Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: R Beales (15) 19 cb.

   ANGLESEA: Women: Stableford: A: J Coombes (14) 38. B: A Murphy (23) 40. C: P Ledgerd (37) 39.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: D Baillie (16) 39. Div 2: N Williamson (19) 38. Div 3: S Spofforth (28) 37.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Dawson (4) 38.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: T Sharp (12) 35 cb. B: I Templeton (18) 42. C: D Dennison (36) 41.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: R Hobbs (16) 41. B: A David (23) 42.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A Burton (8) 38. B: P Hay (25) 39. Women: N Steer (10) 36.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: G Wicks (13) 43.

   BLACK BULL: Men: Stableford: H Craig (14) 39.

   BOX HILL: Mxd: Stableford 4B: White: N Halford (31) D Richards (27) 50. G Hoskin (19) 37.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: R Ousley (8) 39. B: R Borschmann (22) 43.

   BRIGHTON: Men: Stroke White: R Britton (25) 56 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stroke White: A: M Tuomy (19) 61. B: B Kelly (25) 64.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: A Besley (10) 67. B: J Langley (18) 68 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: G Lang (7) 39. B: T Bray (31) 38.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: G Smith (19) 67. B: B Hyndman (22) 73 cb. Women: L McConville-Brain (18) 74.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: J Shaw (12) 41. B: P Dohnt (13) 38. C: L Gason (24) 40.

   CHELTENHAM: Men: Par: T Isaacs (20) 2 up cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: M Kresinger (11) 40 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: N Colbert (12) 39 cb.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford 4B Agg: White: G Mitchelson (14) M Mitchelson (12) 87.

   COHUNA: Men: Stableford: I Ridgway (18) 43.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: R De Longville (0) 39. B: P Milesi (14) 40. D Gill (24) 39.

   COROWA: Men: Stableford: R Green (16) 40 cb. Women: J Black (13) 33.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: 4B: W Wightman (25) P Taylor (26) 47.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: L Wright (19) 37. B: D Smith (25) 36 cb. C: P Arklay (34) 43.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: J Lord (24) 35.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Crouch (6) 36 cb. B: F Sosenko (19) 43. C: G Nash (28) 41. Women: A: J Kidd (16) 33. B: G Murphy (28) 36.

   FLINDERS: Women: Stroke: Foursome: H Cameron A Dawson (18) 71.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: I Nagy (17) 41. B: M Howsin (26) 46.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: A Boustead (10) 40. B: J Visentin (15) 40 cb. C/Trophy: S Donnan (19) 42. Cup: P Treloar (6) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (18) 35 cb. B: R Smith (25) 40.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: B Fletcher (26) 41. Women: A: C Illingworth (20) 43. B: J Scott (21) 36. C: I Grigg (32) 37.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: T Hunter (17) 39.

   HORSHAM: Women: Par: A: M Taylor (11) 3 up cb. B: J Gross (24) sq cb. C: J Kemp (31) 4 up.

   HOWLONG: Men: Stableford White: A: R Laidlaw (18) 40. B: R Murray (22) 40. C: B Richie (34) 39.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: G Emery (7) 40 cb. Women: R Fleischer (24) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A: M Adams (22) 36. B: R Grealy (29) 35.

   KERANG: Men: Stableford: J Murphy (23) 42.

   KEW: Medley: Stableford: B Howlett (25) 36 cb. 9-hole: J Broad (28) 20.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: B Myers (17) 45.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: R Crow (14) 36. B: G Leonard (24) 42. C: A Lawson (26) 34.

   LANG LANG: Men: Stableford White: W Christensen (15) 39.

   LONSDALE: Women: Stableford: R Sarah (39) 36. 9-hole: P Waters (40) 19.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: L Templeton (18) 38. B: E Hatwell (23) 38. C: L Dunsmuir (34) 37.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Foursome: S Crumlin Shugg (24) H Roberts (34) 64. Foursome C'ship: F Leggett M Pond 91.

   MANDALAY: Mxd: Stroke White: G Wright (8) 72.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: A Madsen (12) 44. Div 2: W Taylor (24) 41. Gold: P Healy (31) 38. Women: N Cooper (15) 18.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: T Shearer (2) 39. B: A Tran (16) 41. C: J Kim (29) 39.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: B Blair (30) 36 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: L Hojnik (11) 39. B: M Petrusic (24) 36. C: G Paterson (26) 34.

   METROPOLITAN: Stableford: S Mills (10) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Kus (16) 40 cb.

   MOE: Men: Stableford: A: B Forte (11) 43. B: P Cunningham (17) 36. C: M Matthews (30) 38.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Medal Jan: Open: G Otten (15) 70. Women: Medal Jan: T Adams (45) 81.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: D Grant (8) 37. B: C Merritt (13) 38. C: T Wilson (24) 36.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 2B multi: A Hughson R Muller 103.

   NEPEAN WOMENS: Stableford: A: A Thomas (25) 43. B: J Freidin (29) 34 cb. C: C DeKievit (35) 40.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: D Bartlett (19) 38. B: F Burnerr (20) 38. K Kuizenga (17) 28 cb.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: I Shields (7) 27. B: R Sangston (10) 26.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Gray (13) 43. Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: H Phipps (18) 68. B: M Howard (22) 72. C: P Dunn (31) 75.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: C Bradley (15) 40. B: M Anderton (16) 37. C: J Guerin (24) 34. Women: A: E Tickell (18) 39. B: E Le Maistre (22) 37. C: J Manger (38) 38.

   PHILLIP ISLAND: Men: Par White: W Burton (30) 5 up.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: T Fiteni (13) 41. B: J Birsa (22) 42. Women: F Stone (31) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: O Outtram (14) 39. B: F Biasol (35) 40.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: M Palmer (12) 40. B: M Gregory (29) 39 cb. Men: Gold: T Fatouros (33) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: M Goessling (19) 45.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: J Young (9) 70 cb. B: M Casey (16) 65.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: R Woodman (12) 41. B: C Johnson (15) 43. C: K Jenkinson (22) 40.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: M Lee (13) 67. B: J Prosser (29) 71 cb. C: D Seehusen (35) 68. 9-hole: M McPhee (38) 34 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: J McCleery (6) 38 cb. B: A White (17) 44. C: B Stewart (26) 42.

   ROSANNA: Stableford: A: G Sutterby (5) 37. B: G Jordan (15) 38. C/Medal: R Illingworth (21) 41. D: S Seng (26) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: K Sladdin (21) sq. B: K Brady (28) 1 up. C: L Vains (33) 2 up cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Feb: L Tiedgen (Doyle Medal) (26) 63. Scr: W King 76.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: V Wotherspoon (9) 42. Hole in one: I Brockwell at 16th.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: N Burne (12) 41. West: B McGuirk (14) 41.

   ROYAL PARK VETERANS: Snr Stableford 9-hole: Yellow: N Gilmour (9) 21.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: B Goodison (22) 17.Women: D Goodison (31) 20.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: M Jansz (2) 37. B: M Daffy (14) 42. C: T Keogh (19) 41.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: A Sim (6) 44. B: S Williamson (28) 42 cb. Women: J Ferguson (29) 36.

   SHEPPARTON: Stableford White: A: J Faram (11) 43 cb. B: D Reed (22) 40.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: A: R Saul (23) 31. B: Y Ward (35) 40.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: 4B: M Ellis (26) J Ellis (28) 47 cb.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: W Foster (29) 44.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal Feb: D Ritchie (45) 69. Snr Stableford: 9-hole: J Smith (33) 12.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: T Nomichith (6) 40 cb. B: D Abbey (13) 38 cb. C: D McIntyre (22) 40.

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: Div 1: S Rigutto (13) 72. Div 2: B Lackmann (26) 77. The Cups: Div 1: F Robertson (30) 65. Div 2: H Wilson (33) 65. Stableford: 9-hole: Div 1: I Davies (29) 18. Div 2: J Jones (37) 21.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: T Fraser (12) 36. B: L Newmann (27) 37. C: M McAllister (31) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: A Poole (20) 69. Old: D Otter (40) 68.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: D Tattersall (13) 73.

   TRENTHAM: Stroke: Medal Feb: A: A Snowden (11) 66. B: D Williams (16) 67. C/Medal: D Fry (29) 65.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Dunne (11) A Miltins (18) 48. D Neall (4) 42. Stableford White: G Ettershank (32) 37 cb. Women: M Waddell (38) 41.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: R Webb (24) 21 cb.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: G Vassett (9) 40. B: A Ryan (32) 48. Women: I Thomas (11) 33.

   WATSONIA RSL: Stableford: G Patterson (36) 38.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Gutterson (6) 41. B: T Smith (20) 40. C: B Gosney (21) 43.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: C Wilkinson (13) 42. Snr 9-hole: N Burne (13) 22.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: H Commins (15) C Hall (20) 9 up cb. Women: Stableford: R Carmichael (29) 33.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: A McMeekin (29) 44.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Rowe (18) 43. Yellow: P Wooldridge (36) 36.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: A: C Hope (10) 29. B: N Loveridge (12) 28.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: D Tunnecliffe (27) 40. Women: L Ollaik (25) 36. 

24 May 2018
#44 The great course ranking debate Read more
24 May 2018
Victorian David Bransdon is confirmed among the Australian starters in the upcoming US Open Championship. Read more
Inside The Ropes
25 May 2018
ASQUITH: Women: Stableford: 2B multi: L Young (44) J Campbell (37) 74. E Kang (24) 37 cb. more
25 May 2018
YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D Tunnecliffe (25) 36 cb. Women: C Dunkinson (29) 24. more
Golf Australia