Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Par: B Doyle (17) 4 up.

   ANGLESEA: Stableford: A: B Coleman (10) 42. B: M Hannan (15) 45. C: G Compton (31) 44.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: C Hansen (17) 41. B: R Matthews (19) 36.

   AXEDALE: Women: Par: A: T Shanahan (15) 1 up. B: L Poker (29) 3 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: R Stevenson (24) 37.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Wood (10) 71. B/Medal: J Waters (26) 66. C: J Hickey (40) 71.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: J Goodwin (21) 37. Div 2: C Beard (30) 36.

   BENALLA: Men: Stableford: Team: G Henry R Squires P Squires G Squires 115.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: Captain's Trophy: M Thomas (20) 37.

   BOX HILL: Par: A: M Walkinshaw (16) 2 up. B: J Dalton (26) 2 up. C: B Chai (39) 2 up. Stableford: 9-hole: B Best 13.

   BRIGHT: Women: Stableford: A: R Poyner (23) 35. B: J Canning (35) 38.

   BRIGHTON: Stroke: A: C Young (23) 71. Medal: B Leech (31) 66. Women: 9-hole: P Krause (35) 51.

   BROADFORD: Men: Stroke Pinehurst: White: K Bray (17) B Nesbitt (15) 59.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: A Scr: F Edwardson 95. B Scr: M Schulze 107 cb. Stableford: 9-hole 2B: D Jenkins (30) S White (43) 17 cb.

   CAMPERDOWN: Women: Stableford: A: R Skene (25) 38. B: C Farmer (26) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: B Mars (35) 70.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: Div 1: G Rowe (22) 40. Div 2: S White (34) 37.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Par: Endeavour Hills: A: P Singh (18) 1 up. B: L Atchison (28) 2 up. C: J Davidson (36) 3 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: D Tellefson (23) 2 up. B: H Morris (27) 2 up. C: J Brown (33) 3 up.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: E Kennedy (8) 38. B: M Ellis (34) 36.

   COHUNA: Women: Stableford: R Dunne (17) 35.

   COLAC: Men: Stableford: J Finn (22) 42.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Par White: A: P Dawson (15) 6 up. B: N Pearce (19) 7 up.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: J Salter (13) 40. B: J Robertson (23) 40. C: G Carruthers (30) 37.

   COROWA: Women: Stableford: A: L Holden (16) 40. B: A Nicol (31) 32.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: C Zaharias (4) 40. B: F Hanlon (13) 41. C: G Max (32) 41.

   CURLEWIS: Men: Stroke White: A: C Gannon (6) 65 cb. B: C Harris (18) 66. C: A Taylor (35) 58.

   DENILIQUIN: Stableford: A: D Ring (9) 47. B: D Wells (29) 44.

   DEVILBEND: Men: Stroke White: A: J Rosenbrock (16) 64. B: T Alpine (20) 66 cb.

   DORSET: Women: Par: A: J Kirby (32) 4 up. B: K Cooper (45) 1 up.

   EASTERN: Men: Par: East: A: G Thompson (12) 6 up. B: G Brivulis (21) 7 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Paradowski (20) 40. Div 2: A Brockbank (30) 43.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Ambrose: S Rawlings C Blythman P Muhlhan B Wildes (3.875) 54.125. G Etheredge D Spencer G Hallawell (6.66) 56.33.

   EUROA: Men: Stableford: A: C McKay (7) 40. B: F Jungwirth (23) 44. Women: A: M McMartin (29) 37 cb. C: R Doxey (42) 39.

   FINLEY: Medley: Stableford: L Makkinga (18) 33.

   FOSTER: Women: Par: A: J Mountford (24) 3 up. B: J O'Sullivan (33) 3 up.

   GARDINERS RUN: Stroke: A: P Gooley (6) 70 cb. B: J Ellis (12) 61. C: I Carswell (32) 69 cb.

   GISBORNE: Women: Stroke: A: F Crimmins (17) 72. B: L Frew (23) 74. C: D Slattery (36) 75 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: Trophy: V Bennett (38) 40. 9-hole: J McMahon (44) 21.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: J Hallett (11) 41. B: A Malkoun (13) 39. C: M Caruso (23) 38 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: J Spicer (12) 40. B: B Smith (20) 42. C: D MacDonald (23) 39.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (16) 39.

   HAMILTON: Women: Stableford: A: J Forsyth (19) 43. B: L Hobbs (29) 40. C: D Simkin (31) 43.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: Div 1: H Carlin (27) 37. Div 2: C Shaddock (39) 28.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: C Anthony (10) 44. B: P Smith (13) 42. C: R Pedersen (19) 41.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: L Mulcahy (25) 71.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: A Lee (21) 41. B: S Gibb (39) 44. 9-hole: F Young (30) 19.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: P Hale (4) 38 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (2) 37. B: A Kungl (17) 34. C: S Lamb (18) 37.

   KERANG: Women: Stableford: L Bray (34) 40.

   KEW: Men: Stableford: A: D O'Callaghan (12) 39. B: J Parker (16) 39 cb. C: M Croagh (31) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: B Streat (6) 40. B: P Dyer (18) 41 cb. C: J Fahey (29) 45.

   KILMORE: Men: Par: D Hillberg (28) 4 up. Women: Stableford: A: D Dixon (21) 39. B: B McKenzie (41) 41.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: R Macafee (0) 42 cb. B: R McLean (21) 40 cb. Women: L Brown (3) 39.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Pinehurst: R Gillon A Smith (10.1) 52.9.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Par: A: S Harrison (20) sq. B: K Stanton (36) sq.

   KYNETON: Stroke: N Alldis (12) 71.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: R Percival (10) 38. B: A Bertram (30) 38 cb.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: T Noah (27) 36. A: G Smith (9) 37. B: C Philpott (17) 43. C: J Lovell (22) 44.

   LANG LANG: Women: Stableford: A Schellekens 38.

   LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: D Steeter (3) 40. B: P McKenzie (17) 42. C: P Mercuri (20) 42.

   LONSDALE: Men: Par: A: G Douglas (9) 8 up. B: B Jolley (16) 3 up. C: B Maddern (22) 9 up.

   MAFFRA: Stableford: A: K McLachlan (2) 38. B: H Hooft (19) 38.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: B Patel (20) 40. B: J Booth (36) 44. C: D Wallish (42) 44. Women: 9-hole: B Pollock (44) 18.

   MANSFIELD: Women: Stableford: M Cumming (19) 39.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: H Rogan (14) 73. C Baker (25) 74.

   MEENIYAN: Women: Stableford: 4B: V Park (16) L Jennison (38) 47.

   METROPOLITAN: Stableford: T Smith (12) 37 cb.

   MILDURA: Men: Stableford White: A: B Pilgram (8) 40. B: C Kolpin (20) 38.

   MOE: Women: Stroke: Medal Feb: A: K Shaw (24) 70. B/Medal: M Passey (44) 67.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: Z Courtney (20) 68. B: J Evans (27) 67. C: D Greenwood (32) 63.

   MT MACEDON: Par: W Alrus (11) 7 up. Plate: K Freestone (24) 11 down.

   MT MARTHA: Men: Stroke: 4B: S Beever (29) J Hunter (18) 53.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: A Weekley (18) 38. B: L Merrett (19) 38. C: C Roberts (43) 36.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: D Clark (13) 38.

   NEWRY: Men: Stableford: G Smith (15) 40. Women: Par: C Longshaw (15) 1 down cb.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: G Guinan (3) 42. B: T Herbert (13) 43. C: G Banavali (20) 43. D: B O'Halloran (26) 36 cb.

   NUMURKAH: Women: Stroke: P Davies (14) 69.

   OAKLEIGH: Women: Par: N Foreshew (36) 3 up. 9-hole: H Lolas (35) 2 down.

   ORBOST: Men: Stableford: B McDonald (8) 42.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: M Boon (20) 42. B: R Carroll (26) 43.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: H Durr (10) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: D Dowdle (10) 39. B: D Cope (21) 39 cb. C: M James (27) 37. Par: Medal Feb: Kingswood: A: M Wheller (14) 9 up. B: R Brewer (23) 9 up. C: J Sutton (31) 3 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal: B/Medal: A Balfe (31) 70. A: C White (19) 73. C: B Haydon (34) 75.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: M Burchell (21) 36 cb. B: J Johnson (22) 38 cb. C: J Rain (32) 38.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: M Hayden (15) 70. B: L Miller (23) 72. C: J Hall (37) 74 cb.

   PORTSEA: Women: Stableford: R Richards (13) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Par: A: P Walton (9) 3 up cb. B: J Fox (24) 10 up. Women: T Lawton (34) 1 up.

   RANFURLIE: Women: Stroke: A: U Moller (22) 72. B: E Eichner (25) 76.

   RICH RIVER: Women: Stroke: East: Div 1: W Lavery (19) 70. Div 2: C Briggs (26) 72. Div 3: J McCartney (28) 73.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: T Rauert (12) 6 up. B: A Beacom (16) 7 up. C: T Jones (32) 9 up.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: C'ship: A: M Munro bt E Adams 4-3. B: J Beaver bt I Park 22nd. C: P Cammiss bt D Ellery 8-6. Stableford: E Brookes (42) 32.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: A: R Porter (28) 3 up cb. B: S Hedley (42) 3 up. 9-hole: L Sarmiento (39) 1 down cb.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: J Hardy (14) 36. B: B McDiarmid (30) 37. C: H King (45) 33. 9-hole: R Cross (43) 21.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Ritchie (16) 40. B: C Montagna (25) 37 cb. C: P Mellerick (28) 38 cb. D: B Dunn (39) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: South: A: S McPherson (10) 68. B/Medal: B Mace (13) 67. C: G Lowe (23) 68 cb. Stableford: North: B Peach (15) 40.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Foursome: White: M Walton (29) C Tiedgen (29) 72.

   ROSSDALE: Women: Par: A: A McCue (22) sq. B: C Farrow (32) 2 up. C: D Evans (43) 1 down.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: V Bartlett-Bragg (7) 3 up. B: B Yelland (32) 2 up cb. East: M Rush (18) 1 up.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole 2B: Yellow: B Wallace (9) F Mitchell (14) 22 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: R Morrison (33) 44.

   SALE: Men: Par: A: I Glover (8) 2 up cb. J Wake (12) 2 up cb. B: J Ball (23) 6 up. S Doak (26) 3 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Gnezda (7) 40. B: B Clements (11) 41. C: S Freeman (18) 37.

   SEYMOUR: Men: Stableford: L Meredith (12) 42. Women: L Gee (23) 40.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: Trophy: Div 1: E Goodman (22) 39. Div 2: M Dickson (32) 39.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: J Cochrane (15) 40 cb. B: R Neville-Smith (27) 44.

   SOUTHERN: Men: Par: Div 1: M Williams (8) 4 up. Div 2: B Beard (15) 6 up. Div 3: M White (23) 4 up.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: M Smith (12) 4 up. B: G Manson (21) 5 up. K Falconer (13) 3 up. B: T O'Brien (16) 3 up. Stroke Matchplay: L Littman bt B Sorensen 20th.

   STAWELL: Women: Par: Div 1: J Orr (13) 3 up. Div 2: D Baggs (44) 4 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Blackwood (14) 43.

   THE DUNES: Men: Par: The Cups: B Stephenson (17) 5 up. The Dunes: A: P Swinnerton (10) 1 up. B: S Williams (18) sq.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: M Simkin (6) 40. B: G Dobson (13) 40. C: R Arrowsmith (26) 44. St John: M Perrin (4) 43.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: S Combes (20) 68.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: G Sheahan (9) 42. B: D Everett (13) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: S Wells (7) 40 cb. B: A Hunter (12) 39. C: J Moore (16) 37 cb. Women: A: S Clark (7) 33 cb. B: S Roberts (28) 36 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: H Jeffery (24) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: B Morgan (11) 64. B: P Stokes Snr (17) 67. C: B Benbow (19) 67. D: A Naughton (26) 69. Gold: L Gilbee (34) 72.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: M Lunney (12) 43. B: E Morris (15) 43. C: G Steer (20) 43. D: G Arnold (22) 45. Resort: D Jennings (21) 44. Visitor: G Onciarich (Mandalay 14) 37.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: A Owen (22) 41.

   WANGARATTA: Men: Stableford: B Woodward (21) 35 cb. 9-hole: G Arnold (36) 21.

   WARRAGUL: Men: Stroke: Trophy: A: G Commadeur (13) 69. B: G Thomas (21) 68 cb. C: J Heggart (31) 69. Women: Stableford: A: K Ahearn (13) 35. B: L Heggart (25) 35 cb. C: J Keeble (30) 34 cb. 9-hole: M Dye (35) 20 cb.

   WARRNAMBOOL: Stableford: Veteran Men: M Corbett 42. K Ryan 42. R Cole 39.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal of Medallists: M Chang (16) 75. A: L Borg (13) 70. B: G Choi (26) 78.

   WODONGA: Men: Par: Z Murray (+3) 5 up.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Foursome: B Bowmar (28) H Wintle (40) 70. Stableford: 9-hole: D Garry (28) 15.

   WOORAYL: Women: Stableford: A: S Thomas (16) 36. B: J Riseley (25) 41.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: K Niddrie (34) 39.

   YARRA YARRA: Women: Par: A: K Harding (14) 1 up cb. B: J Finlayson (24) 2 up cb. C: V Korbel (45) 3 up cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Feb: Lake: Medal: M Hockley (31) 70. Murray: Medal: C Cuff (22) 71.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: G Den Elzen (11) 40. Stableford White: M Wilkes (25) 39. 

19 June 2018
Australians David Micheluzzi and Blake Collyer have made a great start to the British Amateur Championship after the first round of strokeplay in ... Read more
18 June 2018
It might have been US Open Week at Shinnecock but for the Central Coast’s Jordie Garner it was a week of dreams in Texas and an experience he’s never ... Read more
Inside The Ropes
19 June 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: L Hamilton (36) 39. more
19 June 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Dries (23) G Esen (20) 72. 2B Scr: N Wood P Bradley 58. A: D Tindall (11) 38. B: P Bunga (18) 41. C: ... more
Golf Australia