Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: J Gannon S French D Pollard J Wylie 127 to playoff.

   BARHAM: Men: Stableford: A: N Walle (31) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: S Matheson (14) sq cb. B: M Scriven (22) 5 up. Stroke: J Austin (PAR 3) (8) 47. Women: 36-hole: A Scr: H Brodie 155. B Scr: S Smith 190. C Scr: C Bell 206. Hcp: S Gorton (15) 146.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: S Chand (37) 39.

   BLACK BULL: Par: N Ciavarella (27) 1 up. Women: T Chacksfield (15) 5 down cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: W Killeen (14) 41. B: J Castricum (25) 41 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: M Dunkley (10) 5 up. B: L Boarotto (19) 5 up. C: J Allcock (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: D Read (18) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Rowville: A: T Lee (23) 67. Men: Stableford: Endeavour Hills: L Thyagarajan (17) 41. Women: L Atchison (27) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: Team: A Jinks (29) C Jinks (37) B Brennan (28) J Tilton (42) 91.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (13) 40.

   COHUNA: Mxd: Stableford: D Love Smith 49. R Ballard Bird 40.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: R Howells (7) 3 up cb. B: P Morgan (22) 2 up. Women: M Slattery (40) 2 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Par: D Cheetham (6) sq.

   CRANBOURNE: Men: Stroke C'ship: Black: A Scr: J Rasmussen 302. A: T Stewart (8) 224. B Scr: J Rucinski 259. B: R Moss (18) 215. C: J Hall (20) 97. P Bywaters 243. R Moss (18) 109. J Rasmussen 231. M Cook (14) 109. Stableford A: B Corrigan (12) 35. B: B Hyams (15) 35. C: J Steg (20) 36. Women: Stableford: C Williams (15) 35.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: C Rakic (8) 39.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: M Macnamara (12) 40. B: C Eccles (15) 41. C: T Ralph (24) 41.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: P Diviny (22) 42.

   EASTERN: Mxd: Par: East: D McGillivray (15) 5 up cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Purdy (8) 40. B: K George (19) 41. C: J Caffyn (31) 41. Mxd: Matchplay: P Webb J Webb bt T Christians D Christians 5-3. Women: V Laurito bt J Chann 11-10. Stableford: L Garfield (28) 40.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: T Douge (5) 60.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: P Pinnuck (8) 35 cb. B: M Piggin (19) 35.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: P Bartling (10) 39 cb. B: A Catarinozzi (24) 42 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford: J Lindberg (18) 40. Women: J Day (24) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: D Senadipathy (25) 66 cb.

   GREEN ACRES: Men: Par White: A: I Gutierrez (7) 5 up cb. B: N Hilton (20) sq. Women: Par: T White (20) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: D Onslow (14) 32.

   HARP: Mxd: Stableford: A: G Bearzatto (17) 37. B: R Drew (25) 40. C: C Marks (41) 36.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Div 1/Medal: A Goudie (9) 66. Div 2: G Cutting (18) 67. Women: Stableford: B: H Carlin (27) 33. C: J Roberts (35) 34.

   HEIDELBERG: Par: A: T Shaw (12) 3 up. B: R Vavra (13) 6 up. C: G Stafford (18) 6 up. J Cashen (23) 4 up.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: S James (7) 41. B: G Curtis (28) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Par: G Angwin (10) 2 up cb. Women: C Dao (39) 4 down. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: M Bellion E Smith bt O Smith J Do 2-1.

   KEW: Medley: Stableford: S Hall (35) 49.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: P Schmidt (21) 11 up. Women: Par: L Shannon (15) 3 up. Mxd: 4B: P Small (24) T Small (19) 9 up cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: C'ship: A Scr: A Lautee bt M Dunne. A: D Logan bt S Friebe. B: S Sampson bt W Shand. C: W Macafee bt G Jackson. Women: A Scr: A Hall bt L Brown. A: L Johns bt T Marget. B: H Thompson bt M Cookes. C: T Weir bt H Pyman.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: J Orton (12) 40. B: G Walmsley (17) 41 cb. C: J Macrae (30) 38. Women: Yellow: A: M Robertson (20) 36. B: T Tyrell (31) 36.

   LATROBE: Men: Par: A: L Dunn (9) 3 up. B: A Brown (13) 6 up. C: G Kerimidas (21) 8 up. Women: A Ray (19) 1 up. Mxd: Stableford White: D Parkinson (34) 48. W Parkinson (14) 48.

   LEONGATHA: Stableford: W Taberner (15) 30 cb.

   LORNE: Men: Stableford: G Couper (15) 44.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: S Korkliniewski (11) 40. B: E Richards (15) 38. C: S Houston (20) 39. Women: A: S Herrald (15) 33.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: P Tudor (9) 36.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: T Horner (17) 40. D Goodall (21) 38. Legends: A Bowling (9) 30 cb.

   NORTHERN: Men: Stroke: Ambrose: A: B Bailey 51.875. S Booth 51.875. J Macmillan 51.875. F Mount 51.875. Mxd: A: S Gibson 56.5. N Newell 56.5. P Gibson 56.5. A Aiello 56.5.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: R Hewitt (23) 1 up cb.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Atkins (13) 39. B: T Salamouras (20) 39. Women: A Smith (25) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Mxd: Par: 4B: Kingswood: P Whiting (16) J Carlisle (12) 10 up cb. Father/Son Trophy: J Robertson (31) R Robertson (20) 10 up. Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: T Gray (3) 37. B: M Butler (22) 40. C: D Walker (25) 36. Women: L Timms (24) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke Medal of Medallists: White: B Hesketh (18) 63.

   QUEENSCLIFF: Stableford: A: S Croxford (12) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: N Anderson (33) 33.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: B Caldicott (15) 62.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: C'ship: A Scr: H Fewell (0) 294. A: D Grdunac (11) bt P Marks (10) 5-4. B Scr: P Doan bt W Taylor 8-6. B: G Irving (13) bt S Martin (16) 3-1. C Scr: I Millard bt A Loughridge 19th. C: S Barnett (24) bt P Hehir (22) 6-4. Stableford White: A: M Yuen (16) 40. B: G Bertuch (20) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Medal Feb: S Kimpton (18) 65 cb. Masters: D Lukey (17) 65 cb.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: R White (25) 62. C'ship: A: S Ashby 288. B: J Ryan 323. C: M Bracegirdle 350. Hcp: S Ashby (7) 262.

   ROSANNA: Stroke: A: C Briggs (8) 71 cb. B: J Hazelton (18) 67. C Janson (24) 70.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: South: S Colahan (24) 42. Men: North: T McManus (21) 40. Women: M Knudson (22) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: P Fischer (RACV 29) 39 cb. Women: M O'Flaherty (31) 32 cb.

   ROYAL PARK: Stroke: Ambrose: V McNamara B Linton (4.75) 58.25.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford: A: D Cameron (7) 38. B: G Ho (16) 40. C: M Brown (20) 38. Women: K Hughes (11) 35. Mxd: 4B: T Wesley (1) 37. A Pugh (23) 37.

   SANDHURST: Women: Stableford: Champions: L Cochrane (12) 32. Men: A: J Marshall (9) 39. B: J Hawley (13) 40.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. Women: Green: H Haringcapsel (8) 35.

   SORTINO at Racv Cape Schanck: Men: Stableford: M Orsillo (30) 40 cb. R Maiale (25) 40. T Rio (28) 39.

   SOUTHERN: Stableford: A: C Verstandig (13) 41. B: A Meyerthal (14) 37 cb. C: J Zhu (26) 43.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: D Wanigasekera T Wanigasekera 163. Foursome: A Van Bakel (22) W Van Bakel 138. A Cheng (21) C Chen 69. Men: Par White: A: L Vun (12) 5 up cb. B: J Still (27) 4 up.

   STAWELL: Mxd: Stroke Ambrose: White: T Coffey (7-4/6) T Dignan K Dignan 57-2/6.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Gibbs (30) 66. A: D Patterson (16) 68. B: M Pillai (20) 68. A: B Conlin (29) 67 cb. Women: D Ryan (22) 68.

   SUNSHINE: Women: Stableford: D Darch (29) 33. Men: B Dale (7) 40.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Filipovic (9) 42 cb. B: M Broadhouse (12) 36. C: S Smith (36) 40. Women: C Atkinson (29) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Sampson (13) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: B Gilligan (9) 34 cb.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: R Medland (9) 4 up. B: F Rossborough (18) 3 up. C: W Brady (33) 4 up. Gold: L Rickard (27) 1 up. Women: Par: H Crilly (13) 1 down.

   TORQUAY: Men: Stableford: R Schofield (21) 39. Visitor: C Morgan (RACV 5) 34. Women: K Potter (29) 29.

   VICTORIA: Men: Par: F Cameron (19) 7 up. Women: S Brealey (28) 3 up.

   WARRAGUL: Men: Stableford: 4B: G Webster (14) J O'Brien-Reiter (4) 47 cb. Women: B Best (27) T Cusden (33) 43. Mxd: A Weir (30) J Weir (45) 47. Medley: 36-hole: A Barnes (22) P Faithful (19) 93.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Nixon (13) 43. B: V Iyer (22) 39.

   WESTGATE: Men: Stableford White: A: R Lewis (7) 39. B: R Jelesic (17) 40. C: L Davies (26) 42. Stroke: Matchplay: S Smyth P Te Hukiweeds bt R Burrell C Kouvelis 5-3.

   WHITTLESEA: Stableford: B King (15) 40.

   WODONGA: Medley: Stableford: T Barnes (21) 39.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: M Seedsman (9) 43. B: D O'Brien (14) 40. C: M Turner (23) 41. Women: T Singham (4) 34 cb. Mxd: 4B: P Waddell (24) J Waddell (18) 43. 9-hole: G Vorrath (29) 20 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: S Lonsing (8) 40. Women: C Fraser (13) 34. Mxd: Stableford Gentsome: D McGrady (12) B Upjohn (15) M Fettes (10) P Campbell (21) 103.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: K Skase (29) 3 up. Men: K Stevenson (9) 4 up cb.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: I Peter-Budge (8) 3 up cb. Women: Nursery: R Pears (34) 2 up. Men: Stroke Black: G Roza (5) 72. Stroke: P Naughton (18) 70. Stroke C'ship: Black: A Scr: G Roza (5) 315. A: M Robinson (11) 327. Stroke: B: P Naughton (18) 369. C: C Morgans (25) 410. Stableford Challenge: White: D Meredith (26) 117. 

19 June 2018
Australians David Micheluzzi and Blake Collyer have made a great start to the British Amateur Championship after the first round of strokeplay in ... Read more
18 June 2018
It might have been US Open Week at Shinnecock but for the Central Coast’s Jordie Garner it was a week of dreams in Texas and an experience he’s never ... Read more
Inside The Ropes
19 June 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: L Hamilton (36) 39. more
19 June 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Dries (23) G Esen (20) 72. 2B Scr: N Wood P Bradley 58. A: D Tindall (11) 38. B: P Bunga (18) 41. C: ... more
Golf Australia