Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Tuesday

 

ASQUITH: Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1: J Merrick (5) K Kendall (19) 78. Div 2: B Bay (25) S Kim (24) 74.5. Div 3: K Kim (33) S Cho (31) 80. 

   AVALON: Men: Stableford: K Young (14) 38. 

   AVONDALE: Women: Par: Div 1: K Skellern (10) 1 up cb. Div 2: M Howell (26) 1 up cb. Div 3: A Thompson (38) 6 up. Trophy: A Thompson (38) 6 up. 

   BALGOWLAH: Women: Stableford: J Loveridge (27) 33. 

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford 2B: White: A Mitchell (13) J Phillips (20) 47. 

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Malla (25) 47. 

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: D Doering (27) J Doering (21) 47. Men: Div 1: D Ineson (11) 40. Div 2: I Sablating (21) 37. Women: Div 1: C Clarke (5) 39. Div 2: D Doering (27) 40. Medley: Scr: C Clarke (5) 34. 

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: Foursome: D Evans (39) G Horder (41) 77. Scr: M Coombs (12) P Wilson (14) 95. 

   BEXLEY: Women: Stroke: Foursome C'ship: M Mitchell (27) M Vella (34) 205. J Paterson (26) B Hawkes (26) 209. 

   BONVILLE: Women: Stableford: 2B: D Habgood (14) S Lawrence (20) 38. P Palin (11) 27. 

   BOTANY: Women: Stroke: Foursome: P McCanna P Fulford (24) 65. Foursome C'ship: Scr: P McCanna P Fulford 188. Hcp: F Williams W McCauley (29.5) 143. 

   BOWRAL: Women: Stableford: C Hill (19) 35. 

   BREAKERS: Men: Stableford: Team: F Balderston C McInerney P McKewen P Stephens 115. P McKewen (34) 38. 

   BRIGHTON LAKES: Veteran: Stableford: J Chen (33) 45. 

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Salver: Div 1: A Evans (16) 72. Div 2: L Lambnos (32) 73. Div 3: R Olsson (45) 76. Scr: A Evans (16) 88. 

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: E Sangwell (36) M Kumar (24) 73. 2B Scr: P Ellison C Shed 61. A: P Ellison (6) 37 cb. B: J O'Conner (15) 36 cb. C: M Blundell (20) 39. 

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: D Cameron (16) H Holmes (22) D Turner (19) D Gibson (3) 52. D Cameron (16) 41. 

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: P Dyson (28) 34. Div 3: P Oliver (36) 38. Foursome matchplay: R French J Potter 3-1. S Healy J Wong 5-4. S White K Inglis 4-3. 

   CONCORD: Women: Par: Div 1: S Phillips (11) 1 down. Div 2: P Langeluddecke (23) 2 up. Div 3: S Sok (40) 2 up. 9-hole: Gold: C Manning (43) 3 up. 

   CRONULLA: Men: Stableford: 4B: B Ryan (32) J Christ (11) 45 cb. G Howison (15) 36 cb. Scr: G Spindler 34. Veteran Men: White: S Talbot (2) 25. 

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 1: M Hwang (19) 69. Div 1 Scr: A Park 90. Div 2: S Lee (32) 69. Div 2 Scr: C Finlay 99. Stableford: Div 3: J Selleck (40) 31. 

   EDEN: Medley: Stableford White: B Hughes (29) 42. 

   ELANORA: Mxd: Stableford: J R Randall (18) 41. 

   EVERGLADES: Women: Stableford: 2B: D Mitchell (13) G Gray (13) 57. Div 1: D Mitchell (13) 32. Div 2: M McGrath (32) 30 cb. Div 3: S Mitchell (42) 34 cb. 

   FAIRFIELD: Women: Stableford: G Cole (24) 32. 

   FORSTER: Women: Stroke: Div 1: B Walden (15) 70 cb. Div 1 Scr: J Ervin (9) 85 cb. Div 2: L Trimble (23) 67. Div 2 Scr: M Cusack (25) 95. Div 3: A Crow (36) 75 cb. Div 3 Scr: R McIver (33) 109 cb. 

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: D Wilmot (22) A Peachey (21) 47. 2B Scr: P Bradley P Minko 36. A: P Bradley (5) 38. B: D Fitzgerald (Cumberland 14) 40. C: D Maynigo (21) 44. D: J Reidy (26) 41. 

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: J Mulhearn (27) 33 cb. Div 2: P Summerfield (35) 36. 

   HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B: White: M Crews (22) E Wiseman (16) 54 cb. Men: Div 1: E Wiseman (16) 49. Div 2: R Van Milder (21) 45 cb. Hole in one: P Garaty at 12th. Women: Gold: M Wall (40) 37 cb. 

   JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: N Woolley (20) 70. Div 2: L Bell (29) 67. Stableford: W Unsworth (45) 31. 

   KAREELA: Women: Stroke: C'ship: A: J Franklin (22) 62. A Scr: C Fifield (15) 83. B: M Oberg (26) 65. B Scr: C McElroy (27) 94. Stableford: C: T Phelps (35) 40. 

   KILLARA: Women: Stableford: 4B: C Foulsham (23) A Vince (16) 46. 

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: 2B: P Wright P Fisher 48. A: J Avendano (0) 43. B: P Wright (15) 42. C: W Rogers (25) 39. Women: S Guerin (37) 35. 

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: K Gear (14) K Krapez (16) 68. A: B Young (8) 39. B: B Daley (17) 41. C: J Lah (26) 37. Women: Par: Div 1: L Hall (14) sq. Div 2: L Strano (31) 2 up. 

   LONG REEF: Men: Stableford: D Mansfield (14) 36 cb. Women: R Loomes (17) 36. 9-hole: J Nell (27) 23. 

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: P Thomas (19) 43. J Gadd (+2) 36. 

   MACARTHUR VETERANS: Men: Stableford: A: T Vellacott (11) 41. B: C Sorrenson (18) 38 cb. C: J Greening (26) 38. D: B Dunn (29) 42. Women: W Kozinski (10) 37 cb. 

   MANLY: Women: Stableford: Team: M Barbouttis (45) R Lock (45) F MacDonagh (41) K Collier (37) 53. Div 1: I Fear (17) 36. Div 2: H McGorman (31) 39. Div 3: H Macindoe (34) 39 cb. 9-hole: Yellow: P Noonan (32) 22. 

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: A Kinghorn (11) D Fitzpatrick (12) 77. Scr: H Salmon J Starr 59. C Pye (18) 40. Women: Stroke: Medal May: Div 1: D Wilson (24) 64. Div 2: L Plant (35) 69. Scr: K Lindsay (16) 81. Veteran: G Burr (23) 66. 

   MONA VALE: Medley: Stableford: S Cousions (21) 43. 

   MONASH: Women: Stroke: Div 1: R Sills (13) 73. Div 2: E Watkins (30) 69. Div 3: M Gebhardt (33) 72. Scr: G Hulme 85. Cup: R Sills (13) 148 cb. Stableford: K McBurney (21) 37. 

   MORISSET: Women: Stableford: Div 1: M Brien (17) 36. Div 2: A Hodder (26) 33 cb. Div 3: A Elgar (37) 38. 

   MUIRFIELD: Women: Stroke: Canadian Foursome: Div 1: P Zarra (12) J Duffield (9) 75.125. Div 2: G Patrick (31) M Van Petersen (35) 84.25. 

   NELSON BAY: Women: Stableford: A: J Frost (8) 35. B: D Moon (23) 37. C: T Wasilewicz (42) 36. 

   NEWCASTLE: Stableford: Div 1: K Pawley 34 cb. Div 2: J Gibson 33. Div 3: J Nelson 36. 

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Medal May: A: J Chang (19) 70. B: P Phillips (28) 73. C: M Peters (32) 72. D: T McManus (36) 71. Scr: H Lee (11) 85. Stableford: 9-hole: C Fife (41) 18. 

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: M Kotzmanek B O'Brien 45 cb. S Towers (16) 39. 

   NOWRA: Stableford: Medal May: Veteran Men: A: P Davis (13) 36 cb. B: R Reynolds (22) 37. C: G Legge (33) 36. G Nixon (19) 40. Veteran Women: Medal: W Phillips (27) 37. 

   PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: V Jones (29) M Gee (31) 66. Div 1 Scr: G Pearce N Kadwell 97. Div 2: M Bynon (33) L Middleton (40) 64.5. Div 2 Scr: J Warner (35) J Watts (33) 105. 

   PYMBLE: Women: Stableford: L Lawlor (26) 38. 

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: P Smith (11) A Cook (15) 73. A: P Smith (11) 37. B: A Cook (15) 36. C: P White (22) 37. Scr: R Fernandes 30. 

   ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: L Sennitt (20) 5 up. Div 2: L Antico (31) 1 up cb. Div 3: L Albert (33) 1 up cb. Grandmothers Trophy: L Sennitt (20) 5 up. 

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: D Lightfoot (22) C Child (21) 51. Div 1: W Thompson (19) 42. Div 2: B Boyd (22) 43. 

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Centenary: Div 2: V Bouchard (28) 33. Div 3: H Hall (41) 40. 

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1 Scr: Y Lei C Fairclough 88. Div 2 Scr: B Young Lee M King 108. Div 3 Scr: S Cho Y Ran Kim 110. Div 1: G Choi (24) M Kim (18) 72. Div 2: J Lonergan (32) L Salmon (37) 83.5. Div 3: L Vlaeminck (39) L Wines (45) 84. 

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Davies (11) 42. B: J Egan (19) 43. C: D Gillies (35) 47. Women: Yellow: Div 1: W Stevenson (32) 36. Div 2: K Coulter (35) 36. 

   ST MICHAELS: Snr Stableford White: M Claridge (7) 39. 

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 4B: White: J Bercari (21) D Beattie (15) 11 up. 4B Scr: M Horton G Plassan 2 up. A: M Horton (1) 3 up. B: A Wilson (15) 4 up. C: J Bercari (21) 3 up. Veteran: Green: M Poe (19) 39. Women: Stroke Foursome C'ship: Gold: A: K Fryer D Munro (17.5) 73.5. B: J Gates C Wilding (40.5) 72.5. 

   SVGA at Riverside Oaks: Snr Stableford: A: P Salmon (11) 36. B: P O'Regan (20) 43. C: N Adams (29) 36 cb. 

   TALLWOODS: Veteran: Stableford 4B: White: T McBride (27) J Taylor (19) 54. F Teoduruk (31) N Patchett (22) 50. 

   THE AUSTRALIAN: Snr Stroke: Trophy: G Cranfield (Long Reef) 72. 

   THE COAST: Mxd: Stableford 2B Agg: White: J Migachov (27) R Clarke (28) 73. R George (17) 43. Scr: S Parkinson (0) 35. Veteran: J Russell (34) 33. 

   THE LAKES: Men: Stableford: G Simon (9) 41. Women: Div 1: S Rossi-Ford (23) 40 cb. Div 2: S Gering (33) 36. 

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: S Melrose (19) A Parsons (11) 49. Men: A: M Hema (12) 38. B: N Mathieson (16) 43. C: R Lay (27) 41. Women: S Dean (32) 36. Scr: G Field 32. 

   TUNCURRY: Men: Stableford White: A: B Campbell (10) 41 cb. A Scr: G Cush (4) 36. B: K Scalmer (18) 45. B Scr: L Spencer (25) 18. 

   WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Nichol (21) 34. B: L Jones (29) 36. C: R Pitt (37) 34 cb. 

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: T Thekkiniath (17) A Nonas (31) 51. M Sheen (17) 44. 

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: C Porter (28) 36. 

   WINDSOR: Women: Stroke: Foursome: A Scr: M Khouri (8) D Shearer (18) 90. A: S Paton (16) K Rogers (15) 77. B Scr: K Griffith (31) D Ommundsun-Kennedy (33) 110. B: M King (25) M Thorne (38) 76. 

   WOOLLAHRA: Women: Par: A: J Joseph (27) sq. B: H Dart (36) 3 up. 

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: Split Six: J Morris (24) L Willis (13) 60. 

20 May 2019
Jane Crafter took a spectacularly successful walk down memory lane today, storming to a share of fourth at the US Senior Women’s Open. Read more
20 May 2019
Crocmedia today announced an expansion of its partnership with Golf Australia that will see key golf events broadcast on radio and on-course ... Read more
Inside The Ropes
20 May 2019
BARNWELL PARK: Medley: Stableford: Irish Team: G Reid (10) J Piper (15) P Mottee (25) M Sherley (16) 115. Scr: J Hong (4) D Hong (13) N Hong (8) 71. more
20 May 2019
Golf Australia