Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: C McKenzie (9) 61. B/Medal: L Thomas (27) 57.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: M Willis (31) 41.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: T Sharp (11) 42. J Newell (31) 38.

   BARHAM: Mxd: Stableford: 4B: M Cook C Letheby 45. Men: C Veldman (27) 36 cb.

   BARWON HEADS: Men: Stroke Black: A: S Jones (13) 61. B: D Shier (22) 68. 36-hole: A Scr: J Owen (0) 148. S Jones (13) 133. Women: 9-hole: Yellow: A Scr: M Poole 56. D Johnston (12) 45. Men: Black: A: S Vederkley (14) 69. B: L Wordsworth (22) 66.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Wood (19) 42.

   BLACK BULL: Stableford: G Seymore (19) 43.

   BOX HILL: Stroke: A: J Edney (6) 68. B: C Thompson (21) 62. Women: L Adgemis (27) 76.

   CAMBERWELL: Stroke: A: C Monson (18) 67. B/Medal: L Underwood (22) 62. C: K Taylor (25) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: M Tarley (9) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Rowville: S Foster (13) 43. Women: Endeavour Hills: L Markby (34) 39. Men: V Sourintha (29) 38.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: 2B Agg: A: F Messner (16) R Messner (23) 65 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: K Crane (7) 38. Women: K Peace (21) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Nicholson (16) 42. B: G Kerr (21) 41. Women: P Werrett (38) 47.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Star Medallist: Black: E Meyerowitz (19) 37. Women: Stableford: M Withers (27) 32. Men: Stableford Black: A: M Ruben (9) 35. B: G Boland (17) 38. C: J Choong (21) 42. Women: Stableford: J Richter (34) 37.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: J Richards (21) 43.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: G Lehman (9) 67. B/Medal: T Johnston (15) 61. C: M Walker (32) 67.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: A Bidychak (23) 56.

   EASTERN: Stableford: South: C Charlot (8) 42. North: T Huang (36) 42. East: D Rattle (13) 39.

   EASTWOOD: Stroke: A/Medal: L Jensen (5) 65. B: C Young (19) 70. C: P Kirby (23) 67. Women: Medal: V Laurito (4) 69. Stableford Yellow: Y Xia (45) 36.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A Hartley (16) 35. Stroke: Cup: A McAuliffe bt T Buchanan 4-3.

   FINLEY: Men: Stroke: B Wilson (16) 66. Women: H Daniel (20) 69.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: N Mantini (11) 42.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Jusic (22) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A Gordon (11) 39. Women: B Glover (20) 35.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: C Matthews (26) 37. Men: P Heesterman (26) 40.

   HARP: Mxd: Stableford: A: F Lee Ack (14) 37 cb. B: I Mollasi (23) 38. C: L Thomas (36) 43.

   HEIDELBERG: Stroke: A/Medal: A Williams (12) 63. B: D Pickavance (14) 66. C: G Appriou (22) 63. Women: Medal: M Bolger (25) 71.

   HEYWOOD: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Rigg (24) A Rigg (10) 79.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Goodrope (22) 40.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Mescher (19) 39 cb. B: C Leong (23) 43.

   KOORINGAL: Stroke: A: N Martir (8) 70. B: A Thomas (15) 64. C: M Butler (22) 68. Women: Medal: V Bartlett (22) 72.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: A Bertram (29) 35 cb.

   LATROBE: Stableford: A: D Thomson (8) 38. B: W Connelly (15) 43. C: D Nguyen (21) 44. Women: A: A Justice (15) 35. B: J Pearson (40) 34. Jnr: Medal: J Perrin (14) 41.

   LONSDALE: Medley: Stableford: J Christophersen (30) 44.

   LORNE: Par: 4B: P Ironmonger (26) J Bliss (29) 10 up.

   MARYSVILLE: Stroke: Medal: R Jones (16) 70. Women: Medal: H Jenkins (20) 74.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: J Vorstenbosch (7) 71. B: S Merrett (13) 68. C: S Dawson (23) 67. 36-hole: A Scr: C Boucher 145. Hcp: A: J Vorstenbosch (7) 142. B: R Wilson (21) 139. Women: V Hackett (31) 70.

   NEPEAN: Stroke: A/Medal: T Wheeler (13) 61. B: R Robinson (17) 63.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: T Pratt (9) 41.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: Challenge: A: S Dewhurst (9) 4 up. B: F Kavanagh (18) 2 up. Women: A Warburton (20) 5 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: M Snaddon (28) 34 cb. Men: Stableford White: A: M Pietralla (8) 39. B: J Ruzicka (17) 41. C: T Greenall (24) 33. Peninsula Composite: A: T Gray (3) 38. B: S Jenkinson (18) 39. C: B Gibbs (31) 35. Women: Stableford: K McCullough (26) 37.

   PETERBOROUGH: Snr Stableford: J Brown (26) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Pilcher (9) 43.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: N Christides (9) 2 up cb. B: S Dillon (21) 6 up. Women: E Eichner (24) 1 down.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: M Yuen (15) 44. B: N Simoni (23) 44 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: F Wiley (14) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: D Meyer (14) 43. Women: J Eaton (20) 40.

   ROSSDALE: Men: Stableford: J Higgs (18) 40 cb. Women: S Ferguson (39) 35.

   ROYAL PARK: Stroke: Cup: M Boulton B McNeil (16) 54. Shield: S Headey B Headey (18.5) 63.5.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Smith (5) 41. B: J Sutton (12) 39 cb. C: J Pahlke (18) 39. Women: Stroke: Medal: K Curmi (14) 73.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: D Reddy (7) 3 up. B: J Roberts (16) 8 up. Women: J Templeton (27) 3 down.

   SETTLERS RUN: Par: A: A Chadwick (11) 5 up. B: A Haggett (13) 3 up. C: J Thomas (35) 5 up. Women: S Janssens (33) 2 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: M Felkel (30) V Hoyland (39) 47.

   SOUTHERN: Medley: Par: Div 1/Medal: A Stefanakis (13) 7 up. Div 2: D Griff (19) 7 up. Div 3: G Goss (27) 4 up cb.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: Irish Team: T Rodgers P Rodgers M Delahunty R Hsu 104. Men: A: L Vun (13) 40. B: L George (36) 45. Women: C Trist (39) 42.

   STRATHALLAN: Stroke: Medal: D Gibbs (30) 62. A: R Rezuk (13) 65. B: G Britton (17) 66. C: T Mahmoud (26) 69. Women: J Lumsden (29) 70 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: M Dean (0) 39 cb. B: C Simari (13) 40. C: A Bozikis (20) 41 cb. Women: B Karalis (31) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: C Baldock (17) 42.

   TOCUMWAL: Stroke: A: M Cooper (34) 68. B: K Morey (21) 66. C: P Maughan (34) 67. Women: N Whiteford (30) 77. Men: Stroke Gold: G Sharp (31) 73. Stroke: Medal: K Morey (21) 66.

   TORQUAY: Men: Stableford: J Bishop (19) 40 cb. Women: J Bell (20) 31. Men: Visitor: R Hogg (RACV Cape Schanck GC) (26) 41. Women: C Moran (Peninsula Country GC) (35) 34 cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: M Finnigan (16) 40. B: V Oorschot (26) 38.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: G Baxter (19) 60.

   WODONGA: Medley: Stableford: S Byrnes (9) 36.

   WOODLANDS: Men: Par: A: G Crawford (8) 4 up. B: A Woolley (17) 8 up. C: S Charleston (27) 3 up. Women: S Downey (21) 6 up.

   YARRA YARRA: Stableford: S Sam (20) 41. Women: M Rossato (38) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: J Dawes (5) S Dawes (1) 46.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: M Smith (15) 43. Women: L Kenway (33) 33.

25 June 2018
In a bid to inspire the next generation of female golfers, several of Australia’s best female amateurs have recently visited MyGolf girls programs ... Read more
25 June 2018
Australia’s Minjee Lee faded to finish tied-third in the LPGA Tour’s NW Arkansas Championship today, but continued her strong and consistent season. Read more
Inside The Ropes
25 June 2018
SERPENTINE & DISTRICTS: Stableford Multiplier: K Roberts J Sweetman 87, S Denman B Murphy, S Getwanuson J Gaitskell 70, K Gray G Byles 71, N Ivey J ... more
25 June 2018
KOOYONGA: Simpson Cup: Southern d Tea Tree Gully 5-2 (B Altman d M McMahon 3-2, S Williams lt S Botejue 4-2, more
Golf Australia