Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Sunday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: Div 1: W Na (14) 41. Div 2: S Harris (21) 40. Women: J Merrick (6) 25. Medley: 2B: W Na (14) S Song (14) 45. Mxd: S Merrick (31) J Merrick (6) 44. 

   AVONDALE: Men: Stableford: A Boulton (13) 38. Medley: 2B: A Fitzsimmons (1) E Bloom (7) 42. 

   BANKSTOWN: Men: Stableford: G Matterson (22) 38. Medley: 2B: T Ruppas (17) M Colwell (28) 45. 

   BARNWELL PARK: Medley: Stableford: K Anderson (9) 36. Irish Team: K Anderson (9) P Augostis (18) 60. 

   BAYVIEW: Men: Par: A: B Moroz (12) 1 up. B: H Pitkanen (20) 2 down. H Hance 9 down. 2B: H Hance (14) H Pitkanen (20) 8 up. Women: Par Gold: T Harding (35) 1 down. 

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: C Shah (10) 36. B: S Shah (18) 34. 

   BONVILLE: Medley: Stableford: P Crane (21) 33. 2B Agg: C Kemp (30) D Walsh (34) 66. 

   BREAKERS: Men: Stableford: R Calabria (18) 42. 2B Multi: R Calabria (18) C Mott (16) 70. 

   CABRAMATTA: Mxd: Stableford: Ambrose: K Ferry (7) R Murray (22) 67.75. A: N Raj (9) 36. 

   CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: B Williamson (3) A Cutler (16) 45 cb. Men: G Heanes (20) 40. Women: J Kahler (19) 29. 

   CONCORD: Women: Stableford: A Abbey (31) 34. Men: J Lee (16) 39. Mxd: 2B: J Lee (16) R Rooke (16) 44. 

   CROMER: Medley: Stableford: A Kirkman (6) 38. 4B: J Wang (20) R Byrne (25) 46. 

   CRONULLA: Men: Stableford: C: A Ireland (25) 33. A Scr: L Ireland 19. 

   CUMBERLAND: Men: Stableford: S Urwin (24) 39. 2B: C Thomas S Urwin 47. 

   DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: G Moses (44) M Moses (7) 42 cb. Men: M Moses (7) 36. 

   EASTLAKE: Medley: Stableford: L Holland (24) 42. Scr: P Donnelly 34. Split Six: D Booth (27) L Holland (24) 64. 

   EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: A: S Smith (24) J Murphy (28) 50. Div 1: I Roddan (10) 39. Div 2: L Iingram (30) 41. Mxd: R Biddolph (27) C Biddolph (17) 45. Women: Div 1: D Mitchell (13) S Smith (37) 42. 

   FORSTER: Medley: Stableford: B Armstrong (15) 39. 2B: G Coulson (6) M Merton (12) 45. 

   FOX HILLS: Medley: Stableford: C Warren (36) 36 cb. 

   GOSFORD: Men: Stableford Trophy: M Makepeace (24) 43. Women: S Asken (11) 37. Mxd: 2B: C Cruickshanks L Cruickshanks 46 cb. 

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: D Edmonds (16) 41. B: K Collins (31) 33. Women: C Hearn (23) 35. 

   KAREELA: Mxd: Stableford: 2B: F Graham (16) T Nicholls (13) 38. 

   KILLARA: Men: Stableford: L Leitl (25) 41. 

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: A: N Miller (0) 41. B: K Anderson (16) 42. C: C Hjortkjaer (37) 34. 

   LAKESIDE: Medley: Stableford: W Robinson (21) 42 cb. 2B Agg: J Hawker (9) S Hooke (9) 78. 

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: E Scully (21) 39. 

   LONG REEF: Stableford: S Rowe (12) 37 cb. M Symington (15) 27. 

   LYNWOOD: Medley: Stableford: Div 1: A Plummer (14) 40. Div 2: T Keverian (20) 37. Div 1 Scr: M Power 32. 

   MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford: Gentsome: B Oliver (13) 33. 

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: K Doulk (22) 38 cb. 

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: H Laing (36) 36. 

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: J Smee (15) 40. 

   MONA VALE: Medley: Stableford: N Abbenbroek (11) 40. 

   MONASH: Men: Stableford: R Tulloch (22) 43. Women: S Kelly (14) 33. Mxd: 2B: R Turvey E Ohara 42. Men: C Holmes A Dyster 49. Mxd: 2B Scr: M Mcfadden S Kelly 37. 

   MT BROUGHTON: Mxd: Stableford: T Woods 43. 

   MUIRFIELD: Men: Stableford: J Hutchinson (17) 36. 2B: J Hutchinson (17) N Miller (11) 43. Mxd: M Shea (36) L Waldron (23) 41. Women: A Neasbey (19) 36. 2B: A Neasbey (19) S Kim (16) 45. 

   NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: P Beatty (14) 39. Div 2: F Hill (20) 41. Div 3: J Townsend (26) 40. 4B: B Bews P Cale 44. Women: Div 1: F Giudes (14) 38. Div 2: D Herbert (42) 35. Medley: R Birss D Birss 45 cb. 

   NORTH RYDE: Women: Stroke: P'ship: M Irons (7) L Taylor (17) 79. Men: Stableford: G Goodhue (9) 40. 2B: G Goodhue (9) G Liebenberg (10) 45. Jnr: Stroke: C'ship: L Haddock (11) 64. M Woodley (3) 68. 

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: N Menheneott (21) 39. 2B: N Menheneott (21) D Lewis (3) 47. 

   NOWRA: Medley: Stableford: A: J Rosskelly (5) 39 cb. B: J Henry (14) 42. C: G Parker (22) 40. 

   NSW: Medley: Stableford: B Joy (21) 36. Women: M Wilde (23) 12. Medley: Scr: J Zieme 21 cb. 2B: B Joy (21) L Robertson (8) 40. 

   OATLANDS: Men: Stableford: J Rickard (23) 40. Medley: 4B: R Bromhead (17) J Rickard (23) 50. 

   PENNANT HILLS: Men: Stableford: D Ryan (18) 39. Women: N Howlett (10) 31. Medley: 2B Agg: D Ryan (18) A Wiltshire (9) 72. 

   PENRITH: Mxd: Stableford: C Montgomery (2) 35. 

   PYMBLE: Men: Stableford: D Courtelis (17) 37 cb. Mxd: 2B: T Hamilton (16) G Beaumont (21) 43 cb. Women: C Leuenberger (23) 33. 

   RANDWICK: Women: Stableford: M Feehan (17) 36. 

   ROSEVILLE: Men: Stableford: A Butler (6) 36. 2B: S Beck A Butler 42. 

   ROSNAY: Men: Stableford: M Hoban (13) 37 cb. 

   SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: A Selby (4) 37. B: M Garret (13) 38. C: J Smith (19) 37. 

   ST GEORGES BASIN: Men: Stroke: Cup: A: G Stephenson (7) 68. B: T Bowman (19) 69. C: B Renshaw (24) 64. Women: A: V Critcher (25) 74. 

   ST MICHAELS: Medley: Par: N Murrin (17) 3 down cb. 2B: S Circosta (25) N Murrin (17) 5 up. 

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: A Pabian (8) A Pabian (8) 64. A: K Webber (5) 41. B: S Kim (24) 40. 

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: J Snelgrove (5) 34. 

   TALLWOODS: Men: Stableford: A: R Drinkwater (13) 41. B: T McBride (25) 44. Women: A: J Stephens (22) 34. B: G Livingstone (27) 38. 

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: M Andrews (14) 39. 2B: D Baines (21) D Dagg (10) 45. 

   THE COAST: Mxd: Stableford: J Dunphy (7) 34. 

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: M Smith (17) 18. 

   TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: M Lewin K Reardon G Reardon J Reardon 96. Men: Div 1: P Wright (15) 40. R Toddhunter (22) 40 cb. Women: L Sykes (35) 40. 

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: T Ainsworth (8) 36. 2B: C Yang D Chen 42. Scr: A Dowe T Ainsworth 28. Women: Stableford Green: J Berry (14) 31. 

   WAKEHURST: Men: Stableford: L Goldsworthy (26) 35. 

   WALLACIA: Men: Stableford: N Reitsma (18) 43. 

   WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: T Chambers (14) 40 cb. Div 1: P McKinnon (22) A Mavin (36) 50. 

   WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B: J Haddon (27) B Smith (7) 48. 

   WOOLLAHRA: Men: Stroke: Foursome: P Au (27) N Sullivan (23) 65. Women: Stableford: L Bayliss (20) 31. 

   WYONG: Men: Stableford: Div 1: K Clouten (10) 39 cb. Div 2: C Loudoun (32) 42. Women: N Baldwin (39) 45. Mxd: B Baldwin (14) N Baldwin (39) 45. Men: A Szady (21) G Oakley (21) 46. 

 

MASTERS PENNANT: Div 5: Manly 13 bt Warringah 2.

 

MASTERS PENNANT: Div 1: Camden 8 bt North Ryde 7, Penrith 13 bt Glenmore 2. Div 2: Dunheved 13 bt Bardwell Valley 2. Div 3: Windsor 9 bt Northbridge 6. Div 4: Lynwood 10-1/2 bt Stonecutters Ridge 4-1/2. Div 5: The Coast 7-1/2 sq Woolooware 7-1/2 washed out. Div 6: Pennant Hills 13 bt Terrey Hills 2, Macquarie Links 11 bt Brighton Lakes 4. Div 7: Long Reef 12-1/2 bt Bayview 2-1/2, Georges River 7-1/2 sq Roseville 7-1/2 washed out. Div 10: Mona Vale 12 bt Rosnay 3, Asquith 11 bt Macarthur Grange 4. Div 11: St Michaels 13 bt Randwick 2. Div 12: Liverpool 12 bt Carnarvon 5. Div 13: Bexley 7-1/2 sq Lakeside 7-1/2, Kareela 7-1/2 sq Beverley Park 7-1/2 washed out. Div 14: Cromer 12 bt Muirfield 3, Fox Hills 12 bt Castle Hill 3. Div 16: Cumberland 9 bt Strathfield 6. Div 17: Newcastle 8 bt Maitland 7. Div 18: Belmont 9 bt Muswellbrook 6, Charlestown 10-1/2 bt Hawks Nest 4-1/2. Div 19: Shortland Waters 11 bt Tanilba Bay 4, Toronto 12 bt Kooindah Waters 3. Div 20: Waratah 11 bt Kurri Kurri 4. Div 21: Mangrove Mountain 11 bt Everglades 4, Toukley 11 bt Magenta Shores 4. Div 22: Breakers 9 bt Shelly Beach 6.

 

ACT SUNDAY 

   GUNGAHLIN LAKES: Par A: J Mccormack +3 P Raiser +3 W Bennett +2. B: B Clarke +4 T Hallam +1 D Gabbitas +1. Women: A Mcloughlin -1 E Lee -2. NTP: B Ernst (3rd), I Hanxomphou (5th,) J Franklin (11th), J Mccormack (17th). 

17 July 2019
It’s been an eight-month wait for Jake McLeod but the young Queenslander is ready to live out his dream by playing in a major at The Open this week. Read more
16 July 2019
Pick the winner, the winning score and the highest ranked Aussie player for your chance to win a Callaway and Loch Lomond prize pack! Read more
Inside The Ropes
16 July 2019
CRANBOURNE: Men: Stableford White: C De Alwis (13) 38 cb. more
16 July 2019
CUMBERLAND: Veteran Medley: Stableford: 2B: K Akhurst (25) T Duffy (22) 49. K Akhurst (25) 42. more
Golf Australia