Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Birtles (7) A Todd (15) 45. Div 2: D Shin (28) R Lloyd (20) 49. Scr: D Morgan G Bower 39. Team Agg: H Cho (15) Y Kim (13) L Kim (18) G West (25) 147. A: D Morgan (1) 40. B: A Todd (15) 42. C: A Madan (23) 43. D: D Shin (28) 37 cb.

   AVALON: Women: Stableford: K Clout (45) 39.

   BALGOWLAH: Men: Stableford White: A: S Builder (6) 40. B: A Beale (16) 44. C: G Phillips (26) 42.

   BANKSTOWN: Men: Stableford 2B: White: J Savage (27) R Tomes (24) 52. 2B Scr: R Trice G Ballantine 40. A: P Stipanovic (12) 41. B: O Henry (16) 43. C: L Cooley (27) 44.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: K Griffiths (24) 44.

   BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: P Trew R Nichols 49. A: P Wood (7) 42. B: F Sella (17) 40. C: F Bouman (25) 39. Scr: P Wood 35.

   BELMONT: Men: Stableford: A: B Coutts (14) 40 cb. B: B Kennerson (19) 40. C: D Porter (28) 40.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: A Vincin (23) P Fowler (20) 48. Scr: G Bunker S Kuhner 37. A: G Bunker (4) 39 cb. B: R Phillips (18) 40. C: A Vincin (23) 42.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: P Bambridge (20) R Thomas (23) 49 cb. 2B Scr: K Halloran G Browning 38 cb. S Watling (23) 48.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: A Price (24) M Mole (14) 46. M Mole (14) 40.

   BONDI: Men: Stableford:H V Dainer (26) 38.

   BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: A: R Silverton J Andronicos 51. A: D Lacey (12) 45. B: L Zancanaro (16) 41. C: R Silverton (36) 46. D: P Heaney (35) 42. Scr: M Gannon 38.

   BONVILLE: Men: Stableford: 2B: B Cruickshank (19) J Munro (10) 46. J Myers (12) 39.

   BOWRAL: Men: Stableford: B Davidson (32) 39.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B: White: K Frye (24) F Gray (17) 48 cb. G Wood (21) 45.

   CAMPBELLTOWN: Mxd: Stableford: 2B multi: K McCabe (16) W Crawshaw (36) 72 cb. A: A Smith (11) 39. B: C Garrad (15) 39. C: J Eaton (23) 42 cb. Scr: D McDermott 28 cb.

   CARNARVON: Women: Stableford: 2B: R Son (38) J Choi (25) 50. A: Y Kim (Oatlands 17) 36 cb. B: J Choi (25) 40 cb. C: S Song (35) 39.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: F Wilson (19) B Phillips (13) 48. A: B White (5) 39 cb. B: M Phelan (19) 41 cb. C: K Hayes (29) 38. Gold: R Nery (30) 38.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: M Jabobs (29) 40.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: T Stratchan (16) J Corcoran (15) 50. A: D Hamilton (12) 38. B: D Gleeson (17) 42. C: N Thomson (22) 44.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B: K Sinclair (25) M Hill (26) 49. 2B Scr: I Horton M Baker 34 cb. Stableford White: A: M Fishburn (11) 38 cb. B: S Rasiah (13) 40. C: J Monorchio (22) 41. Gold: M Hill (26) 39.

   CROMER: Men: Stableford Irish Team: Black: R Day (18) S Beatty (14) B Smallhorn (18) T Ashelford (16) 96. A: B Symonds (9) 38 cb. B: R Day (18) 41. C: R Nuss (36) 44. Scr: J Ponder 37. C'ship: M Paterson (25) 41 cb.

   CRONULLA: Men: Stableford: A: L Bamford (16) 38 cb. B: J Gray (25) 40. C: R Winton (34) 40. D: R Roberts (45) 44. Scr: D Timmins 27.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: Y Na H Yoo 53. Scr: M Smith R Niccol 38 cb. Div 1: D Fitzgerald (13) 43 cb. Div 2: D Barnier (20) 41. Div 3: H Yoo (27) 48. Scr: B Baker 33.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stroke Ambrose: White: J Bean S Oakes W Shipman R Straude (10.825) 53.125.

   EASTLAKE: Mxd: Stableford: 2B: A Tilbury (38) Y Fitton (6) 50. White: A: S McPherson (8) 41. B: B Giannopoulos (19) 42. C: L Ortega (24) 43. D: A Tilbury (38) 37. Scr: C Hicks 37.

   EVERGLADES: Men: Stableford 2B: Black: J Moore (16) A Kemmett (26) 50. A: S Binder (4) 40. B: M Gage (19) 41. C: R Wright (20) 40. D: I Lindsay (31) 41 cb. Scr: S Binder 36.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal Dec: Div 1 Scr: R Hochkins 76. Div 1: J Dimech (14) 63. Div 2 Scr: S Doorey 86. Div 2: D Baljak (34) 64. Gold Medal: Div 1: G Lattouf. Div 2: R Holland.

   GIBRALTAR: Men: Stroke: S Shute (13) 65.

   GOSFORD: Men: Stableford 2B: White: R Oyston G Lauder 50. A: D Hemming (8) 39 cb. B: J Haines (17) 47. C: B Stafford (20) 43. D: P Clare (31) 39.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: R Lockhart (13) 39 cb. B: G Hazell (32) 43.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: F Watson (31) 41.

   HORIZONS: Medley: Stroke: Ambrose: V Stevens (34) B Sansome (6) 62.

   KAREELA: Men: Stableford: A: R Di Bartolomeo (14) 39. A Scr: N Kerry 31. B: T Stirling (22) 40. B Scr: J Fraser 23. C: K O'Donnell (35) 42. C Scr: T O'Shea 18.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: M Manion (23) R Bernard (1) 48. Scr: M Manion R Bernard 42. White: A: J Elliott (6) 40. B: A Hughes (19) 40. C: R Partridge (20) 45.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: A Leon (13) J Vouris (17) 44 cb. A: A Patience (8) 39. B: M McInnerny (16) 39 cb. C: A Reading (24) 40. Scr: S Puskaric 36 cb.

   KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: C Prosser (45) 43.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: M Spence (8) L Bayliss-Smith (19) 71. L Bayliss-Smith (19) 38.

   LEURA: Men: Stableford 2B: White: D Davies (24) P Eastment (11) 36. D Perrin (24) 42. D Davies (14) 35. C Youll (29) 32.

   LIVERPOOL: Women: Stableford: Irish Team: W Sung S Kim N Lee 82.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B: R Wray (22) D Prior (20) 57. A: S Sapsford (2) 40. B: J Malcolm (13) 42. C: R Wray (22) 49. Scr: S Sapsford 38.

   LYNWOOD: Men: Stroke White: Div 1: B Tuttlebee (18) 64. Div 2: C Chandler (21) 69. Scr: G Stroud 70. Women: Div 1: B Williamson (18) 32. Div 2: C Amery (30) 33.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: I Brabazon (14) C Boukouvalas (28) 73. R Furia (11) 38.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: A Cox (16) J Adams (22) 55 cb. J Spargo (17) 46.

   MANLY: Men: Stableford 2B: White: B Rathbone (18) B Saines (25) 49. A: P Wilson (12) 43. B: B Rathbone (18) 40. C: J Barraclough (20) 45. Scr: P Bardetta 39.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: H Macartney (36) 37 cb. 9-hole: D Pysik (36) 21.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: R Douglass (18) A MacDonald (22) 51. 2B Scr: G Kelly S Cameron 39. B Donn (29) 43.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: C Horne (35) B Donohoe (36) 53. 2B Scr: G Phillips B Phillips 37 cb. A: G Phillips (2) 39. B: D Cohen (17) 41. C: C Horne (35) 40. White: A Lam (36) 34 cb.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: S Woolf (19) 40.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: D Prince (18) 36. B: T Hoare (20) 37.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: G Scott (36) G White (26) 50 cb. Medal Dec: A: C Harvey (6) 36. A Scr: G Willard 30 cb. A res: B Connell (9) 41. A Scr: N Black 32 cb. B: C Huang (17) C Little (16) A Haywood (13) A McPherson (17) G Ware (18) T Kim (13) 39 to playoff. B Scr: A Haywood 26. C: S Hawrysiuk (26) 42. C Scr: R McDermid 20 cb. C res: J Chadwick (30) 38. C Scr: G Handcock 14. Medal Nov: C: J Lamont (20) 34.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: G Metcalfe (38) D Cropper (28) 50. Scr: B Fensom D Blyth 37. A: G Onley (12) 41. B: M Good (17) 41. C: C Hrysanthos (21) 42. D: C Beveridge (28) 39.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: L Spooner (24) 60.

   NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Ambrose: J Berry J Swift M Ng J McDermott (18.375) 46.625. Scr: S Hawker E Shih P Beckton L Robertson 59.

   NOWRA: Men: Stableford: C St John (13) 41.

   NSW: Men: Stableford: 2B: F Czeiger (30) J Gering (12) 47. G Gering (8) 39. Scr: N Ratcliffe 35. White: D Goldie (30) 42. Gold: M Messis (30) 32.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: V De Carvalho (13) C Rogge (18) 47 cb. Div 1: P Fabian (16) 40 cb. Div 2: P Murphy (25) 42. Scr: N Crews 40 cb.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Phiyasirikul (Moore Park 4) L Smith (20) 47. 2B Scr: S Ballard C Montgomery 39. A: R Mckay (8) 38 cb. B: G Alchin (16) 39. C: L Smith (20) 45.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Drury (12) K Longe (33) 46. Scr: A Wilson S Westerweller 34. A: P Evans (15) 42. B: K Longe (33) 42 cb. Scr: A Wilson 34.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: A: S Jedlin (Killara 22) J Loveday (The Lakes 8) 45. B: H Chen (24) M Gan (21) (Pymble) 46. A: R Tompsett (Killara 22) 39. B: S Maxwell (Pennant Hills 28) 37. Scr: J Crichton (Killara) 27. Hole in one: D Rockwell at 4th.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: 4B: Championship: P Grant (21) N Gilbert (9) 48.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: G Smith (10) J McCraith (6) 72. Div 2: M Radburn (34) C Chim (18) 81. A: G Smith (10) 40. B: C Chim (18) 38. C: A McDonald (19) 38. D: M Radburn (34) 43. Scr: S Vail 34.

   SHELL COVE: Men: Stableford: D Gentles (13) 45. Veteran: B Watt (27) 41 cb. Scr: C Kenning 35.

   TALLWOODS: Men: Stableford 2B Agg: White: A Horsell (17) B Griffin (16) 83.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: G Peng (15) C Lee (13) 81. G Peng (15) 43.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Parsons (18) D Murray (13) 47. Scr: L Hajjar C Xanthis 25. T Loewensohn (16) 44. Scr: M Saad 38.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: M Minns (26) B Millican (22) 51. 2B Scr: R Luke K Rixon 36. Div 1: A Zacka (14) 39. Div 2: L Potts (17) 41. Div 3: M Minns (26) 45.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: P Henke (12) C Jessop (16) 48. Scr: P Henke C Jessop 30. T Bewley (14) 43. PM 2B: G Harkness (17) A Sutton (3) 49. Scr: G Harkness A Sutton 39. A Sutton (3) 42 cb.

   WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: B Floyd (20) D Cripps (17) M Wilson (18) G Britton (8) 122. A: M Wilson (18) 40. B: P Catteau (26) 41. C: B Adams (30) 37.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: G Whyte (23) R Bowman (25) 50. 4B Scr: G Dowling N Fernandez 36 cb. A: K Samy (8) 42. B: R Selig (21) 42. C: B Leithhead (25) 41.

   WOOLOOWARE: Stableford: A: D Tinworth (12) 38 cb. B: G Tregeagle (27) 40. Scr: J Brown 33. Men: Cup: P McColl (6) 52.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: B Swift (15) P Wouterlood (18) 50 cb. A: R Sloman (12) 40. B: R Cremen (17) 40 cb. C: P Watson (30) 40 cb. Scr: M Pryor 35.

22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
The ISPS Handa World Cup field soon descending on Melbourne was all but finalised today with some big names added to a star-studded field. Read more
Inside The Ropes
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. more
20 September 2018
WA CITY VETERANS at Sun City: A: N Munro 36 D StGeorge 35 C McFarlane 34. B: T Haabjoern J Dec 36 G Smith 35. C: G Carter 41 R Ross C Oliver 40. NTP: ... more
Golf Australia