Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

 

   ANGLESEA: Medley: Par: Men A: A Skewes (5) 5 up. B: P Taylor (21) 6 up. C: P Johnstone (24) 4 up cb. Women: R Trevaskis (30) 1 up.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: D Ivens (19) 40. Women: C Wren (37) 38.

   AXEDALE: Women: Par: A: L Prowse (13) 3 up. B: A Telford (28) 4 up.

   BACCHUS MARSH: Women: Par: M Dunne (12) 2 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: S McKenzie (19) 41.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: M McCallum (18) 34. B: J Obst (27) 38. C: N Zosko (41) 43.

   BARHAM: Women: Stableford: S Thompson (27) 36.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: H Shier (5) 6 up. B: D Robertson (17) 6 up.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Booker (14) 43. B: R Hocking (23) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford: A: L Carney (2) 41. B: B Pagram (16) 39 cb. C: R Dungey (26) 44.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Ambrose: P Wallis (26) M Wallis (10) M Jacobs (45) 63.50.

   BLACK BULL: Men: Stableford: M Szponar (29) 42.

   BOX HILL: Women: Stableford: Gentsome: W Turner (45) J Gales (45) J Wood (45) M Barron (28) 107. 9-hole: A Harman (44) 19.

   BRIGHT: Women: Stableford: A: C Burgess (13) 36. B: H Thompson (40) 31.

   BROADFORD: Men: Stableford White: C Peterson (19) 43. L Richards (26) 39. Women: J Edge (33) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: B Mars (36) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: M French (30) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Ambrose: N Mahohey (23) S Brady (22) 67.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (17) 38. B: P Maloney (28) 45. C: D Wall (44) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: M Brooks (23) 34. B: C Wright (27) 34. C: C Jinks (37) 35.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Goodrick (14) 41. B: J Hindson (31) 39.

   COHUNA: Women: Stableford: K Peace (21) 37.

   COLAC: Men: Stableford: R McDonald (18) 46. Veteran: R McDonald (18) 46.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: H Vandeven (7) 41. B: M Stevens (23) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: W Swift (14) 37. B: D McCall (19) 39. C: A Hughes (33) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Par: D Collins (41) 4 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Janovic (11) 40 cb. B: M Dubuisson-Perrine (15) 39. C: W Rakusin (23) 45.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: D Kaye (12) 42. B: B Schaeche (18) 43. C: V Sutherland (33) 42.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Radeski (6) 39. B: T Tonta (25) 38.

   DEVILBEND: Men: Par White: A: C Stewart (13) 5 up. B: N Barrionuevo (17) 7 up.

   EASTERN: Men: Stableford East: White: A: G Thompson (15) 44. B: M Jordan (19) 50.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: D Foote (14) 41. Div 2: G Boyd (24) 42.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: L Ramadge (7) 4 up. B: S Black (20) 6 up. C: T Pope (22) 7 up.

   EMERALD: Snr Stableford: S Krummenacher (23) 42.

   FINLEY: Medley: Stableford: A Higgins (29) 41.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: R Walker (3) 65. B: C Young (15) 64. C: V Eddy (24) 63.

   GISBORNE: Stableford: A: D Dunn (17) 39. B: R Henry (19) 40 cb. C: J Silver (29) 37 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: D Williams (26) 39. B: F Martin (32) 34. C: W Hardy (40) 35.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: H Fasal (10) 41. B: P Denny (18) 45. C: S Dowden (31) 42.

   GREEN ACRES: Stableford: A: S Marsh (12) 40 cb. B: S Taylor (20) 42. C: L Britton (22) 39 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (19) 36.

   HAMILTON: Women: Stableford: A: J Fishburn (24) 41. B: G Kelly (39) 39.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D McGillivray (18) 29.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: B Meikle (10) 39. B: N Paine (15) 39. C: D Ayres (26) 41.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Jan: A: J Coe (18) 70. B: D Day (27) 75.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: B Cookson (6) 42. B: P Jackson (17) 39 cb. P Glover (30) 38 cb.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: J Rogers (13) 41. B: S Gibb (40) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: D Bartley (24) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (7) 38. B: J Hemphill (15) 35.

   KERANG: Women: Stableford: C Dear (21) 39.

   KEW: Men: Stableford White: A: G Dugdale (8) 39 cb. B: G Palavos (16) 42. C: D Ross (36) 48.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: P Dunstan (5) 4 up. B: A Belmuda (14) 7 up. C: I Eddington (20) 7 up.

   KILMORE: Men: Stroke White: M Schadendorff (16) 68. Women: Stableford: B Gunn (22) 46.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: L Oelofsen (13) 43. B: R Winn (17) 40. Women: W Mason (25) 40.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: P Richarson (23) 18.

   KORUMBURRA: Women: Par: 4B: A: M Cosson (26) C Rickard (22) 11 up. B: P Eyers (36) S Solly (32) 11 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Fraser (10) 50. B: M Jenkins (14) 53. C: L Tatterson (21) 52.

   KYNETON: Men: Stroke: Ambrose: A Hanks B Gibson (7.75) 64.25.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: J Kennedy (19) 35 cb. B: S Taylor (42) 40.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: L Alcock (28) 37. A: C Schoonraad (11) 34. B: L James (16) 42. C: G Ogge (35) 41.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Bertrand (9) 40. B: L McCrimmon (17) 40. C: P Vujovich (19) 46. Hole in one: C Downes at 9th.

   LEONGATHA: Stableford: A: M Willder (24) 36. B: C Gray (29) 41. C: L Bassett (37) 41.

   LONSDALE: Stableford White: A: P Heseltine (15) 40. B: A Philp (17) 44. C: G Wall (29) 43.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: P Proctor (19) 32.

   METROPOLITAN: Stableford: C Allen (14) 38.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: L Smith (17) 69. B: D Greenwood (35) 70.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: K Murley (13) 41.

   MT MACEDON: Stableford: I Gill (14) 37. Plate: O Zo (24) 30 cb.

   MT MARTHA: Men: Stableford: R Fragiacomo (20) 47.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: V Hedwards (12) 37. B: C Nalder-Martin (29) 40.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: I Wales (12) 40.

   NORTHERN: Men: Par: A: Z Wood (6) 8 up. B: T Evans (15) 6 up. C: P Stepien (19) 6 up cb. D: R Kneale (27) 5 up.

   NUMURKAH: Women: Stableford: T Clouston (8) 35.

   ORBOST: Men: Stableford: D Skipsey (19) 43.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: R Nobelius (16) 6. B: R Cheyne (27) 7.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: J Catchlove (15) 41. B: T Park (16) 36 cb. C: P Hardy-Smith (33) 37 cb. Kingswood: A: C Burns (15) 38 cb. B: S Howell (19) 40. C: B Moresi (24) 39.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: L Meadowcroft (14) 40. W Hamilton (24) 39. R Boyd (20) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: P Peacock (21) 44. B: J Pardy (23) 40. C: F Stone (33) 43.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: J Shepherd (20) 68 cb. B: L Murphy (28) 66. C: J Hall (40) 63.

   PORTSEA: Women: Stableford: M Wittingslow (32) 37.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: A Self (25) 41. Women: L Bebend (35) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stableford: A: P Walton (9) 40. B: J Wilson (19) 42. Women: B Miller (27) 34 cb.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: L Hoey (17) 36 cb. B: L McCashney (27) 36.

   RICH RIVER: Women: Par: East: Div 1: D Paterson (21) 1 up. Div 2: M Robbins (45) 1 up. 9-hole: G Crawford (45) 1 down.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: E Engelbogen (13) 4 up. B: C Tyrell (16) 7 up. C: L Flaherty (22) 9 up.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Jan: A: B Dart (16) 70. B: I Park (20) 70. C: M Birch (33) 67. Medal: M Birch. Women: Stableford: K MacDougall (30) 39.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: B McDiarmid (30) 39. B: T Duncan (34) 38.

   ROSANNA: Women: Stableford: D Sheean (25) 40 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: R Lee (9) 40. B: M Croft (17) 46. C: J Anderson (26) 41.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: G Bawden (28) 36.

   ROSSDALE: Women: Par Gold: A: T Stillman (20) 6 up. B: J Cooke (24) 10 up. C: C Berry (41) 5 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: F Stott (25) 3 up cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke 9-hole 2B: Yellow: J Lee (5) B O'Halloran (11) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Bandit-O'Connor (17) 40.

   SALE: Men: Stableford: A: B Wood (11) 41. B: T Claffey (22) 38 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stroke: A: K Birtles (8) 68. B: D Cheetham (10) 67. C: S Snopczynski (20) 66.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Wright (10) 39. Women: G Woods (16) 37.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: E Goodman (23) 42. B: P Donnan (35) 37.

   SOUTHERN: Stableford: A: G Hay (7) 41. B: T Ashmore (14) 43. C: D Buckland (21) 41.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: S Leppert (16) 35 cb. B: R Sicree (19) 37. A: M Smith (13) 39. B: S Child (28) 40. Medal: S Child .

   STAWELL: Women: Par: Div 1: L Johnston (19) 7 up. Div 2: E Balle (31) 2 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Hibbert (29) 42.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Batten (21) 39.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: Henley: A: M Morello (8) 68. B: J Goldblatt (12) 67. C: B McInnes (28) 67. Par: St John: D Wells (28) 1 up cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: J Gan (7) 38 cb. Old: K Morgan (17) 40 cb. Long Island: L Song (8) 43. Ocean: A Cross (15) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: M Louey (10) 41. B: D Lyons (15) 40. C: D Coffey (31) 37 cb. Women: A: L Smith (15) 37 cb. B: M Smith (25) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: A: M Tempest (29) 41. B: I Bettonvil (35) 40.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: T Stokes (14) 3 up. B: C Hough (20) 3 up. C: R Loversidge (29) 7 up. Gold: G Sharp (34) 3 up.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Nitschke (12) 40 cb. B: B Manning (16) 43. C: M Nemeth (19) 41. D: D Rossiter (26) 43. Resort: J Wood (27) 44 cb. Visitor: N Trouble (Ocean Grove 15) 39.

   TRARALGON: Women: Stableford: M Regan (33) 42. Div 1: I Prowd (19) 40. Div 2: L Roberts (29) 41. Div 3: C Baker (35) 39.

   VICTORIA: Women: Stableford: J Noone (20) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: 9-hole: K Martin (33) 19. J Wiskin (20) 36.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: P Johnson (12) 43. B: B Pyle (21) 47. C: L Cole (32) 46. Women: Gentsome: T Rabl (24) A Boyd (27) M Knersch (36) 97.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Sullivan (23) 39. B: J Emanuelle (40) 41.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: N Chalmers (21) 76. B: J Jones (30) 74.

   WODONGA: Men: Stableford: B Krause (18) 44 cb.

   WONTHAGGI: Women: Par: A: J Beaumont (20) 3 up. B: S Jagoe (35) 7 up.

   WOODLANDS: Women: Par: A: M Holland (19) 4 up. B: S Clarke (25) sq cb. Stableford: 9-hole: S Scanlan (26) 16.

   YALLOURN: Men: Stableford: A: W Hiriaki (9) 41. B: M Walshe (29) 51.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Brown (15) 35. B: D Thurlow (25) 33. C: D Goodrich (32) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: D Malhlstedt (21) 38 cb. B: J Smith (36) 34.

   YEA: Men: Stableford: R O'Halloran (15) 38. Women: S Aurisch (33) 41.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: A: K Roberts (12) 40 cb. B: B Grund (20) 40. White: J Cauteruccio (25) 43. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 February 2018
Emerging Thai star Atthaya Thitikul secured a dramatic victory at the Women’s Amateur Asia-Pacific by winning a four-way playoff at Sentosa Golf Club ... Read more
24 February 2018
Victorian Deyen Lawson moved into a share of the lead at the New Zealand PGA Championship today. Read more
Inside The Ropes
23 February 2018
ALEXANDRA: Women: Stroke: A: D Richardson (15) 70. B: M Williamson (23) 70. C: E Goss (39) 67. Scr: G Leigh 82. more
23 February 2018
ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: C Boyd (15) 37 cb. Div 2: F Liu (29) 34. more
Golf Australia