Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Elliott (4) 19.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: T Fitzpatrick (9) 42. Div 2: D Fleay (17) 41. Div 3: D Boden (23) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Matchplay: K Captain bt J President 9-7. Men: Stableford: A: R Lucas (8) 40. B: P Hughes (17) 42. C: J Purvis (19) 37.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A De Crespigny (13) 35. B: D Stevens (16) 38. Women: Par: C Richardson (45) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: B Fletcher (16) 43.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: B Rimes (11) 2 up. B: D Maher (17) 3 up cb. C: R Masters (25) 4 up. D: D Stewart (36) 2 up.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: C Hall (8) 42 cb. B: R Heydon (24) 40 cb.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: R Brown (23) 57.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: M Burke (22) 60. B: E Cilia (34) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: D Rowe (13) 42. B: B Bate (16) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: L Prosser (17) 45.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: P Williams (14) 39. B: R Herbert (29) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: W Wright (20) 67. B: B Hyndman (22) 71 cb. Women: L Bremner (25) 69.

   CHELTENHAM: Men: Par: T Isaacs (20) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: G Ridley (22) 41 cb. Rowville: C Morgan (15) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: K Ridgeway (15) 36 cb. R Law (12) 36. M Braden (24) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: G Hunt (4) 43. B: J Scandrett (34) 41. Women: E Wisneiwski (15) 31 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: T Jackson (19) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: 4B: A Cooper (30) E Ryan (20) 46.

   COROWA: Men: Stableford: D Chester (19) 42. Women: W Saunders (25) 29.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: C Williams (15) 74. B: E Green (24) 70. C: T Duncan (29) 36. C'ship: A Scr: A Bydder 255. A: C Williams (15) 220. B Scr: J Browning 295. B: L Harding (27) 223. C: T Duncan (30) 113. Div 3: E Green (25) 142. Div 4: T Duncan (30) 76.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: B Forsyth (24) 39. B: D Smith (26) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: S Dwyer (7) 40. B: R Dixon (17) 38. C: P Edwards (34) 43.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Russell (10) 40. B: D Reaby (19) 38 cb. C: D McKellar (24) 40. Women: Stableford: A: V Meade (18) 36 cb. B: K Atta (26) 32 cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: K Moran (9) 42. B: L Martin (18) 39 cb. C: D Richardson (23) 45. Women: L Conboy (40) 37 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: M Crossley (15) 41. B: D Thorp (20) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: M De Luca (24) 36.

   GREEN ACRES: Women: Par: A: F Bunting (11) 1 up cb. B: C Moore (23) 18 up cb. C: A Glenny (32) 1 up. Men: Stableford: M Sheahan (11) 39.

   HILLTOP TATURA: Stableford: C Merrigan (24) 36.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: L McDonald (17) 37. B: C Breuer (23) 35. C: J Fechner (35) 41.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: A Krause (9) 44. B: P Kamber (21) 43. C: M Hollis (27) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Borneman (17) 39. Women: M Nathan (13) 42.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: J Scott (28) I Colacino (39) 47.

   KERANG: Men: Stableford: F O'Bryan (29) 42.

   KEW: Medley: Stableford: A: D Prior (17) 40. B: S Tuckerman (28) 40. 9-hole: L Chipp (38) 19.

   KILMORE: Men: Stableford: T Paul (18) 39.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: B: S Marks (26) 73. A: L Morgan (18) 75. C: J Browne (36) 75. Stableford: J Marget (25) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: C: T Varone (31) 39. A: G Jeal (10) 38. B: C Dostine (17) 37.

   LANG LANG: Men: Stableford White: L Anderson (14) 40. W Christensen (14) 39.

   LEONGATHA: Stableford: A: W Parker (13) 37. B: P Dowd (20) 39. C: G Mooney (23) 44.

   MAFFRA: Women: Par: A: J Sellen (5) 2 up. B: L Thomas (24) 2 up. C: C Donahoe (34) 1 up.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Buntine (25) 72. B: H Hayes (29) 72 cb. C: A King (37) 66.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: S Daykin (18) 42. Div 2: R Purcell (24) 40. Gold: Div 1: P Healy (31) 40.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: A Rodriguez (5) 65. B: P Marinucci (18) 63. C: D Patti (21) 65.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: F Peile (34) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: A Taravillo (8) 39. B: N Sander (20) 40. C: D Chantry (29) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Bonnici (23) 34 cb.

   MENTONE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Wells (23) 69. B: J Hunt (28) 66 S Campbell (30) 66. C: S Dunne (41) 71.

   METROPOLITAN: Stableford: D Pryde (13) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Evans (21) 44.

   MOE: Men: Stableford: A: K Ayton (12) 40. B: J Harber (22) 43.

   MORACK: Women: Stroke: A: C Warfield (34) 73. B/Medal: C Zutenis (39) 71. C: M Ritchie (45) 77. Medal Feb: C: A Crouch (45) 69.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: L Shipsides (12) 38. B: L Barnes (23) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Mar: J Bynon (15) 72. Stableford: 9-hole: L Brown (43) 18.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Malone B Connor 77. B: I Millar K Roberts 76. C: K Stockwell P Craig 74. D: G Fennell B Balintong 73.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke: Medal: A: J Gamble (23) 66. B: J Belcher (33) 65. C: E Pausewang (38) 72.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (15) 38. B: T Costello (21) 42.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Bye (18) 38. B: J Tenni (42) 34.

   NUMURKAH: Men: Stableford: D Youd (34) 44.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: F Gatt (9) 27 J Kelly (6) 29. B: V Pretorious (12) 28 R Gill (14) 30.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: A: J Mckenzie (20) 63. B: B Jones (21) 65.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal Mar: L Taylor (39) 73.

   PATTERSON RIVER: Women: Stroke: A: N Asami (11) 77. B/Medal: K McLeod (20) 73. C: J Appleton (31) 73.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: 2B: Peninsula Composite: K Catchlove (20) L Keily (21) 47. Men: A: B Beckwith (9) 37. B: B Hurst (18) 40. C: F Womersley (26) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: M Gowling (13) 41 cb. B: B Randall (28) 44. Women: S Hazell (18) 35.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: T Grant (11) 40. B: J Smith (24) 37.

   PORTSEA: Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (20) 34. Mxd: White: A: R O'Donnell (14) 41 cb. B: T Jewell (19) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Norman (16) 42.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: I Laemmle (9) 68 cb. B: B Windebank (22) 66.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: R Hackwill (9) 71. B: F Harrison (18) 67. C: G Wood (30) 67.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal: M Reid (32) 36. A: D Bradley (14) 69. B: Y Pfeifer (36) 67. Stableford: M Reid (32) 36.

   RIVERSDALE: Stableford: A: C Dart (12) 40. B: K Ryan (18) 42. C: P Scott (28) 47.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: K Whiston (13) 38. B: G Chesser (15) 36. C: B Marriott (20) 39. D: R May (36) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: M Peachey (23) 3 up. B: D Wilson (37) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Par White: C Jackson (22) 4 up cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: R Anderson (19) 45.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: P Telford (8) 4 up. West: J Greenwood (29) 3 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: B Garbutt (6) 42. B: L Del Rosario (10) 42. C: P Lo (24) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: H Dunne (32) 40. Men: Gold: A: C Beaumont (4) 38 cb. B: C Noble (14) 41. C: D Heller (19) 40 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: M Crespan (12) 41. B: P Garrett (25) 40 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Mar: A: C Neate (26) 76. B: S Scott (41) 77.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A Manokaran (20) 40.

   SPRING PARK: Men: Par: G Mason (32) 6 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: J Prior (19) 38. B: M Labb (26) 37.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal: S Colls (37) 73.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: J Commane (3) 38. B: M Smith (17) 41. C: G Pearce (22) 40.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: J Jones (37) 16 cb. P Keogh (28) 38. The Dunes: J Barron-Toop (41) 34. Mxd: Visitor: J Seven (18) 39.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: M Chen (7) 39. B: J Sargeant (26) 43. C: M Julie (34) 41.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Moonah: S Newman (9) 4 up. Long Island: T Carroll (18) 2 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal Mar: S Browne (15) 76 cb.

   TRENTHAM: Stroke: Medal Mar: A: J Bell (10) 66. B/Medal: B Kerr (14) 65. C: P Ryan (29) 69.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Rowell (22) G Bradd (25) 47. B Jarick (21) 40 cb. White: P Teasdale (32) 38. Women: K Ramsay (24) 43.

   WANGARATTA: Women: Stableford: A: S Chatfield (19) 37. B: L Madden (27) 36. 9-hole: W Holmes (45) 18.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: J Morrison (21) 41.

   WATSONIA RSL: Stableford: W Monohan (22) 43.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Corcoran (11) 38. B: B Hallinan (18) 38. C: S Kerr (23) 40.

   WODONGA: Women: Stroke: A: A Harris (11) 71. B: R Quanchi (23) 69. C: W Roberts (30) 71.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: P McCrimmon (17) 42. Snr 9-hole: W Howard (19) 20.

   WOODLANDS: Stableford: C Satchell (30) 35. White: A: J Dixon (10) 43. B: P Richardson (17) 36 cb. C: N Wilson (21) 42.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: J Sharp (36) 39 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: R Atkinson (15) 38 cb. Women: G Miller (21) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: G Blake (14) 40. B: J Conway (16) 40 cb. C: C Evans (35) 41. Murray: T Duffield (21) 40.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: L Garbutt (14) 27. N Loveridge (11) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: A Southwood (20) 41. Women: H Barker (22) 34.

25 June 2018
In a bid to inspire the next generation of female golfers, several of Australia’s best female amateurs have recently visited MyGolf girls programs ... Read more
25 June 2018
Australia’s Minjee Lee faded to finish tied-third in the LPGA Tour’s NW Arkansas Championship today, but continued her strong and consistent season. Read more
Inside The Ropes
25 June 2018
SERPENTINE & DISTRICTS: Stableford Multiplier: K Roberts J Sweetman 87, S Denman B Murphy, S Getwanuson J Gaitskell 70, K Gray G Byles 71, N Ivey J ... more
25 June 2018
KOOYONGA: Simpson Cup: Southern d Tea Tree Gully 5-2 (B Altman d M McMahon 3-2, S Williams lt S Botejue 4-2, more
Golf Australia