Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Par: Div 1: C Kim (23) sq. Div 2: K Kim (28) 2 down.

   AVALON: Men: Stableford: Team: R Slee (21) R Landsbury (28) I Newson (19) 83.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: L Myles (13) 34. Div 2: A Baxter (24) 38. Div 3: G Katrak 33 cb.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: W Young (19) 39. Div 2: P Pashley (31) 37.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: Div 1: I Webber (15) 41. Div 2: R Tomes (25) 48.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: S Ryan (10) 37. B: M Dunn (15) 38. C: G Ward (23) 33.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (26) 41.

   BAYVIEW: Mxd: Stableford: 2B: M Mahoney (8) C Gregory (41) 50 cb. Women: L Cranch (43) P Formston (30) 46. Men: Div 1: N Woolmer (7) 41. Div 2: G Bromley (30) 41. Women: Div 1: T Gillett (22) 37. Div 2: M Leonard (30) 38 cb.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: 2B: C Orme (28) M Wood (31) 44. A: C Gray (18) 38. B: M Smith (31) 40. C: P Stewart (41) 35.

   BEXLEY: Women: Stroke: Medal: Div 1: A Ng (23) 67. Div 2: F McManus (40) 63.

   BONDI: Women: Stableford: M Kennedy (25) 30.

   BONNIE DOON: Women: Par: 2B: P Bown (28) N Mcdonnell (22) 11 up. T Davis (19) J Cash (19) 9 up.

   BONVILLE: Women: Stableford: T Rail (20) 31 cb. G Hardcastle (20) 31.

   BOTANY: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: P McCanna (20) 61. Div 2: J Kilby (32) 74. Div 3: C Rootsey (39) 72. Stableford: L Taylor (25) 38.

   BOWRAL: Women: Stableford: L Carroll (26) 31.

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B: D Lowe (17) K Mehl (21) 48. K Mehl (22) 42.

   BRIGHTON LAKES: Veteran: Par: M Cacciola (18) 10 up.

   CAMMERAY: Women: Par: T Kerr (34) 2 up.

   CAMPBELLTOWN: Women: Par: Div 1: M Scott (21) 3 down. Div 2: J Gregory (33) 3 down. Div 3: E Fernance (38) sq.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: T Krapeshlis (20) L Feild (22) 47. 2B Scr: A Wiffin (PGA) I Pemble (Cumberland) 37. A: G Teagle (12) 38. B: D Crowe (15) 41 cb. C: B Smith (24) 41.

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: J Gabbott (24) T Butler (18) 48. T Lamborn (14) 43.

   CHATSWOOD: Women: Stroke: Div 1: M O'Donnell (21) 65. Div 1 Scr: J Potter 79. Div 2: A Robson (28) 65. Div 2 Scr: A Robson 93. Div 3: P Oliver (34) 67. Div 3 Scr: P Oliver 101.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: E Carroll (11) 41. Div 2: T Jessup (27) 36. Div 3: A Stackpool (29) 31.

   CRONULLA: Stableford: 2B Agg: T Morris (13) G Johns (14) 72. Hcp: T Morris (13) 38 cb. Scr: T Schmid 29. Veteran: Shield: White: P Baldwin (10) 38. J Arthur (12) 38.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: D: A Hong J Lee 44 cb. Div 1: T Hilton (17) 36. Div 2: Y Cho (37) 36.

   ELANORA: Men: Stableford: B Vale (11) 41.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: C Roope (19) 35. Div 2: M Spencer (26) 32 cb.

   FAIRFIELD: Women: Stableford: 4B: B Schroeder (24) J Wykes (36) 42.

   FORSTER: Women: Stableford: A: M Lowry (20) 38. B: S Harney-Feldbusch (29) 36. C: B Lee (35) 30 cb.

   FOX HILLS: Men: Stableford: Split Six: L Gietzmann (20) D Adhar (25) V Sikwila (18) K Simon (28) 98. A: J Swinburne (9) 37. B: V Sikwila (18) 39. C: L Gietzmann (20) 47. D: D Macdonald (26) 43.

   GLENMORE: Medley: Stableford: J Childs (27) 41.

   GORDON: Women: Par: Div 1: R Wills (32) 1 down. Div 2: H Cummins (35) 2 down. Singles KO f: Div 1: L Barratt bt H Woo 1up. Div 2: H Medhurst bt S Fitzpatrick 7-5.

   GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: A: S Asken (11) 38. B: M Maher (25) 33. C: L Robinson (33) 28.

   HIGHLANDS: Women: Stroke: Medal: P Bowes (22) 74.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: B Martin (20) 41 cb. H Jedrzejgzyk (11) 41 cb. D Haggart (21) 40. Div 2: E Lisser (23) 43. N Campbell (23) 42. P Rolfe (22) 41. Women: Gold: Div 1: A Searle (38) 38. J Hawkins (43) 34. E Reihana (29) 30. Hole in one: S Haggart at 2nd.

   JAMBEROO: Women: Stableford White: S Dixon (21) 36. 9-hole: W Unsworth (45) 14.

   KAREELA: Women: Stableford: A: C Jones (17) 36. B: D Zuccala (30) 34 cb. C: B Stathakis (34) 31 cb.

   KILLARA: Women: Stroke: Div 1: H Laidlaw (23) 72 cb. Div 2: A Carroll (26) 71. Div 3: L Robertson (35) 72. Div 4: J Berry (38) 79. Scr: J Crichton 79. Trophy: Div 1: H Laidlaw (23) 72. Div 2: L Robertson (35) 72. Div 3: V Quinn (36) 78. A Carroll (35) 71.

   KOOINDAH WATERS: Men: Stroke: A: B Crutcher (8) 68. B: J Cragg (18) 67. C: M Courtney (24) 68. Scr: L Radcliffe 70. Women: J Aldrich (21) 75.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: W Shiell (Kiama 16) K Hardie (20) 74. Women: C Fehrenbach (29) K Griffiths (12) 43 cb. 2B Scr: C Fuz C French 38. Div 1: G Nelson (9) 43. Div 2: W Shiell (Kiama 16) 41. Div 3: C Pollard (25) 41. Women: T Wood (9) 40.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: B Shong (0) 41.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: N Purkiss (10) 39. B: A Malcolm (16) 40. C: D Duffield (27) 39. D: B Bailey (34) 35 cb. Women: M Ross (13) 35 cb.

   MANLY: Women: Stableford: Team Agg: S Knox (45) D Spears (26) H McGorman (29) S Kingsmill (37) 92 cb.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: S Husband (14) T Phillips (18) 80. 2B Scr: D Cremin K Blacket 57. Hcp: C Pye (18) 42. Scr: D Jones 36. Women: Stroke: Ambrose: J Priem A Beavan (9) 61.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Agg: P Zarra (12) J Yoo (18) 67. Div 1: J Southgate (9) 37. Div 2: K Fitzalan (26) 36. Div 3: C Song (34) 36.

   NORTH RYDE: Women: Par: A: A Stubbs (7) sq. B: K Drury (26) 2 up. C: N Soo Shin (35) 1 down. D: S Moroney (41) 1 up.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: B May (17) M Vandervaere (16) 50. B May (17) 41. Hole in one: S Bhaskar at 5th.

   NOWRA: Veteran: Stableford: 2B multi: D Campbell (18) B Hammond (18) (Jamberoo) 71. Women: S Stephens (22) J Brown (22) 67.

   PALM BEACH: Women: Stroke: Ambrose: G Pearce (25) J Watts (31) 61. Scr: J Boreham N Kadwell 75.

   PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: L Bundey (18) 35. Div 2: G Fitzpatrick (32) 37.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: J James (11) W Adey (20) 47. A: B Taylor (11) 38. B: G Campbell (15) 36. C: W Adey (20) 42. Scr: D Buhagiar 35.

   ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: K Ward (15) 3 up. Div 2: L Cahill (31) 1 up. Div 3: M Gardner (33) 1 up.

   ROSNAY: Veteran: Stableford Yellow: Div 1: C Mitchell (18) 43. Div 2: A Aston (22) 40.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: D Lloyd-Phillips (14) 37 cb. Div 2: B McDonald (23) 39. Scr: L Ballhausen 23 cb. Centenary: Div 1: R Pountney (30) 31. Div 2: R Blundell (35) 38 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: A: C Choi (22) 74. A Scr: H Veverka 87. B: J Bush (31) 71. B Scr: M Smith 102. C: E McGuigan (35) 81. C Scr: G Liu 118. Stableford: M Rowland (29) 35.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: R Nabbe (14) 43. M Segovic (13) 41. Scr: J Mann 33.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: G McSullea (13) 41.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: G Ackers (11) 40. B: K Thompson (19) 42. C: C Dawe (30) 42. Women: Trophy: Yellow: J Bussell (24) 40.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: A: C Davies (12) 36. B: J Tracey (28) 31. Yellow: Div 3: A McFarlane (37) 37. Snr Par White: C Park (13) 4 up cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 4B: White: C Treloar (12) D Riches (10) 8 up cb. 4B Scr: A Phiyasirikul (Moore Park) R Alison (Lakeside) 2 up. A: J Craig (Dunheved 9) 5 up. B: J Rankmore (Windsor 15) 2 up. C: R Gear (20) 5 up. Veteran: G Blackman (18) 1 up.

   STRATHFIELD: Women: Par: Div 1: F Chon (19) 2 up. Div 2: G Park (32) 3 down cb.

   TALLWOODS: Women: Stableford: 4B: J Puxty (16) M Duckett (22) 37.

   THE COAST: Medley: Stableford: 4B: M Barrett (23) V Kendall (28) 45. Hcp: A Cassar (19) 43. Scr: R Rignall 30.

   THE LAKES: Men: Stableford: J Namey (34) 41. Women: Div 1: C Brownjohn (15) 36 cb. Div 2: M Wilcox (23) 38.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: R Bowring (SGA 17) S Kowe (Liverpool 13) 93. Men: A: S Messervy (12) 42. B: R Thomas (Kogarah 24) 42. C: J Tuero (35) 37. Women: S Dean (31) 37. Scr: C Willis 34.

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: K McKinnon (9) 36. Div 2: J Hennessy (28) 36. Div 3: F Flavel (40) 28.

   WAKEHURST: Women: Stroke: Medal: A: M Morris (21) 78. B: L Woodhead (23) 79. C: A Martin (30) 80. D: A Werner (39) 81. A Scr: D Nunn 86. B Scr: L Woodhead 102. C Scr: A Martin 110. D Scr: J Ingman 118.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Cahill (17) B Gibbons (7) 48. 2B Scr: J Vidigal K Liu 35. A: S Hackett (12) 38. B: J Littlebury (37) 37 cb. C: I Baran (23) 43.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: S Saunders (15) 36. Div 2: L Sheather (29) 39. Div 3: L Griggs (37) 36.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: M Zikan (17) 37 cb.

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: 2B Stroke: C McKellar (28) J King (31) 66.

25 September 2018
The top 10 Aussies in world rankings for men, women and golfers with disability ... Read more
24 September 2018
The growing impact of the Karrie Webb Series is having a profound impact on our emerging female golfers ... and the legend herself couldn't be ... Read more
Inside The Ropes
25 September 2018
BARHAM: Medley: Stableford: 9-hole: S Macmillan (30) 22. more
25 September 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Renella (25) I Aiken (26) 82. 2B Scr: N Wood L Cox 55. A: P Davis (11) 39. B: A O'Reilly (18) 37. A ... more
Golf Australia