Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   AVALON: Men: Stroke: R Mielnik (23) 62.

   AVONDALE: Women: Stableford: J Jessep (31) 42.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: G Ford (18) 38.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: S McDonnell (10) 38. B: A Mitchell (13) 38. C: J Power (34) 34.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (27) 37.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: R Williams (18) L Dorrington (28) 49. Men: Div 1: M Edmondson (11) 39. Div 2: E Bryans (34) 42. White: D Brooks (30) 35. Women: 2B: Gold: M Allom (31) B Carlsson (23) 43 cb. Div 1: S Poate (20) 36. Div 2: B Arnott (26) 38.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: 2B: P Chalmers (8) D Hilton (33) 46. A: G Button (23) 38. B: F Yates (30) 38 cb. C: C Riley (33) 38. 

   BEXLEY: Women: Stableford: Div 1: B Hawkes (24) 42. Div 2: J Harvey (40) 39.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: Team: S Eskell (32) L Tam (41) M Atkinson (34) L Rippon (28) 92.

   BOTANY: Stableford: Div 1: W McCauley (25) 35 cb. Div 2: J Hastings (38) 39 cb.

   BOWRAL: Women: Stroke: Ambrose: C Maule (35) E Scott (45) J Buchanan (11) 61-5/6.

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B multi: G Burgess (32) G O'Donnell (32) 76. B Stewart (18) 42. D Reeves (31) 38. 

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: P Mudie (22) 46.

   BWVGA: Stableford: Veteran Medley: 2B: P Yabsley T McLean 48. B Byrne (21) 39 cb. 

   CAMPBELLTOWN: Par: Div 1: H Smith (23) 3 up. Div 2: P Howe (27) 1 up. Div 3: L Evans (37) 1 up.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: T Velkou (25) W McMullan (Wentworth Falls 28) 50. 2B Scr: A Wiffin S Khouri (Mollymook) 37. A: G Teagle (12) 40. B: U Oh (14) 44. C: C Wilkinson (28) 44.

   CASTLECOVE: Men: Par White: Team: J Goth (14) J Finlay (29) T Lamborn (15) C Aloisio (17) 14 up. A: P Clark (14) 5 up cb. B: J Finlay (29) 4 up. 

   CHATSWOOD: Women: Stableford: W Lyons (25) 38.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: P Griffith (18) 39. Div 2: M Barnett (23) 39 cb. Div 3: L Roper (38) 37.

   CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: S Wild (17) J Parkes (9) 50. S Wild (17) 43. Scr: M Miller 33. Veteran: Men: White: J Hatton (5) 33.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: E Farrar (32) M Paterson (25) 47 cb. Div 1: A Yang (19) 36. Div 2: S Norton (29) 40. Div 3: G Fyffe (40) 34 cb.

   ELANORA: Men: Stableford: F Russell (20) 44.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: S Saunders (13) 39. Div 2: R Ross (26) 39. Div 3: L McDougall (39) 34.

   FAIRFIELD: Women: Stableford: A: P Ross (24) 35. B: P Soulie (28) 37 cb.

   FORSTER: Women: Stableford: A: N Ryan (17) 35. B: D Makepeace (24) 37. C: F Lyons (36) 36.

   FOX HILLS: Men: Stableford: A: R Howard (11) 40. A Scr: P Bradley 32. B: P Kent (14) 43. B Scr: T Bruce 26. C: N Zarate (23) 39. C Scr: B Mccann 20. D: P Hall (28) 42. D Scr: J Mcginley 14. Medal of Medallists: W Gualterio (22) 38.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: S Davis (22) 38. Div 2: J Garling (37) 34.

   HIGHLANDS: Women: Stroke: K Ireland (31) 75.

   HURSTVILLE: Mxd: Par 2B: White: R Pitt (14) J Cuthers (24) 13 up. Men: Div 1: R Van Milder (22) 7 up cb. Div 2: B Drake (24) 5 up cb. Women: Gold: S Rooney (28) 3 up.

   JAMBEROO: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: M Wright (17) 64. Div 2: L Bell (31) 72. Div 3: M Trethowan (45) 70. Div 1: M Wright (17) 64. Div 2: M Trethowan (45) 70. Stableford: M Chaffey (45) 30.

   KAREELA: Women: Stableford: A: V Vortouni (25) 37. B: M Hollowell (28) 40. C: L Osborne (34) 34.

   KILLARA: Women: Stableford Green: D Tylor (32) R Hedges (23) S Allen (35) H Webster (26) 49. C Long (41) N Quayle (28) G Thomas (29) P Farrington (31) 49.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: A: G Nelson (10) 41. B: D Campbell (15) 40. C: C POLLARD (28) 45. A Scr: C French (5) 34. B Scr: J Buchanan (13) 26. C Scr: M Sweeney (21) 18. Women: Div 1: K Griffiths (13) 42. Div 2: J Kay (13) 40.

   LEURA: Women: Stroke: Medal Feb: V Ekeblad (35) 73 cb. D Pinch (32) 73. L Andersen (25) 74.

   LONG REEF: Men: Stableford: C Darby (14) 41. Women: P Burke (22) 40. 9-hole: M Mullins (36) 19.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: M Serret (7) 41.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: W Donaldson (12) 41. B: P Southby (21) 41. C: G Seater (26) 43. D: D Willingham (28) 44. Women: A: M Foster (35) 44.

   MANLY: Women: Stableford: 2B: G Larcombe (8) J Allison (28) 47 cb. Div 1: G Larcombe (8) 38. Div 2: S Gaunt (28) 37. Div 3: S Brown (40) 38.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: H Isaacs (23) I Sheerin (17) 46. 2B Scr: S Dick B Short 37. Hcp: A Tighe (11) 37. Women: 2B Agg: G Varcoe (15) G Shaw (25) 69. K Phillips (24) 39. Veteran: F Schofield (31) 36.

   MONA VALE: Men: Stableford: M Sekulich (36) 42. Women: B Dieters (37) 32 cb. 9-hole: S Eaton (45) 15.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: A: C O'Brien 37 cb. B: A Laws 34. C: R Parker 39.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: L Park (19) 37. Div 2: J Chang (29) 40. Div 3: F Michell (32) 35. Div 4: R Bray (39) 37 cb. Hole in one: B Robinson at 10th.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: B Patfield (13) L Gilbert (18) 50. B Patfield (13) 43.

   NOWRA: Veteran: Stableford: Team: R Currie (16) M Shanahan (30) P Davis (14) P Reid (21) 122. Women: J Buttle (20) S England (16) B Tucker (32) J Downie (30) 103.

   PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Agg: J Laidlaw (42) S Ferguson (36) 68.

   PYMBLE: Stableford: A Nicholas (31) 41.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: D Crawford (10) A Fernandes (10) 80. A: T Jamieson (12) 43. B: T Morelli (17) 41. C: J Lowlett (28) 38. Scr: A Fernandes 32.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: 4B: P McVean (36) J Gleeson (43) W Cope (40) F May (38) 90. 4B Scr: L Cahill L Barry T Tresidder N Tyler 42.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: T Davenport (22) 36. Div 2: J Oliver (33) 35 cb. Centenary: C Lake (36) 37.

   RYDE-PARRAMATTA: Stroke: Ambrose: I Hunt A Dane M Hercus B Reynolds (13.37) 62.63. Scr: H Suh E Lee M Kwon J Seo 73.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: J Petiquin (6) 36 cb. B Kyriacou (14) 46. M Phelps (6) 42.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: E Nelson P Mutch 50. A: G Crate (3) 43. B: A Betts (13) 42. C: T Donohoe (24) 43. D: C Goodwin (31) 37. Scr: A: J McKendrick (10) 39. Hole in one: G Crate at 10th.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: C Olson (Penrith) (28) 41 cb.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: C Nicholson (9) 40. B: A Barr (13) 43. C: G Leyshon (30) 46. Women: Yellow: Div 1: V Diefenbach (22) 38. Div 2: H Davison (36) 37.

   ST MICHAELS: Snr Stableford White: Y Bi (20) 41. Women: Team Multi: J Jordan (25) L Brown (26) P Pitsawong (11) 102. Div 1: J Jordan (25) 40. Div 2: A Moore (36) 41. Yellow: H Tsoukaris (31) 32 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: A Del Prado (33) J Jyong (14) 48 cb. 2B Scr: J Gutteridge (Qantas) M Tey (Moore Park) 39. A: M Tey (Moore Park) (3) 39 cb. B: I Kwang (14) 43. G Nethery (36) 37 cb. Veteran Men: J Jyong (14) 42.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: R Hong (18) 40. Div 2: P Thomas (33) 34.

   SVGA at Oatlands: Snr Stableford White: A: G Mathews (9) 43. B: J Knight (18) 39 cb. C: L Sharma (26) 37.

   TALLWOODS: Women: Stableford: J Beedell (32) 37. D Horsell (25) 31 cb.

   THE COAST: Veteran: Stableford: A White (6) 43.

   THE LAKES: Men: Stableford: R Janzen (5) 40. Women: Div 1: C Brownjohn (16) 44. Div 2: L Lawrence (29) 34 cb.

   THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: M Purvis (Mullumbimby 12) 40 cb. B: H Foxe (Howlong 23) 43. C: S Daniels (29) 43. Scr: B Taylor 34. Women: E Sargent (28) 36 cb.

   TOUKLEY: Women: Stroke: Medal Feb: A: Y Boardman (2) 73. B: S Emerton (27) 71. C: L Still (40) 76.

   WAKEHURST: Women: Stableford: A Dodd (20) 37. A: A Dodd (20) 37. B: P Barnard (28) 37. C: V Harrold (31) 35. D: M Chung (41) 38.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Borsato (12) B Gibbons (7) 47 cb. 2B Scr: J Vidigal P Cahill 33. A: B Gibbons (7) 39. B: R Luckman (18) 40. C: R Olejniczak (32) 39.

   WARRINGAH: Women: Stableford: 2B: C Cook (37) K White (32) 48 cb. Div 1: T Dutfield (25) 36. Div 2: D Rechnitz (34) 39. Div 3: J Jennison (36) 37. 

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: V Smiley (16) 43.

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: C Simpson (22) 39. Div 2: C Murphie (28) 40. Div 3: P Layton (34) 40. Div 4: B Grogan (45) 34. 

21 October 2018
Jason Day has logged his best finish on the United States PGA Tour since May with a rip-roaring weekend of golf in South Korea in the CJ Cup at Nine ... Read more
19 October 2018
Gold medal-winning golfer Grace Kim will lead the Australian Team at the Buenos Aires 2018 closing ceremony. Read more
Inside The Ropes
22 October 2018
ALEXANDRA: Stroke: C'ship: A Scr: L Heard (0) 223. B Scr: D Silverman (14) 261. C Scr: J Mosley (21) 283. A: P Buckett (6) 209. B: R Thompson (19) ... more
21 October 2018
Royal Perth: Medley Stableford: T Power 38 E Arthur K Hassan 37 G Rowe 36 D Bell 35 J Italiano K Menzies (Royal Wellington) A Smith P Day G Phillis ... more
Golf Australia