Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Thursday

 

   ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: J Cohen (30) A Kennedy (23) 52. 2B Scr: L Whitelaw N Warren 37 cb. Men: A: W Bergmann (12) 39. B: P Warton (13) 38. C: J Saunders (30) 41. Women: J Cohen (30) 41 cb.

   AVONDALE: Men: Stableford White: A: T Webber (11) 42. B: P Gladwin (14) 40. C: J Barnett (25) 47. A Scr: R Wallace 38.

   BANKSTOWN: Women: Stableford: Irish Team: R Candy (21) C Jones (20) L Quattromani (24) V Young (30) 88. L Guthrie (13) 36.

   BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: G Kinch (17) D Bentley (13) 47. D Walsh (29) 41. Scr: A Crowe 29. Hole in one: S Hodson at 14th. Women: Stableford: W Donelan (26) 31. Stroke: Chick o' Walk: M Comber G Bass bt W Prideaux V Leicht, M Hayward J Kinkead bt K Coldrey L Ritchie.

   BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: Ambrose: S Smith Smith F Borg T Higham (8.3) 46.5. Hole in one: R Leo at 17th.

   BAYVIEW: Women: Stroke: Div 1: C Freeman (14) 77. Div 2: J Abrahams (25) 70 cb. Div 1 Scr: C Freeman 91. Div 2 Scr: P Shepheard 93. Stroke Gold: Div 3: E Vadas (28) 69. Div 3 Scr: E Vadas 97. Stableford: L Hodge (39) 41. Veteran: Stroke: 36-hole: Div 1 Scr: C Freeman 180. Div 2 Scr: T Bouman 203 cb. Stroke Gold: Div 3 Scr: E Vadas 200. Div 3: E Vadas (29) 143. Super Veteran: K Platt 98.

   BERMAGUI: Men: Stableford White: A: W Fowler (15) 41. B: M Fowler (21) 35. C: M Murray (25) 39.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: M Longhurst (27) K Gilbert (20) 51. A: D Bringolf (0) 38. B: G Ferguson (14) 38. C: M Longhurst (27) 45.

   BLACKHEATH: Women: Stableford: J Simpson (26) 36.

   BOTANY: Veteran: Stableford: D Eastaugh (25) 39.

   BOWRAL: Women: Stroke: Div 1: J Scott (22) 73. Div 2: C Byrnes (27) 72. Div 3: U Eriksson (36) 76.

   BREAKERS: Women: Stroke: Scr: M Sheekey 88. Div 1: C Henry (25) 70. Div 2: C Whalan (30) 63. Div 3: R Boothman (31) 68. Veteran Women: Div 1 Scr: J Chapman 179. Div 1: N Leary (24) 138. Div 2 Scr: J Gibson 194. Div 2: G Mesiti (30) 147 cb. Div 3 Scr: C Baddack 213. Div 3: G Mather (44) 151.

   BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: M Menohous (15) P Loy (17) 89. A: B Reed (10) 39. B: P Loy (17) 43. C: G Shinner (20) 38.

   CABRAMATTA: Veteran: Stableford White: R Armstrong (13) 37. Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1: E Burton (24) L Schwarz 79. Div 1 Scr: M Dunn M Chester 101. Div 2: A Richards (32) M Christie 79. Div 2 Scr: A Richards M Christie 111.

   CAMDEN: Men: Par: 2B: L Patterson (21) K Wray (15) 11 up cb. 2B Scr: D Cummins R Zelesco 3 up cb. A: C Sims (12) 6 up. B: C Longhurst (17) 5 up. C: S McCann (25) 6 up. Scr: A Scr: D Cummins 1 down. B Scr: L Morgan 8 down. C Scr: L Patterson 11 down.

   CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: T Dunlop (28) 41. J Griffiths (21) 36. Veteran Women: F Keane (15) 31. C McDonald (28) 30.

   CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: B Bartle (26) T Krapeshlis (22) 48. R Lee (12) 39 cb. Stableford Red: K Kim (23) 39.

   CASTLE HILL: Women: Stroke: Div 1: L Papandrea (17) 68. Div 1 Scr: L Harris 75 cb. Div 2: C James (28) 68. Div 2 Scr: P Ellis 101 cb. Div 3: D Geraghty (30) 72. Div 3 Scr: B Pankhurst 107.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: T Kirkham (39) 29. 9-hole: J Ireland (43) 17.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: R French (17) 32. Div 2: D Duggan (32) 34. Div 3: G Denney (43) 37.

   CROMER: Women: Stableford: 4B: R Bastock (38) L Roberts (41) 42. A: C Ireland (18) 34. B: S Muller (22) 33. C: J Paterson (35) 35.

   CRONULLA: Men: Stableford: 2B: P Chia L Toohey 48. A: C Furlong (4) 38. B: G Bramann (19) 39 cb. C: J Potter (26) 41 cb. Scr: S Holden 36. Hole in one: W Whetters at 7th.

   CUMBERLAND: Medley: Stableford: D: J Kim (27) 35.

   DUNHEVED: Women: Stableford: F Daniels (31) 41.

   EASTLAKE: Men: Stableford White: C Williams (14) 38. Women: P McCanna (24) 37. Shield: T Gough (23) 67.

   ELANORA: Men: Stableford White: R Grace (16) 41.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: G Colley (16) 42. Div 2: J Murray (25) 37. Div 3: Y Kerkin (33) 38.

   FAIRFIELD: Snr Stroke White: A: A Gallard (17) 60. B: B Bayly (22) 57. C: L Trofa (27) 54.

   FORSTER: Medley: Stableford: W Knutsen (22) 39.

   FOX HILLS: Veteran: Par: 2B: W Railton (11) R Creighton (18) 9 up cb. B Fraquhar (28) 4 up cb.

   GEORGES RIVER: Women: Stableford: Irish Team: A Gollan S Armstrong S Frost 92. P Collins M Causer N Jurksaitis 81 cb. J Whetters M Campion D McDonagh 80.

   GLENMORE: Women: Stableford 2B Agg: White: T Gulli (27) C McConnell (29) 66. Mxd: Stableford: P Wallace (20) 45.

   GORDON: Medley: Stableford: 2B: J Fletcher B Shepherd 47. A: W Trantum (11) 38. B: I Beatty (17) 39 cb. C: M Castle (20) 42.

   GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: B Adams (24) 41.

   HARRINGTON WATERS: Women: Stableford White: Div 1: J Fleming (32) 31. Div 2: P Rigg (42) 37.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: M Smithers (13) 41. Div 2: G Anderson (29) 46.

   KOGARAH: Women: Stableford: Team: T Swaffer (26) P Black (34) C Kelly (32) J Luke (27) 94.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B Agg: D Newman (7) D Carscadden (31) 77. Men: A: D Newman (7) 41. B: A Radcliffe (13) 36. C: M Courtney (27) 38. Women: C Perry (18) 40.

   LEONAY: Stableford: 2B: G Marshall A Marlin 49. A: J Kennedy 38. B: M Crock 39. C: W Mackenzie 43.

   LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: C Wilson (9) E Eyou (11) 46 cb. 2B Scr: J Sherson C Holden 40. A: L Srour (9) 40. B: B Dreyer (SGA 17) 39 cb. C: Y Ko (36) 38.

   LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: S Hay (14) 34. Div 2: R Loomes (20) 36. Div 3: F Candrick (44) 38. Scr: J Bowen 24.

   MANLY: Men: Stableford: M Robins (24) 40. Women: C Moult (45) 26.

   MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: 2B: R Smith (25) K Hope (42) 50. A: G Johnson (20) 43. B: G Shipp (27) 43.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: C Molloy (28) P O'Connell (22) 81. A: A Watkins (11) 38. B: R Sclippa (19) 41. C: M Platter (30) 42.

   MOLLYMOOK: Medley: Stableford: 4B Agg: C Russell (18) S Brook (7) 69. Men: White: A: F Schulz (12) 38. B: D Banks (18) 42. C: J Mott (31) 37. Women: A: J McMullen (24) 36. B: P Date (32) 32.

   MOORE PARK: Medley: Stableford 2B: White: A Zizzo (33) G Peters (29) 48. Men: S Atkins (13) 39. Women: J Northall (27) 38. Veteran: Gold: A Zizzo (33) 41.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: Irish Team: R Le Nevez (23) S Wood (31) S Wild (26) P Newman (36) 112.

   NEWCASTLE: Stroke: Div 1: T Johansen 73. Div 2: K Burrows 73.

   NORTH RYDE: Senior Medley: Stableford: 2B: D Flanagan (24) U Flanagan (31) 50. Men: B Durham (29) 40. Women: K Titmuss (39) 39. Red: E Sung (22) 38.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Scr: B Brown B Kilham 36. 2B: S Clayton (19) G Lambert (13) 45. B Pentecost (24) 38.

   NSW: Women: Stableford: Div 1: S Winning (12) 37 cb. Div 2: B Ellis (24) 39. Div 3: J Wood (34) 36 cb.

   OATLANDS: Women: Stableford Yellow: A: N Anderson (17) 38. B: B Milson (36) 40.

   PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: P Tate (16) V Tomaino (26) 45. R Jahnsen (25) 36 cb. Women: M Bynon (35) 27.

   PENRITH: Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1: J Hazer (22) D Moussa (22) 67. Div 2: P Hatch (24) R Kemp (24) 72.

   PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: C Adamsas (7) 34. Div 2: G Westgarth (24) 33. Div 3: J Ellis (37) 38. Stroke: Foursome C'ship: Div 1: L Banducci K Rowland bt E Pierce J Sedgwick 3-2. Div 2: B Gautchi S Kimberley bt A Mclintock A Glasson. Div 3: M Hiatt J Kent bt S Davis L Turner 6-5.

   RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: B Hill (2) 35. Div 2: D Feetham (19) 40.

   RICHMOND: Women: Stableford: Div 1: C Carter (20) 38. Div 2: J Raams (37) 33 cb.

   ROSEVILLE: Men: Par: 2B: P South (24) A Turner (34) 10 up. 2B Scr: M Cheng D Court 2 down. A: G Burden (10) 3 up. B: P Thomsen (14) 2 up cb. C: D Bromell (27) 3 up. Green: A Turner (34) 5 up.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 3B: Championship: C Byrne (39) M Kelly (41) P Connor (28) 49. Centenary: A Andersen (30) D Womack (31) S Phillips (31) 47.

   SHELL COVE: Women: Stableford: C Tolhurst (34) 42. G McKay (13) 33.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: J Mabey (36) C Lamont (10) 45 cb. 2B Scr: T May S Quick 39. A: S Quick (2) 37. B: P Diffin (18) 36. C: R Grant (21) 41. D: J Mabey (36) 38.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran: Stroke: I Adlington (27) 62.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: 2B: R Bowyer (19) M Dunn (9) 45. Div 1: M Dunn (9) 37 cb. Div 2: G King (23) 36. Scr: P Hitchens 31.

   ST MICHAELS: Men: Stableford White: L Ross (25) J Lloyd (7) (Bankstown) 48 cb. 2B Scr: W Wang J Krzyszczak 42. C Reithmuller (11) 41 cb. J Clementson (14) 38. R Hunt (29) 44. Scr: Z Mullins (NSW) 37. Visitor: L Ross (Bankstown 25) 38. Scr: B Clementson (PGA) 45. Gold: 2B: L O'Halloran (24) T Brandtman (26) 47. L O'Halloran (24) 40.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: D Williams (1) 36. A Scr: D Boyd 35. B: B Donaldson (14) 41. B Scr: J Larkins 26. C: C Collins (21) 39. C Scr: D Boyd 19 cb.

   TALLWOODS: Women: Stroke: Div 1: M Duckett (23) 73. B Jones (19) 74. Div 2: J Jessiman (32) 72. J Hicks (33) 79.

   THE COAST: Women: Stableford: S Africh (18) 37. Veteran: Stableford White: P Raleigh (33) 28. Stroke: Matchplay: L Worsley 6-4.

   THE RIDGE: Men: Stableford: A: E Weiler (12) 39. Scr: B Taylor 38. B: J Carter (15) 42. C: G Curtis (36) 38. Women: E Mattock (34) 35. Mxd: 2B Multi: R Elliott (24) G Curtus (36) 79 cb.

   TUNCURRY: Medley: Stableford: Div 1: R Bennett (15) 39. Div 2: V Feast (21) 38 cb.

   WAKEHURST: Women: Stableford Gold: A: C Jung (21) 41. B: N Bethwaite (30) 41 cb.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Schneider (17) S Hackett (13) 49 cb. 2B Scr: C Blakeley G Keeley 40. A: C Douglas (6) 41. B: S Small (15) 42. C: M Coates (29) 42. Veteran: F Killeen (19) 44. Super Veteran: G Lehn (28) 45.

   WARRINGAH: Medley: Stableford White: I Miller (19) 34. Stableford: C Meaney (38) 38.

   WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Medal: J Roberts (17) 68. Scr: J Pails 85. Women: T Elderfield (24) 81.

   WINDSOR: Men: Stableford: 4B: J Thompson (34) B Evans (25) 48. Mxd: P James (19) G James (38) 45 cb. Women: Y Mudiman (10) D Fairfax (41) 48. Men: M White (10) 39. Women: R Shaw (37) 38.

   WOOLLAHRA: Women: Par: S Furness (32) 5 up.

23 October 2018
Queensland amateurs Jed Morgan and Louis Dobbelaar have benefited from a ‘money can’t buy’ trip to World No. 31 Cam Smith’s US base in Florida. Read more
23 October 2018
She’s been close before, but Kim Burke finally broke through for a memorable claim to fame today at the Australian Women’s Senior Championship in ... Read more
Inside The Ropes
23 October 2018
WESTERN AUSTRALIAN: Sunday Stableford: W McHardie 40 J Carroll R Tallon 37 M Pendlebury C Harper J Martino R Newman C Randrup 36. HB Brady Bowl 4B ... more
23 October 2018
BEVERLEY PARK: Snr Stableford 2B: White: D Barrans (29) B Russell (15) 42 cb. A: G Brindley (15) 36. B: J Mclaren (24) 35. C: D Slowgrove (36) 27. more
Golf Australia