Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Tuesday

 

   ALEXANDRA: Men: Stroke White: R Kidd (24) 60.

   ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: D Quick (11) 34.

   AUSTRALASIAN: Stroke: K Hawkins (21) 62.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Newell (18) 37. P McCallum (13) 36.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: A: S Smith (20) 37. B: F McKewan (34) 40. 9-hole: R Smith (36) 14 cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford 12-hole: White: S Hayhow (15) 30.

   BOX HILL: Mxd: Stableford 4B: White: P Allen (19) M Gardner (14) 47.

   CAMBERWELL: Stableford: T Drew (21) 42.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: M Cornthwaite (12) 39 cb. B: D Pantano (21) 40.

   CENTENARY PARK: Women: Stableford: A: R Weaver (21) 37. B: V Pazourek (26) 41. C: V Mallcott (37) 34. 9-hole: H McGowan (38) 16.

   CERBERUS: Mxd: Stroke White: S Wright (14) 68.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: S Budge (28) 41.

   CHURCHILL & MONASH: Women: Stroke: Star Medallist: D Judkins (26) 72.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men Par: Churchill Park: A: P White (16) 5 up cb. B: G Van Hees (25) 5 up. Stroke: Waverley: A: G House (10) 72. B: P Barnes (25) 69 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Men Stroke: A: L Datson (8) 71 cb. B: M Chapman (14) 68. C: L Szulik (23) 71. D: P Cleary (25) 67.

   COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Hrdina (15) 37. B: J Capp (20) 38. C: F Kent (28) 40.

   COLAC: Women: Stroke: Medal of Medallists: J Bethune (17) 90.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: P Russell (6) 41. B: W Laister (22) 46.

   COROWA: Medley: Stableford: R Porter (19) 39.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: M Sherritt (17) 38.

   CURLEWIS: Men: Stableford 9-hole: White: R Phipps (18) 18. Women: G MacNeill-Wallis (31) 21 cb.

   DEVILBEND: Women: Stableford: 4B: D Warden (20) A Robinson (43) 48.

   DORSET: Men: Stroke Medal Dec: White: A: A Spink (1) 62. B/Medal: I McCallum (14) 60. C: N Hosking (28) 62. Women: Stroke: Medal: M Cox (25) 68. Mxd: Stableford: 9-hole: K Combridge (26) 22 cb.

   EASTERN: Women: Stableford: East: A: M Weir (16) 38. B: H Barr (40) 37.

   EASTERN SWARD: Women: Stroke: Medal of Medallists: P Norris (42) 41.

   EASTWOOD: Women: Stroke: A: V Laurito (7) 70 cb. B: M Cooke (26) 75 cb. C: T Zwagerman (33) 80 cb. Medal Dec: V Laurito (7) L Walker (21) 70 to playoff. Medal Nov: J Elliot (21) 73. Trophy: A: J Webb (9) 215. B: J Elliot (23) 216. C: C Bates (29) 231. Stableford Yellow: R Boxshall (28) 40.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: T Boyce (19) 37. B: B Wilson (21) 39. Women: S Miller (15) 36.

   GARDINERS RUN: Women: Stroke Ambrose: Gold: S Silcox (13) J Matthews (20) B Henderson (26) M Twisk (17) 61.5.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: J Browell (23) 40.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: F Johnson (3) 41. B: J Goldsmith (31) 36 cb. C: L Donelly (33) 37.

   HEYWOOD: Women: Stroke: Medal Dec: A: C Stephens (23) 76. B: H Holman (26) 70.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Dec: A/Medal: J Neumann (14) 70. B: V Bullough (27) 73. C: J McCabe (38) 80 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: W Norton (14) 43. B: K Gray (17) 42. C: J Cashman (24) 41. Women: K Lowe (24) 41.

   HUNTINGDALE: Women: Par: A: C Skinner (8) 6 up. B: J Bayley (22) 4 up. C: D Long (31) 2 up.

   IVANHOE: Men: Stableford: A Jolly (9) 40 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: V Moorhead (23) 72.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: D Lee (24) 20. Women: A: C Scott (20) 37 cb. B: M Weeks (26) 39. C: G Condon (36) 37 cb.

   KILMORE: Men: Stableford White: T Paul (18) 40.

   KINGS PARK: Stroke: President's Trophy: D White (10) 69.

   KOORINGAL: Women: Par: A: J Morgan (13) 4 up. B: D Manlein (21) 4 up. C: L Foote (31) 1 up cb. Veteran: Stableford: 9-hole: R Jones (40) 19 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: Medal Dec: A: K Bell (12) 57 cb. B/Medal: B Howard (22) 56. C: P Spokes (27) 57.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stroke 9-hole: Yellow: A: B Bennett (9) 30. B: R Roberts (20) 32. Scr: B Bennett 39.

   LANCEFIELD: Stroke: J McGill (13) 76.

   LANG LANG: Men: Stableford White: B Healy (35) 43. B: J Bolton (33) 40.

   LATROBE: Stableford: A: M Cleary (17) 30 cb. B: T Wendt (26) 32. C: M Tsai (31) 32.

   LONSDALE: Women: Stableford: A: N Calnin (24) 36. B: A Mills (30) 36.

   MANSFIELD: Men: Stroke: G Smith (36) 66. Women: Stableford: 9-hole: K Rose (32) 16.

   MARYBOROUGH: Men: Par Bisque: White: A: G Newell (8) 6 up. B: G Harris (20) 4 up cb. C: B Hawker (29) 7 up.

   MEDWAY: Women: Stableford: A: J Cooper (12) 34. B: L Milner (24) 34. C: M Hamill (29) 17. Scr: J Cooper 74.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (11) 37 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 9-hole: White: A: L Barratt (21) 16. B: L Barratt (21) 17.

   MELTON VALLEY: Women: Stroke: Medal Dec: M Craig (24) 70.

   METROPOLITAN: Par: A: A Bannenberg (12) 1 up. B: L Harty (19) 6 up. C: R Sutton (35) 4 up.

   MT MARTHA: Women: Stableford 9-hole: Green: J Kingshott (20) 21.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: S Church (30) 72 cb. Medal of Medallists: A O'Shaughnessy (15) 72.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: N Wight (6) 26 cb. T Duggan (7) 26. B: F Gabriel (13) 24. K Oates (10) 27 cb.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford: A: M Muller (15) 38. B: R Matthews (27) 38 cb.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Wood (13) 43. B: L O'Brien (22) 42. Hole in one: B Smallman at 12th. Women: A: M Howard (22) 41. B: G Mayne (28) 35. Mxd: Shield: B Wood (13) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: T Catchlove (17) 40. Women: J Payne (34) 38. Par: Kingswood: A: J Cassidy (21) 3 up. B: A Clausen (24) sq. C: M Rawlings (31) 3 up.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: R Wood (26) 43.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: M Anderson (10) 40. B: P Solohub (16) 40. C: B Dalton (21) 40. D: I Davis (33) 38.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: B Murphy (20) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Lee-Archer (30) 40.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: G Paynter (21) 47.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R Yee (7) 43. B: B Bennett (20) 44. C: C Sassella Snr (26) 38. D: K White (28) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: S Saunders (15) 39. B: S Irvine (29) 40. C: C Trainer (35) 39.

   ROSSDALE: Men: Stableford: W Crump (18) 42 cb.

   SAFETY BEACH: Women: Stroke: B: A Waters (28) 72. C: S Pratt (43) 68. Medal of Medallists: J Harle (28) 76. Stableford: 9-hole: R Weiner (45) 13.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford White: S Gardener (14) 32. Women: L Jennings (30) 34.

   SANDHURST: Women: Stroke: Champions: A: C Pearce (13) 76. B: G Curtain (28) 68. Medal of Medallists: Y Turner (29) 70.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford 9-hole: White: A: K Zimbacks (21) 19. B: B Smithers (25) 23. Veteran: C Jarvis (8) 10.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: R Reilly (31) 45. Women: P Sweeney (23) 31.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: V Chan (8) 42. B: G Murphy (29) 46.

   SORRENTO: Women: Stableford: J Martin (12) 37.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford White: I Airs (14) 40.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: A/Medal: A Oliver (26) 43. B: B White (31) 40.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Thomas (14) 42.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A Kalitsis (13) 42. Women: L Treloar (17) 42.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: T Le (19) 42.

   TARRAWINGEE: Women: Stroke: Medal: A Bradfield (41) 75.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: White: R Allen (21) 42.

   TIRHATUAN: Men: Stableford: 4B: J Urrutia (19) H Jansen (28) 46. Mxd: P Clarke (20) G Clarke (45) 44.

   TOCUMWAL: Women: Stableford: Medal Dec: A: J Penny (14) 39. B/Medal: M Varley (25) 42. C: C Rossborough (30) 38.

   TORQUAY: Women: Stroke: A: J Burton (18) 74 cb. B: L Wilson (28) 71 cb. C: Y Mazylis (38) 67. Stableford: Resort: B Appleton (27) 35.

   TRARALGON: Men: Stableford White: A: D Fricker (13) 39. B: G Couling (15) 40. C: S Payne (22) 38.

   VICTORIA: Women: Stableford: S Morris (28) 41 cb. Yellow: L Clothier (15) 39. 9-hole: J Bell (23) 21.

   WANGARATTA: Women: Stableford: J Halbwidl (31) 22. 9-hole: L Adams (27) 18.

   WATTLE PARK WOMEN: Stableford: M Moore (14) 42.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: A Sandles (14) 44. B: G Barrow (18) 40.

   WODONGA: Women: Stableford: D Larkin (22) 36.

   WOODEND: Men: Stableford White: R Jackson (29) 36.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: G Brown (24) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: H Slater (5) 43. Yellow: G McLeod (24) 34. Women: M Kalcic (23) 37.

   YARRAM: Men: Stableford: R Hodges (24) 37. Women: Stroke: A King-Church (18) 77. Star Medallist: S Denovan (14) 78.

   YARRAMBAT PARK: Women: Stableford: A: B Fox (21) 36. B: W Macdonald (29) 40. C: S Harris (32) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A: K Jensen (12) 63. B: T McFarlane (16) 65. C: R McCann (19) 67. D: B Cox (34) 65.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: A: J Kapp (11) 30. B: J Old (15) 27.

20 April 2018
South Australian Antonio Murdaca has won the inaugural Blitz Golf at Glenelg Golf Club in a thrilling day of golf. Read more
20 April 2018
Adelaide City Councils North Adelaide Golf Course will be running a series of Empower Golf Australia inclusion clinics kicking off on Friday 11 May. Read more
Inside The Ropes
20 April 2018
WYONG: Women: Stableford: Div 1: S Foskett (20) 37. Div 2: J Rushton (27) 34. Div 3: B Moran (41) 35. more
20 April 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: L Warner (12) 17. more
Golf Australia