey (41) 61. Div 3 Scr: M O'Neill (34) 98.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: J Perez (20) P Kent (15) 49. 2B Scr: G Sinclair C Noble 37. A: G Sinclair (4) 40. B: W Nachmann (19) 41 cb. C: M Genner (23) 45. D: K Jones (30) 39 cb.

GORDON: Women: Stroke: Div 1: M Algeo (30) 66. Div 2: P Pitt (40) 68.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: R Krahe (19) 74 cb. Div 2: B Adams (26) 73 cb. Div 3: K Williams (34) 76. Stableford: B Frost (15) 34.

HARRINGTON WATERS: Stableford: Veteran Men: Div 1: K Romaine (20) 42. Div 2: G Thompson (35) 43.

HIGHLANDS: Women: Stroke: Medal Oct: W Thomson (22) 74.

HURSTVILLE: Women: Stableford Gold: L Joseph (45) 31.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: R Sheath (32) 37. Div 2: K Oborn (42) 34.

KAREELA: Women: Stroke: Ambrose: Y Rochford N Axford M Pagn N Lloyd (11.875) 55.125.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: M Kelly (21) 68. Div 2: M Zhang (24) 65. Div 3: M Joppich (31) 75. Div 4: B McWilliam (36) 95. Medal: M Joppich (31) 75. Jnr: C'ship: Scr: M Kelly 89. Hcp: M Zhang (24) 65.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: G Garven (29) J Vivero (29) 78. 2B Scr: S Borton (5) K Shepherd (+1) (Antill Park) 63. A: C Berg (10) 36 cb. B: S Musgrave (16) 41. C: J Vivero (29) 41. Women: Stroke: Div 1: L Richards (20) 76. Div 2: C Charlton (14) 78. Stableford: J Kaye (35) 35.

LONG REEF: Men: Stableford: P Korbel (14) 37.

MACARTHUR VETERANS: Veteran: Stableford White: A: F Cahill (12) 41. B: V Vincent (22 ) 42. C: J Craft (23) 44. D: D Smith (36) 40. Women: M Shay (26) 34.

MANLY: Women: Stroke C'ship: Gold: Div 1: G Thompson (21) 70. Div 1 Scr: G Larcombe (8) 82. Div 2: D Laidlaw (24) 67. Div 2 Scr: D Laidlaw (24) 91. Div 3: E Pilbeam (36) 68. Div 3 Scr: E Pilbeam (36) 104. Goodwill Plate/Gold Course Champion: G Larcombe (8) 82. Stableford: J Bamford (27) 42.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: R Christie (17) K Kerrigan (8) 49. 2B Scr: P Sutherland J Mumford 38. P Sutherland (6) 39 cb. Scr: C Nikolaou 34. Women: J Priem (17) 32 cb. Veteran: E Tonkin (27) 32 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: T Blackie (19) 40 cb. Women: R Harding (27) 39. Jnr: Cup: H Robb (20) 47. Medal: T Hunt 31.

MONASH: Women: Stroke: Div 1: J Morgan (1) 71. Div 2: F Dunagan (19) 74. Div 3: M Barrow (30) 72. Div 4: T Bliss (32) 78. Scr: J Morgan 72. Trophy: F Dunagan (19) 149.

MOORE PARK: Medley: Stableford Team: White: G Thattil (13) S Smith (20) E Pathmanathan (11) K Pat hmanathan (27) 87. Men: Y Lee (17) 41 cb. Women: L Crowfoot (25) 34 cb.

MUIRFIELD: Women: Par: Div 1: R Le Nevez (22) 1 up. Div 2: J McCrossen (25) 2 up. Div 3: L Brooks (31) 6 up.

NELSON BAY: Women: Par: Div 1: K Flatt (21) 1 up. R Rocher (19) sq. Div 2: E Pfennigwerth (27) 2 up. J Punshon (26) 2 down. Div 3: R Manley (36) 4 up. P Norman (34) 3 up.

NEWCASTLE: Stableford: Div 1: J Macdonald 32 cb. Div 2: A Bryant 41. Div 3: M Rundle 37.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Div 1: J Moffatt (22) 72 cb. Div 2: S McErlane (29) 70. Div 3: J Durham (31) 75 cb. Div 4: P Nash (39) 72. Scr: M Woodley (2) 80.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 4B: M Thorn D Kong 49. M Bowman (17) 44.

NOWRA: Veteran: Stableford: 4B: N Levi (16) B Martin (22) 47. Veteran Women: S Davies (30) D Pritchard (34) 46.

NSW: Women: Par: Team: G Haydon (34) M Holmes-Hack (42) D Castles (35) M McGuinness (31) (Bonnie Doon) 15 up.

OATLANDS: Mxd: Stableford Black : Div 1: P Rolfe (14) 37. Div 2: I Shepherd (26) 31. Scr: Y Park (-1) 38.

PALM BEACH: Women: Stableford: T Martin (38) 39.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: L Brummer (20) 44. Div 2: G Sutton (25) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Busuttil (18) Z Delevski (10) 46. A: J Gellin (11) 39. B: P Reid (15) 36. C: G Busuttil (18) 40. Scr: M Todd 34.

RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B: B Holland (18) S Burdekin (12) 49. Veteran: Div 1: S Burdekin (12) 43. Div 2: J Canellis (23) 41. Div 3: R Millegan (30) 41. Women: L Manczak (29) 44.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: H Kelly (11) 65. Div 2: H Brown (28) 67. Div 3: A Roberts (37) 69. Stableford: 9-hole: L Quilter (45) 15 cb.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: P Sheen (26) R Teaken (18) 49. Div 1: D Ball (4) 40. Div 2: G Kim (25) 45.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: C Hawley (13) 36. Div 2: J Merrillees (29) 38. Scr: C Hawley 23. Stroke: Centenary: Div 2: S Hudson (28) 66. Div 3: J Fitzpatrick (36) 64.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: C'ship: Div 1: J Seo (17) 75. Div 1 Scr: Y Lei 92. Div 2: E Lee (28) 76. Div 2 Scr: L Bortfield 101. Div 3: S Woo (30) 75. Div 3 Scr: G Lee 112. Stableford: Div 4: H Christie (41) 35 cb.

SHELL COVE: Medley: Stableford: J Cullen (30) 43. D Clarke (16) 40. Scr: M Ramsbottom (4) 35.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: Split Six: G Crate (7) M Brownlow (16) 73. A: J Linnet (11) 45. B: M Brownlow (16) 45. C: P McGregor (21) 44. D: A Neville-Smith (31) 41.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: P Dixon (18) 42.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: N Guillaume (12) 12. B: L Whiddon (18) 43. C: M Powell (24) 42. Women: Yellow: J Bussell (22) 36.

ST MICHAELS: Women: Stableford: Div 1: L McIntosh (18) 38. Div 2: A MacDonald (24) 39 cb. Captain's Trophy: A MacDonald (24) 39 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: S Vecchio (29) V Grantu rco (22) 46. 2B Scr: A Lee N Sherpa 36. A: A Wilson (9) 37 cb. B: J Jong (17) 36. C: S Betts (22) 37 cb. Women: Stroke Gold: A: K Fryer (14) 74. B: S Ireland (25) 67. C: C Wilding (41) 80. 54-hole C'ship: A Scr: L Lavelle (2) 232. B Scr: D Crofts (23) 293. C Scr: C Wilding (43) 367. A: Y Kim (16) 226. B: S Tait (28) 234. C: J Gates (38) 283.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: E Kim (25) 38 cb. Div 2: G Kwak (38) 44.

TALLWOODS: Women: Stableford Green: M Richards (24) 40. D Horsell (27) 39. Medley: 9-hole: Yellow: J Murphie (13) 22. K McDonald (28) 20 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Div 1: B Keating (20) 33. Div 2: S Hotz (29) 36. Div 3: E Cox (38) 38. Scr: V Jellis 24.

THE COAST: Mxd: Stableford 2B: White: T Jay (6) B Spicer-Marks (36) 52. Hcp: J Bunce (8) 38. Scr: T Jay (6) 34. Veteran: I Cullen (15) 40 cb.

THE LAKES: Men: Stableford: S Furby (28) 42. Women: Div 1: K Anderson (15) 39. Div 2: N Harwood (22) 39. Grandmothers Tro phy: N Harwood (22) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: G Clarke (28) R Smithson (19) 97 cb. Men: A: C Cashman (12) 44. B: L Milmlow (23) 47. C: G Clarke (28) 41. Women: T Wilton (31) 35. Scr: K Rae (Beverley Park) 34.

TUNCURRY: Men: Par White: A: R Clift (15) 4 up. A Scr: G Ellis (3) 1 down. B: P Dorahy (17) 4 up. B Scr: G Buderus (16) 9 down.

WAKEHURST: Women: Stableford: Irish Team: L Turton (42) P Humphries (39) L Myers (29) J Abbot (42) 86.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Lane (36) W Nelson (27) 50. 2B Scr: K Cheam T Smith 36. A: K Cheam (9) 42. B: J Littlebury (14) 45. C: D Coombes (28) 43.

WARRINGAH: Women: Stableford: 2B Agg: S Lugsdin (30) J Freeman (20) cb. Div 1: J Freeman (20) 37 cb. Div 2: S Pearce (29) 35 cb. Div 3: M English (33) 43. Div 4: N O'Regan (38) 32 cb. Grandmothers Trophy: J Freeman (20) 37 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: C Foster (32) F Olson (19) 48. White: C Foster (32) 40.

WINDSOR: Women: Stableford: A: J Brown (20) 38. S Kinnish (25) 36. B: K Swzenfeld (34) 38. M Vinton (33) 37. C: M Layt (38) 38. E Harding (43) 32.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: L Bayliss (23) 67. B: D Meads (31) 70. C: J Perks (43) 67.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: V Flanagan Weeks (44) J Miller (21) 43.

14 October 2019
Our Aussies cracked the top 10 in the US, Japan, Korea, China and at home over the weekend as the Australasian Tour resumed ahead of a massive summer ... Read more
14 October 2019
The 2019 Australian Masters Games Golf Program concluded on Friday in the attractive parkland-like setting of West Lakes Golf Club nestled in ... Read more
Inside The Ropes
14 October 2019
BONDI: Men: Stableford: L Furlong (5) 44 cb. more
14 October 2019
BARHAM: Men: Stableford: A: R Thompson (13) 38. B: D McGowan (18) 38. Women: K Bartels (14) 36. more
Golf Australia