Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Pennington (19) M Lenz (6) 47. Div 2: J Lee (25) J Sieveking (31) 51. Div 1 Scr: P Lorimer S Eastman 42. Team Agg: A Pennington (19) M Lenz (6) S White (26) S Wozniak (8) 149 cb. A: S Wozniak (8) 42 cb. B: H Cho (14) 42. C: G Ward (24) 41. D: J Sieveking (31) 44.

   AVALON: Women: Stableford: W Laurich (37) 41.

   BALGOWLAH: Mxd: Stableford: 2B: R Hare (21) G Hare (14) 51. R Hare (21) 42 cb.

   BANKSTOWN: Men: Stableford 2B Agg: White: L Hawke (25) P Heaslip (21) 80. 2B Scr: M Osborne D Brooker 68. A: P Akers (9) 39. B: N Samaras (14) 40. C: L Hawke (25) 41.

   BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Feb: A: D Brown (18) 60. B: K Griffiths (24) J Perera (29) 68 to playoff. C: S Jones (41) 64. A Scr: A Wongnin 85.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: G Hutcheson (23) G Whyte (4) 78. Stableford White: R Wright (20) 35.

   BERMAGUI: Women: Stableford: A: M Hayes (6) 37. B: A Blacka (31) 38.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Shanahan (16) C Harris (24) 80. A Scr: K Wilson B Bull 50. A: G Brindley (13) 39 cb. B: B Shanahan (16) 43. C: G Noble (23) 42.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Russell (6) J Chalker (18) 79. 2B Scr: M Savoldi B Russell 63. T Armour (17) 43.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: P Torok (31) M Windsor (22) 48. M Windsor (22) 42 cb.

   BONDI: Men: Stableford: N Banwell (16) 39. Hole in one: J Sullivan at 4th.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: Z Morcillo (3) 42. B: N Zaferis (13) 39. C: D Shar (22) 45. D: D Duchen (35) 40. A Scr: Z Morcillo 39.

   BONVILLE: Men: Stableford 2B Agg: White: B Stocks (+1) B Costin (12) 75. R Grieve (16) 40.

   BOWRAL: Men: Stableford: 3B: P Aroney (13) V O'Connor (25) S Neely (25) 108.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Bennett (10) 35.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: J Trivellato (10) K Sirimanotham (3) 44. Div 2: D Bishop (15) M Zubak (17) 46 cb. Div 1 Scr: J Lawson G Scholfield 39. A: H Finocchiaro (11) 39. B: M Zuback (17) 40. C: R Pangilinan (22) 40.

   CAMDEN: Women: Stableford: 4B: P Gleeson (17) M Thorn (16) 45.

   CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: J Maguire (17) R Buttel (22) 78. J Maguire (17) 44.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B: G Krauze R Birnie 48 cb. A: J Mitford (10) 39 cb. B: R Berthon (17) 41. C: C Dawson (25) 45. Scr: S Keith 35.

   CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J Chang (24) S Murray (33) 50. A: N Yoe (9) 38 cb. B: E Kim (19) 41. C: S Murray (33) 42.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Thorn (30) R Gripper (26) 54. A: T Belfort (8) 42. B: S Lebas (18) 42. C: M Poe (20) 42. PM 2B: J Barbara (22) J Barbara (8) 50. A: R Lambert (9) 44. B: A James (17) 42. C: J Zavaglia (20) 40. 2B Scr: T Smith B Lambert 42.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: 9-hole Team: J Cryer V Hobbs L Paradine S Wolfswinkel 31.

   CHATSWOOD: Stableford: Team: H Cowling (29) R Hannaford (28) B Windle (14) R Joder (20) 99. Men: Scr: S Wilson L Cheung M Miller D Tester 70. A: L Cheung (6) 39. B: G Purcell (18) 45. C: R Joder (20) 44.

   CONCORD: Men: Stableford 2B: White: G Reilly (10) P Wotton (14) 47. 2B Scr: K Lockery G Wilson 36. A: T Williamson (13) 42. B: T Hogben (17) 40. C: S Bates (24) 39. Gold: J Nolan (36) 43.

   CROMER: Men: Stableford: A: T Edmonds (9) 40 cb. B: T Powell (18) 38. C: R Bucknell (30) 42. A Scr: C Neville 35.

   CRONULLA: Women: Par: Team: N Gray (36) K Tracy (20) L Parris (23) E Elliott (45) 14 up cb. Scr: D Rann J Thuge S Wilson J Parton 2 down.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: A: V Wah B Heathcoat 88. A Scr: I Pemble N Pepin 52. Div 1: K Chung (16) 41. Div 2: P Chislett (18) 44. Div 3: V Wah (24) 43. A Scr: J Kidd 33.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford White: A: B Tonks (13) 43. B: A Hillier (25) 39. C: J Speirs (31) 38.

   EASTLAKE: Medley: Stableford 2B: G Faint (21) S O'Neill (13) 49. A: Y Kostadinovski (12) 42. B: R Hay (14) 41. C: G Faint (21) 41. Scr: M DIckinson 40. Black: A Tilbury (35) 35.

   EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Beatty J Shaw 41. A: J Shaw (9) 40 cb. B: T Cheetham (17) 44. C: P Toohey (24) 43 cb. D: K Pope (25) 40. A Scr: G Beatty 34.

   FORSTER: Men: Stableford White: A: K Scrimshaw (14) 45. A Scr: R Duggan 35. B: W Barnes (16) 40. B Scr: R Thornton 22 cb. C: R Ellery (29) 42 cb. C Scr: P Goodwin 8.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal Feb: Div 1: P Horinek (13) 68 cb. Div 1 Scr: P Horinek 81. Div 2: R Ridikas (36) 64. Div 2 Scr: K Bridgement 86. Stableford: S Saunders (19) 36.

   GOSFORD: Men: Par White: A: M Faulkner (10) 2 up. B: L Morgan (17) 4 up cb. C: I Ferrier (22) 6 up. D: R Cruden (32) 5 up. Par: T Baumback M Smith 13 up.

   HARRINGTON WATERS: Medley: Stableford: A: D Fisher (10) 41. B: D Cahill (18) 39. C: A Tonks (29) 40.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: R Jones (10) 41.

   HORIZONS: Men: Stableford: I Harber (11) 41. Women: D Brander (5) 40.

   JAMBEROO: Men: Stableford: A: T Rodriguez (9) 40. B: N Bampton (15) 40. C: M Bartlett (23) 44. D: B Piggott (35) 38.

   KAREELA: Men: Par: 2B: I Elton R Parker 10 up cb. A: J Shanahan (11) 5 up. B: R Gair (20) 7 up. C: J Thompson (23) 7 up. Scr: H Hubbard 3 down.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: C Ferrier (13) P Harper (24) 45. A: S Dunlop (4) 41. B: C Hatzianestis (13) 40. C: P Harper (24) 38. A Scr: G Millar 36.

   LANE COVE: Men: Par: 2B: P Kennedy (21) D Cameron (30) 12 up. P Kennedy (21) 9 up.

   LEONAY: Women: Stableford: A: A Scheiler 33. B: D Leydecker 36.

   LEURA: Men: Stableford 2B multi: White: P Eastment (9) D Davies (14) 83. A: P Eastment (9) 39. B: D Davies (14) 36. C: S Jago (21) 35.

   LIVERPOOL: Women: Stroke: Ambrose: F Yang K Yang 72.75.

   LONG REEF: Men: Stableford: A: D Stockini (3) 39 cb. B: B Trbojevich 40 cb. C: E Zemancheff (22) 44. A Scr: D Stockini 36.

   LYNWOOD: Men: Stroke White: Div 1: G Roughley (15) 66. Div 2: J Visione (36) 68. A Scr: L Hobbs 74. Women: Stableford: G Kim (45) 41. M Egner (32) 33.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: D Peters (4) S Peters (24) 46 cb. M Brown (11) 39.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: D Hourigan (8) P Daley (14) 47 cb. Men: A: R Hogan (+2) 40. B: M Lewis (17) 40. C: V Szarkun (24) 40. Women: Div 1: L Fiatarone (11) 39. Div 2: L Howell (30) 37.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: C Reeves (26) G Peters (35) 48 cb. G Peters (35) 41 cb.

   MANLY: Men: Stableford: Irish Team: M Freeman (19) C Thorburn (33) D Campbell (18) D Marples (16) 88. Stableford: A: R Batstone (13) 41. B: C Yates (13) 37. C: P Beverley (25) 37. Scr: R Apfel 30.

   MASSEY PARK: Women: Stroke: C Ferrington (35) 67. Medal Feb: Div 1: B Waters (26) 68. Div 1 Scr: Y Little 84. Div 2: J Walding (31) 69. Div 2 Scr: J Walding 100.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: A Bombara (19) D Koopman (16) 50. A: C Chapman (12) 41. B: D Koopman (16) 40. C: J Smith (26) 41.

   MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: A Pritchard-Davies (13) J Bliss (16) 84. 2B Scr: B Jacobson I Rosenthal 41. A: I Rosenthal (6) 39. B: I Katz (14) 42 cb. C: K Hutcheson (23) 40. White: V Sacco (27) 33 cb.

   MOORE PARK: Medley: Stableford 2B: White: B Gaitz (17) M Tockar (21) 48. Men: F Svorinich (14) 43 cb. Veteran: I Cunningham (23) 41 cb.

   MOSS VALE: Medley: Stroke: A: S Allen (10) 67. B: P Norton (13) 65. C: M Eagles (25) 65 cb. D: R Stockell (33) 69.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: M Titley (35) R McDermid (20) 46 cb. Medal Feb: A: D Murray (8) 39. A Scr: T Muir 33. B: C Kim (16) 37 cb. B Scr: R Milne 24. C: C Han (27) 40. C Scr: K Lee 19.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Ironside (13) B Johnston (26) 88. Div 2: B Johnston (26) P Hatherley (24) 90. A: J Lin (2) 41. B: J Burt (19) 41. C: B Johnston (26) 48. D: D Osborne (29) 43.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: R Hicks (17) 64.

   NORTHBRIDGE: Women: Stableford: R McBride (40) 38.

   NOWRA: Men: Stableford: C Stubbs (13) 41.

   NSW: Men: Stableford: 2B: S Tomlin (16) A Dihm (10) 46. A Dihm (10) 40 cb. Scr: T Bostock 33. Stableford Gold: M Messis (30) 31. Stableford: Challenge: Navy Officers 2.5 sq NSW GC 2.5.

   OATLANDS: Men: Stableford: 2B Agg: G Isaac (15) R Palin (11) 77. A: M Seamons (5) 40 cb. B: G Isaac (15) 40. C: J Horsfield (22) 39 cb. A Scr: S Tarrant 39. Women: E Hong (16) 35 cb.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: A: B Stuart (15) 38. B: K Van Dam (29) 37 cb.

   PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: A De Vries (9) 65. B: A Bragg (14) 66. C: B Gough (23) 66. A Scr: B Clapham 70. Stableford: J Ingram (33) 39 cb. Women: I Illingworth (29) 34.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B multi: D Currie (10) G Rivet (11) (Dunheved) 87. 2B Scr: J Gadd J Gadd 80. Men: A: B Cho (9) 41 cb. B: D Latty (13) 39 cb. C: J Mejia (31) 41 cb.

   PYMBLE: Men: Stableford: 2B: S Gupta (13) J Simon (21) 49. P Dwyer (22) 43. Women: L Dickinson (8) 36.

   RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Neeson (10) 39. Div 2: P Cheang (25) 41. Div 3: R Walsh (29) 39. Div 4: C Weller (40) 38.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Madgwick (15) M Simpson (13) 49. 2B Scr: A Wilson W Palmer 36. A: J Ross (8) 39. B: M Simpson (13) 42. C: J Hart (26) 40 cb. Scr: Z Kirk 34.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: T Roarty (20) S Cooper (15) 48.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: B McKissock (8) 68. A Scr: G Edwards 79. B: K Barnes (14) 69. B Scr: G Forster 87. C: C Cayless (19) 69. C Scr: R McRae 92. D: B Carter (29) 68. D Scr: S Kim 95. Stableford: L Gilbert (31) 38.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: G Brian (26) K Lotty (28) 49. 2B Scr: M Reeve L Butler 41. G Brian (26) 43.

   TALLWOODS: Men: Stableford: P Madgwick (19) 43.

   TERREY HILLS: Mxd: Stableford: 2B Agg: L Corbett (13) A Jodrell (7) 79. P Carver (33) 43. Scr: A Jodrell 31.

   THE AUSTRALIAN: Stroke: 2B: R Haik (22) T Daniels (24) 62 cb. Scr: P Baker J Barbour 73.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: M Lau (20) C Pan (19) 44. Scr: M Jumikis K Chandler 33. A: B Johnson (8) 39. A Scr: D Malony 35. PM: M Jumikis (6) 38. Hole in one: T O'Rourke at 7th.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: B Wilcock (25) C Smith (19) 49 cb. Scr: B Willett R Oliver 42. Div 1: R Royal (13) 45. Div 2: G Bradley (17) 41. Div 3: A Mason (25) 40 cb.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Lim (10) 40. A Scr: K Tan 37. B: T Green (17) 38. B Scr: M Chow 24. C: B Wilson (21) 37. C Scr: C Lee 18. Women: Green: L Edwards (36) 27.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: L Moore (28) S Ludowici (15) 51. Scr: A Sutton G Harkness 34. A: C McBride (9) 41. A Scr: A Saville 32 cb. B: J Betts (14) 40. B Scr: J Betts 26. C: L Moore (28) 43. C Scr: M Zhang 20.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: B Shapiro (14) B McLachlan (16) 78. A: B McLachlan (16) 41. B: K Davis (21) 40. C: V Carlow (26) 36 cb. D: B Morgan (32) 40.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: B Leithhead (24) T Brooks (32) 47 cb. A: M Whittaker (9) 41. B: W Taylor (18) 39. C: P Fraser (30) 38 cb.

   WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: R Treweek (12) 42. B: D Hansen (14) 44. C: W Toms (26) 42.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: P Inglis (26) N Saunders (22) 46. S Crestani (24) 41.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: D Sutton (31) P Hetherington (15) 51. A: G Kershaw (5) 40. B: R Cross (15) 42. C: D Sutton (30) 46. A Scr: D Grogan 36. 

17 August 2018
Zach Murray is already focusing on the myriad positives after his bold run at the US Amateur Championship ended today. Read more
17 August 2018
There will be a public memorial service on Thursday, 27 September to reflect upon and celebrate the life of Jarrod Lyle. Read more
Inside The Ropes
17 August 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: R Abraham (12) 23. more
17 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: 2B Agg: C Kim (20) S G Kim (18) 73. S Kim (18) 39. more
Golf Australia