Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (14) 22.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: M Flaherty (12) 5 up. B: R Kent (20) 8 up.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: D Bah (8) 38. Div 2: J Taylor (21) 39.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke White: B Sheriff (15) 64.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: S Rowlands (5) 36. B: G Cooper (16) 36 cb. C: K Chilcott (22) 40.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: K Windridge (4) 39. B: R Sheldrick (15) 38. C: R Lyford (28) 40.

   BARWON HEADS: Men: Stroke: A: D Salter (11) 65 cb. B: A Simms (20) 65. Women: Stableford: A Gross (28) 39. Green: W Potter (22) 32.

   BENALLA: Women: Stroke: Team: H Briggs (13) R Foletta (30) G Gill (32) 70.5.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: G Wicks (9) 42.

   BOX HILL: Stableford: A: G Cush (15) 40. B: G Norton (20) 41. C: P Bowie (24) 41. D: N Halford (29) 39 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: N Aloizos (18) 40. B: K Collier (19) 35.

   BRIGHTON: Men: Par White: K Pearce (9) 3 up.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: K Johns (21) 4 up cb. B: A Watson (28) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: R Pund (9) 67. B: R Ruth (20) 64 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Par: G Mullen (19) 6 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford White: R Frankling (27) 41.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: I Hoskins (15) 2 up cb. B: R Wright (25) 2 up cb. Women: Y Everitt (18) 6 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: R Porter (9) 39. B: A Mahoney (15) 40. C: D Hull (22) 42.

   CHELTENHAM: Men: Par: Medal: T Martindale (22) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Par Waverley: Black: A: M Vallance (12) 4 up cb. Stableford: Churchill Park: A: L Folino (11) 39. B: G Bailey (31) 45.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: S Calvert (30) 38 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: J Milovitch (12) 40. B: B Davies (30) 40. Women: H Hall (37) 33.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Ellett (9) 38. B: K Carnie (17) 38 cb. C: P Marshall (25) 41.

   COROWA: Men: Stableford: J Forge (25) 42 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: A Bydder (8) 71. B: J Gorog (25) 67. Stableford: C: P Shapiro (33) 35.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: S O'Brien (18) 71. B: L Wright (20) 68. C: H Chappell (27) 69.

   DENILIQUIN: Stableford: S Aitken (34) 36.

   DROUIN: Men: Par: A: T Male (9) 6 up. B: E Robbins (16) 2 up. C: P Lazarus (29) 10 up.

   EASTWOOD: Men: Stroke White: A: D Panetta (7) 69. B: T Anderson (14) 67. C: J Kerin (28) 63. Women: Yellow: G Murphy (27) 75.

   FLINDERS: Men: Par: A: P Gerdsen (13) 8 up. B: R Courtenay (18) 2 up cb. C: A MacEwan (29) 4 up. Women: H Plant (39) 1 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Male (9) 39. B: W O'Hara (16) 43. C: J Gay (24) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: R Bain (7) 40 cb. B: A Ly (15) 42. C: R Impey (22) 40.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: G Cox (7) 40. Women: Stroke: A: A O'Hehir (15) 72. B: D Kelleher-Dixon (23) 70. C: B Handley (35) 78 cb.

   GROWLING FROG: Par: P Wright (34) 1 up.

   HILLTOP TATURA: Stableford White: R Wildes (20) 41.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: T Mills (15) L Sargent (38) 69.12.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: M Hibberson (15) 40. B: P Kamber (22) 41. C: G Goodear (26) 46.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Knight (10) 39. Women: Medal: V Baytch (25) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: R Ottaway (37) 38.

   KERANG: Men: Stableford: G Thorne (6) 41.

   KEW: Men: Stableford White: R Henshaw (9) 42. Women: Stableford: J Darling (27) 37. 9-hole: A Walshe (45) 15. Stroke: Medal: H Nguyen (34) 69. .

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: S Wellman (22) 37.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: A Peake (15) 41. B: C Cookes (23) 39. J Smith (28) 36.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford 4B: White: T Renfree (33) D Griffiths (33) 48.

   LANG LANG: Men: Stroke White: B Sherriff (25) 62.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: S Marsden (15) 39. B: R Coleman (30) 38. C: M Killeen (33) 40.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: M Harrison (4) 42. Div 2: A Holt (27) 43. Gold: G Lowry (32) 40.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: T Shearer (5) 66. B: K Fletcher (13) 63. C/Medal Feb: A Swansson (32) 62.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: J Hyett (33) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: J Tarascio (14) 41. B: P Carr (25) 40. C: R Baldry (30) 38.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: P Bonnici (6) 31.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: K Wilson (10) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Beitz (24) 39.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford: Open: A: F Palinkas (2) 35 cb. B: B Law (14) 39. Women: G Bardini (16) 27.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: A: B Dodd (13) 43. B: J Taylor (18) 43.

   MORACK: Snr Stroke: C'ship: A: J Swain (16) 71. B: J Houston (28) 67. C: L Elsey (31) 74. Women: Stableford: A: B Gray (29) 35. B: M Chadwick (37) 35. C: P Mundae (42) 32.

   MURRAY DOWNS: Men: Par: A: G Hinton (15) 4 up. B: A Rice (23) 1 down.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: M Curtis (18) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: T White (14) 45. B: K Allen (17) 41. C: J Rowe (22) 40 cb.

   NEPEAN WOMEN'S: Women: Stableford: 4B: A Thomas (24) J Freidin (32) 47.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: C Arscott (13) 41. B: G Simpson (20) 40.

   NUMURKAH: Men: Stableford Black: G Blackburn (13) 41.

   OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole: A: W Falloon (6) 20. B: M Mann (13) 21 cb.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: 4B: B Hoyne (23) R Kelly (13) 47.

   PAKENHAM: Women: Stableford: Div 1: Y Barrot (27) 32. Div 2: L Barker (29) 34. Div 3: A Mahoney (39) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: D Peters (25) 41. Women: A: B Kellett (17) 39. B: K Perrett (33) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: M Porter (14) 40 cb. B: I Stewart (18) 37. C: B Jackson (34) 39. Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: G Moore (18) 66. B: J Gilbert (28) 71. Stableford: T Adams (37) 33

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: G Wren (21) 43. Women: O Bowman (44) 40.

   PORTLAND: Stableford: A: K Rayfield (14) 42. B: L Stiles (16) 40 cb.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: R Davies (15) 40. B: K Gibson (34) 42. Gold: C Ekinsmyth (16) 37.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A: B Ross (19) 37 cb. B: P Edwards (29) 43.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: D Burr (12) 44. R Meikle (13) 42. C: T Chadwick (32) 40.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A: D Kennedy (20) 67. B: S Goddard (28) 70. C: R Hedrick (42) 69.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: L Chin (1) 39. B: G Hiscox (16) 42 cb. C: R Pearce (24) 43.

   ROSANNA: Stableford: A: T Roughley (6) 42. B: J Wardle (17) 40 cb. C: J Bonnyman (19) 39. D: E Staples (28) 45.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: H Palmer (17) 35. B: D Neal (32) 36 cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: J Hogg (20) 42.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: D Brown (13) 42.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: A: M Duggan (27) 21. C Teddy (16) 17.

   SANDHURST: Men: Stroke: North: A: J Smith (5) 68. B/Medal: P Crowe (16) 66. C: B Hartley (28) 68.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Pattison (8) 43. B: B Coppinger (24) 37 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Feb: A: C Meade (17) 75. B: A Pincott (33) 78.

   SOUTHERN: Mxd: Stroke: Div 1: R Hookway (20) 67 cb. Div 2: P McGaughey (22) 64.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: V Lunder (14) 43.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: J Sheldrake (17) 41. B: J Phillips (25) 38.

   SUNSHINE: Men: Par: A: E Scott (3) 3 up cb. B: D Abbey (15) 4 up. C: D Rodda (20) 3 up cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: N Tolsher (31) 39. The Cups: Div 1: S Clark (24) 38. Div 2: S Johns (42) 39. 9-hole: L Malone (30) 19.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: G Zhu (18) 38. B: N Hu (20) 41. C: L Cutterham (32) 41.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: White: J McFarlane (14) 39. Moonah: J Howard (14) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke: D Tattersall (14) 73.

   TRENTHAM: Par White: A: M Fisher (12) 7 up. B: D Head (14) 5 up. C: H Moore (24) 4 up.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Black (26) B Simpson (11) 46 cb. R Currie (12) 43. White: J Keipert (29) 41. Women: A McGorrery (14) 41.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: B Woodward (32) 18 cb.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: N Rendina (9) 41.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: B Loft (12) 69. B: B Hawker (15) 72. C: D Fish (25) 70.

   WHITTLESEA: Men: Stableford White: A: A Garnett (7) 40. B: S Goldsmith (12) 42. C: R Healey (22) 45.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Loft (18) 35. B: K Korju (22) 36. C: G Buchanan (32) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: J Strong (18) 41. Snr 9-hole: J McEachern (16) 21.

   WOODLANDS: Men: Stroke: A: S Menner (5) 69 cb. B: C Girvan (13) 69. C: J O'Donoghue (29) 67. Women: T Fothergill (22) 79.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Tenace (22) 41. Yellow: J Tucker (35) 39 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: F Warren (14) 41. B: R Lester (24) 41 cb. Veteran: 9-hole: A: G White (9) 19. B: O Persaud (16) 23.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: P Dineen (11) 35. Women: H Barker (24) 39.

23 January 2018
Two of Australian golf’s brightest young stars, Su Oh and Hannah Green, will travel halfway around the world to make it back in time for the 2018 ... Read more
22 January 2018
Never before has there been an Australian Amateur Championship winner from Japan, but now we have two. Read more
Inside The Ropes
23 January 2018
BOX HILL: Jnr: Stableford White: M Jurisic (13) 40. more
23 January 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: P Bradley (9) B Murdoch (16) 83. 2B Scr: T Orourke (The Lakes) J Kofod (The Lakes) 62. A: P Bradley ... more
Golf Australia