Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Caiger (9) G Bower (11) 50. Div 2: D Linaker (27) S Talwar (18) 52. Scr: D Morgan I Malcolm 41. Team Agg: S McGlynn (12) S Hwang (10) B Garlick (18) J Cassidy (25) 147. A: C Locker (12) 42. B: X Han (13) 43. C: G Mason (20) 41. D: D Linaker (27) 45.

   AVALON: Women: Stableford: R Waring (28) 40 cb. Hole in one: R Waring at 3rd.

   AVONDALE: Women: Stroke: Salver: K Williams 74. Bronze: L Lee 93.

   BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: D Hill (12) C Dennis (20) 47 cb. T Bourke (28) 41 cb.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: L McGinty (28) 37.

   BAYVIEW: Men: Stableford: A: K Payne (11) 36. B: M Burges (17) 40. C: R Cox (25) 41. White: R Wright (19) 40. Hole in one: L Norman

   BERMAGUI: Women: Stroke: Medal: L Ponsford (16) 73. A: P Jones (17) 74. B: J Williams (41) 77.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: G Butler (11) C Pearson (17) 49. Scr: A Swain K Rae 34 cb. A: R Santangelo (13) 38 cb. B: W Hall (20) 42 cb. C: M Kean (26) 42.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: J Atanasovski (10) S Kearney (The Coast 13) 50. 2B Scr: J Martyn L Zahra 37 cb. R Thomas (22) 44 cb.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: C Home (29) G Way (19) 46. G Way (19) 40.

   BONDI: Snr Stableford: R Jensen (21) 42 cb.

   BOWRAL: Men: Stroke: American Foursome: P Dal Bianco (19) D Purchase (0) 65.875.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: D Lowndes (24) 41.

   CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Rysko (7) T Roberts (14) 70. Div 2: W Brown (16) A Thomas (23) 77. Scr: A Marsh D Marsh 54. A: W Jarvis (10) 41. B: T Roberts (14) 40. C: A Thomas (23) 41.

   CAMDEN: Women: Stroke: Div 1: P Gleeson (17) 71. Div 1 Scr: P Gleeson 88. Div 2: D Dewar (28) 72. Div 2 Scr: D Dewar 100. Div 3: M De Jong (34) 75. Div 3 Scr: M De Jong 109. Trophy: D Dewar (29) 145.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B Agg: White: N Dart (22) M Hill (16) 78. G Clarke (27) 43 cb.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: D Teague J Keatings 77. A: M Tracey (9) 40 cb. B: W Nelson (14) 40. C: C Wellock (29) 41 cb. Scr: B Post 33 cb.

   CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: J Shim (8) L Kim (10) 66. Div 1: J McBlane (16) 37. Div 2: E Kim (18) 35 cb. Div 3: R Park (31) 38.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: J Baistow (15) G Jones (24) 47 cb. A: N Evans (6) 40. B: S Vartha (18) 40. C: G Jones (24) 40. Gold: R Nery (32) 43. PM 2B: B Hunt (15) D Brown (16) 47 cb. A: R Pattison (7) 37. B: D Brown (16) 41. C: B Wild (26) 37 cb. 2B Scr: R Gibbeson D Harvey 36 cb.

   CASTLECOVE: Women: Par: S Wolfswinkel (33) 3 up cb.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: D Gleeson (17) P Barry (13) 52. 2B Scr: A Topham D Attewell 38. A: W Morgan (7) 40. B: P Barry (13) 44. C: W Brodsky (20) 43.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B: L Lim (27) R Parker (22) 49 cb. 2B Scr: K Brewer G Wilson 42. White: A: M Lollback (11) 43. B: J Healey (17) 43. C: D Beckett (20) 43. Gold: P Coyne (36) 41.

   CROMER: Medley: Stableford 4B: Black: B Davis (23) T Powell (18) 45. Scr: T Bradley J Ponder 37. Men: A: C Rae (1) 37 cb. B: L Power (21) 38. C: B Naylor (25) 36. Scr: C Rae 36.

   CRONULLA: Women: Stableford: 4B: J Degnan (28) S Newell (38) 49. Scr: V Powell M Wills 25.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: L Simms P Pisani 50. Scr: P Pepin N Nuku 40. Div 1: L Simms (13) 43. Div 2: B Diricks (22) 42. Div 3: S Edwards (25) 40. Scr: M Robertson 36.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: K Shepherd (30) M Green (20) 72. Div 2: T Walsh (27) K Patterson (15) 72. M Clarke (15) 40.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: A Campbell (7) 40 cb. B: S Pracy (18) 42. C: W Piggins (25) 45. Scr: S Todd 39.

   ELANORA: Women: Par: A: S Magarey (13) sq. B: P Bergin (20) 1 up. C: L McKillop (32) 1 up. Scr: S Bratton 10 down cb.

   FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: H Ramsay D Winterbottom (34) 67.

   GEORGES RIVER: Men: Par: 2B: A: N Sherring (20) D Cairns (16) 9 up cb. Div 1: P Wallis (11) 5 up. Div 2: O Jones (23) 5 up.

   GOSFORD: Men: Stableford: Team: K Ongley P Watson K Thomas B Curtin 51. Trophy: White: A: R Whyte (7) 44. B: G Hamilton (15) 42. C: P Cruden (21) 41. D: A Henebury (30) 42.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: P Gibson (16) 38. B: T Muddle (22) 41. C: L McLean (29) 39. Hole in one: L McLean at 2nd.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford White: G Dorahy (15) 43.

   JAMBEROO: Men: Stroke White: A: J Sulejmani (9) 65. B: B Michie (17) 64. C: J Draper (21) 60. D: B Piggott (34) 63.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B: T Seymour (5) D Mandler (16) 53. A: D Shanahan (14) 43. B: P Lesmond (21) 41. C: G Braine (27) 42. Scr: G Dick 37.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: A Lamble (2) R Penney (25) 45. Scr: M Panopoulos M Finfer 34. A: G Daniels (9) 38. B: S Blewitt (18) 39. A Boyce (25) 39.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B Agg: White: P Cester (20) I Walker (26) 76 cb. A: P Thorne (12) 39 cb. B: J McWhinney (15) 41. C: P Cester (20) 40 cb. Scr: D Gannon 37 cb.

   KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: J Aldrich (22) 69.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: B Leckie (16) G Jack (15) 78. J Patfield (23) 44.

   LIVERPOOL: Women: Stableford: A: E Ipschitz (22) 38. B: W Sung (24) 33. C: H Humphries (36) 33.

   LONG REEF: Men: Par: 2B: W Portlock A Dean 13 up. A: L Bates (12) 5 up. B: S Sloane (14) 6 up. C: T Lobb (26) 6 up. Scr: G Cranfield 1 up.

   LYNWOOD: Men: Stableford 2B Agg: Black: Div 1: R Joson (9) D Farrar (10) 79. Div 2: R Skelton (26) S McNichol (27) 80. A Scr: S Rahiman 28. Women: N Visione (40) 44. C Amery (28) 39.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Par: 2B: L Conroy (21) P Goble (24) 11 up cb. P Goble (24) 3 up.

   MAGENTA SHORES: Men: Stroke White: A: C Campbell (Scr) 70. B: C Kaye (14) 69. C: G Hall (19) 69. Women: Stableford Yellow: Div 1: L Lewis (9) 75. Div 2: J Ross (26) 76.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: D Freyer (16) J Schmidt (15) 48. D Freyer (16) 42.

   MANLY: Men: Stableford: A: J Pankhurst (13) 37. B: T Gray (17) 38. C: B Tuckerman (20) 40. Scr: M Hill 30.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: 2B Agg: C Ferrington (34) L Conna (41) 71.

   MONA VALE: Men: Stroke: 2B: M Harris (13) R Davis (20) 60. A: T Beale (7) 67. B: R Pyne (19) 65. C: R Hampton (24) 65. Scr: M McInnes 72 cb. Hole in one: S Jackson at 14th.

   MONASH: Men: Stableford: Split Six: N Game (28) P Im (11) 69. A: B Jacobson (9) 38. B: G Atheron (14) 41. C: K Hutcheson (21) 43.

   MOORE PARK: Men: Par White: A: R Palmer (12) 5 up. B: G Cope (14) 5 up. C: N Gibson (25) 5 up. Veteran: S Sadokierski (21) 4 up.

   MOSS VALE: Men: Stableford: Team: A: B Williams (21) J Driver (19) T Tyler (29) K Eldeer (24) 88. P Cunich (9) 38.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: W Eadie (23) B Connell (8) 50. 2B Scr: A Bratz D Thompson 38. A: D Murray (9) 42. B: J Hilditch (13) 44. C: C Muscat (24) 42. C res: D Collins (28) 38.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Stowe (15) G Boyer (18) 83. Div 2: S Dennis (22) G Anastasiou (13) 81. A: P Richardson (7) 44. B: S Pope (14) 41. C: C Byatt (26) 43. D: R Taylor (29) 42.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford 2B: Black: M Boyle (29) D Wall (31) 48. N Hutchence (31) 40.

   NOWRA: Men: Stableford: P White (35) 44 cb.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: B Cox (36) P Salakas (19) 51. Men: M Sacks (10) 40. Scr: A Ritchie (St Michaels) 31 cb. White: B Cox (36) 38. Gold: S Watt (36) 37. Women: L Buckley (10) 30.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: S Jones (15) J Stark (10) 48. A: D Fairweather (11) 40 cb. B: S Pan (14) 40. C: R Nurthen (19) 39 cb. Scr: J Wimalaratne 35. Women: A Walkerden (15) 36.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: J Taylor (19) R Farrington (26) 56. Div 1: P Murphy (15) 44. Div 2: J Taylor (19) 45. Scr: A Stannard 39. Hole in one: B Akdogan at 6th.

   PENRITH: Medley: Stableford: 2B: B Cho (8) J Gale (15) 48. 2B Scr: D Hughes D Smyth 43. Men: A: T Newman (8) 40. B: D Harkin (13) 42. C: M Chenoweth (Leonay 20) 40. Women: J Ogle (9) 36 cb.

   PYMBLE: Men: Stableford: 2B: G McMurdy (13) D Nugent (12) 50. 2B Scr: G McMurdy D Nugent 37. G McMurdy (13) 45. Women: L Brummer (22) 38.

   RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: M Neeson (9) 62. Div 2: H Elisseou (25) 62. Div 3: K Brinckley (29) 61. Div 4: G Haydon (40) 59. Captain's Trophy: M Neeson (9) 123.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: K Lozier (19) R Pelaez (8) 47. A: C Williams (11) 37 cb. B: K Lozier (19) 38 cb. C: E Bianchi (24) 40.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: D Waugh (11) 39. B: G McGuiness (17) 37. C: I Stanway (31) 41. Scr: H Doig 35 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B: Div 1: P Watson (14) K Gittoes (17) 45. Div 2: H Song (20) T Park (35) 49. A: S Helmich (11) 35. B: C Mckenna (16) 38. C: G Seto (22) 39. D: K Ko (24) 42. Scr: M Collins 32.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: P Hazeltine (7) 44 cb. B Dowd (6) 44 cb. Scr: J Kast 39. Veteran Medley: J Sutherland (27) 46. R Fuller (17) 45. Scr: T Persson 35.

   SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: S Smith (19) 38 cb. Div 2: J Mackey (23) 38. Div 3: M Lowe (37) 39. Div 4: M Palmer (42) 32.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: G Brown (30) 45. Scr: P Griffin 32.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: J Choi (15) Y Yoo (14) 48. 2B Scr: J Kim N Lee 35. D Skuthorpe (10) 43 cb.

   TALLWOODS: Men: Stableford 4B: White: Div 1: B Griffin (13) B White (17) 46. Div 2: S Murray (21) B Livermore (21) 46. B Richards (19) 40. D Mattiske (20) 38.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: Irish Team: P Grumont (9) M Gooch (17) N Moran (13) T Mitchell (27) 93. B Fitzgerald (12) 40.

   THE AUSTRALIAN: Par: 2B: P Laird (15) B Robins (20) 9 up cb. Scr: T Hoy S Cox 1 down cb.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: R Janzen (4) P Jumikis (25) 46. Scr: A Salerno C Harper 38. A: M Bentley (26) 41. Scr: V Clark 34. PM: C Shawshank (3) 41.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Parker (11) A Cooke (10) 77. 2B Scr: C Owen P Chatillon (Forster-Tuncurry) 59. Div 1: B Parker (11) 41. Div 2: M Johnston (21) 42. Div 3: S Connelly (27) 41 cb.

   TWIN CREEKS: Stableford 2B: Gold: T Shakeshaft C Lee 48. A: S Hayes (4) 40. A Scr: K Tan 39. B: T Zavvos (13) 40. B Scr: P Fernandes 24. C: T Shakeshaft (19) 44. C Scr: C Lee 20.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: K Richardson (36) R Purcell (31) 49. 2B Scr: S Uto J Chung 38. A: K Lamb (11) 42. A Scr: J Chung 33. B: P Martin (15) 42. B Scr: P Martin 28. C: R McEwen (26) 41 cb. C Scr: J Midgley 20.

   WALLACIA: Women: Stableford Yellow: A Burns (23) 35.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: G Bell (22) T Halpin (17) 74. A: F Moise (14) 39. B: T Halpin (17) 39 cb. C: I Massey (23) 41. D: R Ford (30) 40.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B Agg: J Kim (0) J Walden (0) 79 cb. 4B Scr: J Walden B Shong 43. A: S Hall (8) 40. B: T Drew (17) 42 cb. C: G Johnson (23) 47.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: G Dalton (15) 39. B: J Morrison (21) 41 cb.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: B Stanford (31) A Stanford (21) 88. A: P Andrews (5) 40. B: B Hore (18) 42. C: B Stanford (31) 44. Scr: P Andrews 35. 

 

 

 

 

 

 

 

20 June 2018
Peter Thomson died today. 88 is a great innings to reference another sport he loved. Bradman, he once said, ‘was a God when I was growing up.’ Read more
20 June 2018
The family of Australian golfing great Peter Thomson announce his passing on Wednesday 20 June 2018. Read more
Inside The Ropes
20 June 2018
ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: J Lee (11) 35. more
20 June 2018
CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: J Sukkar (Hurstville 23) P Heath (15) 44. J Sukkar (Hurstville 23) 36. more
Golf Australia