Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: J Slater (18) G Fraser (13) 49 cb. Div 2: I Robertson (23) P Greenland (21) 49. Scr: M Herbert I Malcolm 38 cb. Team Agg: D Clay (0) A Williams (5) W Wells (13) L Malcolm (9) 143 cb. A: S Wozniak (9) 41 cb. B: G Fraser (13) 40. C: P Greenland (21) 44. D: G Debney (27) 39 cb.

   BALGOWLAH: Medley: Stableford White: A: S Moore (8) 44. B: J Richards (21) 42 cb. C: I Bradley (28) 40 cb.

   BANKSTOWN: Men: Stableford 2B Agg: Black: J McCaffery (24) D Andrews (15) 70 cb. A: J Kirgan (10) 36. B: D Bithell (13) 36. C: K Adams (25) 41.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: C Meridith (24) 38.

   BAYVIEW: Men: Stableford 2B Agg: Black: M Touw R Loewenthal 74. A: J Fabbro (10) 39. B: S Catterick (13) 40. C: P Trew (28) 40. Scr: M Marr 35.

   BELMONT: Men: Stableford: A: R Galbraith (13) 39. B: R Poole (20) 43. C: P Purcell (24) 38 cb.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Johnson (15) G Ward (28) 50 cb. A: C Bergmann (12) 41. B: T Motsos (20) 43. C: S Georgiadis (25) 46. Scr: K Rae 34 cb. Trophy: S Georgiadis (25) 46.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: B Maree (21) A Kratiuk (Woolooware 26) 47. 2B Scr: B Russell M Savoldi 36. A: B James (12) 39. B: L Budden (16) 40. C: D Chou (20) 39.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Walsh (18) G Hilder (22) 43. B Tulloch (17) 39.

   BONDI: Men: Stableford: D Dewey (14) 39 cb.

   BOWRAL: Men: Stroke: Ambrose: D Anderson (25) W Keirnan (31) T Devin (22) 58.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: P Wood (10) W Brown (14) 46. Div 2: B O'Donnell (21) P Neave (20) 45 cb. Scr: M Dowd D Renouf 37. A: P Wood (10) 42. B: A White (18) 40. C: A Thomas (23) 39.

   CAMDEN: Women: Stableford: Div 1: L Dredge (22) 40. Div 1 Scr: M Ross 25 cb. Div 2: E Kierans (32) 40. Div 2 Scr: A Sharp 14. Div 3: P Morrison (36) 34. Div 3 Scr: P Morrison 8.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B Agg: White: D O'Kane (9) G Newman (29) 77. D O'Kane (9) 40.

   CAMPBELLTOWN: Mxd: Stableford: 2B: D Terrey R Wheatley 52. A: I Barry (5) 41. B: R Butchers (13) 45. C: R Wheatley (22) 44. Scr: S Vaughan 35.

   CARNARVON: Women: Stableford: 2B: I Lee (16) S Kim (16) 46 cb. Div 1: I Lee (16) 39. Div 2: A Ko (19) 38. Div 3: B Lynch (31) 39.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Phegan (29) M Scott (22) 48. A: D Ford (10) 40. B: S Moran (14) 40. C: M Scott (22) 40. Gold: R Nery (30) 37. PM 2B: D Nelson (17) T Pagliaro (11) 49. A: M Chizzoniti (5) 40. B: G Pattison (16) 44. C: J Giorgiutti (33) 43. 2B Scr: D Gale J Bugdalski 42. Hole in one: S Moran at 11th.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Agg: L Luo (23) R Li (28) 81. A: S Wilson (5) 45. B: R Caithness (18) 44. C: B Scott (24) 44.

   CONCORD: Men: Stableford 2B: White: P Breaden (22) J Cistulli (17) 50. 2B Scr: M Fishburn M Alison 39. A: J Brindle (12) 42. B: D Hughes (14) 44. C: D O'Brien (30) 46. Gold: K Goodrick (36) 37.

   CROMER: Medley: Stableford: 4B: I Cantwell (10) I Ballard (24) 47. Scr: D Simpson J Ponder 42. A: I Cantwell (10) 37 cb. B: D Ridgway (20) 39. C: L Paton (26) 37. Scr: D Simpson 34.

   CRONULLA: Women: Stableford: A: L Steege (14) 40. B: N Harwood (22) 34. C: L Lyons (32) 36 cb. D: P McAloon (43) 32. Scr: N Haines 32.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: F Jackson P Hayes 51 cb. Scr: M Smith R Niccol 39. Div 1: M Smith (6) 41. Div 2: T Allen (21) 41. Div 3: F Walker (24) 43. Scr: M Hay 38.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford White: A: J Gunn (15) 42. B: A Drurey (22) 42. C: A Bagtas (29) 44.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: J Wright (10) 39. B: D Bridge (13) 41. C: B Brown (23) 40. D: K Byrne (29) 44. Scr: M Stephens 33.

   ELANORA: Women: Stableford: F Warne (21) 41.

   EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: L Dawkings (21) B Theobald (17) 48 cb. Div 1: K Overhall (10) 40. Div 2: B Theobald (17) 39 cb. Div 3: L Dawkings (21) 41. Div 4: P Toohey (25) 41.

   GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: M Diston (23) D Tolley (10) 82. Div 1: D Tolley (10) 40 cb. Div 2: M Diston (23) 42.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: C Dirks (11) 41. B: P Hawley (28) 43.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: S Cross (17) 39.

   HORIZONS: Men: Stableford White: L Willingham (11) 40. J Kaars (18) 39. Women: K O'Berg (42) 37. A McClintock (18) 37.

   JAMBEROO: Men: Stableford White: A: A Smith (11) 41. B: M Tedeschi (15) 40. C: B McDonald (24) 45. D: C Cuthbertson (34) 39.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B: P Lesmond (23) K Wood (25) 51. A: G Innes (14) 40 cb. B: W Bonamy (21) 41. C: C Martin (24) 37. Scr: D Boyle 32. Hole in one: W Bonamy at 2nd.

   KILLARA: Men: Stableford 2B: White: J Hutton (35) G Hutton (31) 48. Scr: T Wray D Williamson 40. A: A Jones (13) 43. B: G Smith (17) 39. C: J Hutton (35) 41.

   KOGARAH: Men: Stableford White: A: A Longman (11) 41. B: N Odze (13) 40 cb. C: S Shun (22) 37 cb. Scr: D Gallagher 36.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B multi: J Back (14) W Belgre (10) 72. G Rothery (24) 41.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B: D Strevens S Skinner 49. A: M Snell (10) 40. B: S Skinner (14) 43. C: B Brennan (28) 44. Scr: M Crusie 39.

   LYNWOOD: Men: Stableford 2B: White: T Fin (22) B Harrison (22) 49. Div 1: G Stroud (6) 43. Div 2: B Harrison (17) 42. Scr: D Gibson 35. Women: A Stannard (38) 40. M Egner (31) 35.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: J Jones (11) M Rowles (26) 46. P Bartley (20) 41. Scr: R Haywood 33.

   MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B: White: P Judd (34) M Morsanuto (15) 50. G Ward (22) 44 cb.

   MANLY: Men: Stableford 2B: White: B Pfafflin (18) J Coady (28) 52. A: M Paynter (8) 41 cb. B: A McManus (16) 39. C: J Coady (28) 42.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: J Walding (33) 43.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: D Grant (21) A Van Dam (9) 49. A: D Judge (12) 43. B: A Peagam (15) 41. C: T Preston (32) 42. Scr: S Beverley 32 cb.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: J Wicks (7) P Todd (19) 51. A: J Wicks (7) 41 cb. B: B Dyball (15) 43. C: P Douglas (32) 44.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Eller (5) 39. B: D Fink (17) 38. C: K Horton (32) 41 cb. Veteran: I Robertson (24) 40.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: J Shoudra (12) 40. B: D McGuinness (16) 41. C: R Targett (33) 46.

   MUIRFIELD: Men: Par: 2B: C Huang (17) J Craig (18) 10 up. A: D Crangle (4) 3 up. A res: J Bower (10) 4 up. B: C Huang (17) 7 up. C: P Goddard (23) 5 up. C res: C Fitzgerald (34) 5 up.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: A Leo (14) R Shuttleworth (7) 77. Div 2: H Bell (27) A Richards (26) 77. A: I Ray (13) 41. B: C Moore (15) 41. C: D Karthi (25) 41. D: J Savage (32) 39.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: E Graczynski (21) 42 cb.

   NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Trophy: B Coleman (34) 37.

   NOWRA: Men: Stableford: R Tooley (25) 43.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: D Spilstead (6) D Spilstead (12) 45 cb. Men: L Furlong (Bondi 14) 39 cb. Scr: A Cutler (Killara) 33. White: P Perrie (27) 32 cb. Gold: S Watt (36) 17. Women: M McCarthy (16) 31.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: D Singh (6) J Carr (24) 49 cb. A: Y Park (+2) 44. B: A Tunks (15) 42. C: G Wright (20) 41. Scr: Y Park 46. Hole in one: S Kelly at 9th.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B Agg: White: M Todd (16) D Ridley (16) 77. Div 1: M Killoran (11) 43. Div 2: D Rivett (32) 44. Scr: K Ferguson 35. Women: M Coulton (31) 34.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Burazin (3) B Linsdell (15) (Dunheved) 48. 2B Scr: P Morris D Neill (Dunheved) 44. A: D Burazin (Dunheved 3) 42. B: P Cormack (SGA 13) 41 cb. C: J Masters (23) 41. Women: T Jung (23) 35.

   PYMBLE: Men: Stableford: 2B: W Ryan (5) N Waddington (5) 48 cb. W Ryan (5) 42. Women: E Pierce (8) 37 cb.

   RICHMOND: Medley Split Six: Div 1: S Errey (9) C Kirk (13) 65 cb. Div 2: P Burke (20) C Muir (25) 69.

A: D Evans (10) 40. B: K Powell (16) 41. P Burke (20) 42.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: Div 1: J Macken (10) 39. Div 2: G Blann (13) 41. Div 3: S Shaun (30) 44. Scr: M Sidgreaves 33.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford 2B: Div 1: J Song (8) B Oh Bae (15) 45. Div 2: B Carter (29) I Allen (21) 48. A: R Jeong (12) 40. Scr: M Collins 34. B: N Apps (15) 42. C: G Chen (20) 36. D: D Furlong (28) 37.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: C Farnham (10) 44.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: N Whiteman (1) 43 cb. B: D Potter (15) 43. C: S Davidson (31) 41. Scr: N Whiteman (1) 42. Div 1: Y Kim (12) 34.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: J Cozens (12) G Hough (8) 48 cb. 2B Scr: J Park M Park 43. A Kim (9) 43.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: T Bodycote (28) 43. R Drinkwater (12) 41.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B multi: B Carpenter (25) N Drabsch (24) 84. J Carter (15) 40.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Ghosh (18) A Sank (14) 48. Scr: C Ueda J Hawkes 42. S Cleary (Royal Sydney 15) 40.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: G Read (21) R Stinson (17) 48. 2B Scr: E Kirkland S Mecham 40 cb. Div 1: C Hughes (8) 42. Div 2: E Timp (20) 40. Div 3: I Knight (32) 40.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: M Clarke (1) 38. A Scr: M Pearce (+2) 39. B: S Shearer (17) 36. B Scr: S O'Connor 21. C: J Tamine (31) 35. C Scr: A Chua 16. Women: Green: T Williams (45) 40.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D McCarter (22) P Mcsorley (25) 47. Scr: J Lam C Sung 34. A: A Duoglas (12) 40. A Scr: G Wood 33. B: T Dunne (17) 41. B Scr: T Dunne 24. C: D Burton (26) 40. C Scr: P Martin 20.

   WARRINGAH: Men: Stableford Irish Team: White: J Kelly (19) M Sladden (13) R Creighton (20) B Dutfield (16) 105. A: B Dutfield (16) 40 cb. B: C Drungle (Moore Park 21) 39. C: M Cohn (23) 40. D: B O'Sullivan (36) 39 cb. Trophy: M Cohn (23) 40 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: G Henderson (15) D Henderson (13) 46 cb. W Taylor (19) 40.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: Div 1: S Willis (16) 39 cb. Div 2: J Hammond (20) 43.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: P Eves (19) G Charles (27) 49. A: K Pitty (9) 42. B: L Willis (17) 39. C: P Eves (19) 40. Scr: J Hyde 36. 

20 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
20 January 2018
It was the day of bonus golf at the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts. Read more
Inside The Ropes
19 January 2018
REDLAND BAY: Stableford A: M Bennett 43 P Thomas 38 M Wallace 37 M Stanley 36. B: R Douglass B Morris T Bougourd 37 N Alcott 36. NTP: M Stanley ... more
19 January 2018
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: D Wilson 42 R Nielsen S Getwansun 38 R Brown 37 C Ashby 36. more
Golf Australia