Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Sunday

 

ACT

   GUNGAHLIN LAKES: DSR 73 Men Stableford A: K Slade 39 D Gurieff 38 D Blacklock 36 D Easterby 35. B: G Page 37 A Cochrane 35 W Sauer S Thearle 34. NTP: D Hodgins (3rd). J Hynes (5th). K Slade (11th). Women: A Douglas C Cruden 30 R Hayes 27 B Stirling 25. NTP: J Jenista (17th).

Women's Metropolitan Major Pennant

   WOMEN'S METROPOLITAN MAJOR PENNANT: Div 1: Sec 1: NSW 4-1/2 bt Concord 1/2. Sec 2: The Australian 3 bt The Lakes 2, Castle Hill 3 bt Bonnie Doon 2. Div 2: Cumberland 5 bt Penrith 0, St Michaels 5 bt Cronulla 0.

METROPOLITAN MAJOR PENNANT: DIV 1: Sec 1: St Michaels 4 bt Bonnie Doon 3. Sec 2: Concord 4-1/2 bt Pennant Hills 2-1/2, Pymble 4 bt Liverpool 3. Sec 4: Long Reef 5-1/2 bt Avondale 1-1/2, Moore Park 4-1/2 bt NSW 2-1/2. DIV 2: Sec 1: Royal Sydney 5 bt North Ryde 2, Stonecutters Ridge 4-1/2 bt Twin Creeks 2-1/2. Sec 2: Cromer 5 bt Muirfield 2, Cabramatta 6-1/2 bt Fox Hills 1/2. Sec 3: Lynwood 5 bt Monash 2, Bayview 4 bt Killara 3. Sec 4: Cronulla 6 bt Antill Park 1. DIV 3: Sec 1: Carnarvon 6 bt Kogarah 1. Sec 2: Cumberland 3-1/2 sq Wallacia 3-1/2, Lakeside 6-1/2 bt Wakehurst 1/2. Sec 3: Penrith 4 bt Richmond 3. Sec 4: Woolooware 6-1/2 bt Glenmore 1/2, Dunheved 4 bt Eastlake 3. DIV 4: Sec 1: Palm Beach 5 bt Roseville 2, Riverside Oaks 7 bt Leonay 0. Sec 2: Northbridge 5 bt Rosnay 2. Sec 3: Bardwell Valley 5-1/2 bt Cammeray 1-1/2, Asquith 7 bt Marrickville 0. Sec 4: Warringah 5 bt The Coast 2, Windsor 6 bt Bexley 1. DIV 5: Sec 1: Kareela 6 bt Chatswood 1, Randwick 6 bt Bondi 1, Georges  River 7 bt Macarthur Grange 0, Hurstville 4-1/2 bt Gordon 2-1/2.

NSW

   ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Agg: L Ramsey (19) J Granero (18) 79. Mxd: J Wie (10) J Kim (32) 69. Men: Div 1: A Buttenshaw (13) 45. Div 2: C Young (23) 41. Women: J Kim (32) 37.

   AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: R Nohra (18) J Simes (12) 47. Men: Stableford White: J Simes (12) 40 cb. Scr: H Drewitt-Smith 31. Women: S Booth (17) 33. Scr: J Stevens 23.

   BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: T Litton (10) D Potter (15) 47. Mxd: I Choi (5) C Shin (6) 44. Women: R Laurie (18) V Hinkelbein (22) 40. Men: A: I Choi (5) 41. B: H Ta (13) 40. C: S Dounis (24) 37 cb. Women: C Shin (6) 34.

   BARDWELL VALLEY: Stableford: D Ellis (24) 34.

   BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: L Thomas (14) T Roach (14) 50. P Colwell (24) 45.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: B Cohen (27) N Grehan (35) 49. Men: Div 1: C Higgins (13) 40. Div 2: N Grehan (35) 41. Scr: G Whyte 29. Women: A Dorrington (14) 35.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Kachoyn (14) M Holt (22) 47. Mxd: P Barnes (19) C McEnearney (21) 44. Men: A: J Holden (10) 41. B: C Brown (19) 38. C: G Reed (31) 42.

   BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Joy (20) S Krishna (13) 49. A Valdy (28) 43. Scr: K Terita 33.

   BONDI: Stableford: S Whiting (14) 37.

   BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B: S Bagnall (24) B Newson (15) 47 cb. Men: A: A MacGruer (10) 41. B: P Kearney (13) 43. C: P Nicholls (23) 42. Scr: S Lockwood 37. Women: J Cash (21) 35.

   BOTANY: Men: Stableford: G Thomson (29) 40.

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B: C Coote (17) E Walker (18) 45. A Henderson (7) 38.

   BRIGHTON LAKES: Men: Stableford: 2B: P Lynch (34) W Timmins (19) 52. G Cooper (9) 41.

   CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B White: B Tran (21) L Dinh (23) 48. 2B Scr: W Park D Jeacle 33. Men: R Digges (12) 38. Women: C McKenzie (12) 40.

   CAMMERAY: Men: Stableford: C Marks (26) 41 cb. Women: C Webster (24) 38. Men: Stroke: Matchplay: C Leadle bt P Cummings 2-1. Women: A Diddhams A Blane bt H Priest J Mann 2-1.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: S Bae (16) J Kim (18) 79 cb. 2B Scr: E Biasi T Calciano 63. Mxd: S Kim A Kang 81. Women: S Choi (33) K Ahn (22) 75. Men: A: E Biasi (6) 43. B: S Bae (16) 42. C: M Sullivan (20) 42. Women: Div 1: K Ahn (22) 41 cb. Div 2: K Shin (31) 35.

   CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: D Ludick (30) A Kenyon (24) 55. Men: A: W Cash (11) 41 cb. B: V Manago (15) 40. C: A Kenyon (24) 48. Women: K Cruise (21) 37. Medley: PM 2B: J Nati (18) R Hadley (17) 47. Scr: T Dibble B Wong 38. Men: A: M Voger-Mason (12) 37. B: T Cover (13) 45. C: E Giltinan (24) 36. Women: B Cover (22) 30.

   CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: D Sullivan (23) W Polley (16) 47. Men: Stableford White: T Williamson (12) 36 cb. Women: M Mitchell (11) 35. Mxd: 9-hole: White: J Price (6) 19. Men Trophy qtr-f: B Wesiak R Rowley bt A Lawrenson P Meldrum 3-2, P Macourt T Watson bt B Cummins J Biazzo 2-1, P Stephens J Brindle bt N Dobbs R Clarke 1 up, J Begnell P Grainger bt M Rose J Ronzel 5-4.

   CROMER: Medley: Stableford: 4B: S Laing (12) A Drady (33) 46. G Stone (19) 43 cb.

   CRONULLA: Medley: Stableford: J Sanderson (9) 38 cb. M Wills (40) 35.

   CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: B Schutz (22) P Behan (15) 49. Men: Div 1: W Ellis (Massey Park 13) 39 cb. Div 2: P Pisani (18) 38 cb. Div 3: G Briggs (22) 38. Scr: R McCoullough 32. Women: S Son (12) 37.

   DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B multi: B Fitzpatrick (18) M McLachlan (10) 74. B Fitzpatrick (18) 40.

   EASTLAKE: Medley: Stableford White: Div 1: E Mortari (5) 43. Div 2: K Moore (22) 42.

   EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B: G Paterson (8) R Wilkinson (22) 48 cb. Men: Div 1: J Yu (19) 42. Div 2: R Wilkinson (22) 39. Women: Pink: J Moffat (17) 40.

   FOX HILLS: Medley: Stableford: A: J Coe (10) 36. B: D Bown (14) 42. C: A Lee (33) 37 cb.

   GOSFORD: Men: Stableford: K Potter (20) 41. Women: H Potter (11) 39.

   KAREELA: Medley: Par: 2B: T Sadler (10) J Davis (33) 7 up. Men: B Franklin (21) 2 up. Women: J Rowell (32) 1 down.

   KILLARA: Medley: Stableford: 2B: T Tobin (20) S Goodchild (15) 46 cb. Mxd: E Wells (25) G Wells (23) 46 cb. Men: White: E Bahnson (35) 41 cb. Women: Green: P McGushin (23) 39.

   KOGARAH: Medley: Stableford 2B multi: White: A Leon (14) B Nichols (18) 87. Men: M Nelson (12) 42 cb. Scr: D Gallagher 36. Women: M Brun (19) 40.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: R Bowler (16) D Hanagan (22) 77. O Kierans (23) 42.

   LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: K Han (25) J Cannella (16) 50. 2B Scr: J Nguyen V Le 37 cb. A: A Murgatroyd (5) 39. B: D Sue (16) 37 cb. C: K Han (25) 41.

   LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: S Smiles (38) M Smiles (28) 45. Men: R Poignand (19) 42. Women: S Smiles (38) 40.

   LYNWOOD: Medley: Par: 2B: J Rudge (10) A De Gasperi (16) 10 up. M Jurily (16) 3 up. Scr: J Rudge 8 down.

   MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Black: R Cotterill (16) 42.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: S Lord (7) R Kemp (5) 81. S Lord (7) 42.

   MAGENTA SHORES: Par: G Owiti (14) 3 up.

   MANLY: Mxd: Stableford: 2B Agg: I Fear (17) G Fear (16) 62 cb. Men: M Buckling (8) 38. Women: G Rae (1) 36 cb.

   MARRICKVILLE: Women: Stableford: 2B multi: B Dunn (30) J King-Gee (26) 65. D Sebbens (20) 35.

   MASSEY PARK: Mxd: Stableford: 2B: S Porthouse (21) A Fleming (18) 47 cb. S Santoro (36) 46.

   MONA VALE: Medley: Stableford: T Trbojevic (30) 42. R Smith (18) 36.

   MONASH: Men: Stableford: 2B multi: Y Rao (32) D Tang (11) 88. Mxd: J Mansson (32) R Sills (12) 81. Men: Y Rao (23) 46. Women: J Mansson (32) 39.

   MOORE PARK: Men: Par 2B: White: J Ostrer (35) A Gurevich (26) 13 up. 2B Scr: J Borham E Kim 2 down. J Ostrer (35) 8 up. Women: Par: R Kimura (26) 3 down.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: S Mariner (19) W McMichael (29) 51. Medley: L Clark (32) B Cook (34) 50. Women: K Coales (35) S Mezger (27) 45. Men: A: M Brett (12) 43. B: N Shackle (16) 41. C: G Gladden (22) 41. D: B Welsh (33) 41. Women: Div 1: D Adams (24) 35. Div 2: K Coales (35) 38.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: M Hubbard (17) J Harris (33) 49 cb. J Soedridja (25) 40 cb. Scr: N Posa 30.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: K Mackay (11) S Kazacos (11) 48. C Goldschmidt (9) 38. Men: Stableford White: C Scannell (17) 34. Stableford: K Ryan (37) 36. Women: N Dress (18) 38.

   OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: M Maroon (26) M Rushwan (24) 49. Mxd: K Rah (5) S Rah (20) 46 cb. Men: M Rushwan (24) 42. Women: Y Lee (32) 38.

   PACIFIC DUNES: Mxd: Stableford: 4B: B Leayr (13) M See (16) 46. B Leayr (13) 36.

   PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: W Davison (28) D Cuda (6) 75. Men: A Kasmarik (11) 43. Women: C Golding (45) 36.

   PENRITH: Mxd: Stableford: J Byron (18) 38. J Hazer (24) 34.

   PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: B Cross (+1) S Fairlie (13) 45. B Cross (+1) 37.

   RANDWICK: Medley: Stableford: 2B multi: R Deeks (11) G Danton (18) 74. Men: J Chatten (18) 43. Women: C Owen (20) 32 cb. Hole in one: R Ormsby at 5th.

   RIVERSIDE OAKS: Medley: Stableford: Bungool: Div 1: J Young (12) 37. Div 2: C Parkinson (14) 37. Div 3: M Spurr (28) 37. Gangurru: Div 1: B Roberts (8) 41. Div 2: R Parasad (13) 42. Div 3: V Parasad (23) 40.

   ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: L Forrest (16) C Yoon (22) 46 cb. Mxd: D Gardner (13) M Gardner (34) 45. Men: A: D Zhang (13) 40. B: C Yoon (22) 36. Women: J Grant (34) 39. Snr D Hum (21) 35 cb.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: J Morris (9) 38. Women: B Goh (16) 31.

   RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: C Baillie (35) S Chow (21) 46. Men: M Jung (24) 39 cb. Women: A Kim (13) 33. Men: Stroke: R Creek (23) 68 cb. Scr: B McKissock 83. Women: J Song (29) 74.

   ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: D Duncan (23) M Wong (12) 75 cb. A: G Stokes (12) 41. B: J Lee (18) 39. C: J O'Connor (20) 38. Women: Div 1: D Weinreis (20) 34. Div 2: R Underdown (34) 32. Medley: Scr: C Johnson 36 cb. Visitor: N Formica (23) 38. Stableford Gold: D Duncan (23) 38. Women: R Roberts (38) 30. Jnr: D Loumanis (13) 42.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: A: K West (14) W Murray (33) 66. B: C Day (35) R Day (15) 65. A: D Mirkovic (3) 35. B: D Tait (14) 35. Scr: J Ryu 35.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: S McDougall (14) R McDougall (16) 47. Mxd: H Jang (10) T Yi (11) 45. Men: J Kim (19) 38. Women: T Song (18) 39.

   TALLWOODS: Men: Stableford: Div 1: P Steele (27) 39. Women: Div 1: J Overhall (26) 38. Div 2: P Livermore (30) 41.

   TAREE: Men: Stableford White: Div 1: J McLeod (9) 43. Div 2: A Round (30) 42. Cup: J Fawkner (15) 159.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: Team: S Brimo (15) D Dagg (11) K Hwang (5) D Baines (22) 51. D Baines (22) 40.

   THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Grattan (29) 35.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B: A Badham (14) T Papa (41) 49. M Nolan (16) 45. Scr: T Parsons 33. Women: B Green (27) 35.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: M Evans (15) G Evans (14) 48. Women: L Murray (19) J Round (24) 40. Mxd: Team: D Deverich (9) D Deverich (7) A Deverich (22) W Sanders (12) 102. A Katholos (+2) 37 cb.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: P Collins (36) 24.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: D Jones (21) M Tos (25) 49. Medley: E Hunt (43) P Holz (25) 48. Men: Div 1: V Marinello (16) 40. Div 2: M Stone (25) 42. Women: J Lindley (30) 38. Medley: Scr: J Walker 33.

   TWIN CREEKS: Medley: Stableford: Split Six: G Kaba I Kaba 79. Men: A: G Kaba (7) 42 cb. A Scr: A Lauder 31 cb. B: J Sidoti (17) 44. B Scr: M Chow 26. C: D Berry (23) 38 cb. C Scr: B Fitch 21. Women: K McDonald (30) 37.

   WAKEHURST: Mxd: Stableford: 2B: C Boertje (27) C Huisman (18) 52. Men: A: J Seng (15) 39. B: K Lim (24) 40. Women: H Suh (30) 32 cb.

   WALLACIA: Men: Stableford White: D Perrin (28) 42.

   WARRINGAH: Men: Stableford: G Thorpe (16) 38. Women: R Worling (37) 36.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 2B multi: K Lo (34) S Leung (27) 90. Men: Div 1: A Tugano (17) 42. Div 2: W Chew (32) 41. Women: Yellow: J Williams (25) 38.

   WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: C Woodley (13) B Ainsby (17) 79. Div 1: C Woodley (13) 39. Div 2: L Tosh (21) 41. Div 3: D Brennan (24) 39. Women: M Conrick (25) 35.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: C Robson (19) 43. Women: B Cameron (39) 32. Jnr: R Griffiths (28) 45.

   

23 January 2018
Two of Australian golf’s brightest young stars, Su Oh and Hannah Green, will travel halfway around the world to make it back in time for the 2018 ... Read more
22 January 2018
Never before has there been an Australian Amateur Championship winner from Japan, but now we have two. Read more
Inside The Ropes
23 January 2018
BOX HILL: Jnr: Stableford White: M Jurisic (13) 40. more
23 January 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: P Bradley (9) B Murdoch (16) 83. 2B Scr: T Orourke (The Lakes) J Kofod (The Lakes) 62. A: P Bradley ... more
Golf Australia