Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ANGLESEA: Men: Par: PM 2B Agg: L Cooper J Somerset 7 up.

   APOLLO BAY: Men: Par: A: C Coleman (12) 6 up. B: R Matthews (21) 5 up.

   AXEDALE: Women: Stroke White: A: R Iser (13) 70. B: D Wenzlau (30) 72.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: A/Medal: D Barnett (22) 74. B: C Young (26) 74 cb.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: R Harris (18) 33 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: Irish Team: G Jackson (23) N Zosko (40) J Browne (45) J Sing (38) 91.

   BARHAM: Women: Stroke: A: C Letheby (23) 74. B: S Pope (35) 74.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: B Harding (11) 38. B: G Lyons (18) 44. C: J Evans (23) 41. Women: A: B Savy (23) 42. B: J Kamphuis (40) 37.

   BENALLA: Men: Stableford: B Symes (11) 43 cb.

   BLACK BULL: Stableford: G Charlton (5) 41.

   BOX HILL: Women: Stroke: A/Medal: B Zvirbulis (27) 69. B: G Pratley (45) 70.

   BROADFORD: Men: Stableford White: I Lee (19) 38. R McDonald (26) 38. Women: Stroke: Medal Dec: S Inness (24) 67. Y Jordan (34) 69.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Dec: M Finlay (23) 71.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: S Lowden (21) 44.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jan: M Leembruggen (30) 63.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Ambrose: T Dignan (21) J Fletcher (20) J McInerney (18) 62.17.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: K Chen (32) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: C Lackenby (18) 33. B: P Maloney (30) 40. C: Y Daniel (38) 35 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: M Brooks (23) 1 up. B: J Farnell (27) 2 up. C: D Burns (43) 5 up.

   COHUNA: Women: Stableford: S Hancock (21) 38.

   COLAC: Stableford: T Forbes (20) 38.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: G O'Brien (3) 42. B: S Leaf (26) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: 9-hole Team: W Swift (14) H Scales (24) J Drummond (30) J Kempster (14) 39.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Dec: A: J Mills (14) 73. B: L Sargood (25) 74.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: 2B: M Mott (29) F Merson (34) 47.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: J Rasmussen (0) 40. B/Medal: B Allen (18) 42. C: J Shapiro (30) 40.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: R Ryan (10) 43. B: J McCowan (18) 46 cb. C: G Stribley (27) 39. Green: R Shimmen (25) 46.

   DENILIQUIN: Stableford: A: S Hogan (13) 40. B: R Smith (31) 43.

   DEVILBEND: Men: Stroke: A: A Findlay (15) 68 cb. B: J Damman (18) 67.

   EASTERN: Men: Stroke: East: A: B Hammen (9) 65. B: D Watt (30) 65.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: G Paradowski (20) 39 cb. Div 2: D Blamire (22) 42 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: J Rich (8) 39. B: T Ashton (16) 35 cb. C: R Kane (21) 40. PM: A: G Spicer (9) 38. B: A Farrell (13) 40. C: A Witton (26) 36. Women: V Laurito (6) 35.

   EMERALD: Snr Stroke: S Krummenacher (24) 70.

   FINLEY: Medley: Stableford: L Caldwell (Yeppoon 17) 39.

   FOSTER: Women: Stroke: A/Medal: G Tyers (18) 71. B: J O'Sullivan (33) 74.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: N Wilson (10) 42 cb. B: G McIlwain (17) 42 cb.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: A Bainbridge-Robb (19) 39. B: C Cribbes (32) 38. C: P Gilchrist (34) 31.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: A: S McInerney (20) 71. B: P Boulton (31) 76. C: E Chiaravalle (37) 71. Medal of Medallists: J Bravo (21) 75.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: J Johnstone (10) 69. B: B Bishop (14) 58. C: L Long (23) 67. Medal Dec: R Stepniak (16) 65.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: T Simpson (13) 40 cb. B: D Lumb (17) 41. C: B Paice (30) 41.

   GROWLING FROG: Medley: Stableford: M Wescott (14) 43.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: J Safstrom (32) 74. L Fouracre (31) 74.

   HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: A Costantini (7) 46. B: B Ricardo (14) 44. C: R Plant (24) 41 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: G Gallasch (25) 42.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal: A: J Hill (24) 73. B: M McGrath (38) 76.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: J Hearst (14) 42.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (1) 42. B: K Moorhead (13) 43. C: R Hyland (18) 40.

   KEW: Men: Stableford White: A: B Holland (9) 44. B: J Nelson (19) 41 cb. C: N Byrne (26) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Andrews (8) 42. B: R Mould (16) 47. C: M Hogan (25) 43 cb.

   KILMORE: Men: Stableford White: K Lambert (9) 39. Women: A: J Hourigan (19) 36. B: J Banon (27) 32.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: J Hunter (11) 4 up. B: N Davies (14) 3 up. Women: J Cayzer (24) 1 up cb.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford 9-hole: White: R Edwards (27) 22.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: W Ferguson (13) 48. B: M Baker (15) 49. C: V Moss (18) 23.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: J Johnstone (22) 39. B: W Hacon (30) 35.

   KYNETON: Stableford: 4B: R Macrae (23) G Jacobs (12) 47.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: Div 1: K Fearnley (17) 41. Div 2: C Nicholls (40) 38.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (26) 34. A: M Nguyen (11) 41. B: B Murnane (17) 39 cb. C: L Fay (22) 43.

   LANG LANG: Women: Stroke: A: R May 73. B: S Purser 73. C: C Lynch 76.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Baker (5) 42. B: B Beresford (14) 42. C: P Whittingham (30) 40. Hole in one: T Wilcox at 9th.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Dec: A: F Quilford (24) 73. A Scr: T West 84. B/Medal: V Milner (34) 71. C: B Miller (39) 73. Stableford: M Gartner (39) 41. Stableford 9-hole: Green: C Lay (45) 27.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (9) 42. B: S Birrell (20) 40. C: I McTaggart (25) 38.

   MAFFRA: Stableford: A: J Gray (10) 39. B: R Melville (28) 38.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Knapp (18) 37. Div 2: L Cullen (24) 36.

   MARYBOROUGH: Stableford: 2B: L Pratt (27) A Strain (14) 44.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Piorkowski (15) 68. B: G McDonald (32) 65.

   METROPOLITAN: Stableford: L Chiew (20) 41 cb.

   MOE: Women: Stableford: 9-hole: A: P Majak (21) 19. B: L Saggers (38) 22.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: P Johnson (15) 75. B: C Barca (27) 72. C: J Ward (34) 77.

   MORNINGTON: Stableford White: A: S Winchester (10) 43. B: M Scott (16) 45. C: B Cheasley (19) 42.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: K Murley (7) 53.

   MT MACEDON: Stableford: D Angarano (17) 40. Plate: G Timmins (25) 25.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Ternes (15) 38.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: J Hannaford (19) 73.

   ORBOST: Men: Stableford: T Hooper (27) 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: N Bonne (16) 44. B: C Kondarios (23) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Vassiliadis (3) 40. B: A Tame (21) 40. C: R Christie (25) 38 cb. Hole in one: Kingswood: P Lewis at 6th.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: 9-hole: W Hopkins (28) 24.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: R Bevan (13) 42 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: A White (20) 69 cb. B: T Florakx (23) 69. C: J Hall (41) 71.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Dec: J Simpson (21) 71.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke: Medal Dec: A: P Tyler (18) 68. B: I Norman (31) 68 cb. Women: Medal: T Lawton (35) 79.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D Philipson (13) 40. B: M Mawer (17) 42 cb. C: T Ralph (25) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: A Shin (21) 34. B: A Carter (39) 37.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: C Disher (16) 34. B: M O'Flaherty (31) 32. C: B Orfanellis (35) 37. 9-hole: M Costello (22) 39 cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: B Hince (12) 33.

   SAFETY BEACH: Stableford: M Trewick (25) 44.

   SALE: Men: Stroke: A: J Thomas (10) 64, I Glover (9) 66 cb. B: A Taylor (15) 66, F Simmonds (23) 70 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Saykan (6) 39. B: B Qin (12) 41. C: M Parker (21) 40.

   SEYMOUR: Men: Stableford: D O'Sullivan (16) 42. Women: Stroke: R Rickman (12) 73.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: D Kennedy (14) 38. B: J Exell (27) 37.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: P Tyler (13) 65 cb. Div 2: B McLeod (20) 65. Div 3: K Jorgensen (29) 62 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: A Dunlop (16) 38. B: V Gardiner (25) 43. A: T Hargraves (6) 39. B: J Hinton (20) 40. Medal: V Gardiner (25) 43.

   STAWELL: Women: Stableford: Div 1: L Martin (18) 37. Div 2: D Russell (27) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: C Webber (36) 43.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: A Greenlees (4) 68. B: S Galpin (31) 74. Stableford: The Cups: R Richardson (13) 39.

   THE HERITAGE: Men: Par: St John: A: T Dixon (4) 3 up cb. B: M Sargeant (18) 5 up. C: R Pianta (23) 7 up. Stableford: Henley: R Baird (36) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: G McIntyre (23) 66. Stableford Old: P Wearne (5) 38 cb. Black: R Schilling (14) 31. Moonah: D Troy (14) 40. Ocean: L Minotti (19) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: S Rixon (5) 41 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: G Phelps (10) 38 cb. B: D Peebles (11) 41. C: V Moncur (18) 43. Women: A: C Parkin (18) 36. B: K Upham (24) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 9-hole: A: T Johnson (13) 17. B: G Bradley (19) 22.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: Team: L Gilbee M Studwick R Tyler G Flippe (9.38) 57.62.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Bent (9) 42 cb. B: S Giallo (16) 42. C: J Bishop (21) 38 cb. D: P Doak (25) 42. Visitor: S Brown (RACV 8) 37. Resort: R Ball (23) 41.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: A: C Deppeler (21) 69. B: B Burleigh (32) 69. Medal of Medallists: K Macgregor (20) 71. Grandmothers Trophy: C Deppeler (21) 69.

   TRARALGON: Women: Stroke: R Stewart (32) 69. Div 1: J Payne (22) 71. Div 2: G Rodda (27) 73 cb. Div 3: D Makowski (31) 71.

   WANGARATTA: Men: Stableford: S Noble (18) 36.

   WARBURTON: Stableford White: N Leckenby (17) 36.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: A Creed-Sycopoulis (21) 42. B: J Bolden (31) 40.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Dec: A: K Dove (18) 77. B: J Bateson (27) 77.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: Medal Dec: A: T Kufner (8) 73. B: F Russell (11) 74. C: G Ridd (22) 73. Mxd: Stableford: 4B: D Wheeler (20) M Wheeler (35) 42.

   WODONGA: Men: Stableford: R Mann (18) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: G Prentice (21) 34. B: C Bolding (25) 37.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Dec: A: S Thomas (18) 73. B: A Poole (25) 69.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: F Love (8) 74 cb. B: C Carlise (28) 75 cb. C: C Ryan (35) 77. Medal of Medallists: F Love (8) 74. Stableford: S Lambert (25) 32.

   YEA: Men: Stableford: R Glenister (9) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: C May (29) 8 up. Medal Dec: A Gelley (32) 6 up. White: L Scicluna (24) 4 up.

19 June 2018
Australians David Micheluzzi and Blake Collyer have made a great start to the British Amateur Championship after the first round of strokeplay in ... Read more
18 June 2018
It might have been US Open Week at Shinnecock but for the Central Coast’s Jordie Garner it was a week of dreams in Texas and an experience he’s never ... Read more
Inside The Ropes
19 June 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: L Hamilton (36) 39. more
19 June 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Dries (23) G Esen (20) 72. 2B Scr: N Wood P Bradley 58. A: D Tindall (11) 38. B: P Bunga (18) 41. C: ... more
Golf Australia