Club Golf Results

Victorian Club Golf Results - Sunday

Port Fairy Golf Club VIC
Port Fairy Golf Club - VIC

AMSTEL: Stableford: K Nolan (13) 37. W: M Murphy (25) 40. Ranfurlie A: J Benson (10) 34. B/Medal: G Rand (14) 36. C: P Ramsden (22) 35.
AUSTRALASIAN: Stroke: J Jakeman (17) 59.
BACCHUS MARSH WEST: AMCR 71 Stroke A: D Spinner (9) 74 cb. B/Medal: F Lawler (23) 66. C: S Chesters (32) 68. AWCR 73: L Spinner (15) 74.
BAIRNSDALE: 4B stroke: P Stubbs (6) P Stubbs (24) 61.
BALLARAT: AMCR 71 Stroke A: J Haddrick (9) 71. B: M Cassells (18) 71. C: L Templar (20) 73. W: S Byrne (31) 67.
BARHAM: AMCR 72 Stableford A/Cup: K Windridge (7) 42. B: G McDougall (18) 40. AWCR 75: J Craig (26) 36.
BARWON HEADS: Mxd 2B: M Robinson (21) J Robinson (30) 48.
BENALLA: AMCR 71 Stroke A: T Squires (7) 69. B: P Hazell (13) 67. C: B Booker (22) 63. AWCR 73 A: H Crilly (13) 63. B: C Ogden (23) 74. C: J Martin (29) 70.
BERWICK MONTUNA: Stableford: B Head (20) 39.
BOX HILL: Stableford A: L Mavropoulos (9) 39 cb. B: A Whittle (18) 42. C: R McEwan (25) 43. W: S Tabe (22) 37.
BRIGHT: Stroke A: A Laurenson (2) 71. B: S Dewhurst (14) 71. C: N Wowk (21) 72. Medal: R Pack (13) 69. AWCR 73: J Barber (28) 75.
BUNINYONG: Medal A: K Robinson (11) 70. B: K Carter (15) 73. C: G Aggett Snr (24) 71. Women Stableford: C Bongiorno (29) 32.
CAMBERWELL: Stroke A: D Williams (16) 65. B: K Thomas (20) 68. C/Medal: W Strangwick (26) 62.
CARDINIA BEACON HILLS: Par: R Dixon (16) 5 up.
CENTENARY: Medal A: C Donald (14) 69. B: P Ryan (18) 70. Medal of medallists: J Gardner (12) 73.
CHALAMBAR ARARAT: AMCR 69 Stroke A: R Harricks (8) 68. B: D Dunford (13) 71. C: D Gibson (22) 70. Scr: A Maconachie 76. Ambrose: P Dohnt C Dohnt (7-1/2) 59-1/2.
CHELTENHAM: Stableford: B Kaczorowski (16) 43.
CHIRNSIDE PARK: Stableford: T Butler (17) 36.
CHURCHILL PARK: Mxd American foursome: G O'Brien L Atchison (25) 63.
COBRAM BAROOGA: Stroke A: M Steward (11) 73 cb. B: B Eddy (16) 70. C: G Cameron (24) 71. W: J O'Toole (30) 66. West A: M Dickson (9) 69. B: B Gaudion (19) 72.
COHUNA: Stableford A: R Wilson (15) 41. B: R Heap (19) 36. W: S Hancock (20) 34.
COLAC: Stroke A: D Nicholls (13) 71. B/Medal: A White (18) 68. C: L Duvall (24) 72. W: J Rooney (35) 74.
COMMONWEALTH: Stableford A: A McMorron (9) 42. B: D Roberts (19) 41. W: A Carter (43) 36.
COROWA: 4B Multi: G Ellis (13) G Skinner (18) 77.
CRAIGIEBURN WILLMOTT: Ambrose: B Carter B Purcell B Purcell J O'Neill (9-3/8) 58-5/8.
CRANBOURNE: AMCR 73 Stroke A: R Taylor (12) 68. B: J Taylor (13) 66. C: I Gelbart (24) 71. AWCR 72: l Sander (13) 69.
CROYDON: AMCR 72 Stableford Nursery A: M Jorgensen (8) 38 cb. B: N Muller (21) 39. AMCR 72 Valley Medal: J Wilson (25) 41. AMCR 68 White: J Brien (22) 41. AWCR 75: H Drake (14) 33. Mxd foursome: G Kenway L Kenway (30-1/2) 70-1/2. Jnr Medal: J Kearney (9) 37.
DENILIQUIN: 4B: N Nicholas (12) D Ring (17) 49.
DEVILBEND: Stableford: T Kiezenberg (6) 39. W: N Robinson (25) 40.
DORSET: Stroke/Medal Div 1: J Gagnon (6) 59. Div 2: P Neville (28) 63.
EAGLEHAWK: AMCR 69 Stableford A: I Rogers (12) 40. B: G Penna (16) 37. C: L Conder (24) 33. Stroke: W Lourie (19) 63.
EAST MALVERN: Stroke: D White (10) 64 cb.
EASTERN: Mxd 2B: J Glenn (17) E Park (13) 44. MV: V Poon (23) M Chan (24) 41. Indiv: K Lee (18) 5 up.
EASTWOOD: AMCR 73 Stroke A: G Hart (6) 68. B Mathers (11) 65. C: B Dunn (20) 67.
ELSTERNWICK PARK: AMCR 63 Medal: S Hunter (16) 39.
FINLEY: Stableford A: A Olson (13) 40. B: L McNamara (22) 40. W: B White (30) 40.
FOSTER: AMCR 71 Stroke A/Medal: L McKenzie (9) 70. B: A Naylor (19) 76. Scr: N Black 78. AWCR 71: T Palmer (36) 30.
GISBORNE: AMCR 72 Stroke A: N Bottams (10) 70. B/Medal: M Lovitt (13) 68. C: D McCabe (18) 71. AWCR 73: B GLover (23) 70.
GISBORNE: AMCR 71 Stroke: Z Aarons (36) 67. AWCR 73: S Morrison (28) 68.
GLEN WAVERLEY: Stableford: M Williams (14) 37 cb.
GOONAWARRA: Stableford: C Stanik (31) 42.
GREEN ACRES: Medley Stableford A: C Grieve (16) 44. B: T Allan (22) 40. C: B Illingworth (45) 39.
GREENSBOROUGH RSL: Stableford A: H Thomsett (16) 35. B: N Lester (36) 36. W: A Thwaites (41) 36.
HAMILTON: AMCR 72 Medal: G Stevens (14) 66. W: B Francis (16) 78.
HARP at Ivanhoe: Stableford A: B Pattison (20) 45. B: G Coleman (30) 41. C: P Bishop (33) 38.
HEIDELBERG: Stroke A: K Hartney (9) 69. B: R Power (13) 68. C: P Ristovski (28) 68. Medal: R Power P Ristovski to play off. Women: J Wegener (14) 74 cb. Medal: J Wegener S Simpson to play off.
HIDDEN VALLEY: Stableford: R Novembre (12) 40.
HOWLONG: AMCR 69 Stableford: J Steers (8) 39. AWCR 71: J Rogers (16) 42.
HUNTINGDALE: AMCR 74 Stableford: D Leong (18) 43. AWCR 75: N Scanlon (20) 38.
IVANHOE: Stroke: K Dimitropoulos (28) 68.
JUBILEE WANGARATTA: Ambrose: N Kungl A Kungle (1-3/4) 60-1/4. W Stableford: M Jones (8) 40.
KERANG: AMCR 68 Medal: T Hall (15) 68. AWCR 70 Stroke: J Harry (19) 65.
KEW: AMCR 71 Stroke A: R Henshaw (12) 68. B: A Kim (14) 68. C: R Englehard (26) 68. Scr: BFuge (7) 78. Medal: R Henshaw A Kim R Englehard to play off. AMCR 69 Stableford: G Pember (23) 42. AWCR 72: L Crellin (18) 39. Stableford: G Alford (11) 41. Mxd Canadian foursome: P Walter R Paterson (5-5/8) 67-3/8.
KEYSBOROUGH: Stroke: M Hampton (23) 69. Trophy: Z Stanley (12) 139. W: K Presley (17) 74 cb. Trophy: K Presley (17) 149.
KINGSWOOD: AMCR 72 Par A: C Foster (8) 3 up. cb. B: J Trebse (22) 3 up cb. C: G Farmer (29) 4 up. AWCR 75 A: J DOwney (24) 2 up. B: M Waller (40) 3 up.
KOORINGAL: Amateur Open: D Donaghue 145.
KYABRAM VALLEY VIEW: AMCR 70 Stroke A: K Baverls (12) 69 cb. B/Medal: J Neale (23) 68. AWCR 73: V Powley (27) 69.
LATROBE: Stableford A: S May (11) 43. B: P Andrianakis (22) 43. W: J Heath (33) 43. Mxd Foursome: C McCarthy L Cochrane (8) 71.
LONG ISLAND: AMCR 72 Stableford: S Ouk (18) 39. AWCR 74: S Rees (15) 36.
LORNE: Stroke: P Wide (9) 70.
MAFFRA: AMCR 72 Stableford: C Coleman (13) 36. W: L Templeton (20) 39 cb.
MARYBOROUGH: AMCR 71 Stroke A: S Sheedy (plus 1) 71. B: B Spinall (17) 69. C/Medal: R Cloke (20) 64. W A/Medal: P Proctor (18) 71. B: K Share (23) 75.
MARYSVILLE: Medal: R Jones (26) 2 up. W: G Leigh (9) 1 down.
MEDWAY: Stroke A: J Damolis (10) 70. B: J Tandy (14) 68. C: P Newham (22) 70 cb. W: J Lyell (29) 73.
MEENIYAN: 4B: R Matthews (21) J Cusack (26) 45.
MELTON VALLEY: AMCR 71 Stroke A: M Sposato (10) 71. B: L Smith (15) 69. C: M Kowalski (22) 71. D: S Niemczyk (30) 72. W: S Gayland (24) 69.
METROPOLITAN: Stableford: P Campbell (17) 39.
MORNINGTON: Par: B Payne (11) 4 up. W: L Hodge (24) 1 up.
MURRAY DOWNS: AMCR 72 Par A: O Rohde (11) 5 up. B: T Balfour (14) 4 up. C: N Higginbottom (30) 4 up. AWCR 75: A Weekley (14) 2 down cb.
MYRTLEFORD: AMCR 71 Stroke A: G Kermond (9) 73. B: M Clancy (16) 70. C: K Cundy (22) 74.
NEPEAN: 2B agg: T L'Huilliar (13) D Rosman (13) 75.
NHILL: AMCR 70 Medal A: J Barton (13) 73. B: R Bound (16) 73. AWCR 72: L Lacey (7) 73.
NORTHERN: Stableford A: P Corby (6) 43 cb. B: G Weller (16) 40 cb. C: R Julian (20) 42 cb. W: V Rees (26) 40.
NUMURKAH: Stroke A: B Pruden (14) 69. B: A McFadyen (31) 67. W: P Davies (18) 70.
PATERSON RIVER: Stableford A: J Black (13) 42. B: N Dunne (Sandringham 22) 40. W: A Smith (30) 41.
PETERBOROUGH: 2B Multi: O Reid (20) V Beekman (26) 98.
PORT FAIRY: AMCR 72 Stroke A: W Jenkins (13) 67. B: S Robinson (15) 72. C: M Hatfield (28) 71.
PORTARLINGTON: AMCR 72 Stroke A: N Horsfall (6) 71. B: N Maheras (15) 69. C: M Golfis (20) 66. D: T Holloway (27) 71. AWCR 75 Stableford: S Handley (35) 38 cb.
RACV HEALESVILLE: Stableford: B Schelfhout (21) 39.
RIVERSDALE: Stableford: S Rowe (27) 49.
RIVERSIDE ESSENDON: Stroke: M Effendic (17) 61.
RIVERVIEW: C'ship f: M Fry bt G Demiri 2-1. AMCR 65 Stroke: F Wiley (22) 66.
ROSANNA: AMCR 72 Stableford A: C Jackson (14) 39 cb. B: J Duplock (18) 40. C: M Waldron (21) 39. Stroke A: R Laws (11) 70 cb. B: J Toohey (32) 66. AWCR 73: D Harding (23) 66.
ROSEBUD: Stableford West: K Ward (17) 40. W: B Marshall (26) 36.
ROSSDALE: Stableford: W Brice (26) 44 cb. W: S Heskin (29) 37.
ROYAL MELBOURNE: Medley Stableford: F Field (29) 37. C'ship: R Larkins C Larkins bt D Court N Court 2-1. Trophy: Royal Melbourne 3-1/2 sq Metropolitan 3-1/2, Kingston Heath 4-1/2 bt Huntingdale 2-1/2, Victoria 3-1/2 sq Peninsula 3-1/2, Commonwealth 5 bt Yarra Yarra 2.
ROYAL PARK: Stroke: P Busch (8) 63.
SALE: 4B: C Counaman (15) T McMillan (30) 88. W Indiv: J Slater (37) 40.
SANCTUARY LAKES: Stableford A: A Cramer (7) 41. B: C Furnival (15) 42. C: J Rojas (26) 46.
SANDHURST: 2B: M Di Iorio (11) L Goulas (11) 45. AMCR 72 Stableford Champions course A: B Garbutt (7) 41. B: G Foster (19) 44.
SETTLERS RUN: Stableford: D Boland (21) 43.
SOUTH PINES: Mxd 2B agg: C Meade (19) G Thorpe (11) 71.
SOUTHERN: Stableford Div 1: I Gould (9) 40 cb. Div 2: P Royston (19) 41. Div 3: G Peel (35) 42.
SPRING VALLEY: Stableford A: S Ellis (9) 41. B: M Brunton (30) 41 cb. W: S Newton (25) 42. Mxd foursome: G McCluskey K Fox (22-1/2) 70-1/2. Scr: R Grant S Semmens 80.
SPRINGVALE: Stroke 9-hole: T Worker (7) 33. W: J Dee (15) 35.
STRATHALLAN: Stroke: A Johnston (23) 62 cb. A: A Bunn (15) 65. B: A Naccarata (21) 65. C: R Lohmer (30) 64.
SUNSHINE: Stableford: A Darch (28) 45. W: E Tricklebank (32) 40.
TAMBO VALLEY: Stroke A: D Fitzpatrick (6) 70. B: D McCann (19) 69. W: J Wyllie (5) 71.
THE HERITAGE: Stableford St Johns A: G Dickson (7) 37. B: E O'Shea (18) 38. C: C Stevenson (20) 38. W: J Matheny (15) 36.
THE NATIONAL: Stableford Moonah: C Smith (6) 42. Hole-in-one: G Murley at 8th. 4B Ocean: K Thomson (26) B Thomson (21) 49. Indiv: S Myer (30) 38. Par Old: P Schurr (7) 6 up.
THIRTEENTH BEACH: AMCR 73 Stableford A: C Belleville (11) 36 cb. B: J Upham (21) 40 cb. AWCR 74: C McCartney (45) 31.
THURGOONA: AMCR 71 Medal A: S Hoppe (5) 67. B: G Styles (16) 68. C: T Schultz (19) 67 cb. Women 4B: D Rake (26) C Phelps (17) 49.
TOCUMWAL: 4B: A Nunn (11) R Loversidge (25) 43. WW: A Beveridge (14) J Davis (23) 47. Stroke A: R Sidebottom (8) 69. B: D McMahon (11) 70. C/Medal: N McKay (28) 68.
TORQUAY: Mxd Canadian Foursome: R Chappell L Grebe (14-1/4) 65-3/4. Scr: R Clark S Clark (Thirteenth Beach) 78. Trophy: G Kennedy S Kennedy (19-7/8) 66-1/8.
TRENTHAM: AMCR 68 Medal A: C Robertson (4) 68. B: C Wilson (13) 69. C: D Langley (29) 66. AWCR 71 Stableford A: V Maher (23) 31. B: E Hanson (24) 28.
VICTORIA: 4B: A Caris (22) J Hicks (13) 45 cb. Indiv: C O'Malley (18) 37. W: E Cartledge (36) 38.
WARRNAMBOOL: AMCR 71 Stroke: M Struth (9) 72. B: D Suggett (s18) 70. C: A Mckenzie (21) 67. W: S Rea (22) 76.
WATSONIA RSL: Stroke A: W McClean (20) 74. B: K Fraser (26) 67. C: M Walker (29) 71.
WAVERLEY: Stableford A: M Richards (5) 41. B: M Daniels (14) 44. C: B Nicholson (29) 49.
WERRIBEE PARK: Stroke: M Dodey (10) 70.
WESTGATE: Par Medal: J Matthews (27) 6 up.
WOODLANDS: Par A: L Whiteside (8) 7 up cb. B: C Allison (15) 3 up cb. C: G Parakilas (19) 4 up cb. W: S Downey (21) 1 up. Jnr Medal: L Whiteside (8) 7 up.
YARRA VALLEY: Stableford: T Gillon (26) 40.
YARRA YARRA: Stableford: M Adams (35) 43. W: A Gibbon (21) 40.
YARRAWONGA MULWALA: Stableford: S Burke (28) 43. W: H Baxter (17) 37.

Post a new comment