Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Tuesday

 

ASQUITH: Women: Stableford: 4B: S Carver (30) G Harrison (32) 41. Div 1: A Lee (22) 37. Div 2: M Park (37) 34. 

   AVALON: Men: Stableford: J Nicol (20) 38. 

   AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: J Henry (19) 69. Div 2: J Rowe (23) 72. Div 3: M Pont (31) 72. 

   BALGOWLAH: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: J Thorburn (28) 67. Div 2: B Headland (35) 76. 

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (28) 39. 

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: G Whyte (6) S Whitefield (13) 76. Div 1: G Whyte (6) 40. Div 2: S Fisk (17) 38. Scr: G Whyte 34. Women: 2B Agg: G Wood (27) M Reed (37) 75. Div 1: W Climo (19) 33. Div 2: G Wood (27) 40. 

   BEXLEY: Women: Stroke: K Vickers (22) 71. M Beattie (26) 72. 

   BONNIE DOON: Women: Stroke: Medal: A: S Jackson (16) 76. B: A McGregor (29) 76. C: L Smith (36) 72. Trophy: L Smith (36) 72. 

   BONVILLE: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: D Habgood (+3) 74. Div 2: S Kennedy (25) 77. Stableford/Div 3: M Smith (32) 26. 

   BOWRAL: Women: Stroke: Ambrose: L Carroll (24) B Clayton (18) S Short (42) 71. 

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B Agg: H Hudson J Kidd 67. H Hudson (33) 44. 

   BRIGHTON LAKES: Veteran: Stableford: 2B Multi: W Anneser (36) R Wilson (32) 84. P Hassarani (14) 39. 

   CAMMERAY: Women: Par: J Leadle (27) 1 down. J Smailes (32) 2 down. 9-hole: A Hickey (30) 3 up. J Manning (41) 2 up. 

   CAMPBELLTOWN: Women: Par: Div 1: G Marsden (20) 3 down. Div 2: L Lambros (32) 3 down cb. Div 3: L Black (37) 5 down. 

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: Y Park (+3 Castle Hill) J Isaac (9 Oatlands) 76. A: Y Park (+3 Castle Hill) 40. B: I Lee (19) 38. C: P Cooper (25 Antill Park) 38. 

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: A Zids (29) P Clark (14) 72. A Zids (29) 39 cb. 

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: H Thorley (19) 36. Div 2: J Wong (26) 37. Div 3: A Austin (37) 32. 

   CONCORD: Women: Stroke: Ambrose: C Harkin S Phillips 66.25. Stableford 9-hole: Gold: J Hadley (33) 20. 

   CRONULLA: Men: Stableford: A: R Johnstone (11) 43. Scr: K Ewington (5) 36. Veteran Men: White: M Pinfold (22) 28. Women: 2B Agg: M Cull (24) L Steege (15) 77. 

   CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: S Long Y Avery 46. Div 1: J Wakulicz (17) 37. Div 2: K Na (32) 40. 

   ELANORA: Men: Stableford: J Greathead (11) 36. 

   EVERGLADES: Women: Stroke: Div 1: M Rickit (18) 71. Div 2: R Moore (27) 75. Scr: Div 1: Y Boardman 81. Div 2: H Burrett 94. Stableford/Div 3: S Smith (37) 37. 

   FAIRFIELD: Women: Stroke: Medal: Div 1: P Murray (14) 76. Div 2: P Soulie (30) 80. 

   FORSTER: Women: Stableford: Div 1: D Patch (18) 35. Div 2: B Wright (25) 34. Div 3: C Herring (38) 32. 

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: M Smith (23) K Sargent (19) 49. A: J Carpenter (10) 36. B: M Horgan (15) 39. C: M Smith (23) 40. D: J Joseph (31) 39 cb. 

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: L Barratt (24) 32. Div 2: E Sheppard (33) 33. Hole in one: R Kimber at 6th. 

   GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: L Bignall (17) 80 cb. Div 2: A Cross (23) 72. Div 3: N Medcalf (33) 77 cb. 

   HIGHLANDS: Women: Stroke Canadian Foursome: Yellow: T MacPherson W Thomson (16.125) 77.875. 

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: R Lea (16) 40 cb. Div 2: J Fairbairn (23) 43. Hole in one: R Hyland at 11th. Women: Gold: R Hoyle-Smith (30) 34. 

   JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: C Legge (26) 34. Div 2: K Ison (38) 33. 

   KILLARA: Women: Par Green: Div 1: C Mansfield (20) 5 up. Div 2: D Brand (24) 8 up. Div 3: S Forster (27) 6 up. Scr: K Hutchinson 10 down. 

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: R Oliver (-1) 36. B: W Hosking (18) 36. C: M Robillard (20) 38. Women: L Mullard (0) 37. 

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: R Allison (0) J Banjavcic (18) 86. 2B Scr: R Fagg (16 Strathfield) J Jong (6) 38. A: P Micaleff (12) 44. B: J Banjavcic (18) 44. C: B Scheidler (22) 37 cb. Women: Stroke: Div 1: J Jacka (13) 69. Div 2: C Charlton (25) 77. 

   LONG REEF: Men: Stableford: G Cope (12) 37. Women: J Gietz (41) 42. 9-hole: A Veith (41) 18 cb. 

   LYNWOOD: Medley: Stableford: H Park (5) 41. 

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: P Kember (14) 37. B: K Shaw (22) 39. C: T Bolton (23) 38. D: B Woolfe (28) 40. Women: Stableford: A: M Ball (33) 31 cb. 

   MANLY: Women: Stableford: A: A Christie (17) 38. B: D Spears (29) 40. C: A Galloway (43) 37. Trophy: D Spears (29) 40. 

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Starr (6) G Lill (13) 78. 2B Agg Scr: D Cremin P Stafford 70. Hcp: J Lavery (16) 40. Scr: P Sutherland 31. Women: Stroke: Foursome: D Thompson B Dunn (31.5) 62.5. Scr: D Wilson K Lindsay 85. 36-hole: Div 1 Scr: D Wilson K Lindsay 167. Div 2 Scr: J Granger J Duncan 182. Hcp: Div 1: A Wallace M Souden (23) 127. Div 2: B Dunn D Thompson (31.5) 129.5. 

   MOLLYMOOK: Women: Par: Div 1: R Hughes (13) 2 down. Div 2: M Wakely (29) sq. Div 3: L Robinson (39) 1 up. 

   MONA VALE: Medley: Stableford: J Tolmie (17) 43. 

   MONASH: Women: Stableford: Div 1: K McBurney (19) 38. Div 2: R Burns (26) 38. Div 3: L Reiss (33) 39. Scr: G Hulme 24 cb. Trophy: L Reiss (33) 39. 

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: A Neasbey (17) B Mitchell (45) 42. Div 1: J Southgate (22) 33. Div 2: M Cavanagh (25) 33. Div 3: P Davidson (31) 35. 

   NELSON BAY: Women: Stableford: L Drake 44. R Lunn 44. D Herbert 43. J Lewis 43. R Derrick 42 cb. J Fisher 42 cb. 

   NEWCASTLE: Stableford: Div 1: L Russell 33. Div 2: A Laurence 33. Div 3: M Le Marchant 37. 

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Div 1: A Lee (16) 72. Div 2: C Fisher (28) 72. Div 3: H Ryu (30) 71. Div 4: M Nash (39) 75 cb. Scr: H Lee (10) 87. 

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: R Williams D O'Keeffe 54. R Williams (33) 42. 

   NOWRA: Veteran: Stableford: 2B Agg: D Davis (13) D Roth (23) 70. Women: E Baker (31) P Bowes (23) (Highlands) 66. 

   PALM BEACH: Women: Stableford: G Pearce (27) 33. 

   PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: A Holmes A Court (18) 35. Div 2: C Pierce (31) 34 cb. 

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: L Johnson W Lloyd 70. A: G Phillips (12) 35. B: T Wood (16) 37. C: W Lloyd (21) 36. Scr: M Newbold 26. 

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: A: A Rogers (22) T Clifford (22) 49. Div 1: A Doak (16) 38. Div 2: T Clifford (22) 43. 

   ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: S Little (18) 72. Div 2: K Evans (26) 75. Scr: J Buckley 87. Centenary: Div 1: J Tingwell (28) 71. Div 2: J Headlam 66. 

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Cup: Div 1: H Chung (21) 77 cb. Div 1 Scr: K Bennett 77. Bronze 1: Div 2: R Hassall (28) 81 cb. Div 2 Scr: M Kwon 94. Stableford: Bronze: E Kim 36. 

   SHELL COVE: Medley: Stableford: M Ramsbottom (5) 41 cb. J Werner (18) 41. R Kyriacou (15) 40 cb. Scr: N Whiteman (0) 38. 

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: B Hogan (24) J Rose (9)(Toronto) 72. White: A: K Gardiner (11) 40. B: G Anastasiou (15) 38. C: G Clarke (23) 35 cb. D: N Zouroudis (28) 41. 

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: M Kobryn (Glenmore) (11) 42. 

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: K Cook (11) 38. B: R McEvoy (18) 43. C: G Thomas (20) 42. Women: Div 1: J Manna (27) 36. Div 2: Y Potts (33) 36. 

   ST MICHAELS: Men: Stableford Snr: White: L Dryer (8) 40. Women: Div 1: D Wilmshurst (21) 35. Div 2: J Tracy (29) 32. Yellow: Div 3: L Gearing (45) 33. 

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 4B: White: K Jong Tae (20) A Cho (12) 10 up. 2B Scr: D Osborne G Chapman 1 up. Medley: A: P Kerrigan (Windsor) (9) 1 down cb. B: A Cho (12) 5 up. C: J Fowler (25) 1 up. 

   STRATHFIELD: Women: Stroke: Foursome: H Park T Song 78. 

   TALLWOODS: Veteran: Stroke Ambrose: Green: J Gould (23) D New (21) 65. J Hicks (30) K Edwards (10) 70. 

   THE COAST: Mxd: Stableford 2B Agg: White: N Weldon-Bowen (26) A Ayliff (13) 74. Hcp: K Gordon (27) 40. Scr: W Smyth (7) 38. Veteran: I Hamilton (21) 39. 

   THE LAKES: Men: Stableford: S Hing (15) 38. Women: Div 1: J Bowen (4) 32. Div 2: R Griffiths (28) 33 cb. 

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: D Barden (23) G Hines (Woolooware 14) 76. Men: A: T Harris (7) 38. B: R Marshall (Hurstville 17) 43. C: L Milmlow (26) 37. Scr: C Willis 33. Women: K Symons (Russell Vale) 34 cb. 

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: C Wagenaer (17) 37. Div 2: S Taylor (31) 35. Div 3: B Gambrell (45) 36. 

   TUNCURRY: Men: Stroke White: A: T Overhall (11) 68 cb. A Scr: B Germon (-2) 74 cb. B: S Wrigley (36) 60. B Scr: J Price (18) 89. 

   WAKEHURST: Women: Stroke: A: J Bae (17) 76. B: T Kozaki (25) 81 cb. C: G Pringle (34) 77. D: B Webster (41) 85. A Scr: D Nunn (5) 83. B Scr: M Robertson (22) 105. C Scr: J Gailey (32) 110 cb. D Scr: M Shonk (39) 126 cb. 

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Scicluna (6) E Scicluna (22) 48. M Scicluna (6) 43 cb. 

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: D Garrett (25) 35. Div 2: E Johnson (32) 30 cb. Div 3: R Hamilton (35) 37. Div 4: L Browne (37) 34. 

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: H Daniels (12) S Kennedy (21) 48. H Daniels (12) 41. 

   WINDSOR: Women: Stableford: 4B: D Allen (43) J Young (17) 46. B Marsden (37) 38. R Shaw (40) 35. 

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: M Robinson (32) 34. B: N Wimbush (42) 35. 

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Ambrose: D Timmins (7) D Rann (8) R Maxted (14) L Nowak (11) 70. 

21 July 2019
It was a throwback to Thursday for Cam Smith after a ball-striking performance that could have produced anything ended in a string of missed birdie ... Read more
21 July 2019
Shane Lowry described it as one of the best days of his career and after eight birdies, a 63 and some of the loudest roars ever heard on the North ... Read more
Inside The Ropes
19 July 2019
BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: M Collyer (20) 33. Div 2: N Carey-Berryman (31) 40. Div 3: C Mallyon (34) 33.  more
19 July 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mixed Scroungers Stableford: B McIntosh S Getwanuson 41 P Jones S Walker 40 T Oorschot A Olive 39.  more
Golf Australia