Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Sunday

 

ASQUITH: Men: Stableford: Div 1: C Kim (10) 37 cb. Div 2: M Harpur (26) 38. Women: J Ferguson (40) 36. Mxd: 2B: T Hill (21) C Goudie (44) 43 cb. Medley: M Blackmore (8) R Kirk (16) 47. 

   AVONDALE: Medley: Stableford: Irish Team: L Vincent (24) P Vincent (27) P Collins (28) V Collins (32) 88. Men: P Collins (28) 38. Scr: S Gresham (2) 32. Women: B Robson (24) 39. Scr: S Thompson. 

   BANKSTOWN: Women: Stableford: J Heys (22) 34 cb. Men: A: J Peterson (11) 38. B: J Holloway (17) 36 cb. J Wu (23) 35 cb. Medley: 2B: S Pak (20) S Kim (28) 46. 2B Scr: L Killen (-1) D Daskel (4) 36. 

   BARDWELL VALLEY: Stableford: P McFarland (13) 34. 

   BARNWELL PARK: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: B Wrigley (16) S Hormann (20) 164. Foursome: B Wrigley (16) S Hormann (20) 133. Medley: Stableford: D Fisher (27) 35 cb. 

   BAYVIEW: Men: Stableford: A: H Hance (14) 42. B: M Lawther (21) 39. Women: Stableford Gold: R Brown (45) 34. Medley: Stableford: 2B: E Major 46. M Lawther 46. Scr: G Whyte (5) 32. 

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: P Keegan (7) 70 cb. M Loizou (16) 70 cb. A: L Selems (9) 39. B: J McKinley (18) 40. C: G Kazzi (23) 39. Mxd: L Ling (21) 71. J Ang (29) 71. G Hull (32) 40. S Gardiner (33) 39. 

   BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: S Hogg (15) N Munro (12) 68. K Baker (18) 36. Scr: K Halloran 26. 

   BONDI: Men: Stableford: 2B: T Williams (19) S Whiting (15) 45. T Williams (19) 37. 

   BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: S Lockwood (3) 38. B: T Harwin (12) 39. C: P Lucas (26) 36 cb. A Scr: S Lockwood 35. Women: Stroke: K Howe (14) 73. 

   BONVILLE: Medley: Stableford: J Myers (11) 36. D Walsh (32) 33. 

   BOTANY: Women: Stroke: Div 1: E Lacey (29) 66. Div 2: J Waller (40) 64. Men: Stableford: R Blackburn (14) 39. 

   BREAKERS: Men: Stableford: J Foster (22) 39. 

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: 2B: L Ly S Stubbs. Men: A: J Kcr (9) 35. B: B Howard (16) 35. C: A Laosuksri (30) 44. 2B: N Saelao (12) A Laosuksri (30) 50. 

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: G Buckley (18) 35. 2B: M Wakeling S Nand 40. 

   CARNARVON: Mxd: Stableford: Split Six: T Lee (21) E Kim (23) 68 cb. Men: B Arnold (15) B Smith (21) 67. Women: H Lee (11) V Kim (18) 57 cb. Men: A: B Threlfo (7) 36 cb. B: J Karam (17) 41. C: T Lee (23) 44. Women: 2B: Div 1: K S Kim (12) 38. Div 2: U Bell (21) 35 cb. Div 3: C Pak (27) 38. 

   CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: C Woo (16) J Xiao (15) 84. Men: A: S Chapman (9) 39 cb. B: J Xiao (15) 3. C: R Murphy (29) 40. Women: M Lee (23) 34. Medley: PM 2B Agg: D Hornby (10) P Lee (14) 73 cb. Men: PM: D Badger (23) 41. Women: K Cruise (14) 36 cb. Scr: F Bardetta (9) A Mcintosh (1) 63. 

   CHATSWOOD: Medley: Stableford: J Forage (11) 38. H Zhong (37) 34. 2B: R Devkota (20) G Wiryadi (12) 70. 

   CONCORD: Men: Stableford White: P Frederiksen (22) 38. Women: Stableford: L Brunton (27) 37. Medley: 2B: S Blackadder (8) B Stephenson (13) 45 cb. 

   CROMER: Mxd: Stroke: 4B KO f: P Vere (30) M Vere (34) bt J Younger (14) V Younger (32) 2-1. Medley: Stableford: L Boyse (31) 41. 4B: A Moaut (30) P Wettstein (23) 46 cb. 2B: P Doman (36) R Doman (28) 43. 

   CRONULLA: Women: Stableford: C Murphie (29) 29 cb. Jnr: Stroke: C'ship: C Perkins (3) 83. Stableford: 9-hole: K Sargeant (36) 6. Men: A: A Truby (13) 41. A Scr: J Cripps (-2) 34. 2B Agg: A Barron (15) 71. A Truby (12) 71. Irish Team: G Taylforth (30) 78. M Mcmahon (23) 78. T Mcmahon (30) 78. L Taylforth (30) 78. 

   CUMBERLAND: Men: Par: Div 1: H Ahn (6) 6 up. Div 2: J Lee (22) 5 up. Div 3: S Kim (25) 6 up. D Scr: B Schutz 8 down. Women: D: S Ra (23) 3 up. 2B: D: S Kim (25) S Lim (32) 12 up. 

   DUNHEVED: Mxd: Stroke: Foursome: Div 1: D Williams (6) T Williams (40) 75. Div 1 Scr: R Jones (8) S Jones (9) 80. Men: Stableford: 2B: G Koh (11) J Murray (20) 44. T Okelly (18) 36. 

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: P Dennis (12) 42. B: P Friary (13) 40. C: P Carter (27) 41. A Scr: D McLean (1) 36. 

   EDEN: Men: Stableford: A: M Rooney (12) 37. B: N Walker (28) 33. Women: Stroke: A Schmitzer (35) 80. 

   EVERGLADES: Medley: Stableford: Irish Team: A: B Gregory (34) L Gregory (11) B Botting (29) M Rickit 93. Div 1: G Skinner (17) 40. Div 2: K Botting (28) 44. W: B Botting (29) 40. 

   FORSTER: Medley: Stroke Ambrose: A Waller (3) D Cavanagh (5) 58. 

   FOX HILLS: Medley: Stableford: A: A Lombardo (6) 33. B: Y Kim (14) 39. C: R Coxon (25) 36. 

   GORDON: Mxd: Stableford: M Algeo (32) 38. 2B: M Algeo (32) K Stander (31) 43. Men: Stroke Vardon: Black: T Hill (3) 68. Stroke: J Renshaw (3) 66. 

   GOSFORD: Men: Stableford White: L Shedden (32) 40. Women: Stableford: L Bignall (17) 37. 

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: Div 1: C Bliss (14) 38. Div 2: A Tonks (25) 34. Women: Stableford: D Pasfield (27) 33. 

   KAREELA: Mxd: Stableford: B: L Aston (27) 32. A: T Bush (11) 34. 

   KILLARA: Stableford: B Davies (22) 42. D Bear (24) 43. A: D Bear (24) D Ledingham (13) 50. B: B Redman (31) A Harper (26) 49. 

   KOGARAH: Men: Stableford White: A: M Shagrin (16) 41. A Scr: J Heron (1) 35. Mxd: 2B: J Wells (12) A Khattar (18) 44. Women: Stableford: A: L Seeto (15) 38. 

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: J Bluff (10) 38. B: N Fagan (18) 43. C: C Webb (36) 37. 

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: W Heeson (17) C Pilgrim (12) 69. A: A Scott (12) 36. B: A Kumar (17) 39. C: J Kay (38) 37. 

   LANE COVE: Women: Stableford: J Cunningham (23) 29. 

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: E Park (Female Winner) (32) 36 cb. A: M Choi (10) 37 cb. B: R Flack (14) 40. C: Y Kim (29) 39. 2B: K Le-Campanaro (31) V Lam (34) 50. 2B Scr: S McGee G Jaramillo 39 cb. 

   LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: C Hickman C Hickman 41. Men: C Hickman B Hein 41. B Jones (18) 35. Women: J Reid 32. 

   MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford: Gentsome: C Rorich (13) 45. Women: K Riley (30) 28. 

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: T Wood (23) 38. B Gartzonis (18) N Fraietta (29) 45. 

   MANLY: Men: Stableford: A: A Boustred (13) 41. B: M Mueller (17) 41. C: P Amate (26) 40. Women: P Jackson (29) 41 cb. Mxd: 2B Agg: S Billingham (14) A Boustred (13) 80. Trophy: P Amate (26) G Amate (7) 46. 

   MARRICKVILLE: Women: Stableford: P Roach (15) 35. Veteran: E Tamplin (22) 33. Men: Hcp: R Mclean (16) 34 cb. Scr: H Salmon 31. 

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: A Dann (29) 45. 2B Agg: S Martin (15) S Brooks (17) 72. 

   MONA VALE: Men: Par: R Fleming (19) 3 up cb. Women: C Westgarth (21) sq cb. 

   MONASH: Men: Stableford: M Yeh (14) 40. Women: Y Lee (35) 40. Men: 2B: T Kalmin (19) A Hedges (23) 46. T Kalmin (19) A Hedges (23) 46. Medley: A Krebs (21) N Krebs (28) 45. Men: 2B Scr: C Abbott O Hugill 34. 

   MOORE PARK: Mxd: Par: 4B: S Shin (17) R Matthews (12) 7 up. 4B Scr: M Ackerman M Pook 4 down cb. Men: Par White: M Pook (5) 1 up cb. Women: Par: K Armstrong (28) 2 up. 

   MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Shimmen (14) M Shimmen (30) 46 cb. J Shimmen (14) 38. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A: V Bamford (17) I Bamford (6) 71.5. B: A Johnson (15) P Westwood (19) 70. C: L Le Bas (32) J Le Bas (23) 71.5 cb. 

   NELSON BAY: Women: Stableford: S Anicich (38) 33. A Milne (27) 32. F Giudes (13) 31. I Collins (38) 30. Men: Div 1: J Deste (10) 34. Div 2: T Deste (19) 32. Div 3: M Stockenhuber (29) 35. 

   NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: Y Cho (45) D Seo (14) 51. Men: K Loughlin (14) B Kerr (14) 48 cb. Women: C Ward (13) M Beveridge (25) 43. Men: A: R Fazzolari (10) 39 cb. B: J McFarlane (19) 42. C: D Morley (22) 40. D: N Spalding (34) 36 cb. Women: A: C Ward (13) 36. B: Y Cho (45) 39. Stroke: Div 1: R Yao (9) 71. Div 2: M Feltham (30) 71. Div 1 Scr: R Yao (9) 80. 

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: M Bowen (29) 42. 2B: J Goodman (33) P Goodman (28) 47. 

   NSW: Medley: Stableford: J James (10) 36 cb. S Armstrong (33) 35. 2B: T Lonergan (16) J James (10) 46. Scr: G Hall 28. Women: Stroke: D Adams (27) 77. 

   OATLANDS: Men: Stableford Father/Son Trophy: White: C Luu (23) A Luu (36) 46. Medley: Stableford: 4B: C Khanna (19) A Khanna (29) 45. Men: Stableford White: D McClellan (21) 40. Women: Yellow: S Wolrige (28) 34. 

   PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: M De Groot (19) A Bass (10) 72. Men: D Corby (17) 40. Women: H John (26) 33. Hole in one: C Hill at 14th. 

   PENRITH: Mxd: Stableford: K Kim (10) 40. J Hazer (24) 36. 

   PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: R Lloyd (12) L Lloyd (18) 46. Men: J McFadden (10) 40. Women: A: S Boyd (18) 37. B: M Piggott (22) 34. 

   RANDWICK: Medley: Stableford: 2B: S Billingsley (30) M Xu (12) 44. Men: M Xu (12) 38. Women: I Kelson (16) 37. 

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: M Powell (16) D Chillmaid (2) 67. Div 1: W Errey (9) 36. Div 2: T Shilton (22) 36. 

   ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: A Chan (29) J Chan (13) 46 cb. Mxd: J Marshman (14) K Qie (39) 43 cb. Men: Stableford White: A: A Ennis (16) 38. C: J Cole (25) 33 cb. Green: G Henry (27) 35. Women: Stableford: S Croft (35) 36. 

   ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: R Pledger (12) 36. Div 2: J Martin (26) 45. 

   ROYAL SYDNEY: Mxd: Stroke: Foursome: Championship: P McCallum C McCallum bt S Martin S Martin 2up. Foursome C'ship: E Hattersley C Hawley bt M Brown R Foord 3-1. 

   RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: M Kim (17) S Park (2) 47. A: T Moon (14) 39. B: A Patel (32) 39. A Scr: S Park 35. Stroke: Foursome C'ship: A: A Virzi (24) S Virzi (44) 71. A Scr: M Kim L Kim 91. 

   SHELL COVE: Medley: Stableford: P Majkic (5) 37. D Thurgood (13) 34. 

   SHELLY BEACH: Mxd: Stableford: A: W Allison (8) 37. B: G Thomas (18) 36. C: K Howell (23) 38. 

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: R Zionzee (10) 38. B: A Puffett (15) 38. C: B Angus (26) 38. 

   ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: B Yong (28) L Yong (23) 69. A: P Vella (10) 38. B: W Kozma (16) 37. C: L Yong (23) 39. Scr: P Vella 28. H Williams (18) 25. Stableford Gold: R Peterson (25) 26. Women: Stroke Medal: Div 1: P Geddes (20) 75. Div 1 Scr: P Geddes 95. Div 2: A Tan (29) 84. Div 2 Scr: A Tan 113. 

   STONECUTTERS RIDGE: Mxd: Stroke: Foursome: A: L Lavelle (3) M Horton (Scr) 72.5. B: R Forster (43) M Forster (25) 74. Foursome C'ship: A Scr: L Lavelle M Horton 156. A: N Williamson (35) B Williamson (3) 147. B Scr: J Loader S Loader 193. B: D Patton (21) J Patton (20) 157. Medley: Par 2B: White: D Beckhouse (Cumberland 16) S Solomon (Bankstown 11) 8 up. A: S Solomon (11) 1 up. B: R Barraga (14) 6 up. C: C Collins (18) 4 up. 

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: D Yo (24) 42. 2B: D Yo (24) H Kim (15) 51. 

   TALLWOODS: Men: Stableford: A: M Farrow (8) 39 cb. B: T Norris (24) 46. Hole in one: M Summergreene at 2nd. Women: Stableford: J Gould (24) 31. 

   TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B: D Fitzgerald (6) R Squires (25) 46 cb. B Kim (18) 40. 

   THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: H McNeill (+2) 32. Medley: Trophy: J Nethery (26) P Russell (29) 46. 

   THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Taucher (12) T Chan (22) 67. Stableford: T Sedgman (11) 39. 9-hole: J Ellison (29) 14. Women: K Macpherson (35) 33. 

   THE LAKES: Women: Stroke: Foursome: A: X Macklinshaw (0) T Davison (5) 81.5. A Scr: X Macklinshaw T Davison 84. Foursome C'ship: A Scr: X Macklinshaw T Davison 163. A: X Macklinshaw (0) T Davison (5) 158. Medley: Par: A: S Hing (15) 3 up. A Scr: T Finney 5 down. Stableford: 4B: A: J Bowen (4) P Donnan (11) 40. A Scr: J Bowen J Lazarus 34. A: A Wang (18) 32. 

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: G Shaw (9) 16. B: M Carr (15) 18 cb. C: A McKirdy (27) 22. 

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J McMillan (0) 37 cb. B: W Tan (16) 37. C: B Behnke (27) 38. Women: Green: L Son (23) 30. 

   WAKEHURST: Medley: Stableford: J Chung (6) 45. A Chung (38) 45. Men: A: A Kolenko-Rezek (11) 35. B: M Vander Straten (27) 36. Women: W Anderson (17) 36. 

   WALLACIA: Men: Stableford White: D Infanti (23) 39. 

   WARRINGAH: Medley: Stableford White: C Diong (20) 38. Stableford: W Richardson (40) 41. 

   WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: J Mok (21) B Ellison (20) 48. A: C White (23) 38. B: K Fretwell (12) 36. C: M Feltham (23) 39. 

   WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: B Stunt (9) 37. B: D Hansen (15) 34. C: I Mcdonald (22) 34. Hole in one: C Clark 

   WOOLLAHRA: Men: Stableford: 2B: L Tosh (25) J Nurmi (35) 47. Div 1: I Stewart (15) 37. Div 2: D Cohen (21) 41. Div 3: M Innes (28) 38. Women: G Squire (16) 33. Mxd: Stroke: Foursome: K Nathan (18.5) P McMahon 66.5. 

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: H Pearse (29) 32. Men: R Dodd (13) 39. Jnr: A Singleton (22) 37. 

 

 

 

ERIC APPERLY SHIELD: Sec 1: Concord 5 bt Cumberland 1, Bonnie Doon 5 bt Manly 1, Stonecutters Ridge 5 bt Monash 1. Sec 2: Long Reef 5-1/2 bt Cronulla 1/2, Oatlands 3 drew Avondale 3, St Michaels 5 bt NSW 1. Sec 3: The Lakes 4 bt Asquith 2, Lakeside 3 drew Penrith 3, Pymble 6 bt Pennant Hills 0. 

 

 

MASTERS PENNANT: Final series: Pennant Hills 9 bt Toronto 5, Cabramatta 9 bt Windsor 5, Liverpool 11 bt St Michaels 3, Links Shell Cove 8 bt Magenta Shores 6, Muree 8 bt Monash 6, Stonecutters Ridge 11 bt Cumberland 3, Wyong 8 bt Eastlake 6.

20 August 2019
When a famous American layout is reduced to little more than pitch and putt, MIKE CLAYTON argues it should be a tipping point in the great distance ... Read more
20 August 2019
Tiger Woods playing in Melbourne this year was off, then on and feared off again - now it might be back on. Read more
Inside The Ropes
20 August 2019
CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: S De Kauwe (16) I Barnes (16) 46. Men: T Burnett (12) 38. Women: P Macdonald (10) 40. more
20 August 2019
KOOYONGA: Joyce Goldfinch Trophy: Kooyonga d Grange 6-3 (P Oxenham d J Webber 6-5, S Hockley lt E Dixon 2 up, more
Golf Australia