Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Wettenhall (23) 68. B: L Capp (32) 77.

   ANGLESEA: Stroke: Ambrose: J Harding (20) M Meade (32) J Kaye (33) J McGuane (8) 51.4.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: C Hansen (17) 44. B: A Rowarth (21) 37 cb.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal: White: A: L Prowse (12) 72. B: A McCulloch (39) 73.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Feb: S Beska (42) 70.

   BACCHUS MARSH WEST: Women: Stroke: Medal: S McKenzie (20) 67.

   BAIRNSDALE: Women: Par: 4B: A: P Watts (22) M Gleave (20) 9 up. B: C Watson (33) M Dumbleton (34) 8 up.

   BARHAM: Women: Stroke: Medal Feb: E Storm (23) 75.

   BENALLA: Men: Stableford: A: B Symes (11) 39. B: A Hodson (16) 43. C: R Brown (24) 41.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: B Smith (3) 44. B: L Dean (18) 40 cb. C: T Poulter (31) 43.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Medal Feb: J Gibb (31) 67.

   BLACK BULL: Men: Par: R Williams (9) 5 up.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Feb: A: C Henderson (14) 67. B: L Quince (29) 71 cb. Stableford: 9-hole: B Pell (39) 14 cb.

   BRIGHTON: Women: Stableford: A: S Bamberry (17) 39. B: L Cooper (35) 40. 9-hole: G Geddes (39) 18.

   BROADFORD: Women: Stroke: Medal Feb: S Faralla (20) 66.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Matchplay: B Thompson bt J Haberman 3-2. Stableford: 9-hole: A: H Guyatt (27) 21. B: S Colls (39) 20.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: 9-hole: Div 1: M Trewin (18) 16. Div 2: L Parker (42) 20.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Feb: J Lambell (21) 69.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: J Schleemann (35) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: G Prewett (24) 79.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: I Hamilton (14) 77. B: S Brady (22) 73. C: N Pugh (27) 71. Brooch: N Pugh.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: R Wilkie (20) 35. B: P McConaghy (29) 38. C: P Caarels (43) 37.

   COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: H Aston (26) 1 up cb. B: V White (45) 2 up cb.

   COHUNA: Women: Par: K Peace (21) 3 down cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: C Spinelli (12) 41. B: R Leaf (25) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Laird (5) 74. B/Medal: L Vine (19) 70. C: P Norden (43) 74. Medal Jan: S Neal (19) 78.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Barkley (12) 71. B: J Wheatley (28) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: F Merson (34) 33.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: E Mohseni (7) 38 cb. B: S Martin (14) 41 cb. C: I Gelbert (22) 39.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: P Featherston (10) 37. B: M Welsh (16) 41. C: D Harty (22) 42.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: S King (15) 40. B: R Sobolewski (22) 41.

   DEVILBEND: Men: Stableford: Medal: A: T Scatchard (16) 42. B: J Clarke (19) 45.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: A Ellis (28) 37. B: A Grundy (34) 38.

   EASTERN: Men: Stableford: East: A: B Hammen (7) 42. B: N O'Leary (31) 43.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1/Medal: R Hester (21) 4 up. Div 2: B Brunsdon (24) 4 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: R Osborn (9) 39. B: P Muhlhan (19) 41. C: P Barnes (26) 39.

   FINLEY: Medley: Stableford: J Braybon (25) 37.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: B Curram (21) 71. B: Y Forte (44) 72.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: D Kinsella (8) 41 cb. B: D White (27) 42 cb.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: M Ivory (16) 70. B: L Barrow (26) 74. C: E Brown (29) 77 cb.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: R Brincat (5) 70 cb. B: B Bouch (18) 69. C: M Leckie (26) 68. Medal of Medallists: A: G Powell (11) 71.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: G Harris (13) 40. B: O McLeish (19) 45. C: B Brown (27) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: W Szaters (14) 38.

   HAMILTON: Women: Par: A: I MacDonald (23) 4 up. B: E Coulson (31) 2 up.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal Feb: L Fouracre (29) 74.

   HEIDELBERG: Stableford: A: D Galley (10) 42. B: J Tenace (13) 39. C: B Collin (32) 41.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Ambrose: H Long (17) G Meneilly (43) J DeIeso (37) 65.833.

   HOWLONG: Women: Par: A: S Eisenhauer (9) 3 up cb. B: G Martin (33) 6 up cb. Stableford: 9-hole: E Romey (32) 21.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: N May (27) 42.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: I Dinsdale (6) 37. B: G O'Connell (11) 40. C: J Fitzgerald (21) 39.

   KERANG: Women: Stroke: J Youl (30) 71.

   KEW: Men: Stableford: A: D O'Callaghan (13) 39. B: T Coulston (16) 40. C: G Keys (20) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: M Porta (11) 40 cb. B: R Collins (13) 40 cb. C: R Wells (20) 43.

   KILMORE: Men: Stroke: M O'Callaghan (16) 63. Women: M Bell (21) 74 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: 4B: B Stewart (11) R Mak (10) 45. Women: L Brown (3) 33.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford White: T Cooper (23) 17 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke White: A: H Wayland (8) 52. B: M Maxwell (16) 51. C: D Mathews (18) 47.

   KYNETON: Men: Stableford: P Kewniuk (19) 38.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: A/Medal: K McKenna (21) 73. B: N McKenna (29) 76.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: A: G Smith (8) 35. B: C Walker (17) 40. C: N Fogarty (21) 42. Trophy: J Baker (45) 31.

   LANG LANG: Women: Stroke: R May (16) 73.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Holt (7) 40. B: G Castleton (13) 41. C: K Symes (32) 41.

   LONSDALE: Stableford: A: B Gladman (13) 41. B: S Birrell (19) 43. C: L Davis (26) 42.

   MAFFRA: Stableford: A: G Hatwell (10) 37. B: G Murray (20) 39.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: P Bowerman (40) 44.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: 9-hole: A: M Goble (20) 24. B: S Crook (35) 20. C: M Smethurst (42) 22.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: L Terry (21) 33. Div 2: L Anderson (24) 33.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: C Baker (25) 76.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A: N McKenzie (15) 66. B: L Strebs-Stelps (21) 63.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: P Munn (16) 38.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Rocca (6) 70. B: D Rogers (23) 67.

   MOE: Women: Stableford: A: K Borg (23) 37. B: P Dyt (30) 36.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: D Watters (27) 35. B: G Bakker (32) 41.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Haycock (15) 50.

   MT MACEDON: Men: Stroke: I Gill (14) 67 cb. Plate: K Freestone (24) 87.

   MT MARTHA: Men: Par: J Inch (24) 12 up.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: J Stephenson (5) 73. B/Medal: F Henson (33) 76.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: K O'Shaughnessy (15) 39.

   NEWRY: Men: Stableford: E Blanch (13) 38. Women: Stroke: Medal: J Marchesi (23) 71.

   NORTHERN: Par: A: P Drake (11) 3 up cb. B: K O'Donnell (14) 3 up cb. C: G Sebastiano (22) 4 up. D: J Lawson (25) 3 up cb.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Feb: P Davies (14) 69.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: 9-hole: T Gardner (20) 25. G Duff (33) 34.5.

   ORBOST: Men: Stableford: H Sederlan (26) 42.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: G Thompson (27) 47.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: M Foote (+3) 37. B: S Soldatos (20) 38. C: J Battersby (34) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: N Hendy (16) 36 cb. B: J Murrihy (29) 39. C: V Oldfield (32) 40.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal: A/Medal: L Anderson (19) 64. B: R Sutherland (37) 71 cb.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Feb: J Roberts (20) 69.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: A Fyffe (15) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Black: A: R Marsham (17) 65. B: B Noonan (22) 66. Women: A Leffers (36) 74 cb. Mxd: Stableford: B Gibson (6) 40.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke: L Tucker (41) 70.

   RANFURLIE: Women: Stroke: A: R Cochrane (14) 72. B: E Eichner (27) 70.

   RICH RIVER: Women: Stroke: Holden Scramble: West: K Sargentson C Ross L Bowman C Kelly (15.125) 62.875. Ambrose: M Morell M Robins M Murdoch T Williams (21.63) 65.370.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Engelbogen (12) 42 cb. B: K Tan (14) 42. C: P Banfield (25) 43.

   RIVERSDALE: Women: Par: S Mahler (32) 4 up.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford 9-hole: Green: B Podger (34) 21 cb.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: J Laurens (13) 41. B: H Hillard (23) 37. C: J Pratt (29) 37. D: R Brydon (33) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: T Williamson (10) 43. B: M Tibb (17) 41. C: C Richards (28) 39. North: A: R Lee (8) 36 cb. B: C Davies (20) 38 cb.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Feb: White: S Barlow (18) 75. Scr: S Barlow 93.

   ROSSDALE: Women: Stableford: 4B: A McCue (22) M King (34) 41.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Mair (28) 40.

   SALE: Men: Stroke: A: J Simic (4) 66. R Donaldson (2) 69 cb. B: G Lear (15) 67. K White (14) 69.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: M Smith (6) 39. B: A Theodoropolous (15) 45. C: G Davis (22) 40.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Carroll (23) 37. K Mulvaney (18) 36 cb.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: L Boyd (24) 39. B: L Cogger (32) 36 cb.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: I Lewis (18) 40. B: D Hiddlestone (23) 47.

   SOUTHERN: Men: Par: Medal: Div 1/Medal: A Lawn (13) 6 up. Div 2: A Boyd (18) 5 up cb. Div 3: B Hudson (26) 4 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Xu (13) 40. B: D Dixon (21) 43. A: L Murtagh (4) 38 cb. B: A Tan (19) 41.

   STAWELL: Women: Stableford: 4B Agg: C McKendrick (16) J McInerney (16) 82.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: J McCann (23) 42 cb.

   SUNSHINE: Women: Stroke: Medal Feb: Z Neskov (18) 73.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: Div 1: S Brayshaw (10) 70. Div 2: P Thye (21) 74. The Cups: B Woiwood (25) 62.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Mills (10) 43. B: R Bilinsky (15) 43. C: J Sutton (34) 40. St John: A Greve (14) 41.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: R Palma (26) 70.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: R Siketa (+2) 39 cb. B: B Harley (26) 40.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Feb: B Finighan (25) 73.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: B McCallum (12) 3 up. B: P Quirk (19) 7 up. C: R Hehir (31) 4 up.

   TORQUAY: Men: Par: A: J Cengic (11) 7 up. B: R Fish (15) 7 up. C: B Darby (22) 3 up cb. D: E Featherston (24) 5 up. Resort: F Pyke (36) 6 up. Visitor: R Stuart (Redland Bay 20) 4 up.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: C Deppeler (21) 39 cb.

   WANGARATTA: Men: Stableford: 9-hole: R Hearn (32) 17.

   WARRAGUL: Men: Stableford 2B multi: White: G Perkins D Sincock 82. Women: Stroke: A: M Veitch (21) 74. B: J Shearman (23) 72. C: H Reeves (35) 73.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: C Glennon (15) 39. B: J Bullivant (22) 40. C: J Emanuelle (39) 42.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: M Chang (17) 76. B/Medal: C Miller (30) 76.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Feb: White: A/Medal: J Elliott (4) 69. B: M Schilhabel (15) 69 cb. C: E Ching (20) 69 cb. Women: Stableford: P Mulholland (33) 39.

   WODONGA: Men: Stableford: I Spear (16) 42.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Feb: Medal: P Russell (25) 70.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: H Sullivan (22) 68. B: J Thompson (33) 71.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: M Cohen (17) 37 cb. B: A Hall (27) 39 cb. C: L Natilli (40) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Medal Feb: Nursery: N Gochian (25) 4 up. S McDonell (14) 3 up cb. White: W Gates (23) 3 down. 

27 May 2018
There are birthday presents, then there's the LPGA present Minjee Lee is wishing for tomorrow. Read more
26 May 2018
Australian Minjee Lee has narrowly missed an LPGA Tour win several times this season, but she refuses to let it faze her. Read more
Inside The Ropes
28 May 2018
YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: L Anderson (11) 41. Valley: M Wierzbicki (15) 41. Women: V Meade (21) 35. more
28 May 2018
WOOLOOWARE: Men: Stableford: G Anderson (19) 39. Women: T McMahon (37) 39. Jnr: R Lancaster (33) 36. more
Golf Australia