Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Tuesday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: J Fraser (9) 32 cb.

   AUSTRALASIAN: Stableford: M Willis (15) 43.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: L Bedford (10) 39. 9-hole: D Sharman (38) 21.

   BARWON HEADS: Women: Par: 4B: M Poole (10) G Crozier (35) 10 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A: R Piening (12) 46. B: L Richardson (28) 42.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: K Dickinson (11) 42. B: G Halliday (20) 44. C: B Marsh (25) 43. D: N Sist (30) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: A: G Hamilton (5) 5 up. B: A Lowden (13) 5 up cb. C: R Edwards (16) 6 up.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: R Greenhill (6) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: A: J Jenkinson (14) 41. B: I Bartlett (25) 43. Par: Churchill Park: A: P White (15) 3 up. B: A Richard (24) 9 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A: B Levick (7) 39. B: E McManus (13) 39. C: R Irons (20) 40 cb. D: R Wright (25) 41.

   COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: R Wallace (12) 38. B: D Matthews (20) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: C Marshall (11) 41 cb. B: M Valmorbida (34) 40.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: G Mel (35) 39.

   CURLEWIS: Stableford: 9-hole: G Casey (45) 23.

   DORSET: Men: Stroke Medal Jan: White: A: G Berry (10) 63. B: J Colebatch (16) 64 cb. C: J King (26) 60. Mxd: Stableford: 9-hole: R Chamberlain (30) 21 cb. Women: Stroke: Medal: M Barnett (43) 69.

   EASTERN: Women: Par North: Yellow: G Lee (36) 4 up cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford: D Wilson (9) 38. Women: A: S Reidy (21) 38. B: D Christians (25) 37. Yellow: V Hunter (31) 39.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: P Kent (14) 44. B: J Plant (31) 40. Women: J Kirby (33) 38.

   GARDINERS RUN: Women: Stableford Gold: A: M Gridley (16) 37 cb. B: K Franks (27) 45.

   GOONAWARRA: Women: Stroke: A: D Anderson (23) 71. B: J Haydon (33) 72.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: B Moore (13) 41. B: R Ross (37) 37.

   HEYWOOD: Women: Stroke: Medal: A: M Abbey (25) 68. B: R Rankin (33) 65.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: M Pattinson (8) 40. B: K Argent (18) 44. C: J Risbey (30) 46. Women: N Watkins (34) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Harris (Spring Valley 11) 40 cb. Women: A: H Gellatly (4) 38. B: J Xu (33) 39.

   IVANHOE: Men: Stableford: D Matthews (24) 42.

   KEW: Women: Stableford: A Hill (27) 45. 9-hole: H Clarke (34) 19.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: S Fletcher (7) 41. Women: A: D Georgoussis (18) 42. B: D Wickenden (19) 37. C: S Arnts (33) 42.

   KOORINGAL: Women: Stroke: A: D Howard (15) 74. B: T Burke (27) 76. Medal Jan: D Howard. Veteran: Stableford: 9-hole: S Bugden (27) 25.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: Div 1: M Tucker (18) 55. Div 2: J Todd (26) 56.

   LANCEFIELD: Stableford: K Murchinson (33) 43.

   LANG LANG: Men: Stableford White: R Phillips 44.

   LATROBE: Women: Stableford: A: R Flynn (18) 41. B: R Clyne (25) 37. C: H Johnson (37) 37.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A Saykan (36) 45. A: R Thomas (12) 38. B: W Keen (14) 41. C: F DeBondt (19) 40.

   LONSDALE: Stableford: A: D Hanley (14) 41. B: C Flectcher (23) 43.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: B Speed (23) 42. Women: Par: W Hunt (28) 4 down.

   MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: S Harkin (12) 43. B: R Clegg (19) 38. C: C Jennings (25) 40.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B Erving (26) 44.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 9-hole: White: A: R Brown (25) 20. B: S Toy (14) 20.

   MELTON VALLEY: Women: Stroke: S Newton (26) 69.

   METROPOLITAN: Women: Stableford: C Burness (26) 41.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: B Calder (22) 41.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: J McLean (2) 37. B: R Holdsworth (27) 42.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal: A Bryant (38) 72.

   NORTHERN: Mxd: Stableford White: A: M Perry (24) 44.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford: S Featherston (10) 40.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Chappel (17) 42. B: R Hall (18) 42. Women: A: G Kramme (14) 37. B: L Beagley (30) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A: J Boyce (20) 40. B: J Mirams (26) 42. Men: Peninsula South: I Ross (32) 45. Women: C Gray (26) 40.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: A: C Purcell (11) 42. B: G Dean (32) 40. Women: J Griffen (30) 44.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: J Rowe (13) 39. B: D Hill (16) 43. C: W Pavletich (20) 42. D: T Truong (31) 41.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: A: B Lipscombe (14) 42. B: B Murphy (20) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: E McKeon (31) 45.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: D Faram (10) 36. A White (6) 35. B: D Johns (26) 45. R Singleton (21) 36.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: D Smith (24) 43.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Jan: Yellow: A: G Harrison (8) 65. B: D Cowasji (18) 60.

   RICH RIVER: Men: Stableford: 4B: East: D Dowd (21) B McPherson (23) 51.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: T Cooke (22) 47.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R Keys (13) 39. B: P Tuckerman (19) 39. C: L Douglas (30) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: D Sadler (11) 38 cb. B: P Stewart (28) 37 cb. C: C Siggs (34) 38 cb. D Sadler (11) 38.

   ROSSDALE: Men: Stableford: 2B Agg: J Currie G Ruthven 79.

   SAFETY BEACH: Women: Stableford: S Pratt (38) 38.

   SANDHURST: Women: Stableford: Champions: A: B Arnolda (26) 37. B: H Tan (37) 34.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Par Trophy: White: A: L Nguyen (21) 6 up cb. B: E Chin (26) 6 up cb.

   SETTLERS RUN: Men: Par White: A: T Fekete (9) 6 up. B: R Burnie (15) 10 up. C: T Upham (19) 6 up. Women: Green: J Clark-Keppel (14) 1 up.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: L Holland (15) 45. B: G Barry (18) 41 cb.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford White: I Aires (13) 38.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: M Devcic (14) 41 cb. Div 2: J Granger (25) 40.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: V Lunder (14) 63.

   SPRING VALLEY: Stableford: N Gordon (25) 42. M Lee (11) 37. Men: Stableford White: M Keen (20) 40 cb. Women: P Carlson (20) 40.

   SUNSHINE: Men: Par: A: A Poulter (15) 8 up. B: C Battaglia (20) 6 up cb.

   TARRAWINGEE: Women: Stroke: 9-hole Ambrose: C Hardy (8.5) J Quarrell (17.5) 23.5.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: Visitor: The Dunes: L Ding (21) 40. The Cups: A Rossignol (31) 18.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: B Ayres (27) 38 cb. Women: M Ayres (14) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: White: K Jennings (18) 43.

   TIRHATUAN: Men: Stroke: A: P Clarke (20) 63. B: R Allen (29) 74.

   TORQUAY: Women: Stroke: A: M Bradley (22) 69. B: T Frost (32) 71. Stableford: Resort: G Bell (30) 44.

   TRARALGON: Men: Stableford White: A: B Farley (13) 40. B: B Cook (17) 41. C: J Fenech (21) 40.

   VICTORIA: Women: Stableford: C Henderson (12) 40. Yellow: L Clothier (14) 39. 9-hole: S Swanell (18) 21.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: B Thomas (26) 24.

   WERRIBEE PARK: Medley: Stableford White: A: R Rowe (10) 41. A: R Rowe (10) 41. B: D George (19) 41. C: N Kerr (21) 47.

   WOODEND: Men: Stableford White: C Rignall (16) 39.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: A Magner (36) 42.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D McKee (16) 43 cb. Yellow: G McLeod (23) 36. Women: C Fraser (17) 37.

   YARRAM: Men: Stableford: A: A Ross (16) 46. B: J Langstaff (Churchill & Monash 21) 43. Women: A: S Denovan (14) 37. B: E Wynne (39) 35.

   YARRAMBAT PARK: Women: Stableford: A: A Temouskas (22) 41. B: M Jacobs (26) 42. C: H Rees-Sterry (35) 40.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: R Geary (11) 64. B: T Cox (18) 68. C: R Ramsdale (25) 68 cb. Murray: A: L Clark (13) 64. B: R Mountney (15) 71 cb. C: M Lang (23) 69.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: A: S Clark (10) 23. B: I Barton (18) 21.

   YERING MEADOWS: Women: Par: Nursery: V Humble (34) 4 up. L Nickells (29) 2 up. 

20 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
20 January 2018
It was the day of bonus golf at the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts. Read more
Inside The Ropes
19 January 2018
REDLAND BAY: Stableford A: M Bennett 43 P Thomas 38 M Wallace 37 M Stanley 36. B: R Douglass B Morris T Bougourd 37 N Alcott 36. NTP: M Stanley ... more
19 January 2018
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: D Wilson 42 R Nielsen S Getwansun 38 R Brown 37 C Ashby 36. more
Golf Australia