Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: D Wagstaff (9) 64. B: D Ivens (19) 54.

   AXEDALE: Mxd: Stroke Ambrose: Black: R Jacobs A Strybosch S Cornelius T Windridge (7.375) 51.625. Women: White: M Evans J McPhee J O'Connor L Frew (7) 61.

   BAIRNSDALE: Par: D Shelton (17) 2 up. Women: M McCallum (19) 2 up.

   BARHAM: Mxd: Stroke: Pinehurst: S Windridge K Windridge (12) 69.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Chand (15) 39.

   BLACK BULL: Men: Par: M McLeod (6) 5 up.

   BOX HILL: Stroke: C'ship: M Lukas (+5) 132. Jnr: J Chrystie (0) K Ciupek (+2) P Campbell (+2) 139 to playoff. Women: C'ship: M Strauss (+2) 141.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: L Boarotto (18) 36 cb. B: C Samuel (19) 41. C: N Grigoriadis (33) 42. Cup: C Samuel (19) 81.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: S Chandler (21) 45.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: W Stewart (29) 42 cb. H Richards (24) 38. Men: Endeavour Hills: L Carvalho (15) 38. Women: M Eliadis (29) 35.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (14) 37. Women: J Curran (17) 36.

   COHUNA: Stableford: W Robinson (13) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: G Clay (16) 40. B: K Homewood (22) 42. Women: T Biggin (19) 38 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S McPherson (9) 35. B: A Range (17) 38. C: H Murray (24) 34 cb. Women: W Beron (22) 35.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: M Villeda (14) 42.

   CYPRIOT: Men: Stableford: A: C Savva (20) 41. B: P Chrisanthou (28) 44. C: J Skliros (29) 33. Medley: Medal Feb: P Chrisanthou (28) 44.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: T Pickles (18) 39 cb. L Dale (16) 34.

   DORSET: Men: Stableford: A: M Macnamara (12) 39. B: G Doyle (14) 41. C: A Robertson (23) 40.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: A Reeve (18) 57.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: S Dolphin (10) 42. North: J Dixon (14) 42 cb. East: C Johnson (15) 42.

   EASTWOOD: Jnr: Stroke: C'ship: T Crouch (9) 171. A Gombos (30) 146. Men: Par: A: P Kirby (7) 6 up. B: J Gould (16) 6 up. C: A Kozma (26) 6 up. Women: D Christians (24) 2 down. Par Yellow: C Carter-Dams (44) 1 up.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: J Hunter (21) 38.

   FINLEY: Medley: Par: J Pyle (15) 2 up cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: S Doughty (9) 44. B: R McLean (18) 44.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: D Needham (10) 41. B: L Kelly (28) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: I Mutimer (21) 63 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Par: A: A Malkoun (14) 5 up. B: M Cerini (30) 6 up.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: M Sacchetta (17) 44. Women: E Balaam (32) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: D Matthews (11) 40.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Feb: A: B Beynon (13) 63. B: H Eustace (31) 65. C: P Bishop (36) 59.

   HEIDELBERG: Stableford: A: G De Gier (9) 41. B: S Brumale (16) 43. C: J Schipano (20) 40. M Bolger (26) 43.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (3) 41.

   HOWLONG: Medley: Stableford: D Barnett (25) 39. Men: Ambrose: R Hall T Britton 57.5.

   HUNTINGDALE: Mxd: Stroke: Foursome: M Bellion (2) E Smith (3) 74. Women: Stableford: L Lee (22) 33. Men: N Stone (6) 39 cb.

   IVANHOE: Men: Stableford: E Crohan (8) 37.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Wong (14) 42. B: K Meadows (28) 44.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: L Tamblyn (11) 44. B: J Locke (28) 40 cb. Women: Stroke: J Meggs (28) 70.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford: 4B: D Thorpe (16) N Thorpe (27) 47. Men: A: D Webster (10) 42. B: C Mola (15) 40 cb. C: R Harris (19) 43. Women: T Ly (18) 36.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: 4B: A: P Nicholas (16) S Gilmore (25) 46. B: A Duddridge (26) K Liedke (27) 44.

   LATROBE: Men: Stableford: A: D Allender (10) 43. B: M Muir (15) 45. C: K Symes (31) 42. Women: A: L Morgan (14) 41. B: S Carroll (25) 37.

   LEONGATHA: Stableford: D Ruffin (21) 33.

   LONSDALE: Men: Stroke: G Quine (10) 64.

   LORNE: Men: Stableford: D Ridgeway (11) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: K Pridham (15) 36.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: G Hainsworth (28) 39. M Lever (0) 40. Legends: R Plummer (22) 43.

   MORNINGTON: Mxd: Par: 4B: M Howell (36) Y Howell (31) 6 up. Hole in one: G Conlon at 16th.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: A Robertson (13) 37. B: T Kap (19) 42.

   NEPEAN: Men: Stableford: A: K Stout (11) 42 cb. B: A Vince (22) 45 cb.

   NEWRY: Men: Stroke: A/Medal: B Adams (19) 69. B: R Cameron (21) 70 cb. Women: Stableford: L Morgan (19) 36.

   NORTHERN: Jnr: Stroke: Matchplay: R Lata 2up. Men: H Wootton (10) 1up. Stableford: A: P Constable (8) 40. B: J McCrorey (16) 43. C: M Mooney (20) 43. Women: A Burgess (16) 39.

   PAKENHAM: Men: Stableford: D Drake (23) 43.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Orologas (8) 39. B: R Jona (22) 43. Women: S Cooper (14) 29.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Kingswood: A: S Watt (11) 41. B: M Vine (21) 40. C: P Balmano (24) 34. Women: A Hawkins (18) 34. Men: Peninsula Composite: A: J Catchlove (13) 40. B: C Montague (18) 37. C: M Emery (36) 36. Women: D McCartney (12) 35.

   PETERBOROUGH: Snr Stableford: P Sinnott (10) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: E Cooper (26) 40.

   RANFURLIE: Men: Stableford: A: M Casey (14) 40. B: M Sumanada (15) 40. Women: C Thompson (12) 38. Mxd: Stroke: Foursome: B Greenough K Urmston 169.

   RIVERSDALE: Mxd: Stableford: 4B: A: N Sudholz (33) J Sudholz (25) 50. Men: Stableford: A: T Sztefek (13) 37. B: J Pearse (22) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stableford: A: C Sgro (14) 42. B: S Morton (30) 39.

   RIVERVIEW: Stroke: N O'Shannassy (25) 64.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: M Cleeve (13) 42. B: D Demaria (21) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: North: D Wakeling (19) 5 up. Women: S Scholtz (25) 1 up.

   ROSSDALE: Women: Stableford: K Soros (37) 37 cb. Men: I Brockwell (23) 43 cb.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Foursome: B Harry M Holcombe (14) 63. Mxd: R Metcalfe C Meegan (31) 65.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: Y Kim (8) 42. B: H Kotsonis (13) 40. C: T Mann (24) 40.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: P Wokulski (0) 39. B: J Hawley (15) 39. C: P Lo (26) 40. Women: L Dawson (23) 32.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: O Smith (16) 45. Women: Green: R Curtain (14) 31.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford 4B: N Kilmartin (31) V Kilmartin (22) 41.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Lappage (9) 42. Div 2: A Kirkwood-Scott (16) 47. Div 3: D Fernandez (20) 44.

   SPRING VALLEY: Par: S Annangi (12) 6 up. G Mayne Stewart (22) 6 up. L Morris (32) 12 up. Stroke: Foursome C'ship: W Van Bakel A Van Bakel (34) 68.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Clark (19) 43. A: C Baker (13) 42. C: P Curtis (25) 39. Women: L Lorenz (31) 35.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: L Denys (16) 42. B: J Palatsides (25) 38. Women: A: E Batten (20) 30.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Dickson (8) 39 cb. B: M Wilkinson (17) 39. C: S Golding (22) 46. Women: C Atkinson (30) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Johnston (10) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: R Brooker (3) 40.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: K Clark (14) 40. B: B Benbow (21) 43. C: J Inness (26) 36. Gold: G Sharp (32) 42. Women: N Mullins (26) 44.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: P Palimaka (11) 41 cb. B: T Butler (19) 46. Women: C Branch (36) 38. Men: Visitor: B Pavlovic (23) 41.

   VICTORIA: Men: Par: L Ferrari (13) 4 up cb. Women: M Burd (27) 7 up. Mxd: 4B: K Halpin (12) Y Cupples (21) 11 up.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: J Daddy (17) 3 up. B: P Fisher (22) 3 up.

   WESTGATE: Men: Par: A: D Dillon (15) 5 up. B: K Holden (23) 4 up.

   WHITTLESEA: Stroke: A Greenough (24) 65.

   WODONGA: Medley: Stableford: M Vaughan (13) 39.

   WOODLANDS: Mxd: Par: 2B Agg: A Mirams (14) S Mirams (31) 5 up. Men: A: G Stutterd (10) 7 up. B: B Hibbert (14) 4 up cb. C: H Plucinski (23) 5 up. Women: T Fothergill (22) 2 up cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: J Collyer-Lewis (26) 40 cb. Women: C Fraser (13) 36 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A Castles (17) 35 cb. Men: G Churchin (13) 46. 

25 June 2018
In a bid to inspire the next generation of female golfers, several of Australia’s best female amateurs have recently visited MyGolf girls programs ... Read more
25 June 2018
Australia’s Minjee Lee faded to finish tied-third in the LPGA Tour’s NW Arkansas Championship today, but continued her strong and consistent season. Read more
Inside The Ropes
25 June 2018
SERPENTINE & DISTRICTS: Stableford Multiplier: K Roberts J Sweetman 87, S Denman B Murphy, S Getwanuson J Gaitskell 70, K Gray G Byles 71, N Ivey J ... more
25 June 2018
KOOYONGA: Simpson Cup: Southern d Tea Tree Gully 5-2 (B Altman d M McMahon 3-2, S Williams lt S Botejue 4-2, more
Golf Australia