Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Sunday

 

ACT

   GUNGAHLIN LAKES: 4B Stableford: J Masullo A Ciaccia 47, L Marshall C Tully 47, R Maxwell M Elliott (Federal) 45. NTP: P Smith (3rd), B Rogers (5th). Balls To 41 cb.

NSW

METROPOLITAN MAJOR PENNANT: DIV 1: Sec 1: The Lakes 3-1/2 drew Avondale 3-1/2, Pymble 6 bt St Michaels 1. Sec 2: The Autralian 5 bt Mona Vale 2. Sec 3: Bonnie Doon 5 bt Ryde-Parramatta 2, Pennant Hills 4 Moore Park 3. Sec 4: NSW 6 bt Banktsown 1. DIV 2: Sec 1: Killara 5 bt Dunheved 2. Sec 3: Castle Hill 5 bt Fox Hills 2. Sec 4: Monash 4 bt Murifield 3, Cronulla 3-1/2 drew Liverpool 3-1/2. DIV 3: Sec 1: Cumberland 5 bt Manly 2, Palm Beach 5 bt Massey Park 2. Sec 2: Carnarvon 6 bt Lakeside 1, Asquith 3-1/2 sq Woolooware 3-1/2. Sec 3: Kogarah 5-1/2 bt Antill Park 1-1/2. Sec 4: Wakehurst 4-1/2 bt Wallacia 2-1/2. DIV 4: Sec 1: Randwick 5-1/2 bt Bardwell Valley 1-1/2, Bexley 5 bt Campbelltown 2. Sec 3: The Coast 4-1/2 bt Northbridge 2-1/2, Leonay 5 bt Richmond 2. Sec 4: Beverley Park 4 bt Brighton Lakes 3. DIV 5: Sec 1: Springwood 6 bt Georges River 1, Chatswood 5 bt Hurstville 2. Sec 2: Kareela 6-1/2 bt Bondi 1/2. Sec 3: Gordon 6 bt Macarthur Grange 1.    

WOMEN'S METROPOLITAN MAJOR PENNANT: DIV 1: Sec 1: St Michaels 3-1/2 bt The Australian 1-1/2, Bonnie Doon 3 bt Moore Park 2. Sec 2: Castle Hill 3 bt The Lakes 2, NSW 2-1/2 drew Concord 2-1/2. DIV 2: Sec 1: Cronulla 4 bt Penrith 1. Sec 2: Ryde-Parramatta 5 bt North Ryde 0.    

NSW

   ASQUITH: Men: Stableford: Div 1: S Hwang (9) 38 cb. Div 2: L Burt (21) 42. Women: A King (26) 36.

   AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: T Heesh (15) R Nohra (15) 45. Men: G Bower (17) 39. Women: J Morrison (25) 35.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: N Mclean-Smith (14) R Appleby (17) 47. Men: A: J Colella (3) 38. B: D Jeacle (13) 43. C: G Kinsey (22) 39. Women: L Gourlay (34) 34.

   BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: S Ramsay (24) 45. Hole in one: R Winney at 17th.

   BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: B Ferguson (15) J Grima (16) 49. B Ferguson (15) 44.

   BAYVIEW: Men: Stableford: A: G Whyte (4) 37. B: J Dixion 39. Women: B Arnott (25) 35.

   BELMONT: Men: Stableford: Div 1: B Edgar Jones (13) 36 cb. Div 2: M Ward (36) 39. Women: D Michilis (29) 36.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: M Longhurst (25) 43. A: E Koukos (6) 40. B: J Doueihi (17) 39. C: B Tucker (21) 40. D: D Evans (37) 38. Scr: R Emmerick 29.

   BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Whitaker (17) P Frilingos (17) 47. J Bond (20) 41 cb. Scr: M Pullen 34.

   BONDI: Men: Stableford: 2B: F Austin (10) C Potts (8) 43. D Boland (9) 37.

   BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B Agg: P Comninos (6) M Dwyer (22) 71. A: P Comninos (6) 39. B: J Hersch (16) 37. C: D Eskell (21) 40. Scr: P Comninos 33. Women: Par: 2B: S Eskell (33) A Burg (23) 7 up.

   BOTANY: Men: Stableford: S Waller (21) 42. Women: Div 1: P McCanna (19) 39. Div 2: K Oberg (32) 36.

   BREAKERS: Men: Stroke: A Scr: J Gilchrist 72. A: J Gilchrist (14) 58. B Scr: D Farthing 80. B: D Farthing (16) 64. C Scr: C Cairncross 88. C: C Cairncross (22) 66.

   BRIGHTON LAKES: Medley: Stroke: M Pitchford (20) 58.

   CABRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: T Argent (24) A Casey (16) 44. 2B Scr: G Khalil B Luu 33. Men: A: M Morley (11) 37. B: A Er (20) 35 cb. Women: M Dunn (12) 39.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: A Kassis (19) S Curtis (17) 47. A: M Brooks (17) 39. B: A Kassis (19) 37. Women: Stroke: Medal: Div 1: C Tucker (17) 72. Div 1 Scr: A Cho 86. Div 2: M Park (18) 76. Div 2 Scr: E Kim 99. Div 3: W O Kim (27) 76. Div 3 Scr: H R Chung 106.

   CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: G Weber (15) A Weber (24) 50. Men: A: G Murdocca (9) 38. B: S Chapman (13) 38. C: A Weber (24) 42. Women: E Morin (15) 38. Medley: PM 2B: W Cash (10) C Shin (11) 46. Men: A: L Passaro (12) 39. B: B Seale (14) 40. C: M Lillyman (24) 35. Women: C Shin (11) 36. Medley: 2B: B Yap G Soo 36.

   CHATSWOOD: Men: Stroke: Medal Mar: A: T Savage (10) 60. B: B Jarvis (18) 61. C: E Hansen (20) 58. Scr: L Cheung 68. B Scr: B Jarvis 75. C Scr: E Hansen 78. Medley: Stableford 2B: Black: A Hart H Zhong 48. T Thelwell (19) 42. B Chapman (21) 39. Women: H Zhong (45) 37.

   CONCORD: Medley: Stableford: 2B: S Rorie (18) G Pisani (22) 46 Cb. Men: White: A Clark (22) 41 Cb. Women: S Phillips (10) 39.

   CROMER: Medley: Stableford: 4B: J Macqueen (30) H Wilson (18) 47. Split Six: J McCormack (21) T Kardash (17) 64. J Wang (24) 39 cb.

   CRONULLA: Men: Stableford: P Goh (18) 40. Scr: S Liddy 28 cb. Cock o' Walk: J Mcfarlane D Addinall bt J Sanderson D Wallace 5-3. Women: Scr: J Thuge 31. J Thuge (8) 39.

   CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: P Duclos B Cooper 94. Men: Div 1: R McCollough (8) 39. Div 2: B Cooper (21) 43. Div 3: D Angus (25) 41. Scr: B Jack 30. Women: E Lee (24) 36. Stroke: D Morgan (13) 75.

   DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: R Espiritu (19) A Gonzales (23) 47. D Barber (15) 38. Scr: T Earp 27. Mxd: T Horan (22) M Horan (23) 45. Women: M Charan (35) 35 cb.

   EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R Murray (12) 43. B: A Stuart-Thompson (14) 39. C: O Nilan (33) 48. A Scr: G Mcglynn 36.

   ELANORA: Medley: Stableford: 4B: R Austin (29) A Vaughan (21) 48.

   EVERGLADES: Veteran: Stableford: 2B: M Elliott (5) C Timmis (20) 40 cb. Medley: J Moore l (36) 36 cb.

   FOX HILLS: Medley: Stableford: D Schell (22) 38.

   GOSFORD: Medley: Stroke: Ambrose: L Cruickshanks L Kelly B Margin C Cruickshanks 57.625.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stroke: Medal Mar: A: D Pasfield (15) 73. B: G Moylan (23) 74. C/Medal: B Tyas (32) 68.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: D Sewell (22) 43.

   KILLARA: Men: Stableford: Div 1: C Roles (3) 42. Div 2: J Snowball (23) 41. Women: T Hall (26) 39. Medley: Cup: E Bahnsen (34) C Bahnsen (23) 49. Mxd: Father/Daughter Trophy: J Shirley (11) L Huang (18) 44 cb. Mother/Son Trophy: K Cistulli (23) J Cistulli (35) 51.

   KOGARAH: Medley: Stableford: 2B: E Styles (19) P MacCormack (17) 45 cb. Men: D Fletcher (16) 38 cb. Scr: A Rachid 29 cb.

   KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: A: D Brewer (1) 38. B: R James (13) 38. C: S Narey (25) 39 cb. Women: S Hardwick (33) 40.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: K Hansen (26) B James (5) 48. 2B Scr: O Kierans R Minns 36. A: R Minns (6) 39. B: C Brennan (18) 38. C: S Muir (34) 43.

   LANE COVE: Women: Stableford: G Mutton (22) 33.

   LEURA: Medley: Stroke: Medal Mar: A: G Webb (10) 69. R Singh (11) 69 cb. B: J Scullion-Stewart (16) 65. D Davies (13) 70. C: N Adams (21) 67. J Townend (27) 72.

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Scr: A Murgatroyd T Brown 40. Men: 2B: Y Zhang (17) R Chan (25) 50. A: T Brown (4) 37 cb. B: Y Zhang (17) 44. C: R Chan (25) 42. Women: Stroke: Medal Mar: A: M Naaman (18) 75. A Scr: G Doh (Stonecutters) 86. B: A Lee (31) 72. B Scr: L Elliott 106. C: S Lee (35) 72. C Scr: H Field 118.

   LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: J Garrett C Garrett 45. Men: K Andrich (7) 36. Women: J Garrett (24) 42.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: R Fitzgerald B Fitzgerald 49. N Krumins-Strauss (21) 40. Scr: D Gibson 31.

   MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Black: B Oliver (12) 40.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Par: 2B: J Georges (17) J Terzis (34) 10 up. J Peich (22) 6 up.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: T McLuckie (17) 38.

   MANLY: Men: Stableford: A Lyon-Davis (15) 35. Medley: 2B Agg: M Benfield (19) M Byrne (13) 81. Men: A: P Grange (11) 40. B: G Townsend (17) 37 cb. C: J Gomola (22) 40. Women: N Duncan (24) 38.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: P Harrison (10) 40. Women: Stroke: Medal: Div 1: G Shaw (25) 61 cb. Div 2: J Johnson (27) 64. J Strachan (28) G Shaw (25) 61 to playoff. Scr: F McGee 83. Veteran Women: J Johnson (27) 64.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: S Porthouse (19) A Fleming (19) 77. S Porthouse (19) 42.

   MONA VALE: Men: Stableford: M Channell (36) 42. Women: S Cole (10) 35.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: S Redfearn (21) M Murphy (33) 46. Mxd: A Eksteen (32) M Eksteen (16) 44. 2B Scr: J Morgan J Roberts 36. Men: I Joffe (13) 39. Women: J Morgan (2) 38.

   MOORE PARK: Mxd: Stableford: Irish Team: V Vararutsupagul (10) K Yottha (11) P Kobkuea (9) T Chotichuong (11) 152. Men: V Vararutsupagul (10) 42. Women: B Griffiths (33) 32.

   MORISSET: Men: Stableford: P Boyd (10) 37 cb. Women: C Ford (43) 41.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: I McFarland (21) B Smith (18) 48. Mxd: B Ashton (22) C Ashton (30) 49. Women: S Ruxton (28) C Ashton (30) 47. Men: D Kim (15) 42. Women: C Ashton (30) 42. Men: Stroke: Matchplay: A: A Bratz bt J Vidler 7-6. A res: P Leabeater bt A Oaten 2-1. Matchplay: B: D Roy bt S Pallier 19th. C: S Cox bt G Bartels 5-4. C res: L Yates bt S Fisher 4-3.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: K Aghajani (31) D Karthi (21) 50. Mxd: M Flaherty (21) R Myatt (38) 52. Women: J Flaherty (16) R Myatt (38) 45. Men: A: H Thorpe (6) 40. B: G Williams (14) 41. C: M Flaherty 43 cb. D: N Shoebridge (31) 40. Women: A: H Lee (12) 35. B: T Low (40) 40.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: F Curtis (23) 40. 2B: F Curtis (23) R Walsh (17) 49 cb. Women: Stroke: Medal: K Skelton (19) 62. Scr: P Beckton 76.

   NOWRA: Men: Stroke: Medal: A: A Bradley (5) 66 cb. A Scr: A Bradley 71 cb. B: P Phillips (16) 62. B Scr: P Phillips 78. C: J Howsan (20) 65. C Scr: J Howsan 85.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: J Caldwell (19) P Kazacos (14) 41. Men: J Caldwell (19) 36. White: M McAlister (17) 19. Scr: P Burns (7) 27. Women: S Goldschmidt (25) 32. Stroke: C Lee (24) 81.

   OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: C Taylor (19) K Longworth (45) 45. Medley: O Quach (18) M Young (29) 49 cb. Men: L Barnouti (13) 40 cb. Women: A Ito (30) 35.

   PACIFIC DUNES: Mxd: Stableford: P Cronin (36) 37.

   PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: K Winfield (12) K Winfield (29) 48. Men: J Navybox (10) 38 cb. Women: K Winfield (29) 37.

   PENRITH: Mxd: Stableford: D Kuna (19) 38 cb. G Chabros (20) 33. 2B: J Waterlow (10) D Brown (36) 49.

   PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: A Orr (12) D Van Der Poorten (15) 46. G Dickinson (18) 42. Women: S Hobbs (13) 36 cb.

   RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: T Barrett (7) 31 cb. Div 2: J Chatten (16) 37. Scr: R Dupont-Louis 24. Women: Div 1: H Parkes (15) 28. Div 2: J McCleery (30) 33.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: G Papadatos (28) B Kaldelis (16) 72. M John (21) 38 cb.

   ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Taylor (23) P Doerner (11) 49. Mxd: A Lynn (27) G Lynn (30) 52. Women: G Lynn (30) L Pincott (24) 38. Men: A: G Sharp (14) 42 cb. B: A Lynn (27) 43.

   ROSNAY: Men: Stableford: 2B: A: R Vanmilder (19) R Parker (22) 51. Div 1: N Jelaca (12) 40. Div 2: R Parker (22) 44.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: E Jewell-Tait (14) 39. Women: J Beith (15) 28 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: C Mourani (24) A Mckenna (36) 51. C Mourani (24) 46. J Seo (17) 40. Stroke: M Ha (36) 62. G Mercer (27) 79. Scr: M Madan 75.

   ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: A Scott (7) S Scott (11) 73. A: A Scott (7) 37. B: P O'Rourke (15) 37 cb. C: K Magnay (23) 37. Scr: C Johnson 32. Women: Div 1: D Biebrick (8) 30 cb. Medley: Jnr: D Loumanis (9) 35. Gold: M Pollard (32) 20. Stableford: H Williams (16) 31.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B: L Harvey (15) C Baird (31) 47. 1 Scr: S Gannon R Attwood 39. A: S Marsden (7) 39. B: K Rush (13) 39. C: X Casipit (23) 42. Women: R Clelland (21) 36.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: L Rasiah A Chow 48. Team: T Fong L Rasiah W Tat A Chow 53. Div 1: J Lee (20) 38. Div 2: A Hwang (16) 38.

   TALLWOODS: Men: Stroke: A: N Mills (8) 68. P Donoghue (14) 70. B: T Norris (26) 68. M Deignan (20) 70. Women: R Hellings (28) 74. M Byrnes (22) 78.

   TAREE: Men: Stroke: Medal Mar: A: G Thomas (11) 62. A Scr: C Allport 71. B: B Pitman (15) 63. B Scr: J Morley 85. C: I Vernon (20) 67. Medal Mar: C: D Hancock (18) 69 cb. C Scr: T Green 88. Women: P McMahon (29) 74 cb.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: Cup: A Walsh R Walsh bt A Jodrell O Cromback 1up. 2B: R Yoon (20) S Jung (27) 49. Hcp: S Jung (27) 41.

   THE AUSTRALIAN: Mxd: Stableford: 4B: A Birdsall (30) W Meurer (12) 44. Women: J Nethery (34) 28. LARN Cup: The Australian 6-1/2 bt Royal Sydney 1-1/2, NSW 4-1/2 bt The Lakes 3-1/2. Hole-in-one: D Morris (Royal Sydney) at 15th.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: A Badham (15) C Giavis (11) 63. L Torres (24) 35 cb. Scr: C Giavis 26. 9-hole: M Fenning (17) 18.

   THE LAKES: Medley: Stableford: A: D Fallu (10) 38. Scr: X Coudounaris 27. Women: Stroke: Medal Mar: K Hunt (18) 76. Scr: J Loveday 86. Medley: Stableford: 4B: C Wacher (35) T Wacher (22) 42. Scr: N Bettman D Deverich 29.

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A Ash (32) 20.

   TOUKLEY: Men: Stroke: American Foursome: P Tilyard S Moore 73.25. Mxd: M McKinnon K McKinnon 73.625. Medley: Stableford: B Smith (19) 42.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: G Thomas (8) 39 cb. A Scr: A Lauder (0) 73. B: A Boudville (16) 44. B Scr: D Lauder (14) 79. C: T Spinks (30) 37. C Scr: J Sweeten (24) 104. Women: Green: J Kang (20) 36.

   WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Lam (10) M Chau (23) 46. Men: A: D Thurlow (15) 40. B: B Lynar (29) 41. Women: J Yoon (17) 37.

   WALLACIA: Men: Stableford: B Haynes (17) 44.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: M McPake (33) E Joson (17) 50. Men: A: P Wilson (19) 41 cb. B: G Murray (29) 41. Women: S Lee (30) 40.

   WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: A Deutsch (29) P Hammerman (27) 49. Div 1: B Bulters (12) 43. Div 2: D Brennan (24) 39. Div 3: T Kinsella (25) 39. Women: J Peters (26) 36 cb.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A Foden (4) 38. Women: M Moffatt (26) 39.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: M Fry (19) G Todd (15) 47. Mxd: C Buckley (12) K Buckley (21) 47. Men: Div 1: B Acret (13) 41. Div 2: M Fry (19) 43. Women: J Kidd (15) 38.

19 June 2018
Australians David Micheluzzi and Blake Collyer have made a great start to the British Amateur Championship after the first round of strokeplay in ... Read more
18 June 2018
It might have been US Open Week at Shinnecock but for the Central Coast’s Jordie Garner it was a week of dreams in Texas and an experience he’s never ... Read more
Inside The Ropes
19 June 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: L Hamilton (36) 39. more
19 June 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Dries (23) G Esen (20) 72. 2B Scr: N Wood P Bradley 58. A: D Tindall (11) 38. B: P Bunga (18) 41. C: ... more
Golf Australia