Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Tuesday

 

AVALON: Men: Par: I Newson (20) 7 up. Hole in one: P McGowan at 3rd.

AVONDALE: Women: Par: Div 1: Y Cheung (8) 1 up. Div 2: N Kiernan (21) sq. Div 3: N Brownie (33) 1 down.

BALGOWLAH: Women: Stableford: 2B Agg: S Lane (34) E Headland (38) 71.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stroke: C'ship: A Scr: G Lee (6) 143. A: T Riches (8) 130. B Scr: G Sheary (13) 172. C Scr: G Katsoulis (26) 191.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: F O'Brien (35) 46.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: J Cooper P Cope 46. Women: B Gavin E Gregory 49. Men: Div 1: R Mcleod (15) 39. Div 2: R Donnelly (28) 39. White: M Farrell (35) 15. Women: Div 1: K Galaleta (20) 41. Div 2: L Taylor (34) 42. Medley: Scr: G Whyte (4) 33.

BEVERLEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: S Parker (30) T Garven (37) B Rennie (30) M Hull (44) 61.375. Scr: D Hilton (40) P Chalmers (10) R Paul (19) P Wilson (18) 73.

BEXLEY: Women: Stroke: J Murphy (30) 64. N Schofield (29) 67. C'ship: M Mitchell (27) 294. K Vickers (22) 298. Hcp: F McGreal (34) 216.

BONNIE DOON: Women: Stroke: Ambrose: A: C Dawes A Bennett 71.25. B: J Conlon D Huxley 72. C: G Haydon M Spicer 75.5.

BONVILLE: Women: Stableford: A Crane (38) 34. M Nichol (17) 32.

BOTANY: Women: Stableford: Div 1: J Carroll (30) 35. Div 2: C Rootsey (38) 38.

BOWRAL: Women: Par: A Tomlin (28) 1 down.

BREAKERS: Men: Stroke: Medal: A: D Osborne (5) 76. A Scr: B Callanan (14) 68. B: J Shadbolt (16) 82. B Scr: G Cook (19) 65. C: K Farrell (24) 92. C Scr: K Farrell (24) 68. D: R Harrison (28) 92. D Scr: R Harrison (28) 64.

CAMMERAY: Women: Stroke: A: M Koeninger (27) 73. B: R Patel (37) 73. Stableford: 9-hole: J Barclay (28) 17.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Div 1: F Keane (18) 74. Div 2: J Darr (31) 80. Div 3: M Roots (44) 81.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: G Stepto (20) B Lang (23) 80. 2B Agg Scr: I Pemble (Cumberland) G Hyde 66. A: R Lee (11) 38. B: M Hwang (13) 40. C: G Stepto (20) 43.

CASTLECOVE: Men: Stroke Ambrose: White: R Wallace G Pike (8.75) 57.25.

CHATSWOOD: Women: Par: Div 1: R French (21) 3 up. Div 2: K Inglis (32) 2 up. Div 3: L Kantor (36) 2 up.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: K Daisley (18) 34. Div 2: L Morey (27) 43. Div 3: J Hardman (40) 37 cb. Stableford 9-hole: Gold: R Drysdale (32) 21.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B: S Stathakis (26) G Key (21) 71. N Silvestro (9) 39. Veteran Men: White: B Sweeting (7) 29.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Ambrose: S Lee A Hong J Lee (13.38) 63.62.

EVERGLADES: Women: Stableford: 2B Agg: S Kunze (28) R Pickering (37) 72. Div 1: G Gray (13) 32. Div 2: S Crane (23) 37. Div 3: R Pickering (37) 41.

FAIRFIELD: Women: Stableford: D Lavender (27) 37.

FORSTER: Women: Stableford: 2B Multi: K Tatton M Lowry 75.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: J Strada (23) B Lanycia (23) 79. A: N Booth (11) 37 cb. B: A Weller (18) 39 cb. C: J Meers (21) 44 cb. D: J Wallace (33) 41.

GORDON: Women: Stroke: Foursome: Div 1: H Woo S Sheehan (26.5) 65.5. Div 2: J Galloway H Cowan (35.5) 67.5. Foursome C'ship: Div 1: L Barratt B Churche 182. Div 2: K Stander L Cutler 207. Trophy: L Barratt B Churche (23) 136.

GOSFORD: Stableford: Div 1: A Diamond (18) 35. Div 2: L Kelly (28) 37 cb. Div 3: L Robinson (36) 40.

JAMBEROO: Women: Stroke Canadian Foursome: White: J O'Brien (15) J Simpson (45) 71.5.

KAREELA: Women: Stableford: Foursome: A: D Mayger S Dempsey 64.5. A Scr: K Gilson C Jones 85. B: D Bishop R Underwood 69.5. B Scr: M Shanahan R Booker 101. Stroke: A: C Fifeild E Hocking 168. B: R Underwood D Bishop 215.

KILLARA: Women: Stroke Green: Div 1: S Percival (12) 56. Div 2: D Brown (20) 58. Div 3: K Barling (28) 58. Div 4: K Blight (37) 62. Scr: J Crichton 67. Cup: S Percival (12) 119. Trophy: P Stevens (22) 118.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: P Day (5) 36. B: T Vandeleur (16) 35. C: R Morrison (24) 39. L Pramana (35) 36.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: R Allison (0) M Ferreira (6) 64. 2B Scr: K Rugless (5) C Jamieson (2) (Woolooware) 59. A: J Rogan (2) 35 cb. B: G Schliebs (18) 34. C: M Coves (20) 34. Women: 2B: C Luxton (26) V Withford (22) 43 cb. L Matthews (16) 35.

LONG REEF: Men: Stableford: D Brown (18) 39. Hole in one: G Page at 7th. Women: Stableford: M Ward (42) 42. 9-hole: A Henderson (34) 21.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: R Delport (36) 40.

MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: N Beattie (12) 40. B: C Hargraves (20) 37. C: G Weatherley (25) 39. R Barrett (33) 35. Women: M Thorn (16) 33 cb.

MANLY: Women: Par: A: P Pogson (24) 4 up. B: A Maree-Brewer (30) 4 up. C: B Tuckey (35) 3 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Sheedy (15) P Coleman (19) 72. 2B Agg Scr: L Dick P Stafford 46. R Byrne (16) 36. Scr: D Jones 30. Women: 2B Agg: J Iredale (26) M Coghlan (25) 64 cb. J Iredale (26) 34 cb.

MOSS VALE: Women: Stroke: Ambrose: D Pine (22) E Jeffery (17) 68.25. Scr: S Shallis (18) R John (19) 82 cb.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Agg: A Kim (25) L Dixon (22) 70 cb. Div 1: B Lucas (17) 33. Div 2: A Kim (25) 38. Div 3: B Mitchell (45) 37.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: J Newsham (21) 35 cb. R Welsh (22) 35. Div 2: R Birss (29) 34. M Kay (28) 32 cb. Div 3: P Harold (34) 35. N Justice (38) 33.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Div 1: S Gordon (20) 71. Div 2: C Fisher (28) 69. Div 3: L Shrimpton (35) 69. Div 4: G Wong (41) 67.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Firkin D Beirne 50. J Firkin (22) 40. Black: J Liddell (27) 42.

NOWRA: Women: Stableford: Team: G Davis (17) L Trusler (24) S Hunter (24) P Austin (28) 84 cb. Veteran: J Ludewig (17) K Pritchard (24) I Hart (26) C Hatton (24) 94.

PALM BEACH: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: C Cannon (38) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: A Fernandes (9) D Crawford (11) 70. A: A Fernandes (9) 36. B: G Phillips (13) 35. C: D Edwards (19) 34. Scr: C Mcmahon 29.

ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: A Petersen (23) 2 down. Div 2: P McVean (29) sq. Div 3: J Freeman (39) 2 up.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: B Boyd (22) R Parker (23) 46. Div 1: A Doak (17) 42. Div 2: T Carlile (30) 38 cb.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Centenary: Div 1: C Anderson (27) 4 up. Div 2: D McCormack (31) 1 up. Championship: Div 1: H Porter (22) 1 down. Div 2: M Noonan (36) 2 up. Scr: A Haege 11 down.

SHELL COVE: Medley: Stableford: S Reynolds (12) 40. A Hickson (9) 38. A Boshell (22) 36 cb. Scr: A Kiss (8) 30.

SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Agg: White: S Smith (35) B Dickson (33) 74. A: M Harley (12) 37. B: M Sheldon (18) 38. C: M Carbonaro (19) 44. D: R Quinn (27) 39 cb. Hole in one: B Clarke at 4th.

SPRINGWOOD: Medley: Stroke White: P Babbage (24) 60.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Davies (9) 38. B: P Freeman (17) 43. C: E Boyd (32) 46. Women: Yellow: L Griffiths (43) 42.

ST MICHAELS: Women: Stableford: Div 1: C Margetts (16) 31 cb. Div 2: S Ellery (28) 34. Yellow: H McHugh (34) 34. Snr White: B Thistlethwaite (22) 42 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford Split Six: White: J McNee (25) R Richardson (23) 68. Scr: M Tey D Lopez 37. Stableford White: A: A Phiyasirikul (5) 36. B: P Calderara (13) 33. C: R Richardson (23) 40. Women: Stableford: 2B: J Gates L Carlin 44. A: L Yoon (18) 34. B: R Avery (29) 35. J Gates (37) 35.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Choi (23) 34. Div 2: H Chang (28) 34.

TALLWOODS: Women: Stableford Veteran Women: Green: R Ezzy (25) 44. R Murray (16) 39.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: B De Bettincor (17) M Cross (22) 67. A: B Perry (13) 37. Scr: T Jay 29. Veteran: Stableford: R Paterson (27) 39.

THE LAKES: Men: Stableford: R Waters (21) 36. Women: Div 1: B Cummings (17) 36. Div 2: N Finney (27) 37.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: J Keane (14) A Duncan (15) 81. Men: A: D Toms (12) 37. B: J Keane (14) 38. C: J Twiss (25) 36. Women: P Smith (35) 37. Scr: D Whiffin 28.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: D George (13) 73. Div 2: L Drew (29) 75. Div 3: L Heggie (38) 75.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: A Dodd (22) 36. B: P McSorley (24) 36. C: J Grice (32) 38. Stroke: Medal of Medallists: A Dodd (22) 76.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: G Vigne (11) G Stewart (20) 49. G Stewart (20) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: J Freeman (23) 44. Div 2: S Young (32) 40. Div 3: A Richardson (36) 39 cb. Div 4: M Marsh (38) 36.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: S Pole (21) 39 cb.

WINDSOR: Women: Stableford: A: M Khouri (10) 36. L Seale (22) 34. B: L Goodsir (34) 36. M King (29) 35. C: C Hando (45) 36 cb. R Shaw (36) 36.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Foursome: V Smith S Furness (32) 70. Foursome C'ship: H Fenton W Tomlin 196. 

16 November 2019
Stephanie Kyriacou came from behind but Louis Dobbelaar blew everyone away to take respective women’s and men’s titles at the Port Phillip Open ... Read more
15 November 2019
The wins came in vastly different styles, but Daniel Nesbitt and Olivia Wilson are the new Australian Mid-Amateur champions. Read more
Inside The Ropes
15 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: C Ashby R Machura 41 D Wilson M Richings 36 N Turner 35. more
15 November 2019
BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73. more
Golf Australia