Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Thursday

 

  ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Ferguson (30) A Kennedy (25) 78 cb. 2B Scr: N Warren W Bergmann 61. Men: A: N Warren (6) 40. B: D Roams (16) 39. C: J Radojevic (21) 43. Women: A Kennedy (25) 40 cb.

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Shin (18) 38. Div 2: E Kang (28) 36 cb.

   BANKSTOWN: Women: Stableford: Div 1: L Conroy (19) 38. Div 2: S Beves (25) 36. Trophy: R Dickson (26) 35.

   BARDWELL VALLEY: Men: Stableford 2B: White: K White (9) B Meyn (6) 47. A Edson (28) 40. Scr: D White 31. Women: 3B: M Hayward (22) J Kinkead (23) F Bruhns (31) 47. F Bruhns (31) 38.

   BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: A: G Tisdell (13) 38. B: N Speranza (19) 41. C: J McIntosh (27) 46. D: R Buckley (29) 42.

   BAYVIEW: Women: Stableford Gold: Div 1: D Danielson (15) 38. Div 2: J Mansson (19) 37. Div 3: J Muller (37) 40. Stroke: C'ship: D Sainty bt C Freeman 1up. M McKewen bt P Gillett 6-4. J Longworth bt E Fisher 3-1.

   BERMAGUI: Men: Par White: A: W Moore (6) 3 up cb. B: R Cattanach (20) 4 up. C: M Luland (32) 6 up.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: B Kelly (32) 46. Div 2: S Mcarthur (19) 43. Div 3: K Maughan (27) 42. A: B Teasdale (18) 41. B: C Parkinson (27) 41 cb.

   BLACKHEATH: Women: Stableford: 2B: Div 1: A McAlister (31) S Walker (20) 45 cb. Div 2: J Aitken (41) Y Murray (23) 40.

   BOTANY: Veteran: Stroke: Ambrose: D Eastaugh B Armstrong (6.25) 58.75.

   BOWRAL: Women: Stableford: R McGinnes (29) 36.

   BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: S Hopkins (10) 35 cb. Div 2: N Carey-Berryman (31) 34 cb. Div 3: D Jackson (34) 36.

   BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: M Horder (17) P Holland (22) 53. A: H Tulloch (12) 39. B: M Horder (17) 45. C: P Fay (23) 44.

   CABRAMATTA: Stableford Veteran Men: White: W Easterbrook (11) 37 cb. Women: Div 1: R Perkins (17) 37. Div 2: N Wintzloff (33) 33.

   CAMDEN: Men: Stableford: 2B: G Matheson (3) R Van Den Bergh (10) 48. 2B Scr: G Matheson W Shaw 39. A: R Van Den Bergh (10) 40 cb. A Scr: G Matheson 35. B: D Byrne (14) 40. B Scr: D Morris 26 cb. C: M Vance (25) 43. C Scr: L Patterson 19 cb.

   CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: P Turner (9) 37 cb, J Romano (15) 37 cb. Veteran Women: G Marsden (23) 37, L Garrad (32) 34 cb.

   CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: B West (19) B West (20) 45 cb. Men: G Neil (The Grange 24) 39.

   CASTLE HILL: Women: Stroke: Ambrose: K Romer D Mathieson (9) 65. Scr: J Cannon L Papandrea 73.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: P Barrass (27) 38.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: R French (20) 36. Div 2: A Robson (28) 40. Div 3: G Denney (44) 34.

   CONCORD: Medley: Stableford: S Rorie (20) 37.

   CROMER: Women: Stableford: A: C Gilmour (18) 34. B: P Tyson (35) 30 cb.

   CRONULLA: Men: Stableford: 4B: B Francis (14) J Harvey (36) 48 cb. Scr: S Brown R Ryan 37. Hcp: M Corbett (22) 44. Scr: S Holden 36.

   CUMBERLAND: Medley: Stableford: D: A Duran (32) 42.

   DUNHEVED: Women: Stroke: Div 1: E Aspland (25) 67. Div 2: F Daniels (35) 75. Gold Medal: E Aspland (25) 67.

   ELANORA: Men: Stableford: K Pritchett (27) 41.

   EVERGLADES: Women: Stableford: 2B: D Neate (28) M McCarthy (35) 49. Div 1: M Weatherstone (21) 35. Div 2: D Neate (28) 38. Div 3: N Harris (37) 37.

   FAIRFIELD: Snr Stroke White: A: A Hardy (12) 68. B: L Pittman (22) 55. C: G Wells (28) 57.

   FOX HILLS: Stableford Veteran Men: White: G Clarke (25) 42. Women: A Griffith (25) 40.

   GEORGES RIVER: Women: Par: Div 1: F Chin (23) 8 up. R Te Amo (21) 2 up. Div 2: P Collins (40) 4 up. F Cripps (32) 3 up.

   GIBRALTAR: Men: Stroke: P Smith (16) 65 cb.

   GLENMORE: Men: Stableford: G Willmington (24) 42.

   GORDON: Men: Stableford: 2B Agg: M Phillips (18) A Treloar (21) 78. A: P Waddell (4) 34 cb. B: D Ticehurst (14) 41. C: S Sinclair (22) 40. Women: J Elvy (33) 33.

   HARRINGTON WATERS: Women: Stableford White: R Longfield (21) 37 cb.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: K Sinton (17) 45. Div 2: G Anderson (31) 44.

   KOGARAH: Women: Stableford: 3B: K Morris (33) J Davey (33) D Moran (12) 39. Stroke: Bowl: C Russo 278.

   LANE COVE: Women: Stableford: S Ridd (28) 37.

   LEONAY: Stableford: 2B: K Sowter (21) J Wright (15) 47. A: M Rajca (6) 40. B: P Alewood (18) 44. C: J Holmes (24) 39.

   LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: B Kable (26) T Nguyen (11) 50. 2B Scr: M Baltyn L Richards 39 cb. A: A Seymour (5) 39. B: D Olesen (18) 39. C: B Kable (26) 42.

   LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: J Jansson (12) 34 cb. Div 2: D Ronald (29) 37. Div 3: I Fergusson (45) 36. 9-hole: R Milsted (42) 17.

   MANLY: Men: Stableford: M Mellowes (26) 41.

   MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: A: T Ortiz (19) 43 cb. B: N Ward (31) 43.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: P Canty (14) K Cameron (19) 52. A: A Parker (13) 45. B: B Bushell (16) 45. C: I Cairns (29) 44. Scr: N Hayes 34. Hole in one: A Bonanno at 14th.

   MONA VALE: Women: Stableford: A: J Tebbutt (18) 39. B: A Billingham (28) 37. C: C Binfield (32) 43.

   MOORE PARK: Medley: Stableford 2B Agg: Gold: C Novis (28) B Hurwitz (25) 77. Men: White: N Grusd (24) 41 cb. Veteran: Gold: P Thomas (28) 43. Women: S Durst (17) 38.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: Div 1: V Bamford (12) 35. Div 2: G Patrick (29) 35. Div 3: M Gibbons (44) 35.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: A: K Pawley 34. B: J Fowler 34. C: N Kindler 40.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: C Ward (14) 37.

   NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: J Sing (38) 38.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford 2B: White: J Cistulli (35) G Darbon (18) 48 cb. 2B Scr: J Mackenzie P Gainsford 40. Men: Trophy: B Stammer (29) 44. Women: H Harlow (15) 26.

   NSW: Women: Par: 3B: D Lindsay (30) M Wilde (19) M Byrne (27) 12 up cb.

   OATLANDS: Women: Stableford: Team: R Jones (32) J Lindsay (34) J Young (38) J Goudge (21) 96.

   PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: M Ryan (Howlong 21) B McVeigh (Howlong 18) 49. P Bailey (36) 44. Women: C Cannon (32) 29.

   PENNANT HILLS: Women: Stableford: Div 1: L Shaw (14) 40. Div 2: R Hosking (23) 41. Div 3: R Artlett (31) 37. Trophy: R Hosking (23) 41. Stroke: L Shaw (14) 83.

   PENRITH: Women: Par: Div 1: J Hazer (21) 2 up. Div 2: S Tait (36) 3 up.

   PYMBLE: Women: Stableford: 4B: L Hammond (11) L Crighton (27) 50. Div 1: D Keevy (19) 39. Div 2: L Crighton (27) 37. Div 3: M Lind (36) 39. Scr: K Cant 26.

   RANDWICK: Veteran: Stroke: Medal Nov: Div 1: P Illidge (23) 55. Div 2: M Kandara (9) 59.

   RICHMOND: Women: Stableford: C Salkeld (45) 35.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: M Westgarth (17) 38. Div 2: J Baldry (28) 38. Centenary: Div 2: R Clune (40) 50.

   SHELL COVE: Medley Stableford: D Hall (28) 39, K Miller (6) 38 cb. Women: K Tanner (27) 42, K Green (14) 40.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: Team: P Nichols (26) K Price (17) T Diserens (15) T Higgins (21) 94. A: G Sheperd (11) 40. B: T Diserens (15) 42. C: G Clarke (23) 42. D: R Hackett (27) 39.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran: Stableford: 2B Agg: B Hammond (21) D Cambell (17) 85. B Bahan (22) 45. B Smith (31) 35.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: 2B: C Crawley (13) J Crawley (10) 48. Div 1: W Brown (7) 39. Div 2: R Ledden-Cooper (33) 38. A Scr: W Brown 32.

   ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: D Devlin (Howlong 23) S Wakeford (14) 79. 2B Scr: M Robertson (Windsor) G Raper 63. A: D Watson (11) 42. B: E Bome (18) 41. C: B Hughes (The Coast 22) 41. Scr: W Wang 37 cb. B Clementson (PGA) 40. Visitor: D Deviln (Howlong 23) 43. 2B Agg: Gold: P Foley (28) J Mison (32) 77 cb. M Pollard (31) 41. Women: P Pitsawong (9) 35.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: D Hillhouse (Camden 9) 38 cb. B: V Rhee (15) 36 cb. C: J Loader (29) 45. Scr A: P McGuffie 37. B: P Hew 23. C: G Blackman 21.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Yo (14) 39. Div 2: N Papps (29) 36.

   TALLWOODS: Women: Stableford: Veteran Women: J Gould (23) 34. L Prout (26) 33.

   THE COAST: Women: Stableford: Div 1: M Hogan (20) 33 cb. Div 2: G Earle (28) 37. Veteran: R Levy (18) 39.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: S Hillier (27) D Westwood (16) 102. Men: Div 1: W Ronald (19) 43. Div 2: S Hillier (27) 45. Women: L Aston (Kareela 28) 35. Scr: S Gough 31.

   WAKEHURST: Women: Par: A: L Brown (23) 4 up. B: M Wilson (35) 2 up.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: T Brady (21) J Pearce (26) 49. 2B Scr: P Borsato B Gibbons 36. A: B Gibbons (10) 42. B: H Proctor (17) 37 cb. C: T Brady (21) 42 cb. Veteran: J Hasler (18) 40. Super Veteran: J Pearce (26) 45.

   WARRINGAH: Men: Stableford White: N Hobbs (8) 36. Women: Stableford: T Walker (35) 40.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford 2B: White: M Hamwood (16) R Pym (30) 49. Men: S Parker (24) 42. Scr: C Stockley (5) 31. Women: M Cawthorne (13) 36.

   WINDSOR: Men: Stableford: 2B multi: P James (19) J Hogg (16) 87. Mxd: B Wassens (34) Z Wassens (29) 72. Women: N Ponnusamy (30) J Brown (14) 63. Men: S Wall (22) 42. Women: D Haigh (27) 37.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: G Shanahan (24) 39. B: G Christie (33) 38.

   WYONG: Women: Stableford: Div 1: M Qu (21) 37. Div 2: J Wicks (24) 39. Div 3: D Holmes (40) 32.

22 November 2017
Karl Vilips is the youngest player in the Emirates Australian Open field at the tender age of 16. Read more
22 November 2017
It’s with severely tangled emotions that Jarrod Lyle comes to this week’s Emirates Australian Open. Read more
Inside The Ropes
22 November 2017
KOOYONGA: Women Stableford: All grades: M Frogley L Pittman 34 M Emmett 33 S Jarvis 32 L McGough 31 A Wyett 30. 9-Holes: K van Dissel S Fuller M ... more
22 November 2017
MELVILLE GLADES: Tuesday November 21 - Ladies Stableford: Winner: J Northrop 37pts. Runner-up: B Foster 36pts. Good Scores: C Stocker N Katnic 35 H ... more
Golf Australia