Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Caiger (7) A Perring (25) 46. Div 2: J Baker (28) G Birt (14) 49 cb. Scr: M Black K Batcheldor 38 cb. 4B Agg: S Park (20) J Spiggle (16) M Winspear (28) M Cleeverly (28) 138. A: M Black (2) 40. B: A Moradi (17) 37 cb. C: M Staunton (24) 39. D: M Winspear (28) 40.

   BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: A Sherborne (6) 40. B: J Friedman (18) 39. C: P Wall (26) 37.

   BANKSTOWN: Men: Stableford 2B: Black: F Horton (19) I Turner (27) 46. 2B Scr: G Cornish R Hore 40. A: P Barrett (12) 38 cb. B: G Hilzinger (16) 37 cb. C: G Holmes (22) 40.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Tan (24) 38.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: T Stone (23) J Reid (29) 47. A: C Thams (9) 39. B: D Rubin (14) 37. C: G Keats (26) 39. Scr: S Colley 31. Stableford White: J Matthews (25) 34.

   BELMONT: Men: Stableford: A: G Birdsall (11) 41. B: P Pritchard (16) 40. C: R Seymour (27) 41.

   BERMAGUI: Women: Stableford: A: M Calder (16) 36. B: M Mihailidis (45) 34.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: W Hall (22) 42 cb. A: W Emmerick (8) 38 cb. B: N Koos (18) 41. C: P Golsby (24) 42 cb. Scr: E Smith 31. Hole in one: S Popplewell at 4th.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: A Ferns (18) P Bambridge (23) 49. 2B Scr: S Loreggia M Worth 35. A: M Savoldi (9) 38. B: J Frew (17) 40. C: W West (26) 38.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: G Way (19) J Landsberg (11) 45 cb. P Rowe (16) 39.

   BONDI: Men: Stableford: T Williams (18) 42.

   BONNIE DOON: Men: Stableford Split Six: White: A Ferraro P Craswell 68. A: G Macris (5) 37. B: S Gross (13) 38. C: P Craswell (31) 40. D: D Duchen (34) 35. Scr: G Macris 32.

   BOWRAL: Men: Stableford: T Hobson (14) 40.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Bennett (10) 39.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: T Lamb (6) V Milinkovic (15) 67. Div 2: S Woodley (13) M Heaton (31) 73 cb. Div 1 Scr: V Narayan R Buettner 56 cb. A: W Dunn (2) 44. B: S Woodley (13) 39. C: B Given (20) 39.

   CAMDEN: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: P Gleeson (17) 77. Div 1 Scr: S Chapman 89. Div 2: D Kingma (28) 73. Div 2 Scr: K De Cean 99. Div 3: M Wackett (36) 76. Div 3 Scr: D Markow 110.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B: White: D Fleming (26) J Wright (16) 55. P Svendsen (31) 44.

   CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: S White (22) D Schwab (18) 77. A: I Barry (3) 36 cb. B: D Schwab (18) 43. C: A Hudson (23) 40. Scr: B Post 33.

   CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J Choi (24) S Ryu (30) 47. A: Y Kim (11) 40. B: A Cho (20) 40. C: H Chong (36) 38.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: S Cunningham (14) S Shelton (12) 80. A: S Shelton (12) 43. B: R Stafford (17) 44. C: P Brown (21) 42. Gold: G Walck (30) 38. PM 2B: M West (23) M Pilkington (20) 75. A: P Camilleri (12) 39. B: K Dawes (18) 38 cb. C: J Giorgiutti (30) 46. 2B Scr: M Chizzoniti B Lambert 38.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: J Cryer (26) 31.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: D Crawford (32) D Marr (31) 49. Scr: S Wilson L Cheung 36. A: T Savage (11) 38. B: G Lawrence (17) 40. C: D Maar (31) 42.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B: T Campisi (11) L Oakman (26) 49. 2B Scr: P Stephens M Alison 39. Stableford White: A: T Campisi (11) 39 cb. B: B Miller (18) 38 cb. C: L Oakman (26) 40. Gold: R Lawrence (35) 39.

   CROMER: Men: Stableford: 4B: D Lock (22) K Johnson (14) 47. A: R Smith (11) 39 cb. B: A Davies (21) 39. C: C Balding (29) 34 cb. Scr: T Bradley 32.

   CRONULLA: Women: Stableford: A: K Johnson (15) 39. B: C Toohey (25) 37 cb. C: T Alonco (33) 37 cb. D: L Doolan (37) 40. Scr: S Wiggins 32.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Moulang (36) C Lee (24) 55. Div 1: Z Macic (9) 41. Div 2: P Kennedy (18) 42. Div 3: B Barnes (25) 46. Scr: J Kiddle 33.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford White: A: K Patterson (15) 42. B: R Dadat (22) 38. C: T Walsh (28) 43.

   EASTLAKE: Men: Stableford White: A: P Kelly (8) 40. B: A Vasilis (14) 39. C: V Polishchuk (23) 36. D: L Sharland (30) 46. Scr: D White 33.

   ELANORA: Women: Stableford: K Smith (11) 33 cb.

   EVERGLADES: Men: Stableford Irish Team: Black: D Faulkner (34) B Chant (21) P Reid (25) B Nielson (26) 98 cb. Div 1: G McNamee (10) 41. Div 2: J Carr (18) 46. Div 3: M Smithers (22) 45 cb. Div 4: C Links (27) 41.

   FORSTER: Men: Par White: A: M Saad 4 up. A Scr: T Jay 4 down cb. B: M Lamerton (21) 4 up. B Scr: D Butler 11 down cb.

   GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B multi: A: D Cairns (17) S Doorey (17) 87. Div 1: D Cairns (17) 41. Div 2: A Gillan (34) 39 cb.

   GIBRALTAR: Men: Stableford: J E Smith (19) 41.

   GOSFORD: Stableford Trophy: White: A: J Shine (12) 40. B: P Scollon (13) 42. C: G Moss (19) 39 cb. D: J Fahey (33) 42.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: H Overton (20) 44. B: T Galante (32) 38 cb.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: J Dyson (22) 42.

   HORIZONS: Men: Par: D Withers (18) 4 up. Women: A Holcecek (23) sq.

   JAMBEROO: Men: Stableford White: A: C Leckey (12) 39. B: M Fisher (18) 43. C: J Brand (20) 40. D: A Bruce (28) 40.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: L Parsons (19) L Dehurst (23) 78. A: J Gibson (8) 42. B: S Evans (17) 40 cb. C: B Hemmett (28) 40. Scr: C Hubbard 32.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: A: J McNally (25) P Myles (29) 49. Scr: O Knight R Bernard 40. A: C Rolles (4) 39. B: P Roberston (15) 40. C: G Oei (23) 40 cb. Stableford White: I Neilson (31) 34.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: T Smith (14) N Dolce (14) 44. A: G Moran (12) 40 cb. B: G Cornwell (40) 40. C: M Kefford (22) 37 cb. Scr: T Corr 34.

   KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: R Tetley (16) 39.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Stephenson (19) P Kennedy (21) 73. B Watkin (24) 38 cb.

   LEURA: Men: Stableford 2B: White: D Perrin (23) B Cox (21) 45. D Perrin (23) 40. D Barnes (12) 35. P Hume (22) 34.

   LIVERPOOL: Women: Stableford: T Flack (21) 37.

   LONG REEF: Men: Stableford: A: C Battams (8) 35 cb. B: S Scott (18) 37. C: M Todman (20) 34. Scr: R Bockman 34.

   LYNWOOD: Men: Par White: Div 1: B Sciglitano (18) 5 up. Div 2: K Oliver (20) 5 up. Scr: D Gibson 4 down. Women: Par: T Steyn (23) 3 up. T Lindsay (23) 2 up.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: C Morris (21) S Jooste (14) 74. S Jooste (14) 40.

   MAGENTA SHORES: Mxd: Stableford: 2B: P Nelmes (17) J Dowsett (9) 43 cb. Men: A: R Greville (2) 35. B: R Browning (13) 34 cb. C: B Mullens (26) 37. Women: A: M Axten (18) 31. B: P Stephenson (23) 32.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Agg: White: R Waight (20) P Ramsay (27) 83. R Waight (20) 43 cb.

   MANLY: Men: Stableford: 2B: P Rawlings (30) B Tuckerman (19) 53. A: G Carmichael (11) 44. B: P Cunningham (14) 42. C: P Rawlings (30) 45. Scr: R Murrell 33 cb.

   MASSEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: S Scarr (15) C McKee (34) 64.75.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: B Gross (6) P Mackay (20) 47. A: A Topham (9) 39 cb. B: R Woolveridge (19) 39 cb. C: E Allen (27) 40. Scr: D Hemsley 31.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Brown (9) 39. B: E Riddell (16) 37 cb. C: S Lim (19) 39. Veteran: K Anderson (34) 38.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: D Tyler (6) 37. B: C Rasmussen (15) 41. C: G Holt (30) 42. Hole in one: G Kozis at 2nd.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: P McIlwain (35) A McKnoulty (17) 49. A: L Clancy (10) 42. B: D Thompson (14) 46. C: T Chan (26) 42. C res: P Lamont (36) 40.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Humphrey (24) P Collins (23) 51. Div 1 Scr: B Bury N Shackle 37. A: G Howe (7) 39. B: C Mace (17) 43. C: R Lawson (22) 41. D: B Brown (28) 39.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: D Wall (33) M Boyle (29) 55. D Wall (33) 48.

   NOWRA: Men: Stableford: B Cole-Clark (21) 46.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: S Brandon (26) P Onley (21) 42. Men: J Edmond (25) 33 cb. Scr: B Fairclough 29. White: P Onley (21) 32. Gold: A Worsley (35) 33. Women: L Buckley (11) 25.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: M Wahbe (26) J Wahbe (14) 50. A: G Lomas (3) 40. B: B Bestford (15) 43. C: D Moore (29) 41. Scr: G Lomas 37. Women: E Hong (16) 36.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: A: A Jewell (13) 42. B: I Robb (25) 43.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: J Barraket (14) A McDonald (17) 50. Div 1: T Gilchrist (12) 42 cb. Div 2: V Lupton (27) 42. Scr: A Stanndard 41.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Alexander (16) D Milton (26) 49. 2B Scr: D Hughes D Smyth 43. Men: A: L Davies (9) 42. B: T Patchell (18) 40 cb. C: D Milton (26) 43.

   PYMBLE: Stableford: Irish Team: M Piggott (20) J Sedgwick (16) L Dickinson (8) V Stals (8) 96. Men: L Leung (21) 42. Women: J Sedgwick (16) 42.

   RANDWICK: Women: Stroke: Ambrose: J Holliman D Reynolds C Creighton P Cheang (14.8) 55.12.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: S Thomson (34) R Benson (16) 49. A: R Pelaez (7) 38. B: R Benson (16) 42 cb. C: G O'Hehir (26) 44.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: D Hannam (9) 33 cb. B: M D'Apice (15) 35 cb. C: T Atgemis (26) 38 cb. Scr: A Cornell 30.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B: Div 1: S Diachkoff (14) C Choi (15) 45. Div 2: D Totaro (13) J El-Chah (22) 53. A: P Fairfax (7) 39. B: S Diachkoff (14) 39. C: J El Chah (22) 46. D: J Glasson (31) 31. Scr: C Kinnaird 30.

   SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: J Thompson (24) 39. Div 2: K Trueman (45) 37.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Clawley (13) B Warfe (10) 77. J Clawley (13) 42 cb. Scr: C Bayley 32.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: F Latta (22) M Girgis (22) 76 cb. 2B Scr: M Cooke J Floridia 51. W Bourke (17) 40.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: B McManus (16) 41. B Melick (33) 40.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: Irish Team: I O'Toole (13) P Lawton (9) K Wyld (25) G Cave (11) 94. P Naude (14) 42.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Ronzel (16) M Reardon (18) (Concord) 47. Scr: M Jumikis R Janzen 34. A: M Cripps (19) 40. Scr: T Coroneo 37.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B multi: B Wilcock (25) G Fitzgerald (16) 79. Div 1: B Mungovan (Gosford 14) 43. Div 2: T Laidlaw (21) 41. Div 3: P Gould (30) 42.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: J Mills (7) 38. A Scr: K Tan (1) 36. B: F Murphy (16) 39. B Scr: M Sinclair (13) 22. C: M Boekemann (19) 33. C Scr: M Nicol (23) 11 cb.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: P Newland (15) A Sylvester (24) 47. 2B Scr: B Burge A Boyle 39. A: S Holland (5) 41. A Scr: S Holland 36. B: B Aulburn (19) 38. B Scr: X Xianguin 25. C: L Bell (24) 41. C Scr: A Ludvik 20.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: D Cripps (16) B Floyd (19) 48. A: N Hobbs (8) 37. B: B Floyd (19) 41. C: J Oliver (25) 38. D: B Kelly (29) 37 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: P Fraser (36) B Hartwell (26) 46. 4B Scr: C Nelson D Farrugia 36. G Condon (27) 36 cb.

   WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: A: A Hart (1) 35. B: T Betterson (13) 37. C: M Sutton (31) 40.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: R Spicer (28) W Gates (22) 73. J Prowse (24) 40. Scr: P McColl 31.

   WYONG: Men: Stableford: 2B multi: A Gyler (7) W Smith (11) 70 cb. A: W Smith (11) 40. B: P Longobardi (15) 40. C: T Koch (29) 44. Scr: P Downey 31. 

22 October 2018
The Victorian Country team defeated the SA Country team in its annual match at Mt Gambier Golf Club on the weekend. Read more
21 October 2018
Jason Day has logged his best finish on the United States PGA Tour since May with a rip-roaring weekend of golf in South Korea in the CJ Cup at Nine ... Read more
Inside The Ropes
22 October 2018
ALEXANDRA: Stroke: C'ship: A Scr: L Heard (0) 223. B Scr: D Silverman (14) 261. C Scr: J Mosley (21) 283. A: P Buckett (6) 209. B: R Thompson (19) ... more
21 October 2018
Royal Perth: Medley Stableford: T Power 38 E Arthur K Hassan 37 G Rowe 36 D Bell 35 J Italiano K Menzies (Royal Wellington) A Smith P Day G Phillis ... more
Golf Australia